Criza din Ucraina. Premierul Ucrainei ii cere lui Putin sa inceapa dialogul cu Kievul. Arseni Iateniuk se adreseaza joi Consiliului de Securitate al ONU

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 13 martie 2014, 6:58 Actualitate | Internaţional


Cu patru zile inainte de un referendum privind anexarea peninsulei Crimeea la Rusia, Arseni Iateniuk, premierul interimar proeuropean al Ucrainei, a fost primit cu onoruri, miercuri, la Casa Alba, de unde l-a invitat de dialog pe presedinte rus.

La randul sau, presedintele Statelor Unite, Barack Obama si-a declarat in mod clar sprijinul pentru Ucraina primindu-l pe Arseni Iateniuk la Casa Alba si avertizandu-l pe presedintele Vladimir Putin ca actiunile Moscovei in Ucraina ar putea aveaun "cost".

Arseni Iateniuk dat asigurari, de asemenea, miercuri la Washington ca saptamana viitoare va fi semnat aspectul politic al acordului de asociere intre Ucraina si Uniunea Europeana.

Arseni Iateniuk este de asteptat, joi, la ONU, unde va tine un discurs in cadrul unei reuniuni publice a Consiliului de Securitate, incepand cu ora 19.00 GMT.


Cei 15 membri ai Consiliului de Securitate nu au reusit sa adopte o pozitie comuna asupra crizei din Ucraina desi au avut cinci reuniuni pe aceasta tema in ultimele zile.

Federatia Rusa, membru permanent al Consiliului, dispune de drept de veto si astfel poate bloca orice luare de pozitie in Consiliu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3084 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Pai (Joi, 13 martie 2014, 7:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Asa cum rusia nu a tinut cont de alte pareri cand a invadat Ucraina, la fel se poate ignora parerea rusiei si dreptul ei de veto in cadrul ONU. Mai mult, mujicii ar trebui exclusi din orice organizatie de acest gen.
    • +1 (3 voturi)    
      Offf (Joi, 13 martie 2014, 8:43)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu intelegi cum functioneaza ONU... Rusia este membru permanent al consiliului de securitate. Nu-i poate da nimeni afara si nici nu le poate ignora dreptul de veto.

      Dreptul de veto nu poate fi ignorat, veto e veto. SUA, in sute de randuri, si-a utilizat acest drept pentru a se opune unor rezolutii care vizau sanctionarea Israelului, desi marea majoritate a celorlalti membrii (peste 200) sustineau aceasta rezolutie.

      Cu alte cuvinte, ONU este la mana consiliului de securitate, membrii acestora fiind mai "egali" decat ceilalti... In situatia in care un membru al consiliului este in dezacord cu majoritatea, nu se poate face nimic...
    • +3 (3 voturi)    
      Usor de zis... (Joi, 13 martie 2014, 9:30)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... greu de facut! Nu poti sa-l ignori pe unul care are arma nucleara si rachete balistice intercontinentale...
      Pe de alta parte consider ca s-a creat o inechitate flagranta pe plan mondial: tari care au arma nucleara si care isi permit sa ignore dreptul international si tari care nu poseda aceasta arma si care ... iata exemplul Ucrainei ... devin victime sigure ale primei categorii de tari... Daca intreaga lume civilizata nu va reusi sa puna Rusia la punct si sa-i infraneze poftele imperialiste... atunci... tot mai multe tari vor incerca sa devina puteri nucleare!
  • 0 (2 voturi)    
    @calin (Joi, 13 martie 2014, 8:47)

    hvlad [utilizator]

    Scrie mana fara tine? Cum sa-i excluda!? Ai uitat ca au arsenal atomic?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa, si (Joi, 13 martie 2014, 10:43)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui hvlad

      Parca si Coreea de Nord are arsenal atomic :-)
  • -1 (5 voturi)    
    Arma nucleara (Joi, 13 martie 2014, 10:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Oameni buni, rusia nu este singura putere nucleara. Asa cum se folosesc ei de asta, la fel se pot folosi si altii in detrimentul rusiei. Ce, daca au arsenal, trebuie sa ne tremure chilotii? Ete scart, trebuie pusi la punct in aceeasi nota in care actioneaza si ei, abia atunci au sa le iasa din capetele alea de mujici fumurile sovieto-imperialiste. Cu frumosul si vorba buna nu va merge, va garantez asta!
    • -2 (2 voturi)    
      Wow ! (Joi, 13 martie 2014, 12:42)

      incomod2 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ce viteaz esti tu !! Mare, in chiloti mici, in fata tastaturii :) :) Voi toti, tu si zmeii astia ca tine, realizati vreodata cat de caraghiosi sunteti ? Nu cred...