O femeie din Sudan a fost condamnata la moarte prin spanzurare pentru apostazie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 17:55 Actualitate | Internaţional


O tanara femeie de religie crestina a fost condamnata joi la moarte prin spanzurare pentru apostazie, in Sudan, provocand furia Statelor Unite si a Marii Britanii, scrie AFP.

Nascuta dintr-un tata musulman, Meriam Yahia Ibrahim Ishag a fost condamnata in virtutea legii islamice in vigoare in Sudan din 1983 si care interzice renuntarea la credinta musulmana, sub pedeapsa cu moartea.

"V-am acordat trei zile pentru a va lepada de credinta dvs dar ati insistat pentru a nu reveni la islam. Va condamn la pedeapsa cu moartea prin spanzurare", a declarat judecatorul Abbas Mohammed Al-Khalifa, in prezenta tinerei femei, cu voal si imbracata intr-o rochie traditionala sudaneza, si care a ramas impasibila.

Inainte de verdict, un lider religios musulman a incercat in zadar sa o convinga sa revina la islam, dar tanara femeie i-a spus calm judecatorului: "Sunt crestina si nu sunt vinovata de apostazie".

In acest proces care a avut loc intr-un cartier din Khartoum, unde traiesc numerosi straini, Ishag, casatorita cu un crestin din Sudanul de Sud, a fost condamnata si la o suta de lovituri de bici pentru "adulter".

Potrivit interpretarii date in aceasta tara shariei, o musulmana nu se poate casatori cu un barbat care nu este musulman, orice casatorie de acest tip fiind considerata adulter.

"Condamnam ferm aceasta sentinta si cerem guvernului sudanez sa-si respecte obligatiile definite de legile internationale care protejeaza drepturile omului", a reactionat intr-un comunicat purtatorul de cuvant al Consiliului de securitate nationala al Casei Albe, Caitlin Hayden.

Marea Britanie, prin vocea ministrului insarcinat cu probleme africane, s-a declarat "ingrozita" de aceasta "condamnare barbara care sta marturie pentru adevarata prapastie dintre practica tribunalelor sudaneze si obligatiile tarii in materie de drepturile omului".

Unul dintre avocatii tinerei, Mohanad Mustafa, a precizat ca va ataca sentinta in apel si este pregatit sa se adreseze si Curtii Constitutionale.

In caz de executare, Ishag ar fi prima persoana condamnata la moarte pentru apostazie, in virtutea codului penal din 1991, potrivit grupului de aparare a libertatilor religioase Christian Solidarity Worldwide.

Daca pedeapsa cu flagelarea este aplicata deseori in Suda, pedeapsa cu moartea este rara.

Amnesty International afirma ca femeia a fost crescuta in religia crestina, religia mamei sale, in conditiile in care tatal sau, un musulman, a fost absent in perioada copilariei sale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


14698 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    ca sa nu mai spunem (Vineri, 16 mai 2014, 18:18)

    amanda13 [utilizator]

    Ca e si insarcinata in 8 luni.
  • +3 (17 voturi)    
    culmea este ca..... (Vineri, 16 mai 2014, 20:20)

    translativus [utilizator]

    ....Isus este recunoscut si respectat in Coran si tot acolo se spune ca "sa nu faci rau crestinului care se roaga" !

    Si Islamul ca si Crestinismul are idiotii lui, habarnisti si pacatosi, cocotati in ierarhii nemeritate.

    Oricum, daca tanara respectiva va fi asasinata pentru credinta sa, inseamna ca isi va castiga cununa muceniciei iar aceasta este rasplata suprema.

