AUDIO Jose Manuel Barroso: Bulgaria indeplineste toate criteriile pentru aderarea la Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 31 august 2012, 17:19 Actualitate | Internaţional


Bulgaria indeplineste toate criteriile necesare pentru aderarea la Spatiul Schengen, a declarat, vineri, presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, aflat in vizita la Sofia, anunta Novinite.com. Potrivit oficialului european, chestiunea Schengen ar trebui transata in favoarea Bulgariei, care a "indeplinit toate criteriile". Barroso nu a facut nici o referire la Romania in privinta aderarii la Schengen, desi Bucurestiul si Sofia au aceleasi probleme cu intrarea in Schengen, blocata de Olanda. Reamintim ca in luna septembrie are loc Consiliul JAI decisiv pentru intrarea in Schengen.

"Am reiterat suportul Comisiei Europene pentru aderarea Bulgariei la Schengen. Bulgaria indeplineste toate criteriile si trebuie sa gasim o cale pentru a rezolva cit mai repede posibil astfel incit cetatenii bulgari sa aiba toate beneficiile aderarii la UE", a spus Barroso la Sofia.



Totusi, Barroso le-a spus jurnalistilor bulgari ca Sofia mai are de lucrat la imbunatatirea absorbtiei fondurilor europene si la lupta impotriva crimei organizate si a coruptiei.

Presedintele CE a mai atras atentia ca alegerea noului Consiliu Judiciar Suprem si a noului procuror-sef sunt cruciale pentru dezvoltarea tarii.

Jose Manuel Barroso a participat, vineri, la Sofia, la inaugurarea unui nou tronson de metrou in capitala Bulgariei, lucrari finantate in proportie de 50% din bani europeni (476 milioane euro).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7356 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    O noua realizare a guvernului USL (Vineri, 31 august 2012, 17:25)

    vonwest1 [anonim]

    Super tare a fost asta!
    Cum rezolvam decalajul?Iar?
    Parca am un deja vu!
    • -24 (24 voturi)    
      In Bulgaria nu se vorbeste de Romania (Vineri, 31 august 2012, 23:49)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

      Va vanzoliti degeaba, baseilor, in Bulgaria nu putea sa vorbeasca despre Romania dl. Barosu. Ca si noua ne-au spus onorabilii demult ca indeplinim conditiile dar niste rauvoitori, ba Olanda, ba nustiucare au zis pas.
      • +20 (20 voturi)    
        nunaţe (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 2:35)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Forţează-ţi puţin memoria şi adu-ţi aminte că nu ni s-a spus că îndeplinim condiţiile ci că îndeplinim condiţiile tehnice!

        Să fiu mai explicit: degeaba avem la graniţă toată tehnologia necesară dacă nenea grănicerul pentru o spagă micuţă o scoate din priză timp de o jumătate de oră, cât să treacă tirul cu ţigări sau autocarele cu arabi. Vezi în arhiva hotnews pentru cazuri de acest gen petrecute în ultimul an.
        • -12 (12 voturi)    
          hah! (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 5:20)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          Am intrat intamplator pe siteul asta, probabil e un singur om, sau maxim doi,care scriu aici comentarii ca sa manipuleze, altfel nu imi explic cum toate opiniile sunt impotriva USL, cand sunt numai de 3 luni la guvernare.

          Dar Pdl cum a pazit institutiile statului. javra de Basescu cum le-a intarit, punand la CCR oameni "de incredere" sau demoland spitale ? Mai schimbati de pe B1 si veti iesi si voi in strada pentru a protesta.

          Pana acum USL si-a tinut toate promisiunile si de aceea i-am votam si ii vom vota - spre deosebire de PDL care au dat 50% virtual si de fapt au luat 25% la salarii.

          Sunteti 10-15% care inca mai credeti ce spun Basescu, PDL si marii reformatori de carton din jurul lui MRU si Neamtu. O sleahta de hoti care ar trebui ignorati - dar cretinismul e adanc inradacinat in Romania.

          Daca siteul asta ar fi un site normal, cu vizitatori reali la fiecare comentariu basist nesimtit ar fi 10 ca mine. Iubiti postaci PDL se vede ca sunteti idioti, continuati sa scrieti aici unde nimeni nu va baga in seama.

