Trump: Lumea este intr-o dezordine completa

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 9:26 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Twitter @POTUS
Donald Trump a aparat miercuri masura anuntata a inghetarii intrarii cetatenilor proveniti din unele tari musulmane, afirmand ca trebuie sa se actioneze intr-o lume aflata intr-o "dezordine completa", potrivit AFP, citata de Agerpres.

"Nu este o interdictie impotriva musulmanilor, dar aceasta priveste tari care au mult terorism", a afirmat noul presedinte al SUA intr-un interviu difuzat de ABC.

"Nu vreau terorism in aceasta tara", a adaugat el, refuzand sa precizeze lista tarilor care ar fi vizate de masurile respective, dar reafirmandu-si convingerea ca Europa a facut o "enorma eroare autorizand milioane de persoane sa se duca in Germania si in alte tari".

Potrivit unui decret intitulat "Protejarea natiunii de atacuri teroriste prin straini" si din care o copie a fost publicata de Washington Post, administratia americana se pregateste sa suspende pentru o luna sosirea pe teritoriul SUA a cetatenilor din sapte tari musulmane (Irak, Iran, Libia, Somalia, Sudan, Siria si Yemen).

Intrebat daca nu se teme ca aceste decizii vor genera mai multa manie in lumea musulmana, noul presedinte american a raspuns:"Manie? Exista deja manie deplina. Cum ar putea sa existe mai multa?"

"Lumea este in dezordine (...). Lumea este manioasa", afirma el. " Noi nu ar fi trebuit sa mergem in Irak. Noi nu ar fi trebuit sa ne retragem in felul in care am facut-o. Lumea este intr-o dezordine completa", a spus el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7460 vizualizari

  • +1 (29 voturi)    
    Comentariul lui Trump este la obiect (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:32)

    Armadilo [utilizator]

    Mai rar auzi de la un politician asa ceva. O spune din capul locului: Nu ar fi trebuit sa mergem acolo!

    Asta mi se pare foarte tare.

    Mai mult decat atat, e spune nemtilor pe fata: ati facut o prostie imensa.

    Pentru el a sosit timpul ca America sa fie pe primul loc in interesele lor, adica prima data facem ordine la noi acasa.
    • +6 (14 voturi)    
      .... (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Dar vad ca nu se precizeaza in articol desi in presa internationala face valuri amenintarea sa le ia petrolul irakienilor. "Trump's threat to seize Iraq's oil." ca sa-si recupereze din costurile cu razboiul. Adica si ....si cu banii luati?
      Pai ori e o greseala (facuta , ca sa vezi, tot de republicani, Bush era presedinte), ori e bine, ca ai mai gasit un motiv sa le iei petrolul? De parca Bush ii mai invada daca erau exportatorul nr 1 de patrunjel.
      Criza din 2008 va fi o amintire frumoasa pe langa ce va declansa individul asta.
  • -15 (17 voturi)    
    Asa e (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:43)

    Snitzelvienez [utilizator]

    "Dezordinea" vine de la Germania care a inceput sa-si repatrieze aurul din sua
    • +4 (6 voturi)    
      Dezordinea... (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:51)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Dezordinea vine de la terorismul islamic, pe care unii nu vor sa-l combata de frica si altii nici macar nu vor sa-i spuna pe nume de frica.
      Dezordinea vine de la invazia islamica "pasnica", pe care dobitocii nu vor s-o opreasca, tot de frica, daca nu stiai cumva.
      E clar, Snitzel?
  • -10 (14 voturi)    
    doialhari (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:34)

    tudurache [utilizator]

    In razboiul asta nici nu stiu cu cine sa tin. Statele Unite si Germania sunt doua state care au avut intotdeauna ca scop stapanirea celor slabi. N-am idee de parte cui trebuie sa ne pozitionam.
    • +2 (4 voturi)    
      păi nu-i clar? (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:52)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui tudurache

      Trebuie să ții cu Rusia, că n-a avut niciodată ca scop stăpânirea celor slabi. /sarcasm, dacă nu era clar
    • +2 (2 voturi)    
      Ne pozitionam asa... (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:42)

      ZaR [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      numai cu o economie puternica care poate finanta o armata ultra moderna...dupa modelul Israelului, caci ca si aceasta tara suntem si vom fi mereu inconjurati de tari cu ambitii expansioniste
  • +1 (1 vot)    
    este evident (Joi, 26 ianuarie 2017, 12:43)

    ..13 [utilizator]

    Ca lumea este intr-o dezordine maxima si ca se impune a se face ceva.

    Este iarasi evident pentru mine ca exista forte care doresc sa destabilizeze si sa indobitoceasca o lume intreaga. Terorismul este una din fortele care actioneaza in sensul distrugerii.

    Mai sunt si altii - de exemplu politicienii care se cred Dzeu/Allah pe pamant si incearca sa construiasca prin furt si inselaciune o lume in care ei sa se simta bine. Si acestia sunt la fel de periculosi ca si teroristii.

    Oamenii simpli ar trebui sa fie pregatiti sa recunoasca mugurii teroristilor si mugurii arogantei politice si sa le puna capat in mod democratic.
    • -3 (3 voturi)    
      Ești naiv... (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:33)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Asta nu înseamnă ca gândești greșit, in teorie...
    • -1 (3 voturi)    
      Terorismul... (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:16)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Terorismul nu este un scop in sine, ci un mijloc folosit pentru realizarea unui scop.
      Iar cine spune "terorism' si se opreste la aceasta notiune ca sa defineasca cauza raului este ori naiv, ori ignorant, ori vrea in mod constient sa deruteze atentia de la cauza adevarata.

      In cazul lumii de azi, terorismul este folosit de islamismul politic pentru a-si realiza ideologia, impunerea treptata a Islamului.
      Este o arma care nu invinge armate, ci erodeaza treptat state, regimuri, erodeaza increderea in statul care ii apara, instituie frica, "convinge" ca daca i te alaturi, esti in siguranta, esti protejat de catre multimea nevazuta a "luptatorilor".
      E o arma care face ca autoritatile sa se teama sa impuna ordinea, sa se teama pana sa si rosteasca termenul de "terorism islamic" ca sa nu fie considerate "incorecte politic".
      Asa functioneaza acest tip de terorism. Foloseste legile democratiei pentru a o darama.
      Iar prostii continua sa dea din cap a paguba fara sa inteleaga nimic.