Rusia va amplasa bombardiere strategice Tupolev in Crimeea / In enclava Kaliningrad au fost amplasate baterii de rachete Iskander-M

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2015, 16:14 Actualitate | Internaţional


Tupolev 22-M3
Foto: Wikimedia Commons
Rusia va amplasa bombardiere strategice in Crimeea, a declarat marti o sursa din cadrul ministerului rus al Apararii, la un an de la anexarea peninsulei de catre Rusia, scrie AFP.

"Participand la exercitii neprevazute de testare a aptitudinilor de lupta, bombardiere strategice Tupolev 22-M3 vor fi amplasate in Crimeea", a spus aceasta sursa, fara a oferi o data exacta.

Amplasarea acestui bombardier supersonic cu raza lunga de actiune, capabil sa transporte arme nucleare, intervine in cadrul masivelor manevre militare ordonate de presedintele rus Vladimir Putin, care includ trimiterea in Arctica a aproape 40.000 de soldati.

Tot in cadrul acestor manevre, Rusia a trimis marti baterii de rachete Iskander-M in enclava Kaliningrad, la granita cu Polonia si Lituania, si a declarat starea de alerta maxima pentru diviziile aeropurtate din Pskov, in apropiere de granita cu Letonia si Estonia.

Saptamana trecuta, armata rusa demarase manevre de mare amploare in mai multe regiuni, amplasand 8.000 de artileristi in Crimeea si in sud-vest, in apropiere de granita cu Ucraina.

Moscova si-a exprimat in mai multe randuri intentia de a amplasa avioane Tupolev 22-M3 in Crimeea, unde exista o importanta baza navala ruseasca, incepand cu 2016.

Luni, Uniunea Europeana si-a reafirmat condamnarea fata de "anexarea ilegala" a peninsulei si s-a declarat ingrijorata de "militarizarea tot mai mare" a regiunii, prin vocea sefului diplomatiei europene, Federica Mogherini.

Miercuri a fost declarata zi de sarbatoare nationala in Crimeea, pentru a marca un an de la "revenirea" peninsulei sub aripa Moscovei, in urma unui referendum controversat si nerecunoscut de comunitatea internationala dar prin care Rusia si-a justificat anexarea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6957 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    E mare minune (Marţi, 17 martie 2015, 16:28)

    Martinezu [utilizator]

    daca nu va fi razboi.
    Parerea mea e ca s-a trecut demult de faza tatonarilor, a amenintarilor....Asta este pregatire de razboi in toata regula .
    Ce mi se pare mie ciudat este ca sefii ue nu par a constientiza situatia. Eu as intelege, o surdina pentru a nu panica masele, totusi atitudinea asta non combat total, parca e prea servita lui Putin.
    Ce trebuie sa mai faca Rusia sa inteleaga tot europeanul ca nu e de joaca?
    Cum adica? Facem un plan de contraatac propagandistic gata prin iunie???
    Aoleeeuuu.....
    Obama, suna tata din ceva sa se trezeasca si europenii!
    • +1 (7 voturi)    
      In primul rand... (Marţi, 17 martie 2015, 19:11)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...ar trebui trezit Obama.
      Intrebarea urmatoare ar fi: se trezesc sa faca, ce?
    • +4 (4 voturi)    
      Deja vu? (Marţi, 17 martie 2015, 21:24)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      A se vedea Wikipedia- acordul de la Munchen.

      Daladier a crezut că a înțeles scopurile lui Hitler și că acestea erau amenințătoare. El le-a spus britanicilor în cadrul unei întâlniri care a avut loc la sfârșitul lunii aprilie 1938 că scopul real al lui Hitler este să-și asigure până la urmă „o dominație asupra continentului în comparație cu cu care ambițiile lui Napoleon erau debile”. A continuat spunând că „astăzi este rândul Cehoslovaciei. Mâine va fi rândul Poloniei și României. Când Germania va obține petrolul și grâul de care are nevoie, se va întoarce împotriva vestului. Cu siguranță trebuie să intensificăm eforturile pentru a evita războiul. Dar acest țel nu va fi atins dacă Marea Britanie și Franța nu vor rămâne unite, intervenind la Praga pentru noi concesii, dar declarând în același timp că vor garanta independența Cehoslovaciei. Dacă, din contră, puterile vestice vor capitula din nou, nu vor face decât să precipite războiul pe care vor să-l evite.”[9] Probabil descurajat de argumentele civililor și militarilor din guvernul francez referitoare la armata nepregătită și la situația financiară precară, ca și la trauma suferită de Franța în Primul Război Mondial, la care el a fost martor, Daladier nu a mai insistat pe lângă Chamberalin. La întoarcerea în Franța, Daladier, care credea că va fi întâmpinat cu ostilitate, a fost aclamat. I-a spus atunci asistentului său „Ah, les cons!” (Ah, nebuni!”
  • 0 (22 voturi)    
    aceste cotoare de tabla veche (Marţi, 17 martie 2015, 16:32)

    un domn [utilizator]

    numite tupolev sunt tinte ideale pentru armata NATO in exercitiile din Marea Neagra
    • -3 (11 voturi)    
      nu (Marţi, 17 martie 2015, 17:24)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cred a asta ar fi problema.toti am trecut peste stirea cea mai importanta,scoasa pe gat de putin.
      au fost la un pas de alerta nucleara,nu stiu daca e bluf sau nu,insa mie mi se ridica parul pe spate.
      poate dementii astia de rusi mai aveau ceva silozuri ascunse in crimeea,altfel nu inteleg logica.
      dar lasa ca-l mai cearta tanti merkel si cu nenea...alaaaa fracezu' ala...cum drac i-l cheama???
  • +19 (29 voturi)    
    Comportament (Marţi, 17 martie 2015, 16:38)