          Pentru restul, care poate au intrat intamplator de pe google aici. Fratilor, sa iesim in strada sa-l dam jos pe carmaciu chelios! JOS BASESCU!!!!
          • +10 (12 voturi)    
            Lol !!! (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 12:00)

            cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui alex

            Niciun guvern n-a reusit pana acum sa faca atatea tampenii in DOAR 3 luni. Lasand la o parte ca au pus numai incompetenti la toate ministerele, au incalcat Constitutia de nenumarate ori modificand statutul unor institutii ale statului prin ordonante de urgenta.

            Spui ca Basescu a pus oameni de incredere la CCR. Si PSD si PNL si UDMR are oameni in CCR. Ce nu intelegi ca aia de la CCR doar trebuie sa se uite in Constitutie si sa zica daca o chestie e constitutionala sau nu. Incalcau legea daca validau referendumul. 46%<50%+1 Uite, vezi, aici e matematica chiar si nu poti s-o reinventezi.

            Mai spui ca USL ti-a dat. Pai de cand sunt ei leul a scazut, inflatia a crescut ce duce la cresterea preturilor si la alimente dar si la utilitati, totul raportandu-se la euro. E ca si cum nu ti-ar fi dat nimic USL. E doar praf in ochi pentru fraieri.

            Vor sa dea impresia ca sunt pe plus cu bugetul si au oprit si investitiile cand tocmai alea creaza locuri de munca si impulsioneaza cresterea economica.
            Si au crescut si deficitul bugetar ca sa va dea voua banii aia in plus si la revolutionari si la alti pomanagii care se bucura sa traiasca doar azi si nu se gandesc si la viitorul lor sau al copiilor lor. Macar stii ce e ala deficit bugetar?
            Ponta mai spune ca tot ce incearca ei sa faca in folosul tarii e blocat de Basescu. Dar a modificat instituti ale statului si Basescu nu a avut nicio putere sa-l opresca. Atunci cu ce-l incurca pe Ponta sa desfasoare actiuni si masuri pentru crestere economica? Iti spun eu, e doar VRAJEALA. Cu altceva ii incurca, cu JUSTITIA.

            Si sa nu indraznesti sa ma faci postac sau basist sau ce repertoriu mai aveti voi. Sunt doar un tanar care lucreaza in mediul privat si care s-a saturat sa vada ca taxele si impozitele pe care le plateste se duc in mita electorala pentru toti lenesii si prostii din tara asta.
            • +5 (5 voturi)    
              nu te chinuii sa explici (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:01)

              axl [anonim] i-a raspuns lui cetatean_cu_drept_de_vot

              si pe mine ma surprinde prostia celor 7 mil de persoane...nu-mi inchipuiam ca doua televiziuni pot spala in asa hal creierele oamenilor...prieteni de-ai mei cu scoala, ii vad contra lui basescu, fara niciun argument...daca-i intrebi de ce?..iti raspund mecanic...." sa vina altu...m-am saturat de asta" ca si cum presedintii ii schimbam asa...cand i se scoala lui voiculescu sau altora..." plus ca in acest moment USL are toate mijloacele sa faca treaba...dar ce treaba sa faca astia?....ei au grija sa-l dea jos pe basescu....si-a facut din el un simbol al tuturor relelor din romania...dezastru din agricultura tot basescu e vinovat....creditele si nivelul dobanzilor tot basescu....fondurile europene binenteles basescu, aderarea la schengen...normal basescu...doamne multi prosti in tara asta mai sunt de nu vad ca USL-ul chiar nu are nicio treaba cu guvernarea.
              • +1 (1 vot)    
                Asociatia de partid (Duminică, 2 septembrie 2012, 7:41)

                vonwest1 [anonim] i-a raspuns lui axl

                Are treaba cu OUG-urile pentru firmele proprii. MOF e inca lae i.Publica tot ce ii trece carlanului prin capul lui PSD.
            • 0 (0 voturi)    
              . (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 22:52)

