Mii de persoane au manifestat la Budapesta impotriva lui Viktor Orban

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 6:39 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban (foto arhiva)
Foto: Comisia Europeana
Mii de persoane au manifestat vineri seara, la Budapesta, impotriva premierului Viktor Orban, denuntand intr-o noua serie de proteste "incompetenta elitei politice", noteaza Mediafax. Manifestantii au fluturat pancarte prin care il condamna pe Orban, a carui popularitate a inregistrat o scadere semnificativa in ultimele luni, in pofida a trei victorii electorale in 2014.

Aproximativ 5.000 de persoane au manifestat in fata Operei din Budapesta, potrivit unui fotograf al AFP. Ele si-au exprimat ingrijorarea in legatura cu o politica prin care Ungaria se indeparteaza de Occident si consolideaza relatiile cu Rusia.

"Ne ingrijoreaza faptul ca Guvernul Orban expune Ungaria influentei ruse", a afirmat Robert Gombkoto, un manager in varsta de 61 ani, citand ca exemplu un imprumut de 10 miliarde de euro pe care Rusia l-a acordat Ungariei pentru extinderea centralelor sale nucleare.

Maniifestantii au criticat, de asemenea, elita politica care conduce tara deja timp de 25 de ani.Mai multe proteste au avut loc incepand din octombrie, dupa ce Guvernul conservator al lui Orban a propus o taxa pe Internet. Acest proiect a fost ulterior abandonat.

Insa valul de manifestatii impotriva coruptiei si apropierii lui Orban de presedintele rus Vladimir Putin mentine presiunea asupra celui mai puternic om din Ungaria.

Viktor Orban, care a fost ales in 2010 si a castigat alegerile legislative din aprilie, suscita nemultumire in Europa si in Statele Unite pentru reformele sale, considerate drept liberticide de catre criticii sai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7071 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Poate ne trezim si noi.. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 9:18)

    gica43 [utilizator]

    ...si sa-l "sorcovim"la fel pe tizul si prietenul lui Orban !!!
    • -7 (13 voturi)    
      Prietenul lui Orban (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:15)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Ce aveți cu fostul președinte? Lăsați-l să se bucure de pensie și să se joace cu nepoții.
      • +5 (7 voturi)    
        Despre ViVi e vorba (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:36)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ca si el taxeaza orbeste tot ce atinge.
        Ii inteleg pe unguri, cand ai TVA 27% te cam urci pe pereti.
    • +6 (10 voturi)    
      Noi ne-am trezit 16 noiembrie 2014... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:36)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      cand i-am tras-o putin lui Ponta, Iliescu si tata socru...De data asta noi suntem exemplu bun pentru unguri, nu ei pentru noi....
      Au inceput si ei sa-si dea seama ca elita care-i conduce de 25 de ani nu e prea cusera...
      La fel ca noi cand am dat "nope" PSD-ului si mafiotilor imbogatiti de tranzitie care nu au facut altceva decat sa fure 25 de ani, iar acum, ca suntem in NATO si UE, ies linistiti pe strada gandindu-se ca nimic nu-i mai poate deranja...
      Oare asa sa fie?
  • +2 (22 voturi)    
    Era de asteptat (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 9:34)

    SRA [utilizator]

    Inceputul sfarsitului lui victor orban !

    A intrat pe alt culuar aerian se va ntâmpla la fel ca avionului malaian, doborât.
  • -3 (23 voturi)    
    e normal.... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:16)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ....orban si putin au origini geografice comune,stepa din preajma m.ural.
    • +4 (14 voturi)    
      ai dreptate, însă proștii nu știu cu antropologia (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:33)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ei sunt cu votul pe 1kg de făină, gumari, găleți, brichete; doar nu crezi că Ponta_Plagiatorul este român? Sau Iliescu? Ce om sănătos la cap cheamă minerii în capitală? Numai un rus disperat că rămâne fără putere. Nu există nicio diferență între bucureșteanul care a votat primar general un dobitoc penibil cu autostrăzi suspendate, Oprescu, și acești proști de unguri care au votat Orban, un tip care scoate ungaria din UE. Sau ungaria nu a fost vreodată în UE? Cert este că nu putem să organizăm alegeri la fiecare 2 luni, și în tot acest mandat, Orban sau Plagiatorul fură masiv din buzunarul cetățeanului corect!
  • -1 (13 voturi)    
    Mii de persoane???? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:16)

    stereo [utilizator]

    Problema este mai complexa decat o vede un fotograf de la A.F.P. Psd-ul lor vrea puterea punandu-se in fruntea demonstrantilor, fara nici o legitimitate. Masurile luate de guvernul maghiar sunt chiar bune dar intotdeauna trebuie sa fie cativa si gica contra. Unele lucruri ar trebui adoptate si de guvernul roman de exemplu in sistemul sanitar si social. Va aduceti aminte de 2012 iarna cand cateva sute de persoane manifestau impotriva guvernului Boc?? Acelasi lucru se intampla acum si acolo. O mana de oameni vor sa doboare un guvern. Psd- ul lor a dus tara aproape de colaps si masurile luate acum sunt doar pentru corectarea directiei de mers.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, da...cu TVA 27%??? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:38)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui stereo

      Adica prin taxare? Astea-s masuri bune? Loooool.
  • -1 (5 voturi)    
    5000 de manifestanti îndobitociți (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:59)

    Un cititor [utilizator]

    pot oricând să se care dacă nu le convine regimul.
    P.S. La Hotnews ar trebui să fie măcar un cap limpede care să știe ce înseamnă informarea corectă a publicului. Râdem noi de Antena 3 , dar nici cu hoitniuz nu mi-e rușine. Categoria intelectuală Zgonea.
  • -2 (2 voturi)    
    Anii si conexiunile (Duminică, 4 ianuarie 2015, 12:17)

    raudegura [utilizator]

    2014 -anul lui Viktor roiu
    2015 -anul lui Viktor huidu