Marine le Pen: Anexarea Crimeii de catre Rusia nu este ilegala

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:58 Actualitate | Internaţional


Marine Le Pen
Foto: Agerpres
Candidata extremei drepte franceze la prezidentiale, Marine Le Pen, a sustinut marti ca anexarea peninsulei Crimeea de catre Rusia nu este "ilegala", contrar pozitiei oficiale a Europei si a Americii, scrie AFP.

"Nu cred absolut deloc ca a existat o anexare ilegala: a existat un referendum, locuitorii Crimeii doresc sa se alature Rusiei", a spus sefa Frontului National, pentru radioul RMC si BFM TV.

"Nu vad ce justifica punerea in discutie a acestui referendum", a subliniat aceasta, dupa care a adaugat, raspunzand unei intrebari, ca "da", Crimeea este parte integranta, din punctul sau de vedere, din Rusia.

Peninsula strategica in Marea Neagra, Crimeea a fost anexata de catre Rusia in martie 2014 dupa o interventie militara si un referendum denuntat drept ilegal de catre Kiev si Vest.

Aceasta anexare a provocat cele mai puternice tensiuni intre Occident si Rusia de la finalul Razboiului Rece. Ca masura de retorsiune, SUA si UE au impus Moscovei un val de sanctiuni economice, care sunt in continuare in vigoare.

Marine Le Pen a pledat, in acest interviu, pentru stabilirea unor "relatii strategice" intre Franta si Rusia in lupta impotriva gruparii Stat Islamic.

Aceasta s-a intrebat care mai este utilitatea NATO dupa dezmembrarea Uniunii Sovietice si a reafirmat ca Franta va parasi "cel putin comandamentul integrat" daca va fi aleasa presedinte in mai 2017. Marine Le Pen s-a mai intrebat si daca este posibila o "schimbare" a NATO dupa alegerea lui Donald Trump la Casa Alba.

Inainte de alegeri, Donald Trump a lasat sa se inteleaga ca angajamentul militar al SUA fata de aliatii sai europeni, pentru a raspunde unei eventuale agresiuni rusesti, va depinde de cresterea contributiei financiare a acestora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6557 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    Marina a lu Pen (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:04)

    un domn [utilizator]

    este reincarnarea Ana Pauker !
    • -8 (22 voturi)    
      cum zici (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:55)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar vreau sa te asigur ca nationalistii francezi si cei cu castiguri sub medie din Franta au o parere mult diferita de a ta despre asta. Mai mult decat atat, au o parere mai proasta despre tine si tara ta decat despre Rusia, iar cand se va pune votul Romaniei vs votul Frantei, ghici ce ? :) Parerea mea este sa va bagati mintile in cap si sa nu va suparati aliatii cand dusmanii sunt puternici
      • +3 (3 voturi)    
        Spune-ne si noua care este tara ta (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:25)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Sau ne lasi sa ghicim!
        Cel mai bine ar fi sa ne lasi in pace in banii si saracia noastra. Stii vorba aia " prostul moare de grija altuia"?
        • 0 (0 voturi)    
          e doar o parere (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:55)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          ca stat, Romania se indreapta spre disparitie.
          Din punct de vedere al contributiei aduse umanitatii, in ultimii 27 de ani suntem pe minus, deci sa nu ne facem probleme daca Romania dispare, pentru ca in final oamenii din acest teritoriu vor putea avea o sansa. Astazi, n-au.
  • +17 (29 voturi)    
    Alta (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:05)

    MosGheorghe [utilizator]

    Alta plecata de acasa...si destui care s-o admire, din pacate. Avem deja o problema de sanatate mentala a rasei umane
  • +17 (29 voturi)    
    Da (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:16)

    ICosmin [utilizator]

    ...ar trebui sa faca nemtii un referendum sa vada daca vor sa anexeze Franta. Au legitimitate? Desigur, au mai anexat teritorii franceze si intrecut.
    • -6 (16 voturi)    
      referendum (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:56)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      daca s-ar face referendum in oricare stat UE, ca Romania sa fie exclusa din uniune, ghici ce ar iesi? :) Am si eu parerea mea
      • -1 (7 voturi)    
        daca (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:38)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        daca maine se face referendum in Moldova ca sa fie alipita rusiei eu cred ca sunt peste 50% sanse sa se voteze DA.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu asa (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:07)

      Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Daca vrei un exemplu similar, ar trebui ca in Franta sa fie organizat un referendum cu intrebarea "vreti ca Franta sa fie anexata de Germania?". Sau un referendum organizat de bulgari in Cadrilater, cu intrebarea daca vor sa fie alipiti Romaniei.