              Non.e [utilizator] i-a raspuns lui cetatean_cu_drept_de_vot

              Unii o încal(e)că și alții o regulează. Pe constituție, vreau să zic. Și nimeni n-o satisface.
              De-a plânsu- plânsu.
          • +1 (3 voturi)    
            Bulgarii vandutii Europei (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 12:29)

            Adrian onicescu [anonim] i-a raspuns lui alex

            USL a facut in trei luni tot raul necesar privarii romanilor de sansa de a lucra in spatiul Shengen. Conspiratia universala impotriva romaniei, acuzata de usl, tonul "ozarat" la adresa celor de la Bruxeles acuzati ca se dedau la practici dambovitene, produc efecte. Noi fortam limitele democratiei la niveluri inacceptabile pentru standardele europene si tot noi ne plangem. Romanii nu-si cunosc interesele si se comporta cu partidele politice ca si cu echipele de fotbal:ai nostri si ai lor. Oameni buni, interesele noastre trebuie sa primeze si acum interesele noastre sunt grav afectate iar vinovatii trebuie sa plateasca. Nu avem alternativa politica la guvernare, e adevarat, ar trebui sa cerem o legislatie care sa permita observatori internationali, ministri necompromisi de-a lungul timpului in guverne europene care sa gireze corectitudinea cheltuirii banilor publici de catre guvernele noastre.Daca in fotbal acceptam arbitri, de ce sa nu-i impunem cand e vorba de mize financiare mari? Vinovatii trebuie sa plateasca pentru banii aruncati in vant pe referendumuri cand spitalelor le lip[seste un minimum necesar de utilare care ar face diferenta fata de nivelul tarilor africane
            Acum europa pe care am respins-o prin acuzatii ne respinge la randul ei. Unde e diplomatia romaneasca, unde e Titulescu, geniul politic in fata caruia se plecau capetele incoronate ale Europei? Cum de numai acum se creaza conspiratii impotriva noastra si cum Bulgaria nu prezinta interes pentru complotisti? S-a spus ca Doar Basescu era un om cu care se putea negocia distrugerea tarii prin achizitii de epave dsin occident. Oare bulgarii s-au vandut tot pe degeaba?

            Adrian Onicescu
      • +3 (3 voturi)    
        gustav cel bou (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 10:41)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

        sigur romania indeplineste conditiile de aderare datorita usl-ului,vai mama voastra de antenisti injectati cu prostie la vedere
    • 0 (2 voturi)    
      Criminali (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 7:46)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

      Ponta, Antonescu si mai ales Voiculescu sunt niste criminali pentru poporul roman. Nu-si urmaresc decat interesele lor meschine manipuland pe cei foarte putin educati. ar trebui judecati pentru inalta tradare si condamnati la ani multi de puscarie. Treziti-va oameni buni! Chiar v-a indobitocit antenele lui voiculescu???
    • -1 (1 vot)    
      Asa o fi (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 22:47)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

      Lasă că au făcut cei din ultimii 20 de ani ceva pentru asta. Incepând cu Ilici, și terminând, vai, cu alt comunist ,care a virat spre dreapta din cauza brizei.
      Și , știi ceva, chiar dacă se vor îndeplini toate condițiile ( de fapt peșcheșurile, tributul, haraciul,), tot n-o să primească românașii nici „șenghen” și nici alte vize. Că nu vor mușchii friților și nici ai licuricilor.
      Continuați să cerșiți , să vă plângeți și să căutați vinovați. Cu asta o să rămâneți.
  • +22 (22 voturi)    
    nimica de romania (Vineri, 31 august 2012, 17:31)

    cotora [utilizator]

    baroso, nu a pomenit numele romaniei, deci suntem izolati cu totul, singura solutie, ponta sa-si dea demisia
  • +19 (19 voturi)    
    castraveti (Vineri, 31 august 2012, 17:35)

    axl [anonim]

