VIDEO SUA: Un tanar de culoare, impuscat mortal de un politist in Madison, Wisconsin

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:45 Actualitate | Internaţional


Un tanar de culoare de 19 ani a fost impuscat mortal vineri seara de un politist la Madison, in statul american Wisconsin, a informat seful politiei orasului, conform caruia tanarul l-ar fi agresat pe acesta, relateaza Agerpres.

Dupa acest incident, mai multe zeci de persoane s-au adunat la locul tragediei scandand "Vietile negrilor conteaza", sloganul utilizat de manifestantii care protesteaza impotriva violentelor politienesti impotriva persoanelor de culoare, potrivit postului local WKOW.

Seful politiei locale, Mike Koval, a declarat sambata pe acelasi post de televiziune ca "primele elemente ale anchetei nu indica existenta unei arme" care sa fi fost utilizata de tanar.

Un politist s-a deplasat la domiciliul tanarului suspectat ca a perturbat circulatia rutiera si ca a agresat pe cineva. Auzind zgomot, politistul a fortat intrarea in domiciliu, a precizat Koval. "Acelasi subiect l-a agresat pe politist... care a scos pistolul si a tras", a precizat seful politiei.

Politistul a incercat "imediat" sa-l resusciteze pe tanar, dupa care acesta a fost transportat la spital, unde a murit in urma ranii suferite.

Departamentul omucideri din Madison a deschis o ancheta in acest caz.

In ceea ce priveste manifestatiile, seful politiei a spus ca "avand in vedere ceea ce s-a intamplat nu doar in tara noastra ci si in propria noastra comunitate, intelegem ca unii locuitori sa aiba o reactie foarte viscerala, plina de emotie si de manie".

"Totusi, facem apel la toata lumea sa dea dovada de calm si retinere", a adaugat el.

Incidentul s-a produs in ajunul comemorarii celei de a cincea aniversari a marsului pentru drepturile civile ale persoanelor de culoare de la Selma, Alabama, la care urmeaza sa participe sambata presedintele Barack Obama.

Manifestatiile impotriva violentelor politienesti fata de persoane de culoare s-au inmultit dupa moartea la Ferguson, la inceputul lui august, a lui Michael Brown, impuscat si el mortal de un politist alb.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3680 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    ce ar fi mai important (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:50)

    kripton [utilizator]

    faptul ca politia din sua impusca cam prea repede cativa negri galagiosi sau faptul ca senatul romaniei a respins un proiect de lege care cerea sa fie pedepsiti oficialii romani care prin acte de coruptie au incalcat juramantul fata de poporul roman depus la intrarea in functie??

    http://epochtimes-romania.com/news/juramantul-o-formalitate-senatul-a-respins-sanctionarea-in-codul-penal-a-incalcarii-juramantului-de-catre-alesi---231145
  • +15 (21 voturi)    
    Mda...ca si tiganii nostrii in fata Politiilor... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:21)

    Excelsior [utilizator]

    ...cand aresteaza vreo "podoaba".
    Daca acea comunitate din SUA ar pune mai multa valoare pe educatie decat pe cocalareala poate ca nici politisti nu ar fi asa "nervosi" in prezenta "gingasilor" ei reprezentanti.
  • +10 (16 voturi)    
    numai poti sa zici nimic de.. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:30)

    exilatul [utilizator]

    negrii ( ca si cu evreii ) ca esti considerat rasist..pai daca sunt mai multi hoti si criminali printre ei decit printre albi, o sa se opreasca acum politia de a face ordine..
  • +12 (20 voturi)    
    omfg (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:52)

    giigi [utilizator]

    cati albi o fi impuscat pana a nimerit un negru, mai contorizeaza cineva? apropos de "discriminarea pozitiva" ca tot veni vorba saptamana asta..
  • +11 (19 voturi)    
    normal (Duminică, 8 martie 2015, 0:11)

    srpc [utilizator]

    cine agreseaza un om al legii trebuie reprimat violent si imediat, altfel frica de lege dispare (vezi cazul Romaniei, unde Politia e bataia de joc a tuturor derbedeilor)
    • -13 (27 voturi)    
      Ce vorbesti? (Duminică, 8 martie 2015, 0:40)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ce vorbesti prietene? Militianul a intrat in locuinta individului fara mandat, asta se cheama violare de domiciliu. Omul a reactionat iar militianul, mai presus de lege, l-a impuscat.

      Pana americanii falnici purtatori de arme nu-i executa in plina zi pe Darron Wilson si alti militieni la fel de zelosi precum el nu va fi liniste.
      • +4 (6 voturi)    
        fix asa! (Duminică, 8 martie 2015, 1:19)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        la cat de usor iti cumperi o arma "radiata" in USA doar simplul fapt ca te scaprini /// poate fi interpretat ,pertinent, ca vrei sa scoti o arma.
        Sa fii politist in USA nu este ca si vanzarea la taraba cand stii cand ajungi/pleci de la munca.
        Acolo ca politist intri in tura iar de iesit...viu,din tura, este alta discutie.
        Ca politist se poate aplica forta letala preventiva .
        Si tocmai cu politisti ca ei e liniste ca altfel patrulezi in MRAP si nu in masina de politie...
    • +4 (6 voturi)    
      Mda (Duminică, 8 martie 2015, 12:04)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      E mult mai bine in Rusia unde intra peste tine cine vrea la comanda politica, nu-i asa?

      Ia explica-ne calitatile statului fascist rus.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 8 martie 2015, 8:05)

    dragos234 [utilizator]

    Politia ar trebui sa impuste numai albi, in felul asta nu vor mai fi nemultumiri sociale si manifestatii.
  • +3 (3 voturi)    
    a 50-a aniversare (Duminică, 8 martie 2015, 8:28)

    tyty [utilizator]

    a marsului,............
  • +3 (5 voturi)    
    negrii (Duminică, 8 martie 2015, 12:21)

    roderick [utilizator]

    cultura crimei in randul negrilor a atins proportii alarmante. daca e ceva de spus de tratamentul pe care il primesc din partea politiei, e ca e prea bland. daca ar fi fost mai dur s-ar fi dus la munca nu la furat si dat in cap.