    "Cine isi va pierde viata, si-o va castiga iar cine isi va salva viata si-o va pierde"
    "La ce ii foloseste omului sa cucereasca lumea daca isi va pierde sufletul, caci ce conteaza clipa, in fata vesniciei" !
    • +12 (24 voturi)    
      Nu e culmea, e PARTE din Islam (Vineri, 16 mai 2014, 21:40)

      Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Sa ne imaginam ca "idiotii crestinismului", in secolul XX, ar vrea sa omoare cu pietre o femeie gravida pentru nu stiu ce prostie religioasa. Ar sari in sus toata lumea civilizata! (Poate numai B.O.R. ar fi de acord, ca si-au facut mina la Tanacu!)

      UNDE sint demonstratiile de strada in lumea islamica impotriva acestei sentinte? Nicaieri, pentru ca "islamul moderat" pur si simplu nu exista. Islamul se imparte in Islamul violent si in Islamul lenes, care sustine asasinatul ca forma de prozelitism, chiar cind nu il comite direct.

      Sa nu uitam ca Muhamad, profetul "cel mai perfect" (sic) din perspectiva islamica, a fost el insusi un tilhar violent si sadic, care s-a distins prin jaf, cuceriri violente, tortura si masacre.
      • -2 (18 voturi)    
        citesc presa din Emirate,Turcia si nu gasesc (Sâmbătă, 17 mai 2014, 2:22)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

        articole ca acesta drept urmare nu cred ca vei vedea musulman sa condamne aceste lucruri.

        Eu sunt musulman si sunt impotriva violentelor si nedreptatilor de tot felul, aia din Africa sunt niste needucati iste tarani care din mandrie dau verdicte care sa le convina. In Coran scrie clar "Nu exista silire la credinta", iar "Cine omoara un om este ca si cum ar omori intreaga omenire si cine salveaza un om este ca si cum ar salva intreaga omenire".

        Acum ca am clarificat asta cum raspunzi la crimele comise de americani in Irak si Afganistan impotriva musulmanilor sau impotriva amerindienilor cum raspunzi la violenta rusilor si ei tot crestini.daca numesc si eu crestinii teroristi as gresi ? Daca facem comparatie intre crestini si jmusulmani dpdv al violentei si crimelor crestinii castiga detasat cu 1 si al 2 lea Razb Mondial, colonizarile,crimele FBI-ului,CIA-ului in America Latina si africa.

        De fapt presa este controlata peste tot si se dau articole pt a naste ura, animozitati in societate, trebuie sa fim cumpatati si fara ura !
        • +11 (15 voturi)    
          Nu se compara... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 4:47)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui noahh

          ... problemele legate de guverne seculare, in tari cu ramasite de crestinism, cu asasinate produse de musulmani, in conformitate cu legea barara islamica, si urmind exemplul "profetului" sadic, misogin Mohamed.

          Daca ai vreo problema cu americanii, intreaba-i pe ei. Cit despre Iran, Turcia, tarile arabe etc., cind vine vorba de religia aceasta blestemata nu e mare deosebire. Se reped cu totii la omorit femei, torturat copii si alte fapte de isprava omandate de "profetul" blestemat.

          Cititi o biografie a lui Mohamed si lamuriti-va cit de cumpatat a fost acest escroc ucigas.
        • +4 (6 voturi)    
          hai sa fim sinceri (Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:36)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui noahh

          Expansiunea musulmana, numai in India, a facut peste 100 de milioane de victime, cu mult mai mult decat al 2-lea Razboi Mondial, iar asta intr-o perioada in care nu prea existau arme de foc, aviatie militare, tancuri sau artilerie .

          Musulmani care sa condamne pedepse barbare (precum cea a tinerei din articol) nu vei vedea nu din cauza lipsei de informatie pe care o invoci tu ... ci pur si simplu pentru ca nu te poti astepta la ratiune si compasiune din partea unor indivizi care preaslavesc cu barbar, asasin si violator de fetite precum Mohamed.
        • +5 (5 voturi)    
          Ce vrei sa spui? (Duminică, 18 mai 2014, 7:46)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui noahh

          Ca Hitler sau Stalin au fost credinciosi? Iar crimele comise de FBI si CIA, nu sunt crime "religioase", nu sunt facute in numele unei religii. Comparatia nu se sustine. Nu sunt institutii religioase, iar din CIA si FBI fac parte probabil atei, musulmani, crestini etc. Putem vorbi de cruciati, putem vorbi de inchizitie, dar cele enumerate de tine nu au legatura cu subiectul. Si nici cu predicatul.