    Bulgaria indeplineste demult multe conditii...la care Romania doar viseaza...fiscalitatea, sistemul de atragere a investitorilor, asistenta germana ptr infrastructura, turismul, gradul de indatorare cel mai redus din UE dupa estonia, asistenta britanica pe sistemul fiscal, productivitatea muncii, etc etc etc....in maxim 10 ani va depasi si ungaria....romania a depasit-o demult
    • 0 (0 voturi)    
      Sper ca Ponta, (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 12:41)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui axl

      sa rezolve cu luciditate intrarea Romaniei in Senghen,cu marea lui luciditate de diplomat.Vorbesc de spatuil Senghen de la apus!
    • -1 (1 vot)    
      Realitatea (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 13:37)

      YNWA [anonim] i-a raspuns lui axl

      nu vreau sa ma bag despre cum e cu politica, cu democratia, cu usl e raul si dreapta e buna....repet, nu ma bag, dar asta cu atrasul de investitori m-a scandalizat, ca altfel nu comentam...in 3 ani de guvernare Boc (Ungureanu si Ponta nu se pun pentru ca au putine zile ca prim-ministri), investitiile straine in Romania au scazut de la 9.5 miliarde de euro in 2008, la 1.9 miliarde de euro in anul 2011, deci au scazut de 5 ori!!!!! uite sursa (sper ca am voie sa o dau) http://www.romtradeinvest.ro/index.php/ro/De-ce-Romania/statistici-isd.html
      pai si atunci cat tupeu sa ai sa dai vina pe usl la capitolul asta, cand sunt la putere de 3 luni, cand iubitul vostru Boc, a ingropat acest domeniu in 3 ani des nu a avuti nici cel mai mic obstacol, nici politic intern, nici politic extern, nici social.
      cum de nu iti e rusine sa pui un asemenea comentariu??
      si daca imi raspunde cineva, sa nu aud argumente gen a fost criza sau poporul e puturos...sa fie clar....nu te pui in scaunul de prim-ministru ca sa te vaiti ca e criza, asta poti sa o faci stand la coasa la Cluj, ca simplu particular
      dupa cum se vede din plin pe site-ul de aici, politica va naste discutii interminabile, cu tot felul de argumente, pro si contra si invariabil fara sa se ajunga la o concluzie
      dar problema e ca cifre ca cele de mai sus vorbesc de la sine si argumente de ordin filosofic sau procese de intentie la adresa nu stiu cui, nu tin de cald
      Doamne si mai ai si 19 plusuri....probabil eu o sa iau 190 de minusuri, dar tot nu ma pot abtine....deci cum asa ceva?....dupa 3 ani de Boc, sa nu aud vreun pdl-ist vorbind de investitiile straine directe
      • +1 (1 vot)    
        e criza!! (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 15:36)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui YNWA

        eu cred ca tu nu intelegi ce inseamna criza. Putea sa fie oricine in locul lui Boc, si probabil am fi avut investitiile la 0.1 miliarde. Pentru ca au scazut investitiile cu un factor asta nu inseamna ca sti o cauza clara. Mai ales in situatiile cand in intreaga lume a fost o contractie economica de anvergura mare, tu crezi ca romanica ramane cu investii mari in astfel de situatie? Daca tu esti comandantul unui vas si prinzi o perioada turbulenta de valuri mari cu vant violent, tu crezi ca comandantul poate face minuni sa salveze vasul? el poate face ceva, dar este si fortat de circumstante in mult mai multe feluri.
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns...criza (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 15:51)

