Ministru israelian: Cand prinzi teroristi, ii ucizi pur si simplu. Am ucis multi arabi in viata mea, nicio problema cu asta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2013, 17:58 Actualitate | Internaţional


Ministrul israelian al Economiei, Naftali Bennett, crede ca ar fi de preferat uciderea "teroristilor", atunci cand sunt prinsi, in loc sa fie bagati in inchisoare, scrie France 24. "Am ucis multi arabi, nicio problema cu asta", ar fi afirmat seful "Credintei evreiesti".

Propunerile acestuia, socante, vin in contextul in care palestinienii si arabii se aseaza la masa negocierilor. Bennett, care este seful partidului pro-colonizare "Credinta evreieasca", a afirmat luni, 29 iulie, ca uciderea arabilor nu reprezinta "nicio problema".

Schimbul de replici intre Naftali Bennett, care este si ministru al Economiei, si un consilier pentru securitate nationala, Ya'akov Amidror, a fost dezvaluit de cotidianul Yedioth Ahronoth, care precizeaza ca cei doi vorbeau despre eliberarea prizonierilor palestinieni.

In editia in limba ebraica, cotidianul prezinta schimbul de replici dintre cei doi barbati:
  • Bennett : "Cand prinzi teroristi, ii ucizi pur si simplu"
  • Amidror : "Asculta, nu e legal"
  • Bennett : "Am ucis multi arabi in viata mea - si nu e nicio problema cu asta"
Purtatorul de cuvant al lui Naftali Bennett a precizat ca acesta propunea o politica de securitate mai eficienta care consta in "eliminarea teroristilor", in loc ca acestia sa fie tinuti in inchisoare si apoi eliberati. Potrivit acesteia, arabii despre care vorbea ministrul au fost ucisi in timp ce acesta efectua serviciul militar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4611 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    deci Bennet este un ucigas (Marţi, 30 iulie 2013, 19:51)

    minos [utilizator]

    ce a inteles Bennet din Holocaust? Nimic, sau doar ca nu trebuie sa se mai repete doar in ceea ce-i privest pe evrei din postura de victime. Insa el poate ucide arabi, poate teroristi, poate nu, cum am putea sti daca nu sunt judecati de un tribunal. Israel se pretnde a fi o tara democratica si trebuie sa actioneze ca atare. Altfel nu e cu nimic mai presus decat teroristii de orice natie or fi ei.
    • -9 (9 voturi)    
      faci o confuzie grava ! (Miercuri, 31 iulie 2013, 2:12)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui minos

      "Solutia finala" aplicata de Hitler si Germania nazista celor cca. 6 milioane de evrei(si nu numai) a fost "justificata" prin legile rasiale promovate si indreptate impotriva "poparelor inferioare" a caror existenta puneau in pericol pasami-te "puritatea rasiala a poporului de stapani" („Herrenvolk”)!
      Domnul Naftali Bennett, care pare a fi un "fundamentalist", un "ultra-ordodox", pare orecum depasit de evolutia evenimente si rememoreaza niste acte "de vitejie" din vremea tineretii sale! E bun discurs tipic de politician israelian, adept si promotor al solutiilor "hard" in relatiile cu palestinienii si - in general - cu arabii! El se afla in conflict cu politicienii israelieni, care pledeaza pentru solutii mai nuantate, pasnice, cu comunitatea palestiniana! Noua generatie nu mai este de acord cu logica razboiului cu orice pret si nu mai vrea sa-i impuste pe palestinieni doar pentru ca ar putea fi "teroristi arabi"!
      • +2 (2 voturi)    
        Nimic adevarat in ce spui. (Joi, 1 august 2013, 11:03)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Lasi doar impresia ca Benett ar fi doar un lunatic izolat, o minoritate infima, in timp ce majoritatea israelienilor sunt rationali si pasnici in raporturile lor cu palestinienii. In conditiile inc are la putere se afla un partid de dreapata, ultranationalist, condus de un belicos semidoct, dar plin de accente de extremism pur, cine sa te creada?
  • +6 (16 voturi)    
    identic (Marţi, 30 iulie 2013, 19:58)

    MirceaA [utilizator]

    la fel gandea si Hitler. Se pare ca stia ce face
    • -6 (8 voturi)    
      si totusi (Miercuri, 31 iulie 2013, 0:38)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Multi gandesc mai mult sau mai putin asemanator - probabil nici tu nu esti imun. Totusi, diferenta esentiala e data de actiuni si de magnitudinea acestora.