          Si daca tot ai vrut sa "lamuresti" anumite aspecte, hai sa ne uitam putin si la pretentiile musulmanilor din tarile asa-zis crestine. Cum tipa ei toata ziua ca nu le sunt respectate drepturile etc. Ei doar profita de, hai sa-i zicem, democratia din aceste tari, ca nu-i auzi tipand prin tarile lor de origine sa apere drepturile altor religii.
      • -5 (9 voturi)    
        Mohamed..... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 7:03)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

        ......"a fost el insusi un tilhar violent si sadic, care s-a distins prin jaf, cuceriri violente, tortura si masacre".??!!

        Cred ca faceti confuzie cu alt Mohamed !

        Sunt crestin, nu ortodox, nu catolic si nici sectar ci doar crestin iar aceasta ma eibereaza de ratacirile tuturor cultelor, care se abat grav de la cuvantul lui Dumnezeu pentru castiguri lumesti marunte.

        "Idiotii crestinismului din sec XX" nu ar vrea sa omoare o femeie insarcinata pentru "o prostie religioasa" dar comit insulte mult mai grave la adresa lui Dumnezeu, cum ar fi inchinatul la idoli (icoane, statui....etc) iar crestinii mai vechi ii ardeau pe rug pe cei care nu "corespundeau" (Inchizitia).

        Poate ca, citind mai atent Biblia, veti reusi sa iesiti din ratacirea institutionalizata impusa de clerici si veti intrezari adevarul simplu si curat.

        Va urez succes !
        • +7 (9 voturi)    
          Tineti-va biblia si curanul pt. dv. (Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:12)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Daca in religia dv. a te "inchina" la orice - la cruce, la un dulgher evreu prcum Isus, la un profet ucigas precum Mohamad, sau la Cartoful Magic este MULT MAI GRAV decit a asasina o femeie gravida, va rog tineti-va acea religie nenorocita si draceasca.

          Nici o fantezie religioasa, ortodoxa, musulmana sau sectanta nu e mai presus de VIATA.

          Mai scrieti mai sus alte aberatii, ca biata tinara isi va cistiga "cununa muceniciei". Mi se pare intristator ca inchinatorii - fie ortodocsii cu moastele lor, fie sectantii la biblia interpretata in modul cel mi sarac si mai literalist cu putinta - nu isi dau seama cit de ingrozitoare, cit de barbara este viziunea lor de pestera asupra lumii si vietii.

          Sa dea Dumnezeu ca toate aceste religii organizate sa fie anihilate pentru totdeauna. Nu este decit mizerie, ura si uritenie in toate.
          • 0 (4 voturi)    
            Apropo de "dugherul evereu". (Duminică, 18 mai 2014, 1:33)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

            Cam de ce fel de origini ar trebui sa aiba acel "dulgher" pentru a te putea inchina la el? Origini moldovenesti e ok? Tiganesti? oltenesti, muntenesti? Spune-ne mosule, nu ne lasa in ceata. Zamolxe e ok? Sunt originile lui destul de sanatoase sau o fi fost si asta cu ceva sange ovreiesc amestecat prin bautura aia a lui?
  • +15 (19 voturi)    
    Toleranta (Vineri, 16 mai 2014, 20:23)

    Je2 [utilizator]

