VIDEO Dalia Grybauskaite: Lituania se confrunta cu o amenintare reala din partea Rusiei. Tara noastra este "deja atacata"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:12 Actualitate | Internaţional


Dalia Grybauskaite
Foto: Agerpres/AP
Presedinta Lituaniei, Dalia Grybauskaite, a declarat ca tara sa se confrunta cu o amenintare reala din partea Rusiei si este "deja atacata", referindu-se la "razboiul informatiilor, propaganda si atacuri cibernetice", relateaza BBC News.

Presedinta lituaniana a afirmat intr-un interviu pentru BBC ca tara sa reintroduce serviciul militar obligatoriu ca raspuns la amenintarile din regiune. Dalia Grybauskaite a precizat ca Lituania trebuie sa fie capabila sa se apere, adaugand ca se afla in apropiere de Rusia si exista "amenintari si exercitii practic in fiecare zi", citeaza Mediafax.

Lituanienii au constatat ca situatia geopolitica din apropierea granitelor lor s-a schimbat, iar amenintarea este reala pentru intreaga regiune Baltica, deoarece actiunile vecinilor, mai precis ale Rusiei, nu pot fi prevazute, a apreciat ea.

"Prima etapa a confruntarii deja se desfasoara. Ma refer la razboiul informatiilor, propaganda si atacuri cibernetice. Asa ca suntem deja atacati. Se va ajunge la o confruntare conventionala? Nimeni nu stie, dar trebuie sa fim pregatiti sa ne aparam in fata acestui comportament agresiv", a declarat presedinta Lituaniei.

Consiliul pentru Apararea Statului din Lituania a decis la sfarsitul lui februarie sa reintroduca temporar serviciul militar obligatoriu, pentru a spori capacitatea defensiva a tarii, dupa ce a evaluat situatia geopolitica si amenintarile la adresa securitatii statului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9792 vizualizari

  • -44 (68 voturi)    
    ce avem noi aici (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:27)

    Mazeta [utilizator]

    Personal life: „Grybauskaitė is unmarried and has no children. She possesses a black belt in karate.”

    Propun un meci între karatista Grybauskaite și judoka Putin. Ca pe vremuri. Să se bată căpeteniile și să cruțe popoarele.
    • +23 (33 voturi)    
      va simtiti cu musca pe caciula ? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:56)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu & Co ...cand ati auzit "de razboiul informatiilor, propaganda Rusilor"?
      Sau va aparati colegii din tarile baltice?
      • +1 (1 vot)    
        Suzeta (Luni, 9 martie 2015, 12:32)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        Ai zice ca e o metoda buna si asta sa rezolvi conflicte. Decat sa duci milioane de oameni la razboi duci doar doi. Problema e ca atunci cand ar pierde idolul lui Suzeta ar pune bot ca un copil de 5 ani si s-ar duce sa-si ia armata.

        Asta e problema cu oameni ca Putin. Nu au NICI un fel de valoare pe cont propriu si nu au nici un fel de valori pe care sa le apere. Nu poti sa te bazezi ca respecta vreo regula.

        Asta e motivul pentru care Putina se plimba in Mercedes nu in Lada. Pentru ca si ei stiu ca valoarea vine din vest, NICIODATA din Rusia. Lucru care, in mare parte, se aplica si cetatenilor si simpatizantilor rusi. In mare parte.
    • +20 (28 voturi)    
      Mai bine... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... fa un meci in fata oglinzii. Pariu ca ai sa pierzi.
    • +19 (25 voturi)    
      N-ar strica ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:20)

      neamprooost [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate i-ar lua tipa mau lu piticu ăla - care nu-i exclus să-și fi plagiat centura aia - și am putea să ne mai punem liniștiți încă un polonic de supă.
    • +9 (13 voturi)    
      mazeto (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:51)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai pierdut un bun prilej de a tacea
      • +3 (3 voturi)    
        violenta este Curentul Literar (Duminică, 8 martie 2015, 13:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        al Mazetei, taras bulga, gustav..Dughin...votca de pufoaica este sursa inspirationala pentru mujici...fie ca e incest, fie ca e suicid, fie ca...e vorba de o crima..literatura mujica reprezinta expresia grafica a mentalului mujic
      • 0 (0 voturi)    
        Cre' ca ... (Duminică, 8 martie 2015, 21:43)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        ... asta-i hobby la el.
    • -15 (27 voturi)    
      Natalitate (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:02)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In loc de centura neagra mai bine ar avea copii. Natalitatea in tarile baltice este f scazuta. Risca extinctia in cateva decenii.
      • +13 (13 voturi)    
        lupul moralist (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:42)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        nu toate lumea are norocul sa gaseasca pe cineva pentru a-si intemeia o familie. Nu toata lumea are norocul sa poata face copii. Lasati cliseele astea cu "ar trebui sa faca sau sa adopte un copil". Incepi sa semeni cu Firea cand se lua de Iohannis.
  • -34 (50 voturi)    
    Terra terram accusat (lat.) (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:36)

