UPDATE: Ucraina anunta ca a reluat controlul asupra orasului-port Mariupol dupa lupte grele cu separatistii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 iunie 2014, 10:31 Actualitate | Internaţional


Doi soldati ucraineni au fost raniti vineri dimineata, in zori, in timpul luptelor de la Mariupol, in estul Ucrainei, a anuntat ministrul ucrainean de Interne, Arsen Avakov, care a anuntat "pierderi importante" in randul separatistilor, scrie AFP.


Ora 12.39: Guvernul ucrainean, citat de Reuters, a anuntat ca a reluat controlul asupra importantului oras-port Mariupol de la granita cu Rusia dupa lupte grele cu separatistii. "La ora 10.34, steagul Ucrainei a fost arborat din nou pe Primaria din Mariupol", a anuntat Guvernul. In luptele de vineri ar fi mutir 5 separatisti si doi militari ucraineni

Operatiunea pentru a "lichida" barajele insurgentilor a inceput la ora 04,50 (01,50 GMT), a precizat Avakov, pe pagina sa de Facebook.

Unitatile speciale ale ministerului de Interne "au distrus un blindat si pozitiile tragatorilor de elita", a continuat el.

"Teroristii au suferit pierderi importante. Doi soldati au fost raniti in randurile noastre. Operatiunea continua", a adaugat ministrul.

Armata ucraineana deruleaza de peste doua luni o operatiune impotriva insurectiei armate pro-ruse in estul Ucrainei, soldata cu 270 de victime.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2429 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 iunie 2014, 10:40)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      zici tu ? (Vineri, 13 iunie 2014, 11:59)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui

      sau ai si dovezi ?
      • +6 (6 voturi)    
        .... (Vineri, 13 iunie 2014, 16:54)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        dragule. insurgentii au rasarit peste noapte precum panselutele cu tancuri rusesti si aruncatoare de rachete. Desi vorbesc ruseste ei nu poarte insemne nationale pe uniforme si acesti separatisti aparuti din neant au cu totii echipamente identice.
        Binenteles ei nu sunt rusi, ei sunt doar nascuti din forta gandului si lupta impotriva capitalismului care nu exista in Europa de Est post sovietica si impotriva expasiunii militare a UE care dupa ce a cotropit RO si BG in ultima decada acum a invadat cu trupe de elita fasciste si Ucraina. Noroc cu acesti soldati non-rusi care vorbesc rusa dar nu poarta insemne nationale au iesit din pamant cu tancuri si alte arme grele (au doborat si elicoptere doar) si lupta pentru libertatea rusilor in afara rusiei.
        davai tovarashe...ce nu e clar?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 13 iunie 2014, 20:04)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          Omuletii verzi din Crimeea s-au teleportat si in Gagauzia. Au infiintat aia niste "garzi patriotice" cu cazaci.
      • +4 (4 voturi)    
        Exista (Vineri, 13 iunie 2014, 17:23)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Camioane cu numere rusesti ce au trecut granita pline de armament si soldati, au fost filmate de BBC (si nu numai). E dovedita cel putin complicitatea rusiei la infiltrarea de pe teritoriul ei (de altfel foarte bine pazit) de arme si "voluntari". "Voluntarii" respectivi au recunoscut ca au facut parte din armata rusa "pana acum cateva saptamani" dar datoria lor de patrioti rusi (desi sunt din caucaz) a fost ata de puternica incat au demisionat si au venit in Ucraina. Numai cineva cu rea vointa nu vede dovezile prezente zilnic .
        • -4 (6 voturi)    
          păi (Vineri, 13 iunie 2014, 18:00)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Dacă trupe de elită rusești sunt infiltrate în Ucraina și au camioane pline de armament, cum se face că orașul Mariupol a fost cucerit de armata ucraineană cu doar două-trei victime?
          • +2 (2 voturi)    
            amuzant (Vineri, 13 iunie 2014, 18:16)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            ti se pare ca trupele speciale au puteri supraomenesti?
            • -1 (1 vot)    
              nu supraomenesti .. (Vineri, 13 iunie 2014, 20:58)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

              dar deaia sunt trupe speciale .. ca sa lupote , si sa se lase cu victime ..

              si daca e cum ziceti voi (propaganda) atunci tu sutii ca trupele ucrainiene(formate din voluntari din randurile extremistilor) fac fata cu brio trupelor rusesti .. ? pai atunci sa mearga inainte pana la moscova ! ... nu ?

              ruptura logica e extrem de mare , ca sa nu o observati pana si voi ...
              • 0 (0 voturi)    
                si nu au luptat? (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 17:06)

                Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                noi(propaganda) spunem ca armata ucraineana are aceeasi scoala militara ca cea ruseasca.
              • +2 (2 voturi)    
                dragule.... (Luni, 16 iunie 2014, 14:18)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                armata ucrainiana nu este formata din voluntari extremisti.
                armata este obligatorie in ucraina si este destul de numeroasa! si chiar si asa armata ucrainiana face fata cu greu unor enclave militare rusesti daca dupa atata timp nu i-au curatat pe toti.
                argumentul tau nu face 2 bani!
                cat despre propaganda, pe tine cine te plateste? sau tu faci pipi cu capul in jos impotriva firii de buna voie?
      • +5 (5 voturi)    
        nu sunt dovezi (Vineri, 13 iunie 2014, 17:59)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Trupele "separatiste" stiu sa foloseasca arme precum AK si lansatoare de rachete, stiu cum sa conduca transportoare blindate de tip BMP 60/80. Au inclusiv cunostinte in operatiuni de asalt(vezi atacurile de la aeroport si orase) si culmea pot face fata armatei guvernamentale. Cumva au invatat toate aceste lucruri din jocuri de razboi? Din filme? Au avut practica necesara din jocurile de airsoft?

        Evident ca nu sunt dovezi pentru implicarea trupelor GRU Spetsnaz si Alpha. Nici macar nu are relevanta cand urla Obama la Putin sa termine cu razboiul.
        • -1 (1 vot)    
          pai si care e dovada? (Vineri, 13 iunie 2014, 21:00)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          ca stiu sa traga cu arma ....?
          poate au stagiul militar facut ..
          nu e chiar asa filozofie sa tragi cu o arma ..putin antrenament si gata .

          cunostinte operationale ? pai se lupta cu voluntari .. la fel de priceputi ca si ei ...
          ca zice obanana .. sigur asta e argumentul suprem .. ala e mai mincinos decat basu si ponta la un loc .. pe bune ...e o marioneta absoluta , mai papusa decat a fost bush jr ...
          • 0 (0 voturi)    
            sa inteleg ca (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 17:07)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            voluntarii aia au facut toti armata si stiu sa lupte? toti au avut parte de practica militara pe bune? WOW