    Astia sunt oamenii care vin in tarile noastre si pretind sa le acceptam religia si obiceiurile. Incep sa cred ca totii musulmanii trebuiesc trimisi inpoi in tarile lor si tinuti acolo sub paza in tarcuri. Puterea lor sta tocmai in slabiciunea noastra de a ne comporta ca oameni civilizati si de a intoarce si celalalt obraz. Te comporti civilizat cu alti oameni, nu cu maimute obtuze.
    • +7 (13 voturi)    
      VOTEZ cu ambele maini, (Vineri, 16 mai 2014, 21:17)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      ca tratamentul aplicat lor in tarile civilizate sa fie identic cu cel aplicat de ei in tarile lor; sa circule in partea din spate a autobuzelor, sa nu aiba voie sa conduca autoturisme, sa fie lapidati daca-si inseala nevestele, sa faca puscarie daca se uita la femei, sa li se taie mainile daca pipaie femei, sa li se taie scula :)), sa ramana-n evul lor mediu pana-si vor merita locul in civilizatie. ASTA ar fi cea mai buna cizma data-n bot maimutelor alora!!!
  • +7 (13 voturi)    
    Nu e posibil asa ceva in secolul 21 (Vineri, 16 mai 2014, 20:24)

    falcoind [utilizator]

    Omenirea nu a evoluat aproape deloc fata de evul mediu.
    • +11 (11 voturi)    
      Cine o zis ca o evoluat? (Vineri, 16 mai 2014, 22:19)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Tu crezi ca daca ai Iphone sau galaxy inseamna ca esti evoluat???

      Evoluati sunt cei care au inteles pentru ce merita sa traiesti in scurta viata umana.

      Si asemenea oameni au fost in toate timpurile, cahir daca intr-un numar mic.

      Tinere, nu iti va veni sa crezi ce "demoni" va scoate epoca moderna din oameni in urmatorii ani.
    • +5 (9 voturi)    
      EVOLUTIE (Sâmbătă, 17 mai 2014, 1:05)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      omule, NU EXISTA EVOLUTIE. asta e o poveste pt oameni inconstienti.faptul ca am trecut de la sabie la hiroshima nu inseamna ca am evoluat ci ca ne-am schimbat;in esenta tot criminali ramanem.
  • +15 (17 voturi)    
    ipocrizia religiei musulmane (Vineri, 16 mai 2014, 22:01)

    yellowdog [utilizator]

    sa vedem daca in urmatoarele zile imamii din europa nu condamna acest act...
    daca nu, eu ii cataloghez ca niste complici la o crima...
    • +8 (12 voturi)    
      problema (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      e nu ce condamna imamii, ci ce cauta ei in europa...
      • +7 (11 voturi)    
        imamii (Sâmbătă, 17 mai 2014, 1:11)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        bine spus. sa se duca la makka si sa ne lase in pace...
  • +10 (12 voturi)    
    sudan (Sâmbătă, 17 mai 2014, 1:16)

    kripton [utilizator]

    a starnit mania sua+uk. dar restul?? rusia pravoslavnica de ce tace? alo,gaspadin putin,de ce nu ameninti sudanul cu bombardierul pe care va veni gaspadin rogozin in vizita la tiraspol ''next time''?? omori ortodocsi ukrainieni iar de mazilirea crestinilor in sudan nici nu-ti pasa,doar s-or alia maimutele cu rusia contra sua+uk... durak!!
  • +3 (5 voturi)    
    știre cu titlu aiuristic și conținut eronat (Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:04)

    mitica_damboviteanul [utilizator]

    Cum adică născută dintr-un tată musulman? Ați adormit jurnaliștilor la Eurovision 2014 cu imaginea lui wurst pe retină?? Sau numai musulmanii pot naște pui vii? Așa, a la Cârstoiu :)
  • 0 (0 voturi)    
    o nedreptate! (Miercuri, 25 martie 2015, 15:10)

    contramdiu [utilizator]

    Discriminarea pe criterii religioase este un factor social destabilizator. Fiecare persoană are dreptul la credință proprie. Când acest factor profund intrinsec este atacat, combătut sau devine motiv pentru comportament discriminatoriu, efectele pot fi transpuse în violență, respingere socială și segregare. Respectă libertatea religioasă!