        axl [anonim] i-a raspuns lui YNWA

        M-ai auzit pe mine slavind PDL-ul sau USL-ul?...eu am spus ca Bulgaria sta mai bine ca Romania la investitii straine...cine si cum e vinovat nu sunt in masura eu sa spun asta. Dar ca si consultant in domeniul asta iti zic ca investitorii vin dupa legi bune si mai ales dupa stabilitate...ca legi bune erau si in Africa pana acu ceva vreme, dar nu era stabilitate politica...imediat cum s-a indeplinit conditia asta, s-a umplut Africa de investitori.....
        Dar revenind la subiectul tau politic, si daca vrei musai sa auzi parerea mea legat de guvernarea PDL, PSD, pot sa iti spun ca ambele partide au furat intr-un stil barbar cand au fost la guvernare...si crede-ma stiu ce spun...dar pe mine cam om de rand ma intereseaza legile sa fie bune..ca hoti au fost si vor fi mereu...iar legea pensiilor...este foarte bine facuta...cel putin cu asta se poate mandri pdl-ul...nu e normal sa muncesti 10 ani si sa iesi cu pensie de 200 mil de lei pe luna cand tu de fapt ai cotizat pentru o pensie de 8 mil pe luna...diferenta aia pana la 200...de unde o ei...din impozitele mele nu?....nu spune nimeni sa iei pensii mari...dar plateste taticule pentru ele...luna de luna..toata viata cotizeaza...cum cotizez si eu si toata lumea...nu te trezesti cu o luna inainte de pensie iti triplezi salariu si pui tot felul de sporuri si apoi ei 85% pensie din ultimul salariu. si mai sunt cateva chestii bune facute de pdl...dar nu le detaliez acum...in rest...ultimul lucru care ma intereseaza e poseta lui udrea si vila lui nastase...
      • -1 (1 vot)    
        Asta esteREALITATEA si ANTENA 3(ale tale) (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 17:02)

        buji [utilizator] i-a raspuns lui YNWA

        Se pare ca esti si cred ca vei ramine un"O" pentru ca nici de minusuri nu ai parte !!!
  • -14 (16 voturi)    
    bravo lor (Vineri, 31 august 2012, 17:49)

    El Condor [anonim]

    Au hacuit cativa ... si imediat au indeplinit conditiile .
  • +25 (25 voturi)    
    Multumim uslistilor! (Vineri, 31 august 2012, 17:51)

    CetateanulRoman [anonim]

    Si tuturor ametititlor care v-au sustinut si va sustin!
  • +25 (25 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 31 august 2012, 17:54)

    Berzelius [utilizator]

    Felicitari USL! Acum suntem chiar primii! De la coada!
  • +26 (26 voturi)    
    tac si fac (Vineri, 31 august 2012, 18:08)

    andu [anonim]

    bulgarii tac si fac, noi o tinem din scandal in scandal!
  • +24 (24 voturi)    
    Guvernarea Ponta (Vineri, 31 august 2012, 18:12)

    Captain Obvious [utilizator]

    Poate parea benefica pt multi, mai putin oricum de 7.4 milioane (aia care au votat impotriva lui Basescu puteau foarte bine sa fie fani Vadim, Becali, Diaconescu, Mudava, regalisti sau alte bazaconii) dar daca Barosso nu te vrea e nasoala rau.
    • +4 (4 voturi)    
      Argumente (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 7:50)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Are argumente Baroso si nici el nu-i de capul lui. El este exponentul reprezentantilor di CE. Ar trebui sa ne facem noi treaba si sa-i debarcam pe Ponta, Antonescu iar pe voiculescu sa-l trimitem direct in puscarie. Ne-a furat tare de tot iar cu antenele lui a manipulat poporul asta atat de putin educat.
  • +24 (24 voturi)    
    in primavara (Vineri, 31 august 2012, 18:16)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    eram inaintea bulgarilor la toate capitolele...
    Poate ne spune si noua Dl Ponta ce s-a schimbat intre timp???
  • +22 (22 voturi)    
    multumim (Vineri, 31 august 2012, 18:17)

    giigi [anonim]

    multumim din inima partidului!
  • +25 (25 voturi)    
    Da.. (Vineri, 31 august 2012, 18:19)

    oct [anonim]

    Păi noi am fost ocupați cu referendumul,.. noi nu avem timp de aderarea la Schengen.
  • +20 (22 voturi)    
    Daca aveau (Vineri, 31 august 2012, 18:24)

    Isidor_b [utilizator]

    si ei un grup infractional organizat condus de trio-ul Felix - Ponta - Cacarau acum plangeau si ei. Cacarau a explicat clar, pentru toata lumea, ca ROmania este suverana si nu are nevoie de niciun Schengen!
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 august 2012, 18:42)

    [anonim]

    • +18 (18 voturi)    
      Sa crezi tu asta (Vineri, 31 august 2012, 23:53)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui

