Putin cere retragerea trupelor ucrainene din sud-estul Ucrainei

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2014, 16:13 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin i-a transmis joi cancelarului german Angela Merkel ca unul dintre punctele cheie ale detensionarii crizei este retragerea trupelor ucrainene din zona de sud-est a Ucrainei, transmite Reuters.

Alte puncte cheie, potrivit liderului de la Moscova, sunt oprirea violentelor si lansarea unui dialog national.

Kremlinul informeaza joi ca Angela Merkel i-a cerut presedintelui rus, intr-o conversatie telefonica initiata, potrivit autoritatilor ruse, de Berlin  sa "contribuie" la eliberarea inspectorilor OSCE retinuti de insurgentii rebeli in estul Ucrainei.

O purtatoare de cuvant a guvernului german a precizat ca Merkel si putin s-au concentrat pe situatia observatorilor OSCE.

"Cancelarul german i-a reamintit presedintelui Putin de responsabilitatea Rusiei in calitate de stat membru al OSCE si i-a cerut presedintelui sa isi foloseasca influenta", a declarat Christiane Wirt.

"Au mai vorbit despre importanta alegerilor din Ucraina de pe 25 mai, scrutin cruciale pentru stabilitatea tarii", a adaugat reprezentantul guvernului de la Berlin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3881 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Din ce tara, ca e neclar (Joi, 1 mai 2014, 17:05)

    aniod [utilizator]

    De la ei din tara?
  • +11 (17 voturi)    
    Putin (Joi, 1 mai 2014, 17:30)

    mike13 [utilizator]

    Dappp...retragerea trupelor ucrainene, ca sa intre el!!!////!!Oameni buni, te crucesti la nivel a coborat politica in zilele noastre!!!Numai porci si nesimtiti!!!Va simtiti in siguranta cu asemenea indivizi de cartier in fruntea popoarelor???
    • +2 (4 voturi)    
      sa nu uitam ca...... (Joi, 1 mai 2014, 19:09)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      ....."porcii" si "nesimtitii" au fost alesi de isasi popoarele pe care duc la dezastru.
      Asa ca, ne meritam soarta !
  • +6 (6 voturi)    
    solicitarea lui putin...... (Joi, 1 mai 2014, 18:28)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    e tare d'le.......oricum asa zisele trupe ucrainiene, pleaca la prima somatie.......si cu noi se dadeau rotunzi, ca sunt o forta teribila, asa........ne-au pangarit delta , br. chilia cu canalul ala al lor.
  • +6 (10 voturi)    
    Pina unde s-a ajuns !!! (Joi, 1 mai 2014, 18:31)

    andreesanu [utilizator]

    Cind Putin cere ca ukrainienii sa-si retraga trupele de pe propiul teritoriu !!!! asta-i GRAV !!!!,pina unde s-a ajuns ,pina unde v-a merge ???.
    De ce nu-si retrage el trupele din granita Ukrainei ???,de ce nu-si retrage Rusia militarii din trupele speciale de pe teritoriul ukrainian acoperiti ca si populatie rusofona ???.
    Ce se asteapta ???,ce se vrea ???,provocarile sunt evidente .Rusia vrea Ukraina bucati s-o poata mesteca in voie.Rusia merge pe idea =eu te-am facut ,eu te termin !!!
  • +5 (9 voturi)    
    Eu cred ca era baut cand a spus asta (Joi, 1 mai 2014, 19:23)

    LiviuX [utilizator]

    Ca totusi nu-l cred prost. Cum adica, daca de ex. se va supara pe Merkel, va cere retragerea trupelor germane din Germania?? Sau trupelor romane din Romania daca se va supara pe noi??
  • +6 (8 voturi)    
    Lasa ca sunt destui si la noi (Joi, 1 mai 2014, 19:27)

    flyngangel [utilizator]

    Care i-l așteaptă cu pâine si sare pe putinici asa cum l-au așteptat si pe pontanel..
    Auzi nesimțire grasa .. Putin sa le spună celor de la Kiev unde sa își mute armata in propria tara.. ///
  • 0 (0 voturi)    
    buuuu...... (Joi, 1 mai 2014, 23:22)

    Vlad-I [utilizator]

    Mai ramane sa spuna sa se duca la casele lor si sa lase spre pastrare armele garzilor pro-ruse.