VIDEO Panama Papers: Premierul Islandei a plecat in mijlocul unui interviu dupa ce a fost intrebat de legaturile sale cu o companie off-shore

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2016, 14:53 Actualitate | Internaţional


Sigmundur David Gunnlaugsson
Foto: Captura The Guardian
Premierul Islandei, Sigmundur David Gunnlaugsson, a plecat in mijlocul unui interviu acordat duminica televiziunii suedeze SVT, dupa cea fost intrebat despre o companie numita Wintris, despre care acesta spune ca a fost declarata in totalitate autoritatii fiscale islandeze, informeaza The Guardian.

Gunnlaugsson a afirmat ca nu este pregatit sa raspunda unor asemenea intrebari si a decis sa intrerupa interviul spunand: "Ce incerci sa inventezi aici? Este complet inadecvat".

Premierul islandez Sigmundur David Gunnlaugsson si sotia sa au folosit o firma offshore, Wintris Inc, pentru a manipula milioane de dolari aflati in principalele trei banci ale tarii in timpul crizei financiare din insula, reiese din investigatia de amploare Panama Papers, ce are la baza un numar mare de documente scurse in presa. Acesta a negat orice ilegalitate dar se va confrunta cu o motiune de cenzura in aceasta saptamana.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7728 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    :-) (Luni, 4 aprilie 2016, 15:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Cam balbait cumatrul. Zice cate ceva chestia asta. :-)
  • +16 (24 voturi)    
    exercițiu de imaginație (Luni, 4 aprilie 2016, 15:18)

    Mazeta [utilizator]

    Ce s-ar întâmpla dacă România ar interzice oricărui contribuabil să desfășoare operațiuni financiar-contabile prin firme off-shore? Oare cine ar țipa cel mai tare?
  • +16 (20 voturi)    
    ... (Luni, 4 aprilie 2016, 15:21)

    pathfinder [utilizator]

    Carevasazica au si astia nenorocitii lor.
    Premierul...
  • +10 (20 voturi)    
    premier (Luni, 4 aprilie 2016, 15:28)

    nimrod [utilizator]

    Vai! Asta in Islanda? Nu se poate! E o manopera!
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Luni, 4 aprilie 2016, 16:26)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Deci la treaba cu "manopera" am ras in hohote.
      Thanks!
  • +7 (11 voturi)    
    cu (Luni, 4 aprilie 2016, 15:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ocazia asta sigmundur si-a bagat o teapa-n .....
  • -9 (17 voturi)    
    da, Islanda era problema. (Luni, 4 aprilie 2016, 16:00)

    jackalphonse [utilizator]

    nah...doar a respins UE cu bancile ei cu tot.
    banuiesc ca SUA nu are pe nimeni care trimite bani in off-shore...
    • +5 (7 voturi)    
      Finita (Luni, 4 aprilie 2016, 17:52)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Pai nu ai inteles nimic. "Cumatrul" a respins bancile UE pentru ca era creditorul bancilor bastinase. Oricum este clar un conflict major de interese. (si daca te uiti mai atent vei vedea ca pe lista se mai afla si ministrul islandez de finante si ministrul islandez de interne ) S-a zis si cu modelul islandez.
      • +6 (6 voturi)    
        ca si (Luni, 4 aprilie 2016, 19:34)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

        o concluzie,suntem condusi numai de sarlatani.
        • -3 (3 voturi)    
          uite (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:21)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          de asta il voteaza multi americani pe trump, macar ala nu ascunde cine si ce este.
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 aprilie 2016, 21:08)

          [anonim] i-a raspuns lui nahir

  • 0 (0 voturi)    
    amator (Marţi, 5 aprilie 2016, 21:44)

    vagabond [utilizator]

    Grasu' s-a inrosit, a balmajit ceva si a plecat:).

    Daca era ponta sau dragnea nici nu clipeau. Asta inseamna sa fii mafiot.