Summitul G8 programat in luna iunie in Rusia a fost anulat, urmand sa fie organizat la Bruxelles/ Obama cere excluderea Rusiei din G8/ Lavrov: Nu ar fi tragedie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 21:56 Actualitate | Internaţional


Summitul G8 programat in iunie in statiunea rusa Soci a fost anulat, reuniunea urmand sa se desfasoare la Bruxelles, au decis liserii statelor puternic industrializate, reuniti la Haga, a anuntat presedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, potrivit Mediafax. Liderii G7 au luat aceasta decizie in cursul reuniunii de la Haga, masura fiind o reactie la hotararea Rusiei de anexare a regiunii Crimeea.

Obama le-a cerut liderilor occidentali sa prevada in declaratia de la Haga posibilitatea excluderii Rusiei din G8 si sa prevada noi sanciuni economice, potrivit The Washington Post.

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat ca excluderea Rusiei din grupul tarilor puternic industrializate - G8 - "nu ar fi o mare tragedie". "Daca partenerii nostri occidentali cred ca acest format este depasit, asta este", a afirmat Lavrov intr-o conferinta de presa organizata la Haga. "Noi nu ne agatam de acest format si nu ar fi o mare tragedie daca nu ar mai exista G8", a spus Lavrov.

Tarile occidentale au avertizat Rusia cu excluderea din grupul tarilor puternic industrializate (G7 + Rusia), din cauza anexarii regiunii Crimeea.

"G8 este un club informal. Nimeni nu poate exclude pe altcineva. Dar o eventuala excludere nu ar fi o problema. Trebuie sa se recunoasca faptul ca regiunea Crimeea are dreptul la autodeterminare", a insistat Lavrov.

Liderii G7 (Canada, Franta, Germania, Italia, Japonia, Marea Britanie si Statele Unite), reuniti luni seara la solicitarea presedintelui american Barack Obama, vor analiza posibilitatea excluderii Rusiei, admisa in organizatie in 1998.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3446 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Rusia va face implozie in curand! (Luni, 24 martie 2014, 22:08)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    "Rusia se confrunta cu o fuga de capitaluri, estimata la 65 - 70 de miliarde de dolari in primul trimestru, peste nivelul inregistrat in intreg anul 2013, din cauza evenimentelor din Crimeea", a afirmat luni Andrei Klepach, ministrul adjunct al Economiei, care a creionat un tablou ingrijorator pentru economia Rusiei: crestere aproape de zero, inflatie in urcare.

    Ce-si doreau americanii de zeci de ani, le-a oferit Putin pe tava!...
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este o tragedie, este un fel de puscarie! (Marţi, 25 martie 2014, 9:19)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dar dati-mi voie sa remarc ca declaratia publica are ca public tinta elita din Rusia, Europa nu va intoarce spatele Rusiei, doar o sa inchida usa in nas si o sa se uite pe vizor... Nu este o tragedie, este o condamnare la puscarie pentru o intreaga natiune!

      Mi-ar plaea sa aflu ca in intelepciunea lui, domnul Lavrov ar avea un dicurs dualist, decat unul constant si imperialist!

      Nu ne deranjeaza avantajul geo-politic si militar pe care l-a castigat Rusia, poate ca istoric avea acest drept, si militar erau deja acolo, dar maniera nelegala mai clar: cu japca, a uimit intreaga lume!
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 25 martie 2014, 10:21)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      De unde pana unde isi doreau americanii o scaqdere a economiei Rusiei? Si oricum e prea devreme pentru bilanturi...
  • +8 (18 voturi)    
    Rusia excluza si lasata sa decada (Luni, 24 martie 2014, 22:29)

    Parzivall [utilizator]

    sub povara propriei mizerii; si asa a fost acceptata datorita moliciunii in care a decazut Europa (deja vu?).
    Cu economie bananiera, bazata doar pe exploatarea acerba a resurselor...nici nu are ce cauta in G8.
    • -1 (3 voturi)    
      s-o excluza (sic!) (Marţi, 25 martie 2014, 10:05)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Deci tarile care se bazeaza doar pe " exploatarea acerba a resurselor" au economii bananiere? Pai atunci ar trebui sa iti schimbi numele in Archicebus pentru ca si exploatarea acerba a hidrocarburilor de sist tot la consum exagerat de banane conduce!
      • +2 (2 voturi)    
        Exact, bananele tot resurse sunt! (Marţi, 25 martie 2014, 10:45)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Tarile Puternic Industrializate, nu este acelasi lucru cu Tarile Mult Industrializate, pentru ca in cazul Rusiei singurul adjectiv este marimea...

        Cat despre calitatea produselor clar nu face fata Japoniei, si despre tehnologie nici macar cat Italia... sa nu zic Germania, America...

        Lavrov trebuie sa spele un cadavru... cadavrul care se numeste politica imperialista, iar sansele sunt scazute pentru impacare!

        Cand gresesti fata de un singur Stat, mai ai ce face... dar cand o organizatie G7 sau UE iti da un sut in found... clar ca nu ai argumnte sa-i convingi pe toti ca de maine te faci baiat cuminte!
      • +2 (2 voturi)    
        pai? (Marţi, 25 martie 2014, 11:33)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Ia spune-ne un produs rusesc ce-l folosesti tu in mod frecvent. Sa zicem:
        - sapun
        - pasta de dinti
        - aparat de ras
        - haine
        - pantofi
        - cosmetice
        - frigider
        - televizor
        - becuri
        - resou
        - masina de spalat
        - fier de calcat
        - telefon fix
        - telefon mobil
        - masina
        - computer
        Care dintre ele?
  • -1 (1 vot)    
    G7 + G1 (Marţi, 25 martie 2014, 9:19)

    Caligula [utilizator]

    Pentru o agresiune armata, excluderea din G8 prezinta un pret de nimic.

    Sunt surprins de lipsa unui raspuns NATO, si ma intreb cat de relevanta va fi din acest moment. Ideea reduceri cheltuielilor militare prin aparteneta la o alianta larga pare a nu functiona. Daca rusii invadeaza maine Dobrogea, de exemplu, cine ii poate opri? Radu Mazare in uniforma de sezon?
  • -1 (1 vot)    
    g8 sau g5 (Marţi, 25 martie 2014, 14:35)

    pecereu [utilizator]

    Ce ziceti de BRICS????