Presedintele Chinei cere Marii Britanii sa ramana membru al UE

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 21:05 Actualitate | Internaţional


Presedintele chinez Xi Jinping a cerut Marii Britanii sa ramana membru al Uniunii europene, intr-o discutie pe care a avut cu premierul David Cameron in cadrul vizitei pe care o efectueaza in regat.

"China spera sa vada o Europa prospera, o Uniunea Europeana unita, si spera ca Marea Britanie va fi o tara membra importanta a UE, pentru a juca un rol pozitiv si constructiv in dezvoltarea relatiilor chino-britanice", a declarat presedintele chinez, citat intr-un comunicat al ministerului de Externe de la Beijing.

Presedintele chinez s-a intalnit cu premierul britanic la resedinta de vara a acestuia, joi seara.

Mentinerea sau nu a Marii Britanii in UE va face obiectul unui referendum ce va fi organizat inainte de finele anului 2017 de catre Cameron, al carui partid conservator are o importanta aripa euro-sceptica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2745 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Deci nu "cere". "spera" (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:23)

    newlook [utilizator]

    Deci nu "cere". "spera". E o mica, mare diferenta !
    • -1 (3 voturi)    
      nu asta ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:01)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ... e problema.intrebarea e ce interes are china in ramanerea marii britanii in ue si implicit in pastrarea unitatii si fortei acesteia ? oare un pol de contrabalansare a rusiei ?
      • +1 (1 vot)    
        china are nevoie de piete (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 2:30)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        si daca uniunea europeana va reveni realmente o singura piata economica e in avantajul lor sa nu aiba 27 de tratate si conditii de export ci unul singur.
    • -2 (2 voturi)    
      presa nu rezista in a face din tantar (Vineri, 23 octombrie 2015, 23:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      armasar...
      Daca am fi in ton, dupa ce am citit titlul am putea la randul nostru sa povestim:
      China obliga GB sa ramana in UE...:))
  • 0 (4 voturi)    
    deci: (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:58)

    Gustav666 [utilizator]

    Cu Europa, nu cu USA, capisci?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu e gluma (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 0:35)

    Daniels22026 [utilizator]

    Europa ne-unita este periculoasa pentru toata lumea. Iar daca nu ne vom baga mintile in cap, ca europeni, pana la urma SUA si China ne vor trezi la realitate si cu forta armata, daca e nevoie. Trebuie sa desavarsim uniunea. Asta e.

    Toata lumea are nevoie de Europa unita.
    • +1 (3 voturi)    
      Cred ca doar rusii nu! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 4:18)

      aron [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Rusia doreste o Europa divizata si incapabila sa ia decizii.