UPDATE VIDEO Londra: Un militar britanic ucis intr-o maniera "socanta" de doi barbati, cu mai multe cutite si o toporisca

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2013, 22:35 Actualitate | Internaţional


Suspectul principal al crimei, filmat
Foto: Captura YouTube
Un militar britanic a fost ucis in sud-estul Londrei, in cartierul Woolwich. Premierul David Cameron a denuntat actul ca fiind o "crima socanta" si a convocat Comisia guvernamentala pentru Situatii de urgenta Cobra, informeaza AFP.

"Politia a deschis focul spre doi barbati care pareau ca au arme. Acestia au fost spitalizati in doua spitale separate din Londra", a afirmat Simon Letchford, un oficial al Scotland Yard.

Martorii, citati de mai multe surse media, au declarat ca au auzit atacatorii strigand "Allah e mare". Alti martori au declarat ca victima a fost decapitata.

"Trebuie sa luptam cu ei asa cum se lupta ei cu noi, ochi pentru ochi,dintre pentru dinte", a strigat unul dintre cei doi agresori, potrivit unei inregistrari obtinute de postul de televiziune ITV.

"Juram pe Allah ca nu vom inceta niciodata sa luptam impotriva voastra[...] Imi pare rau ca femeile au fost martore la ceea ce s-a intamplat astazi, dar in tara noastra femeile vad acelasi gen de lucruri", a adaugat barbatul.

Ceea ce s-a intamplat astazi este un "act barbar, un atac oribil ce s-a intamplat la marginea Londrei[...] Este, in mod clar, un incident de natura terorista", a afirmat David Cameron in cadrul unei conferinte de presa.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11241 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 22 mai 2013, 22:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cetatenii britanici de religie musulmana fac ce stiu mai bine, ucid. Problema nu e ca fac ce fac, ca oricum altceva nu stiu si nici macar asta bine, ci ca sint cetateni britanici. cine i-a primit si le-a dat cetatenie sa se spele pe cap cu ei.
    • +10 (26 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 22 mai 2013, 23:04)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      • +22 (26 voturi)    
        ipocrizia britanicilor iese la iveala (Joi, 23 mai 2013, 9:26)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

        in timp ce cetatenii imperiului britanic (pakistanezii si altii) au umplut Londra de-a lungul timpului, Marea Britanie se tot leaga de cetatenii UNIUNII EUROPENE romani !

        ce poti sa le ceri, ipocriti si nesimtiti
        • +3 (15 voturi)    
          :) (Joi, 23 mai 2013, 9:54)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Nu sunt deloc ipocriti.

          Minoritatile de care zici tu (indieni, pakistanezi, turci, arabi, caraibieni, africani etc) sunt minoritati "insertive". Vin, se stabilesc in UK, se integreaza in sistem, isi deschid magazine, participa la comunitate. Mergi in orice cartier marginas si o sa vezi cate magazine, mici afaceri au pakistanezii, indienii, turcii samd. Plus ca au niste elite de miliardari care locuiesc in Londra.

          Romanii sunt o minoritate "extractiva". Vin, muncesc, trimit banii in Romania, nu se integreaza foarte bine (aici nu sunt convins daca e rau sau daca e bine, probabil ca avem si o cultura puternica si nu renuntam la ea, dar e diferita de britanici). Sunt extrem de putine companii in UK care apartin romanilor. Nu avem prea multi "bogatasi" care sa stea la Londra (vreo cativa, si aceia suspecti legat de modul cum au facut bani).

          Vorbesc mai sus doar de romanii onesti, care vin cu acte si traiesc in legalitate. Aia care sunt deja "frauda" sunt deja bonus.

          Oricum la 1 ian 2014 o sa dispara restrictiile (sunt convins de asta, ziarele britanice nu vor avea castig cu campaniile lor). Si atunci o sa vedem ce se va intampla.
          • +3 (9 voturi)    
            care elite ? miliardarii de carton ?? (Joi, 23 mai 2013, 11:09)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

            spui " Plus ca au niste elite de miliardari care locuiesc in Londra."

            care elite ? miliardarii de carton ??
            Abramovici care a facut tone de bani din Rusia si fuge in Londra sa scape ?