    zizin [utilizator]

    "The Hysterics of Lithuanian President Dalia Grybauskaitė" (15 Feb 2015)

    http://english.pravda.ru/opinion/columnists/16-02-2015/129833-Lithuanian_President_Dalia_Grybauskaite-0/
    • +25 (33 voturi)    
      Pravda? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ce s-a-ntimplat? Nu mai apare Scinteia?
    • +23 (31 voturi)    
      Pravda? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:36)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Chiar credeti ca ne intereseaza ce scrie Pravda? Daca vrei sa manipulati opinia publica romaneasca incercati pe site-ul celor de la Click, nu pe Hotnews.
      • +15 (17 voturi)    
        LOL....(click!) (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:42)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        Pravda.ru = Biblia rusilor

        si a acolititlor trimisi sa incite prin Europa si care-s platiti dupa minusurile stranse.....
        • +5 (5 voturi)    
          este Coranul Mujicilor (Duminică, 8 martie 2015, 13:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          ei si isis ..shame (same) shit
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns sincer (Duminică, 8 martie 2015, 9:39)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Mai zizin,
      hai sictir!
  • -31 (57 voturi)    
    Pfff... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:45)

    Gustav666 [utilizator]

    Serviciul militar obligatoriu...
    Pai asta presupune imediat noi achiziții de echipamente militare si armament. De unde? Ca doar nu de la ruși, tocmai le-a comunicat Sam ca au pe stoc de toate.
    Cea mai obedienta sluga americană din UE, doamna Grybauskaite (din fericire Basescu a trebuit sa părăsească timona, fiind la mare concurenta cu blonda) nu doreste sa realizeze ca dacă Ivan își pune mintea cu Lituania, in 12 ore joaca cazaciocul in sediul președinției lituaniene.
    Alarma este total falsa, singurul lucru cert e ca SUA vor mai vinde ceva armament.
    • +20 (32 voturi)    
      Rusnacul asta se crede smecher (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:31)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      @Ivan666
      Pfff...pasol na turbinca !
      • +5 (5 voturi)    
        au intrat in Martie cu noi cartele de votca (Duminică, 8 martie 2015, 13:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui krampus

        asa se explica prezenta la tastatura a mujicilor..in Sfanta zi de Duminica..e si ziua femeii...ei ..asteapta ziua barbatilor cu sau fara lubrifianti
    • +19 (27 voturi)    
      Aha (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:27)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Sa zicem ca o sa-ti dea cineva cu o bata in cap si o sa-ti fure portofelul cu cele 100 de ruble din el. Din pacate, vei avea de platit o groaza de tomografii ca sa vezi daca ti-a fost sau nu afectat creierul (cel mai probabil ca nu, deoarece lipseste, dar tu nu stii asta, asa ca o sa platesti ricum). Prin urmare, cel mai mult vor avea de castigat firmele nemtesti si americane care produc tomografe. Punand cap la cap informatia, e clar cine ti-a dat cu bata in cap: Sam.
      • +20 (24 voturi)    
        La ce sa ii faca tomografie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:30)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        Ca o sa apara secera si ciocanul.
      • -15 (23 voturi)    
        Tot e bine... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:02)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        Alții sunt bătuți in cap de mama natura. Vindecarea, imposibila.
        • +15 (23 voturi)    
          Adica voi mujicii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:19)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Si izolarea voastra e solutia daca sunteti incurabili.
          • +4 (4 voturi)    
            24 ore de Ploaie cu napalm (Duminică, 8 martie 2015, 13:54)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            la Kremlin..apoi se poate reda spatiul unui parc...in care se pot amplasa injectomate cu votca de pufoaica...gratuit pentru nostalgici
    • +16 (22 voturi)    
      ai scapat esenta (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:06)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ...ca rusii ataca tarile vecine
    • +7 (9 voturi)    
      da,asa este (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:54)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      numai ca pot fi cele mai lungi 12 ore din istoria armatei rosii. sa nu uitam ce a patit red army in finlanda nov 1939 sau la groznai cand era prezident dudaev.
      nu e totul sa fii bolshoi.
  • -17 (35 voturi)    
    din ciclul psihopatii care ne conduc (Sâmbătă, 7 martie 2015, 15:56)

