VIDEO Reuters: Pianistul-extremist de la Kiev. Cine este barbatul mascat care si-a ales drept arma un instrument muzical?

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 13:37 Actualitate | Internaţional


Pianistul-extremist de la Kiev
Foto: Captura Youtube.com
Barbatii mascati, imbracati in echipament de lupta, au devenit o caracteristica a taberei anti-guvernamentale care a ocupat centrul orasului Kiev, insa unul dintre ei iese in evidenta prin arma aleasa, un pian, relateaza Reuters.

Pentru "pianistul-extremist", ale carui performante spontane pe strazile inghetate din fata Primariei i-au incantat pe ceilalti demonstranti, costumul paramilitar precum si numele de scena reprezinta simple ironii la adresa autoritatilor ucrainene care ii condamna pe cei care solicita legaturi mai stranse cu Europa, descriindu-i drept militanti periculosi.

"Ei ne numesc extremisti si criminali, insa nu este cazul. Oamenii sunt aici din patriotism, nu pentru bani sau violenta", a declarat artistul pentru Reuters, refuzand politicos sa isi arate fata ascunsa de masca de schi.



Protestele din Kiev, declansate de refuzul presedintelui Viktor Yanukovici de a semna acordul de liber schimb cu UE, alegand in scghimb o apropiere a tarii de Moscova, au intrat deja in cea de a treia luna.

Reuters arata ca muzica "pianistului-extremist" reprezinta o pauza placuta de la loviturile ritmice de tobe de tobe care reprezinta coloana sonora a miscarii EuroMaidan, al carei punct central este Piata Independentei din Kiev.

"Muzica ajuta oamenii si le intareste moralul", a declarat virtuozul anonim, apucandu-se sa cante o lucrare a compozitorului italian Ludovico Einaudi ("Divenire", lucrare pe care o interpreteaza si in imaginile video de mai sus) la un pian vechi vopsit in culorile nationale: albastru si galben.

"Acesta este spiritul revolutiei"

Violentele din ultima luna, in care cel putin sase persoane au si-au pierdut viata, au fost acompaniate de aparitia unor grupuri de barbati mascati, multi dintre ei inarmati cu bate si bete, care afirma ca sunt reponsabili cu asigurarea sigurantei manifestantilor in fata atacurilor politistilor.

"Muzica mea arata ca oamenii de aici sunt oameni normali, educati", a declarat pianistul care a refuzat sa dezvaluiasca despre el altceva decat faptul ca a studiat muzica la un colegiu din vestul Ucrainei si ca are o varsta cuprinsa intre 20 si 30 de ani.

"Ne dorim un viitor mai bun - european - pentru Ucraina", a adaugat artistul, adaugand: "Vreau sa arat oamenilor din Europa ceea ce se intampla in Ucraina. Autoritatile de aici sunt criminale, si ne vom asigura ca sunt pedepsite."









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4452 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    E PLĂTIT DE AMERICANI FĂRĂ ÎNDOIALĂ (Duminică, 2 februarie 2014, 14:04)

    pointless man [utilizator]

    ca și Doina Cornea, Corneliu Coposu, Ana Blandiana, etc.

    Numai popii anti-gaze de șist sînt patrioți puri și imaculați.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce trebuie sa decredibilizezi un protest? (Luni, 3 februarie 2014, 10:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      la ce iti foloseste? stii macar de ce se protesteaza impotriva gazelor de sist? protestele de acolo nu au legatura directa cu rusii sau americanii. sunt tot atat de patriotice ca cele de la Kiev
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru cine vrea si o ilustratie :-) (Duminică, 2 februarie 2014, 14:09)

    Clop [utilizator]

    http://www.nbcnews.com/id/54249496/ns/world_news-europe/#.Uu40zvsqioU
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 2 februarie 2014, 15:12)

    [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      Corect, dar atunci... Quo Vadis? (Duminică, 2 februarie 2014, 15:49)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui

      As simplifica eu (daca asa ceva se poate simplifica):
      Faceti legi bune si dure.
      Formati judecatori incoruptibili.
      Introduceti cursuri de democratie in clasele primare.
      Educati populatia (chiar si pe cei care se educa mai greu) ... si as zice iar, ca sa inchid cercul: Dura lex, sed lex.
      Aici este, cred eu, cheia unei democratii: justitia deasupra tuturor!!!
      Mai pe romaneste: Frica pazeste bostana.
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 2 februarie 2014, 17:14)

        [anonim] i-a raspuns lui Ion B

      • +1 (1 vot)    
        AI CUVANTAT CA UN POLITICIAN Ion B. (Duminică, 2 februarie 2014, 17:29)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Ion B

        Te-ai plasat pe tine deasupra tuturor si adoptand un ton de salvator al neamului ai inceput sa imparti populatiei, "care se educa mai greu," directive si indicatii pretioase:
        "Faceti...!"
        "Formati...!"
        "Introduceti...!
        "Educati...!
        Ai concluzionat apoteotic cu: "cheia unei democratii" si "justitia deasupra tuturor", dupa care ai incheiat, dand magistral cu mucii in fasole cu: "Frica pazeste bostanaria!"
        Dar tu cine te crezi Ion B.?! Moise salvatorul, care a despicat marea cu toiagul?!
        Tu nu spui: "Sa facem!", "Sa formam!", "Sa introducem!", "Sa educam!"
        Am vazut si-am auzit in ultimii 25 de ani destui "profeti", "reformatori" si "jucatori", care si-au arogat pozitii mesianice, care au inselat "populatia" cu vorbe mestesugite si care s-au dovedit a fi niste doar niste impostori "Mici de zile, mari de patimi, inimi bătrâne, urâte,"!
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 2 februarie 2014, 23:30)

          [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate dar explicatia este alta: (Miercuri, 5 februarie 2014, 16:20)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          Nu mai traiesc de peste 20 de ani in Romania, dar ca unul care isi iubeste patria muma, deschid ziarele in fiecre zi si sufar si eu alaturi de voi la ce se inampla acolo.
          Altfel, cum ziceam, ai dreptate si poate dupa cum scrii, fara invective si vorbe urate, o sa-ti treaca supararea...
          Hai sa traiesti, bunicule.
          PS
          Si eu sunt bunic si ca sa vezi ca nu's suparat pe tine, ti-am dat un plus.