Rusia ar putea include in legislatie termenul "stat agresor", vizand tarile care ii impun sanctiuni

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 19:51 Actualitate | Internaţional


Parlamentarii din Duma de Stat iau in considerare introducerea termenului de "stat agresor" in legislatia rusa, referitor la tarile care impun sanctiuni Rusiei si cetatenilor sai, relateaza ziarul Izvestia in editia de marti, citat de RIA Novosti in pagina online, transmite Mediafax.

Potrivit unor surse citate de Izvestia, un "stat agresor" va fi definit ca "un stat care introduce sanctiuni impotriva Federatiei Ruse, cetatenilor rusi si entitatilor legale ruse".

Amendamentele propuse de Evgheni Fedorov si Anton Romanov, membri ai partidului Rusia Unita, vor fi adaugate in mai multe legi federale, inclusiv legea contractelor si reglementarile de audit.

"Pentru a proteja fundamentele ordinii constitutionale, a asigura apararea si securitatea tarii si pentru a proteja piata interna si dezvoltarea economica nationala, Guvernul Rusiei va avea dreptul de a aproba o lista de state agresoare", se arata intr-o nota explicativa atasata proiectului legislativ.

Conform documentului, entitatile juridice straine si persoanele din "state agresoare" vor avea interdictie de a realiza servicii de consultanta si audit in Rusia.

"Toate cele sase mari companii americane care ofera servicii de audit si consultanta in Rusia - Deloitte, KPMG, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers, Boston Consulting Group si McKinsey - vor fi incluse pe lista", a declarat Evgheni Fedorov, citat de Izvestia.

Proiectul legislativ ar urma sa fie trimis miercuri spre examinare Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2121 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Ahh (Marţi, 29 iulie 2014, 20:08)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Ah, ce dezamagore. Credeam ca si-au venit in fire si isi modifica constitutia ca sa nu mai fie EI stat agresor... A, pardon, ei "se apara", draga... Cu tancurile prin Crimeea si rachetele in Donetsk, se "apara", da, da!
  • +9 (11 voturi)    
    rusii devin paranoici (Marţi, 29 iulie 2014, 20:08)

    AliKimiku [utilizator]

    Baietii insista sa-si dea auto-delete de pe harta economica a lumii.
  • +6 (8 voturi)    
    Pentru a simplifica (Marţi, 29 iulie 2014, 20:17)

    graveyard_shift [utilizator]

    propun acordarea denumirii de 'stat agresor' tuturor tarilor din lume care nu incep cu Ru si se termina cu ia, in special celor care nu abordeaza steagul alb pe acoperisul cladirii guvernului in momentul in care maretul Bloodymir Putin isi indreapta privirea in acea directie.
  • +6 (8 voturi)    
    ihim (Marţi, 29 iulie 2014, 20:26)

    thebblack [utilizator]

    Deci recunosc pe fata ca au agresat moldova si ucraina...
  • +6 (8 voturi)    
    Rusia, definitia statului agresor, ii acuza pe (Marţi, 29 iulie 2014, 20:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    altii ca sunt agresori, haha!

    Da, cand esti corupt pana-n maduva oaselor ca Putin, orice tara cu un interes legitim fata de echilibru si pace
    (ca mercantila Europa) pare a fi un agresor.
  • +6 (8 voturi)    
    Hotul striga (Marţi, 29 iulie 2014, 20:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Hotul striga "Prindeti hotul!". Rusia trebuie lovita economic cat de puternic, trebuie distrusa financiar si, daca tot nu isi baga mintile in capetele alea pline de vodca, atunci loviti si militar fara frica si fara mila!
  • -3 (5 voturi)    
    NU I SUBAPRECIATI PE RUSI! (Marţi, 29 iulie 2014, 23:13)

    tovarasu [utilizator]

    cu o tara atat de mare,bogata si puternica mai ales trebuie sa te porti decent,ca daca ai gura mare si nu te tin balamale,te va ustura la buzunar !!
    rusia nu e afganistan sau irak,si de acolo marile democratii au au plecat sifonate si au lasat in urma foate multa democratie si bunastare,mai ales in irak,pe care l au eliberat de tiran bombardandu i la metru patrat!!si in serbia s-a servit o portie de democratie cu bombe peste podurile dunarene,dar a trecut timp mult de atunci!toata lumea pierde din acesta criza dar la nivelul rusilor cred ca se va simti mai putin ca ei au resurse si un nivel de trai scazut.dar la europeni care plateau gazul cu un mistral,cu utilaje se va simti rau,cred ca va fi recesiune in europa
  • +2 (2 voturi)    
    De la Ilici incoace ..( si nu numai ... ) (Marţi, 29 iulie 2014, 23:25)

    Observatore [utilizator]

    ...rusnacii au fost intotdeauna cinstea intruchipata si ajutorul fratesc total dezinteresat ... ( exemplul viu este acest javrov pe linga care Göbels este un biet amator inocent )
  • -6 (6 voturi)    
    bravo!! (Marţi, 29 iulie 2014, 23:32)

    tovarasu [utilizator]