NATO va accelera procedurile de mobilizare a trupelor: "Va fi cel mai amplu plan de aparare colectiva de dupa sfarsitul Razboiului Rece"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2015, 5:32 Actualitate | Internaţional


Jens Stoltenberg
Foto: Agerpres
Alianta Nord-Atlantica intentioneaza sa accelereze procesul decizional privind mobilizarea efectivelor militare, in cadrul planului de reactie fata de amenintari precum cele reprezentate de Rusia si de reteaua terorista Stat Islamic, afirma secretarul general NATO, Jens Stoltenberg, relateaza Mediafax.

"Alianta Nord-Atlantica este pe cale sa implementeze cel mai amplu plan de aparare colectiva de dupa sfarsitul Razboiului Rece", a declarat Stoltenberg, citat de Wall Street Journal.

Potrivit lui Stoltenberg, NATO incearca sa se asigure ca eventualele disensiuni politice nu vor intarzia mobilizarea Fortei de reactie rapida. "Nu ne-ar ajuta sa avem o forta disponibila in 48 de ore daca ne trebuie 48 de zile pentru a lua decizia de mobilizare", a precizat secretarul general NATO, oferind ca exemplu interventia aeriana in Libia, in 2011, decisa in sapte zile. "Istoria recenta arata ca NATO are capacitatea de a lua decizii rapide", a subliniat el.

"Nu vedem nicio amenintare imediata asupra vreunui aliat din cadrul NATO, nici macar asupra tarilor baltice. In acelasi timp, observam ca mediul de securitate se schimba si vedem o Rusie mai incisiva. De aceea suplimentam prezenta militara in Letonia, Lituania si Estonia", a spus Stoltenberg, subliniind ca Alianta va apara orice stat membru in caz de necesitate.

 Pe fondul crizei ucrainene, NATO a suplimentat prezenta militara in statele membre est-europene, trimitand trupe, avioane suplimentare si mai multe nave militare in Marea Baltica si in Marea Neagra.

Alianta Nord-Atlantica a anuntat in ianuarie construirea a doua cartiere generale regionale, in Romania si Polonia, si infiintarea unor centre de comanda ale Fortei de reactie rapida in Romania, Polonia, Bulgaria, Lituania, Letonia si Estonia. Forta de reactie rapida, creata pe fondul actiunilor Rusiei in Ucraina, va avea o disponibilitate de interventie in cel mult 48 de ore.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6679 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    astfel de masuri,,,,,, (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:01)

    novator [utilizator]

    .....trebuiau luate inca din timpul invaziei rusesti in Crimeea si ar fi descurajat continuarea agresiunii din estul ukrainei.
    Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata.
    • +5 (7 voturi)    
      sper ca de data asta mergem pana la capat (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:24)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui novator

      app de Paton 45.
  • +8 (8 voturi)    
    rusia se comporta precum un clan interlop (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:58)

    rov [utilizator]

    iar reactiile trebuie adecvate.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar e condusa de interlopi. (Luni, 9 martie 2015, 18:36)

      Cetatean97513 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      E un stat mafiot.
  • +5 (7 voturi)    
    NATO vs mujicstan (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:02)

    Soljenitin [utilizator]

    mujistan se plange de extinderea NATO, insa organizatia asta este una strict defensiva. De ce ii deranjeaza pe betivanii estici o alianta defensiva? Nu le place ca ii obliga la a fi ceva mai cizelati si la a nu invada militar cand le vine lor?
    • +8 (10 voturi)    
      Mujicii astia betivi au trait din japca (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:09)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      toata istoria lor, normal ca-s deranjati...nu or sa poata fura si viola la discretie.
      Gard de sarma ghimpata si drone la granita cu Mujicia.
      ps: zizinii, gustavii si mazetii aruncati peste gard....in partea de stepa, de Est adica.
  • +3 (7 voturi)    
    Investitii (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:23)

    DaniAndi [utilizator]

    Bun atunci...ceva investitii de la americani, vesti bune :)
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:35)

    [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    ne trezim cu rusii pe Nistru..... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 17:56)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    pana reuseste NATO sa se organizeze..prea multa lentoare,sau......poate ca asa e intelegerea cu rusia, o granita treb. sa se stabileasca, sa speram ca pe nistru.
    • +4 (8 voturi)    
      banui ca romanul nu asteapta... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 18:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ... sa ii cada drobul de sare in cap si doar sa se planga...

      Hai sa punem in miscare si sistemul romanesc -acum pana nu este prea tarziu..., daca nu acum, cand???
      • +1 (3 voturi)    
        drobul tau ce spune...... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 23:29)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        "miscarea sistemului romanesc".......cam evaziv.....
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 8 martie 2015, 22:18)

          [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          • 0 (0 voturi)    
            Usor... (Luni, 9 martie 2015, 8:34)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui

            cu pianul pe scari...Israel are o populatie de 8 milioane de oameni si sunt inconjurati de 200 de milioane de arabi care le vor capul. In plus ei dau un procent enorm din PIB la armata (din ce imi amintesc undeva la 25-35%). Noi nu avem educatie, nu avem spitale, NU suntem nici pe departe in situatia lor, asa ca masura propusa imi pare exagerata.
            • 0 (0 voturi)    
              erata... (Luni, 9 martie 2015, 9:22)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Nici pe departe atat de mult, era 6.9 % din PIB in 2011, oricum de 4 ori mai mult decat noi.