            Sau alti miliardari africani, care sunt tot la Londra ??

            Eu nu zic se mai imbogateste omul, dar nici zeci de miliarde de dolari intr-o singura viata, si lasa tara de origine in saracie !!!
        • 0 (4 voturi)    
          Ipocrizia noastra...Breivik omoara 100 de copii (Joi, 23 mai 2013, 18:19)

          adiy [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          si asta omoara un soldat si este catalogat terorist si toate cele. Este doar un nebun ca multi altii, un criminal ca multi altii, doar ca se face tam tam

          PS. Trupele USA si aliatii cand au invadat Irakul au omorat peste 1 milion de oameni nevinovati sub pretextul weapons of mass distruction apoi GW.Bush isi cere scuze public, armele nu existau!!
          • 0 (2 voturi)    
            Cum sa nu (Joi, 23 mai 2013, 22:50)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adiy

            1) Si Brejvik a fost catalogat terorist, la fel ca acestia.
            2) Compara lista "noastra" (cea pe care apare doar Brejvik), cu lista lor doar din luna mai:

            http://www.jihadwatch.org/2013/05/

            3) Razboiul e una, sa omori intentionat un om neinarmat pe strada e alta
            • 0 (2 voturi)    
              la pct 3 zici ca razboiul e una?pai intentionat (Joi, 23 mai 2013, 23:55)

              adiy [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              au invadat Irakul pt petrol toata lumea stie, tocmai asta vroiam sa subliniez cand un stat face milioane de crime incearca sa se cenzureze sau sa se gaseasca tot felul de scuze, oricum se intampla la departare de noi .

              PS. Multumeste-i lui Dumnezeu ca nu te-ai nascut irakian..
          • 0 (2 voturi)    
            da (Joi, 23 mai 2013, 23:02)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adiy

            matale si camarazii visati milioane de victime, de altfel in afar de vise criminale altceva nu stiti.
    • +7 (17 voturi)    
      Sa nu generalizam (Joi, 23 mai 2013, 9:23)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Daca amaratii astia doi sunt reprezentativi pentru intreaga comunitate musulmana din Anglia, la fel sunt si cei cativa cersetori romani pentru intreaga Romania. Iar englezii, pe buna dreptate, se tem de noi - sau noi suntem o exceptie?

      Hai sa fim sinceri: lipsa de educatie si fanatismul nasc monstri, indiferent ce limba ar vorbi sau in ce ar crede.
      • +3 (9 voturi)    
        corect. (Joi, 23 mai 2013, 9:47)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui urfe

        Ai dreptate. Reprezentantii comunitatii musulmane din Uk au condamnat rapid acest act de violenta.
        • +1 (5 voturi)    
          Normal (Joi, 23 mai 2013, 15:30)

          urfe [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Normal ca le-au condamnat.

          Musulmanii nu sunt un fenomen nou in istoria Europei de vest. Unu la mana.

          Doi: daca majoritatea comunitatii musulmane ar fi atat de barbara, neintegrata, agresiva si nociva, s-ar fi dezintegrat de mult.

          Trei: ma aflu in una dintre zonele cu cea mai mare diversitate culturala din Germania, si nu am simtit nici o tensiune.

          Din pacate e unul din acele momente in care - total absurd -, nu suntem in stare sa ne dam seama ca ii demonizam pe altii dovedind aceeasi ignoranta care ne-a exploatat pe noi, transformandu-ne in gunoiul Europei (Italia, Spania, carnea de cal, cersetorii, pericolul imigratiei romane samd).
      • +2 (4 voturi)    
        Gresit (Joi, 23 mai 2013, 17:32)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui urfe

        Fanatismul islamic duce la asta. Fanatismul crestin duce la calugarie sau la stil de viata amish.
    • +7 (11 voturi)    
      si cand (Joi, 23 mai 2013, 11:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      te gandesti ce terorizati erau britanicii ca or sa-i invadeze romanii si bulgarii.
  • +23 (43 voturi)    
    Religia păcii™ (Miercuri, 22 mai 2013, 23:10)

    AndreiK88 [utilizator]

