Barack Obama: Atentatul de la Boston, un act terorist ai carui autori nu sunt cunoscuti inca

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2013, 19:03 Actualitate | Internaţional


Presedintele Barack Obama a afirmat ca atentatele de la Boston au fost un "act terorist" dar a precizat ca deocamdata nu se stie daca exploziile au fost organizate de un grup extern sau intern ori daca este vorba despre un "act individual malefic", scrie Reuters.

Intr-o declaratie sustinuta la Casa Alba, Obama le-a cerut americanilor sa fie vigilenti la activitatile suspecte, a doua zi dupa ce doua explozii in apropierea liniei de sosire a maratonului din Boston au ucis cel putin trei persoane si au ranit alte cateva zeci.

"De fiecare data cand bombele sunt utilizate pentru a ataca civili nevinovati, este vorba de un act terorist", a spus Obama, calificand atacul drept "odios si las".

"Inca nu stim (...) cine a efectuate acest atentat, daca a fost planificat si executat de o organizatie terorista, straina sau americana, sau daca a fost actul unui individ", a adaugat presedintele, in a doua sa interventie in mai putin de 24 de ore asupra acestui subiect.

"Nu avem inca o idee despre mobilul" acestor atentate, a subliniat el, dupa ce a fost informat despre ultimele evolutii ale anchetei. "La acest moment, orice altceva nu este decat speculatie"

Ca si in ziua precedenta, Obama a promis ca autorii vor da socoteala in fata justitiei si ca americanii "refuza sa fie teroristi".

"In zilele urmatoare, vom continua eforturile pentru a descoperi tot ce s-a intamplat si vom ramane vigilenti. Am dat ordin administratiei mele sa ia masurile de securitate necesare pentru a proteja americanii", a adaugat presedintele, subliniind ca "avem cu totii un rol de jucat in alertarea autoritatilor" in cazul unei suspiciuni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2225 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    auzi, bre (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:07)

    zaboo [utilizator]

    pai nu mai e "man caused disaster"? acum avem teroristi in dictionar? nu uita sa arunci vina pe Bush, te rog!
  • -2 (2 voturi)    
    ce-a ajuns SUA (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:13)

    xjack [utilizator]

    Daca nu te impusca vreun nebun, te arunca in aer teroristii.
  • -4 (4 voturi)    
    Treziti-va!!! (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:20)

    Valy [anonim]

    Uauuu sar putea sa fie vreun ,, terorist,, din iran , sau din ce tara mai vor ei sa ocupe si sa le suga de resurse !!! Mi-ar conveni si mie sa pun o bomba in propria mea tara sa moara vreo cativa akolo da in schimb castig dreptul sa intru in Irak, Egipt, Afghanistan, si lista continuaa !!! Americanii sunt experti in ,,atentate,, !!! Treziti-va oameni buni ca nu exista Terorism, teroristi !!! Doar America care a inventat tot pentru putere/bani !!!
    • +2 (2 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:57)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Valy

      da' numai bine incerci sa-ti pui tu o bomba la tine-n casa si apoi vino sa ne tipi 8evident daca mai poti)...valeu...or venit americanii????
    • +1 (1 vot)    
      Multi idioti mai sunt pe lume!! (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:14)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Valy

      Atunci cei care se arunca in aer in locuri aglomerate, cei care detoneaza masini capcana in Bagdad (si asta acum, cand nu mai sunt americanii acolo!), sau cei din Afganistan care au vrut sa omoare fata aceea doar pentru ca mergea la scoala, ce sunt???
      Chiar crezi ca daca americanii au nevoie de asta pentru putere si bani?? Chiar crezi ca nu puteau intra in Kuweit, Irak, si fara justificare??
      Cred ca pana si un copil mic are mai multa minte ca tine!
  • +1 (1 vot)    
    se pare (Marţi, 16 aprilie 2013, 19:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca genul de bombe e des folosit in pakistan, afganistan, si alte -stanuri.
  • +1 (1 vot)    
    se pare ca (Marţi, 16 aprilie 2013, 20:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    tipul de bombe folosit e foarte comun in pakistan, afganistan si alte -stanuri. Asa cum era aproape sigur, tot islamistii cei draguti si iubitori de pace - islamul religia pacii - au facut singurul lucru pe care-l stiu, adica sa ucida si sa raneasca.
    Si as ruga adminul hn sa nu mai permita postari patologice ca cea a camaradului valy de mai sus, eu am fost cenzurat pentru mult mai putin.
  • -1 (1 vot)    
    Imi pare rau ca nu sunteti deschisi la minte !! (Marţi, 16 aprilie 2013, 21:48)

    Valy [anonim]

    Deci hai ca sa intelegeti Che Gargara de Olt si LiviuX si toata lumea care crede tot ce vede la tv si mass-media!!! Inainte erau razboaiele pentru pamant,resurse/putere , acum pentru ca suntem intr-o lumea mai ,,civilizata,, totul este mascat !! Tot ceea ce urmareste SUA este ..PETROLUL,, fratilor ca e pe terminate si ocupa al doilea loc dupa aur !! Unde se mai gaseste petrol si in cantitati mai mari ....ASIA(si aici intra tarile care au fost supte de petrol de SUA : Egipt, Irak, Afghanistan, Libia acushi si Iran si ca sa intri intr-o tara in ziua de azi si sai iei petrolul nu poti sa intri fara justificare Liviux , de aia trebuie sa inventam motive (TERORISM) si ca lumea sa creada bagam niste atentate la tv , da cel mai mare a fost in 2001 !!Americanii sunt experti in conspiratii !!! Tot ce au urmarit prin acest ,,atentat,, se va vedea prin miscarea americanilor da cel mai probabil sa-si garanteze intra libera in IRAN!!! Nu imi mai bat capu degeaba intorceti-va la gandirea si comportamentul vostru de turma si cu creierele spalate, crede-ti tot ce auziti si vedeti la tv, radio ,etc(principalele surse de manipulare a oamenilor) :)))) !!!
    • 0 (0 voturi)    
      eu zic sa punem de-o secta (Marţi, 16 aprilie 2013, 23:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Valy

      si sa CREDE-M in tine de acum, mai draga!