    jaz [utilizator]

    i se spune ""red dalia"":
    in fosta urss, dalia era membru pcus, candidata in stiinte la moscova , tatal membru kgb.
    • +6 (8 voturi)    
      si dudaev era general (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:56)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      in aviatia urss si tot a pus-o de un razboi cu rusia imperialista.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu e relevant (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:28)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui jaz

      Angela n-a fost pioniera si membra a tineretului comunist german?
  • +22 (34 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:14)

    polonyca [anonim]

    • -19 (31 voturi)    
      Model? Pfuuuaaah! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:27)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Domnul polonic, erau doi de ăștia dar Base a trecut pe linie moarta. Dacă o isterica a ajuns sa va fie model de conducator, luați o pauza si îngrijiti-va mai bine sănătatea.
      • +12 (16 voturi)    
        dar gaspadinul (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:59)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        de la kremlin nu e isteric?? pai cum vine cu ocuparea crimeii dupa ce rusia a GARANTAT frontiera ucrinei in schimbul renuntarii la arme nucleare? esti in stare sa realizezi despre ce vorbim noi aici??
        cum sa NU bagi servici militar obligatoriu cand ai un asemenea vecin????
  • +20 (30 voturi)    
    rusii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:18)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Sunt frustrati pt ca li s-a taiat viza la lumea civilizata.
    • -14 (26 voturi)    
      Ce are viza cu... prefectura? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:21)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Fii mai explicit ca tot nu reușesc sa pătrund legătura între articol si postul tău.
      • +18 (22 voturi)    
        eu nu pot face direct legatura (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:06)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        intre limba romana si sustinerea pentru un sistem bolsevic ce a tinut tara asta captiva 45 de ani?
        INTREBARE DIRECTA:
        Esti bosevic rus ce cunosti limba romana?
        Esti un tradator ce se prostitueaza pentru bani ?
        Esti doar un comunist ignorant ce faci involuntar rau tarii tale ?!
        Nu as miza pe varianta 3...
        Valabil si pentru mazeta, zizin & CO...
        • +14 (20 voturi)    
          doar o slujba (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:31)

          Orizont [utilizator] i-a raspuns lui rov

          ei sint romani, insa platiti sa faca propaganda pros-rusa, din programul international al rusiei pentru propaganda. Nu stiu daca mazeta e sefu, sau doar are ceva vechime.
          • +4 (4 voturi)    
            ei sunt dughinistii de la RT (Duminică, 8 martie 2015, 13:57)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

            ceapeul in Romania...Dughin le trimite prin Posta cate o jantilica cu ruble..ca sa presteze pe acilea
      • +8 (10 voturi)    
        hai te-ajut...sa-ti intelegi frustratea (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:45)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        incet incet doar prin postari pe site-uri vor mai iesi rusii in lume...
  • -17 (27 voturi)    
    Babona (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:54)

    smen [anonim]

    Crede ca sar americanii pentru ei,ahahaha
  • +9 (17 voturi)    
    Civilizatia rusa (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:42)

    MPopa [utilizator]

    Iata unde s-a ajuns din cauza ambitiei si prostiei conducatorilor rusi. Europa abia incepea sa respire dupa cea mai severa criza economica de la razboi incoace si acum trebuie sa ne gandim ca e nevoie sa cheltuim miliarde pentru inarmare, ca sa ne protejam de mongoloizii care inca mai cred ca sunt buricul pamantului.
    • +4 (4 voturi)    
      Iata unde s-a ajuns din cauza ambitiei si prostie (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:32)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Ambitie da, prostie nu. Este respectat cu precizie Testamentul lui Petru cel Mare.
  • +15 (23 voturi)    
    Trolli rușilor (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:54)

    Esoppp [utilizator]