    Soljenitin [utilizator]

    Este exact, dar EXACT aceeasi metoda pe care Hitler a folosit-o la inceputul celui de-al doilea razboi mondial. Fix la fel. Nu ar fi rau sa ii zica cineva debilului de la kremlin ca la sfarsitul razboiului Hitler a murit (s-a sinucis), poate trece direct la etapa asta si nu mai provoaca niste milioane de morti...
    • +6 (12 voturi)    
      Problema este ... (Marţi, 17 martie 2015, 18:18)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ca nebunul din WWII nu avea si arme atomice .. din pacate cel de acum cam are ... si din cate se pare le imprastie peste tot de-a lungul granitei
    • -3 (5 voturi)    
      Multam fain ! (Marţi, 17 martie 2015, 19:46)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Doamne ce ras am tras....Multam!
  • +9 (9 voturi)    
    razboi rece.... (Marţi, 17 martie 2015, 16:54)

    un oarecare [utilizator]

    partea a 2 a....
    sper sa ramana rece....
  • +2 (10 voturi)    
    Hahahhah (Marţi, 17 martie 2015, 17:16)

    vladf [utilizator]

    Inca astept ca o raza de soare in Crimeea, una putin mai puternica care sa termine cu toata flota ruseasca si ce mai este pe acolo.
    O gaura in stratul de ozon, un meteorit sau dc. nu sa apara un vulcan :)
    • +4 (8 voturi)    
      O fac rușii singuri. (Marţi, 17 martie 2015, 17:43)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Dacă rușii adună prea mult armament în Crimeea,locuitorii vor fi nevoiți să plece.Nu se știe ce se poate întâmpla cu depozitele și focoasele rachetelor,așa că populația civilă trebuie ținută la distanță.Militarii vor muri de plictiseală.
  • 0 (14 voturi)    
    ? (Marţi, 17 martie 2015, 17:31)

    vertical1 [utilizator]

    Un astfel de bombardier rusesc , sau de alt tip , dotat sau nu cu capabilitati nucleare poate fi doborat deasupra marii negre , in timp util , cu o drona echipata cu rachete.La fel si intreaga flota ruseasca , din Marea Nagra , sau marea Nordului .E nevoie de vreo 200 de drone echipate cu rachete si in jumatate de ora dispar de pe radar.
    Problema e alta ,Europa pare intradevar ca doarme.
    • +2 (6 voturi)    
      mare strateg (Marţi, 17 martie 2015, 19:56)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui vertical1

      Aveti un exemplu in care o drona echipata cu rachete a doborat un avion inamic sau un vas militar?
      Cu sistemele de aparare anti-racheta a avioanelor si navelor militare ce faceti?

      Mai mult, cele cateva mii se rachete nucleare pe care le au rusii, inclusiv pe submarine ale caror pozitii nu sunt cunoscute, cu cele o sa le distrugeti domnule vertical1?

      Aveti cumva idee de conceptul de mutually assured destruction (MAD) si ce inseamna acesta in practica?

      Aberati cu veselie pe aici fara sa stiti despre ce vorbiti.
  • +5 (13 voturi)    
    Scarboasa si siloasa natie (Marţi, 17 martie 2015, 17:32)

    Savitar [utilizator]

    Cine naiba vrea sa atace MUjicia? Nimeni. Atunci de ce atata frasuiala? S-a umflat hrishca'n ei?
  • -7 (15 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 17 martie 2015, 18:24)

    The Saker [utilizator]

    ma mir ca rusii au reactionat abia acum..cand SUA face demonstratii cu armata la 300 m de frontiera rusa, in Letonia...pana una alta rusii sunt pe teritoriul lor
    • +3 (9 voturi)    
      Adica pe teritoriul pe care l-au furat (Marţi, 17 martie 2015, 18:48)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      Putin nu stie sa-si conduca tara ca sa fie prospera ca UE/SUA, asa ca recurge la amenintari lansate de pe un teritoriu furat.
      • -4 (14 voturi)    
        gresesti (Marţi, 17 martie 2015, 19:14)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Crimeea e ruseasca. Ucraina detine lucruri furate. Inclusiv de la noi. Poate ar trebui fortata sa le restituie pagubasilor.
        • +1 (7 voturi)    
          Tezaurul Roman (Marţi, 17 martie 2015, 19:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          E furat, uresese trebuie facut a cenusha
          • +5 (5 voturi)    
            de acord (Marţi, 17 martie 2015, 22:00)

            freejack [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            deci si pactul Ribbentrop-Molotov trebuie facut cenusa.
        • 0 (6 voturi)    
          altul (Marţi, 17 martie 2015, 19:59)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          Va recomand sa consultati harta si acordurile internationale inainte de a veni cu opinii de tipul "Crimeea e ruseasca".

          Polonia ocupata de Hitler era germana?
          • +2 (4 voturi)    
            Bucovina (Marţi, 17 martie 2015, 22:01)

            freejack [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

            e ucrainiana?
      • -1 (5 voturi)    
        Bla , bla (Marţi, 17 martie 2015, 22:28)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        bla Putin ,bla bla Rusia ,bla mujici, bla bla Mujicstan.....SI? VREI SA SPUI CEVA ???SPUNE!!!!