    Înca una din bucuriile multiculturalismului. Astea sunt roadele politicilor care de decenii încurajează granițele deschise, globalizarea culturală, toleranța, corectitudinea politică.
  • +17 (29 voturi)    
    terorism??? (Miercuri, 22 mai 2013, 23:17)

    graveyard_shift [utilizator]

    crima socanta? act barbar? atac oribil? mai lasa-ti-ne, dom'le cu exagerarile astea! erau doar doi tineri musulmani care faceau ordine intr-un cartier din londonistan.
    • +16 (28 voturi)    
      legea (Miercuri, 22 mai 2013, 23:43)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      aplicau si eu Sharia law. Ce conteaza ca erau in Londra si nu in Rhyad! Multiculturalismul e mort, numai englezii nu au inteles inca asta.
  • +14 (20 voturi)    
    nu stiu (Joi, 23 mai 2013, 0:18)

    aresul [utilizator]

    cat de ,,terorist" a fost gestul celor 2 slujitori ai lui Allah, insa, cu siguranta, a fost unul total neinspirat! In urma unui asemenea gest, acestia trebuiau ucisi cu brutalitate. Din cate vad, politistii doar i-au ranit. In asemenea cazuri, Puterea, este lipsita de putere si lucrurile pot degenera. Nu poti ucide militarii la ei acasa, in supermarket sau pe strada.
    Aceasta tarasenie nu poate fi exploatata politic. Dimpotriva.
    Cred ca se vor face eforturi uriase in vederea linistirii lucrurilor.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu, (Joi, 23 mai 2013, 7:57)

    Ionutzelu [utilizator]

    nu trebuiau ucişi cu brutalitate cei doi atacatori. Spre deosebire de colegii americani care l-au ucis pe unul din atacatorii de la Boston, britanicii întâi întreabă şi apoi trag. Mi se pare mai util să îi ancheteze decât să îi omoare. Cum spuneam atunci, cred că ar fi trebuit să le dea gaze lacrimogene până leşinau, nu să facă western-uri pe străzi şi să pună în pericol şi alţi oameni.
    • +6 (12 voturi)    
      Nu te ingrijora... (Joi, 23 mai 2013, 8:18)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      ...ei nu au fost ucisi, ci numai raniti.
      Dar oricum, cercetarea lor nu are nicio relevantza, pentru ce ceeace i-a animat a fost ideologia dementa a extremismului islamic, promovat de catre insusi conducatorul musulmanior din Anglia, Anjem Choudary.
      Citit aici o exprimare recenta a sa:
      http://www.memritv.org/clip_transcript/en/3842.htm
  • +25 (31 voturi)    
    ??? (Joi, 23 mai 2013, 8:05)

    belamy [utilizator]

    ce sa vezi....? nu erau nici bulgari , nici romani. ce sperietura au tras britanicii. acum s-au mai linistit.
  • +4 (8 voturi)    
    @A.Corneliu (Joi, 23 mai 2013, 8:37)

    Ionutzelu [utilizator]

    Mulţumesc, am citit.
    Eu răspundeam unui comentator care spunea că trebuiau ucişi.
    Ori, eu consider, lăsând la o parte extremele ideologice, că e imperios necesar să fie interogaţi pentru a fi descoperiţi eventualii complici.
    • +8 (14 voturi)    
      e necesar sa fie interogati.... (Joi, 23 mai 2013, 9:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      (ca doar poate mai aflii ceva interesant) si apoi ucisi.
      Nu consider normal ca unu care a omorat cu buna stiinta un om sa primeasca drept "pedeapsa" 25 de ani la caldurica cu mancarica etc....
  • +6 (10 voturi)    
    Obtuzitate (Joi, 23 mai 2013, 11:29)

    HP [utilizator]

    Ceea ce mi se pare paradoxal sunt comentariile anti-multiculturalism.

    Europa este bazata pe multiculturalism si diversitate. Campania anti-diversitate nu poate da roade. Daca ea va fi aplicata, inclusiv romanii vor fi expulzati si vom avea nevoie de vize iarasi peste tot.

    Voi sunteti impotriva musulmanilor, nu impotriva multiculturalismului.