      Aducerea in discutie a lui Hitler - aproape intotdeauna - ignora magnitudinea faptelor, care este probabil cea mai importanta variabila. Cat despre cei ce tot recurg la argumente ad hitlerum - acestia sunt in general doar niste lobotomizati...no offense !
      • +6 (6 voturi)    
        ""Aducerea in discutie a lui Hitler"" (Miercuri, 31 iulie 2013, 12:11)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        chiar autoritatile Israeliene aduc in discutie acest personaj atunci cand cer drepturi. chiar ele (autoritatile) mentin treaza amintirea aceasta in toata presa si prin toate organizatiile pe care le patroneaza. da, este o ofensa sa faci lobotomizat far sa iei in considerare toate variabilele.
  • +7 (15 voturi)    
    diferenta dintre el si un nazist e (Marţi, 30 iulie 2013, 21:28)

    __alex__ [utilizator]

    zero.

    Orice arab se califica pentru el ca si 'terorist', la fel cum orice evreu era calificat de un nazist drept 'Untermensch'.

    Si totusi diferenta exista. Nazistii au fost condamnati prin procese tip Nurenberg, iar unul ca asta e ministru.
  • -4 (4 voturi)    
    Mie . . . (Miercuri, 31 iulie 2013, 8:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mi se pare ca terorismul in lume se hraneste si se ingrasa tocmai datorita faptului ca I se raspunde prin aplicarea legilor democratice ale statelor. Flacaul ala detinut in SUA care a organizat si a omorat 4300 de oameni ce munceau linistiti pentru ei si familiile lor in turnurile gemene acum asteapta proces echitabil si sa I se respecte drepturile omului, drepturi pe care el nu a dat in viata nici doi bani. Desigur ca ministrul respectiv a gresit pentru ca in functia sa trebuia in primul rand sa invete sa I-si tina gura in frau, dar faptul ca asa gandeste nu I se poate imputa pentru ca toti ne simtim plini de oroare si dezgust dupa fiecare atentat illogic care se intampla in lume. Mai devreme sau mai tarziu se va ajunge si la solutia propusa de acel ministru pentru ca la un moment dat terorismul va ajunge atat de dezvoltat in cat nu va mai putea fi suportat. legea talionului, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte nu este noua si chiar si in zilele noastre este aplicata tocmai de cei care organizeaza cele mai multe dintre atentatele teroriste. In ce ma priveste eu sunt un tip pacific si sunt pentru convetuirea idilica a tuturor dar nu cred ca aceasta ma va ajuta in relatia directa cu unul care imi flutura o bomba in fata si imi urla ca ma va omora in numele divinitatii in care crede.
    • +2 (2 voturi)    
      turnurile sunt efectul (Miercuri, 31 iulie 2013, 18:12)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si nu cauza .
    • +2 (2 voturi)    
      Ai vrea sa avem o discutie deschisa (Joi, 1 august 2013, 11:10)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si lipsita de prejudecati despre originile terorismului in lume? despre pionierii sinistrii ai acestui "sport"? dar despre cauzele economice, sociale, psihologice, daca vrei, ale celui actual? Da, si eu ma simt plin de oroare ori de cate ori aud despre cate un atentat, dar imi pun in acelasi timp intrebari de ce se intampla toate astea. Ca sa iau doar exemplul Irakului, ma intreb cum se simt oare domnii aia de la washington care au aruncat fara nicio remuscare acea tara in haos total, in razboi sectar samd. Aia dorm noaptea? sau de vina sunt de fapt sunitii si shiitii aia prosti care se omoara intre ei in timp ce altii le fura petrolul?