    Nu știu cum se face, :D, dar primii care s-au repezit să comenteze au fost trolii rușilor: mazeta, zizin, gustav555. Articol postat la 15:12, commentul lui mazeta la 15:27. Mai răsfirat, trollii.
    • +13 (19 voturi)    
      Am observat si eu. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:35)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Esoppp

      in decurs de 15 minute, ori e aceeasi persoana, ori toti trei colegi au primit ordin. dupa cum am observat ei nu se baga pe alte articole, doar despre rusi. mazeta mai intra si pe alte articole, zizin care e si cel mai nou, chiar ca nu a intrat pe alte articole.
      De urmarit...probabil or sa-si schimbe nick-urile.
  • +14 (24 voturi)    
    Bah dar ce-au sarit gustavii, zizinii si mezetii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:56)

    Savitar [utilizator]

    in apararea Porumbelului Pacii aka Phutin. Probabil si cand o sa se bage mujicul in Tarile Baltice...ei or sa spuna ca e o actiune pacificatoare si de binefacere.
    Bullshevics...go home, to Siberia...nu aveti ce cauta in Lumea Civilizata. La munca cu voi golanilor.
    • -7 (9 voturi)    
      Nix libertate (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:06)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      Sa nu-mi spuneti ca aveti incredere in NATO. Cei care vor guvern mondial. O sa va para rau dupa Rusia daca isi pun planul in functiune.
      • +3 (3 voturi)    
        aproape 50 de ani am vazut Spiritul (Duminică, 8 martie 2015, 13:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        uresese..SOVROM..Tezaurul Furat...N lucruri rele...uresese trebuie ras ..asa ca Tungus...Doamne Ajuta..sa apara asa pe Glob..o ruina carbonizata
    • -8 (8 voturi)    
      EU si lumea civilizata (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:15)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      Ceea ce a reprezentat lumea civilizata, este distrusa din interior. Daca vizitati Europa de Vest, o sa va dati seama despre ce vorbesc. In EU sunt niste uzuratori neo-marxisti.
  • -17 (21 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:31)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cred ca individa are vise erotice si nu le interpreteaza corect. Cum adica "prima etapa a confrumtarii deja se desfasoara "? Este ca si aia cu "putin gravida". Ori, ori, nu alegatii de dragul alegatiilor. Putin nu este nebun chiar daca multi lasa sa se creada ca ar fi. Isi arata si el muschii ca doar nu o sa stea sa vina "maidanul" la Moscova. Si, intr-un fel, bine face.
    • +9 (13 voturi)    
      Pai a spus presa ruseasca...ca'i bolnav (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:35)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Si muschi sa-si umfle nu prea are, nu-l vezi cat e de mic?
      • -5 (7 voturi)    
        Trsaturi si politica (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:07)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Putin e scund, Obama are urechi clapauge, astea sunt chestii de trasaturi fizice. Aici discutam politica.
  • +14 (18 voturi)    
    femeie cu oua! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 19:30)

    Cristi [anonim]

    bravo ei, si bravo lituanienilor ca si-au ales un astfel de presedinte! rusii daca vor vrea din nou sa-i sclavageasca, vor trebuie sa-si numere bine ouale! puie mutin!
    • -11 (15 voturi)    
      Spalati la creier (Sâmbătă, 7 martie 2015, 20:17)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      In Vest exista un sclavagism mai subtil, oamenii nici nu stiu ca libertatile le-au fost luate rand pe rand. Traiesc doar pentru hedonism.
      • +3 (3 voturi)    
        mujicii traiesc doar pentru votca (Duminică, 8 martie 2015, 14:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        nimic mai mult
    • -11 (15 voturi)    
      Sclavie in vest (Sâmbătă, 7 martie 2015, 22:06)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      In Vest este un alt fel de sclavie, pe care cei din vest nici nu-l mai recunosc. In Est este un bolshevism de stil vechi, in vest se promoveaza agresiv un Marxism "imbunatatit'. Adica suntem intre ciocan si nicovala.
      Papa Marx nea facut-o.
      • +6 (12 voturi)    
        Stii tu...de la Pocreaca (Duminică, 8 martie 2015, 0:09)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Cum e in West.
      • +1 (3 voturi)    
        ursese burn by a Nuke (Duminică, 8 martie 2015, 14:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        si asa 10.000 ani va fi liniste..mutzanti Phutin..nu cred sa mai fie violenti dupa acest termen...