      Asta pentru ca referendumul din Crimeea a fost organizat in regiunea anexata, nu in tara care anexeaza.
  • +15 (21 voturi)    
    Deci aceasta doamna ... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:17)

    NicolaeA [utilizator]

    ar trebui sa dea Alsacia si Lorena Germaniei !
  • +11 (23 voturi)    
    panaramaaaaa (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:20)

    deville2010 [utilizator]

    daca locuitorii din alsacia ar face un referendum si ar vrea alipirea la germania....ar fi ilegal?
    femeia asta -o fi oare femeie?- habar nu are de nimic
    hahahahahha s-a umplut lumea de prosti !!!!incredibil
  • +12 (14 voturi)    
    next (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:22)

    costinescu [utilizator]

    franta e urmatoarea, oricum francezii sunt foarte buni la capitulari.
    sper ca au destule steaguri albe, daca nu, sa le trimitem noi.
    • 0 (2 voturi)    
      si romanii la ce.. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 21:24)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      sunt buni?....cred ca la votat ..conducatorii tarii...pardon , am vrut sa spun la votat hotii si escrocii...ah, am uitat , sunt "buni" la invatat..ca e plina romania de "masteranzi si doctoranzi"....mai bine v ati uita "ograda" voastra ce mizerie este si apoi sa criticati alte tari...cum spunea unul mai sus, daca s ar face un referendum in europa ca ce tara sa fie scoasa din ue, ati fi primii...chiar inaintea bulgarilor...
  • +14 (18 voturi)    
    Dar Corsica? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:27)

    andreeaandreea [utilizator]

    Dar Alsacia?
    Dar Monaco?
  • +12 (22 voturi)    
    strategie (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:29)

    baronsky [utilizator]

    A vazut dupa alegerea lui Trump ca e bine sa spui vorbe dulci Rusiei, s-ar putea sa te ajute cu niste hackeri in timpul campaniei electorale... Este foarte parsiva
  • +12 (22 voturi)    
    Mda (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:42)

    cmg_george [utilizator]

    Mda tu Marie doar ca referendumul a fost facut dupa ce a venit tarul cu pistolul intelegi?
  • +16 (24 voturi)    
    Madama asta canta dupa cum cere platitorul... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:43)

    UnOarecare [utilizator]

    ...parca are niste ruble lipite pe frunte!
    • +8 (14 voturi)    
      ecivalentul a 8 milioane euro (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      credit de la Cracanat sa cante la masa Europei !
    • +2 (4 voturi)    
      da (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:42)

      rrat [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      are credite de milioane la bancile rusesti
  • +8 (18 voturi)    
    Nothing new. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:52)

    Nissan [utilizator]

    Exista vreo vina vreodata a Rusiei pe care sa o recunoasca aceasta doamna? In general este de acord cu tot ce insemna anti-europenism, anti-americanism, procomunism (legaturile cu tot ce insemna hard-line-ul vechii nomenclaturi din est)si antiimigratie (chiar daca tara ei beneficiaza de munca a zeci de mii de imigranti dar pe care ii trateaza cu aroganta).
    • +11 (17 voturi)    
      in general (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:18)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      exista o vina a Rusiei care sa fie recunoscuta de Rusia ? :)))
  • +7 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:24)

    Xorciser [utilizator]

    Sa ne fereasca sfantu sa ajunga asta presedinte in Franta. Abia atunci sa vezi tangouri prin secuime, referendumuri etc.
  • +7 (11 voturi)    
    a lua (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:27)

    gituca [utilizator]

    Atunci sa organizeze nemti un referendum in Alsacia si atunci sigur si-ar lua-o inapoi!
  • +7 (11 voturi)    
    Referendumuri dupa ocupatie militara (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:56)

    GT44 [utilizator]

    am mai vazut si vom mai vedea. Oricum mare dreptate avea tatuca Stalin : " Nu conteaza cine voteaza , conteaza cine numara voturile ". Se pare ca intradevar istoria omenirii este ciclica .
  • +7 (11 voturi)    
    Marie e vanduta de mult (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:07)

    obiwankenobi [utilizator]

    FN este cumparat de mult de rusi. Afirmatiile lui Marie le Pen decurg natural din aceasta stare de fapt.
    Aici gasiti un articol preluat de la Associated Press:

    http://independent.md/20-de-milioane-din-rusia-pentru-campania-prezidentiala-lui-marine-le-pen/#.WGugTbJ97AU

    Enjoy.
  • +9 (11 voturi)    
    stai putin... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:12)

    mitocanu [utilizator]

    dar anexarea insulei Corsica cum este?