    Si chiar si asa, e o idiotenie. In fond, CIA alimenteaza cu bani teroristii si retelele de droguri din lumea intreaga, inca din anii 80. SUA ataca faptic si ucid populatii intregi in numele democratiei, dar cand li se intoarce moneda, se numeste terorism.
    • +5 (5 voturi)    
      don't bother (Joi, 23 mai 2013, 15:29)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Nu incerca sa le explici ca tocmai datorita multiculturalismului au voie in Europa si nu sunt fortati sa ramana rupti in fund in tara lui Copy/Paste, astia au idei putine si fixe.
      • -1 (3 voturi)    
        Multiculturalism (Joi, 23 mai 2013, 17:38)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Anti-multiculturalism inseamna ca cei care vor sa traiasca in Marea Britanie trebuie sa fie britanici. Absolut normal. Nu toate culturile sunt egale. Cred ca daca si romanii din Romania ar incerca sa fie mai britanici ar fi mult mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      ce (Joi, 23 mai 2013, 19:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui HP

      retele alimenetaza, ma, cia, si ce populatii intregi ucid, ia zi ma, ca te vad informat? Io in prostia de om spalat pe creier de cia si mossad habar nu am de asa ceva.
      • +2 (2 voturi)    
        Altul (Vineri, 24 mai 2013, 11:14)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Pai pune mana pe carte ma, nu sta pe facebook toata ziua.

        Incepand de la lovitura de stat din Iran, pana la operatiunile din Afghanistan. Nicaragua. Somalia. Vietnam. Coreea. Implicarea in infiintarea OPEC. Triunghiu de Aur. Iran-Contra. Kuomintang. Cartelul Guadalajara si DFS. Noriega in Panama.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu stiu ce sa zic (Joi, 23 mai 2013, 15:51)

    urfe [utilizator]

    Am avut cativa ani o serie de crime ale unor romani in Italia. Nu au strigat nici Allah, nici Dumnezeu. Au fost niste nenorociti care si-au ucis angajatorii sau vecinii, de obicei batrani, pentru bani.

    Apoi citisem odata de un roman care a violat o femeie intr-o statie de metrou din Anglia - isi vizitase un prieten intr-o puscarie vestica si fusese impresionat de conditii asa ca se hotarase sa comita o crima pentru a fi incarcerat.

    In orasul din Germania in care ma aflu acum, sunt multi cersetori romani. Unii au un handicap pe care si-l expun in zonele centrale. Altii canta prin trenuri sau intra in restaurante (tot cantand, bineinteles).

    Si presupun ca toti ne putem imagina ce impresie au facut. Si ca aceasta se rasfrange asupra noastra, a tuturor. Iar noi trebuie sa ni-i asumam si pe ei. Ne cunoastem insa bine realitatea, si stim ca nu ne sunt reprezentativi. Pentru fiecare exemplar ca ei, avem mii care trec complet transparent prin tari straine, care au un serviciu, isi vad de lucru si sunt discreti.

    Si atunci de ce nu avem un pic de cumpatare, prudenta in a demoniza, la randul nostru, pe altii? Doar suntem atat de patiti...

    Sunt sigur ca daca am spune "astia cu un handicap social/cultural, needucati sau fanaitici sunt o problema majora" in loc de a generaliza atat de usor, am fi mult mai aproape de adevarata problema.
    • +1 (3 voturi)    
      excelent comentariu (Joi, 23 mai 2013, 16:22)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      bravo!
    • +1 (1 vot)    
      Discriminarea rationala (Joi, 23 mai 2013, 17:45)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      Stigmatizarea joaca un rol foarte important: impulsioneaza comunitatea sa ii ostracizeze pe cei cu comportament deviant, ducand astfel la eliminarea lui.
      Vezi mai jos la 7:30:

      http://www.youtube.com/watch?v=NvFG6jH_ocY
    • -1 (1 vot)    
      si ce (Joi, 23 mai 2013, 19:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui urfe

      legatura are ce zici matale despre tiganii romani cu religia criminala musulmana nu prea vad, tiganii fura si cesesc, crimele sint rare si nu au legatura cu religia.