UPDATE Putin, la prima vizita in Crimeea de la anexarea peninsulei de catre Rusia: Intoarcerea Crimeei la Rusia restabileste un adevar istoric/ Ucraina condamna vizita, calificand-o drept o escaladare deliberata a crizei
Este prima vizita a lui Vladimir Putin in Crimeea de la anexarea peninsulei la Rusia in luna martie.
Ora 21:27 SUA califica vizita lui Putin in Crimeea drept o provocare inutila
SUA au criticat cizita presedintelui rus Vladimir Putin in Crimeea escriind-o drept o provocare su au repetat faptul ca resping anexarea peninsulei de la Marea Neagra de catre Moscova. (Reuters)
"Aceasta calatorie este provocatoare si inutila. Crimeea apartine Ucrainei si nu recunoastem, bineinteles, pasii ilegali si ilegitimi facuti de Rusia in aceasta privinta", a declarat purtatoarea de cuvant a Departamentului de Stat, Jen Psaki.
Ora 19:20 Uniunea Europeana isi exprima regretul ca Vladimir Putin a asistat la festivitatile din Crimeea, afirmand ca ziua victoriei impotriva nazismului nu ar trebui folosita pentru a afisa anexarea peninsulei (Reuters)
Ora 16:15 Putin: Intoarcerea Crimeei la Rusia restabileste un adevar istoric
Presedintele rus Vladimir Putin a declarat, cu ocazia vizitei in teritoriul anexat in luna martie de Moscova ca intoarcerea Crimeei la Rusia restabileste "un adevar istoric".
"Anul 2014 va ramane in anale drept anul in care oamenii care traiesc aici au decis cu fermitate sa fie alaturi de Rusia, confirmandu-si fidelitatea fata de adevarul istoric si memoria stramosilor nostri", a declarat Putin in fata miilor de locuitori ai orasului Sevastopol care au luat parte la ceremoniile cu ocazia Zilei Victoriei.
Ora 15:40 Ucraina condamna vizita, calificand-o drept o escaladare a crizei
Ministerul de Externe ucrainean condamna vizita lui Putin in Crimeea, calificand-o drept o escaladare deliberata a crizei dintre cele doua tari.
"O astfel de provocare este inca o confirmare ca Rusia urmareste deliberat o noua escaladare a tensiunii din relatiile Ucraina-Rusia", se arata in declaratia ministerului.
Ora 15:14 Secretarul General al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a calificat vizita presedintelui Vladimir Putin in Crimeea drept inadecvata, scrie agentia de presa citata.
"Cred ca vizita sa in Crimeea este inadecvata", le-a spus Rasmussen reporterilor, cu ocazia unei vizite in capitala Estoniei Tallinn.
Rasmussen a mai aratat ca nu exista o confirmare vizibila a retragerii trupelor ruse de la frontiera cu Ucraina.
Ministerul de Externe al Rusiei a sugerat ca Rasmussen este "orb", dupa ce secretarul general al NATO a subliniat ca a vazut niciun semn al retragerii anuntate de Rusia.
Stirea se actualizeaza
VIDEO Parada militara de Ziua Victoriei la Moscova. Vladimir Putin: Vointa de fier si curajul poporului sovietic au salvat Europa de sclavie

Povestea tinerei din Bacău care ține spectacole de stand-up comedy în Europa în patru limbi diferite și l-a făcut pe Seinfeld să râdă
INTERVIU Vestea bună și vestea proastă despre tulpina SARS-CoV2 din Africa de Sud, confirmată în premieră în România: Cât de ușor se transmite și cât de eficiente sunt vaccinurile împotriva ei?
Noua LISTĂ a țărilor din zona galbenă / Republica Moldova, Italia, Spania, Franța sau Marea Britanie, pe listă
Unul din cei doi pacienți din România infectați cu tulpina africană a SARS-COV2, fosta jurnalistă Liana Alexandru, povestește aventura sa COVID-19: cum s-au încurcat rezultatele testelor și cum voluntarii au salvat situația
CDC-ul american are un ghid cu sfaturi în cazul unei apocalipse zombi / Dr. Seuss, în topul vânzărilor Amazon după ce a fost acuzat de rasism / Nou film Star Trek, nou serial Terminator, confirmate
FOTOGALERIE Primăria Capitalei a montat anul trecut 500 de stații STB noi, de aproape 10.000 de euro bucata. Deși nu le-a plătit încă, o parte au fost deja vandalizate
Mai poti avea credit in relatiile internationale, ca stat serios, care respecti dreptul international si tratatele semnate??Individul asta e mai ordinar decat Saddam Hussein, de exemplu...sau vreun bastinas, sef de trib african...Cinste cui il admira!!!Poate d-l Ponta?