      Nimic nu mai e batut in cuie da cand o parte a USL-ului a luat-o razna . Naspa alegatori mai sunt in tara asta e nevoie sa ni se fluture morcovul in fata ca la catari.
  • +16 (16 voturi)    
    pentru dr. Ponta (Vineri, 31 august 2012, 18:43)

    fl [anonim]

    cum comentati dle PM?
    • +1 (1 vot)    
      masuri (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 7:54)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui fl

      ar trebui prin orice masuri(cat mai legale) sa-i debarcam pe necioplitii astia care ne duc tara cu 100 ani inapoi! Din pacate sunt tembelizati si tinerii in care noi ne punem atatea sperante. Considera ca totul li se cuvine,se drogheaza...
  • +19 (19 voturi)    
    victoras ce spui ? (Vineri, 31 august 2012, 18:45)

    geocrin [utilizator]

    In Bulgaria rasar Criniii la noi s-au ofilit.
    Asa-i ca Barroso este mai moderat, dar chiar si asa spune doar, adevarul.
    Ponta-i ca ai reusit impreuna cu crin sub bagheta maestrului voiculescu sa faceti ca Romania sa ajunga de risul lumii intregi.
    Bravo.... tavarisi democrati !
    RUSINE sa va fie !
  • +16 (16 voturi)    
    Moahahaha (Vineri, 31 august 2012, 18:50)

    KostasP [anonim]

    Ar fi de risul lumii ca bulgarii sa fie acceptati si noi nu. Dar asi fi total de acord cu aceasta decizie. Noi trebuie sa mai stam pe bara multi multi ani caci cocalarul mioritic mai are multe de invatat. Idioten!
  • -15 (15 voturi)    
    Barosso (Vineri, 31 august 2012, 19:08)

    Cacalivism [utilizator]

    Clar ca voi nu aveti nimik cu Schengenul, dupa ce v-a facut Basescu... Si eu sufar de asta, desi traiesc de 35 de ani in Germania, dar m-am nascut in Romania. Daca voi il mai alegeti pe Basescu, asa sa vi se intample...:(
    • +2 (2 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 10:42)

      Daniel Manaila [utilizator] i-a raspuns lui Cacalivism

      Traiesti de 35 de ani in Germania inseamna ca nu ai invatat nimic.SAU cine stie poate ai trait in EST acolo unde puturosenia mostenita de la Rusi este inca bine inradacinata.Asa ca hai scuteste-ma.Si eu traiesc si muncesc in Germania asa ca ciocu mic! Base nu o fost cine stie ce dar Romania s-a dezvolat bine si macar s-au mai facut arestari si progrese prin justitie.Dar nici o problema or sa vina astia la putere in frunte cu Voiculescu si Ilici si o sa fie perfect, adica cum o sa-ti placa probabil tie adica: sa se infratim cu mama Rusia si sa incepem o colaborare fructuoasa cu Coreea de Nord, Iran si Cuba. Hai sictir!
    • +2 (2 voturi)    
      mintii cu nerusinare (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 12:48)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Cacalivism

      Nu-i nevoie sa iesi din tara ca sa pricepi de unde bate vintu, si voiculescu.
      Cine crezi ca te crede ca ai iesit din tara si inca de 35 de ani, si inca in Germania.
      Voi romanii astia "adevarati" care nu stiti decit sa demonstrati infasurati in darpelul Romaniei NU stiti traii fara sa mintiti.
      Citi ani spunea-i ca ai cu minte de comunist ? 35 sa stii ca mai ai timp sa te coci desii ai putine sanse, toamna-i in prag.
      Pacat de urmasii tai !
    • +2 (2 voturi)    
      traiesti.. (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 13:43)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Cacalivism

      ..degeaba in Germania, n-ai invatat nimic !
  • +17 (17 voturi)    
    O palma data cu piciorul Romaniei. (Vineri, 31 august 2012, 19:12)

    Ion B [utilizator]

    Si asta este doar inceputul. Cu siguranta ca vor aplica indrumarile din manualul de propaganda al USL, care la pagina 312, aliniatul p.u. 2. l. a. 3. spune:
    "Cand situatia se ingroasa tare, tare se poate aduce vorba de sentimentul national puternic al romanilor. Se aminteste ca romanul nu are nevoie de ajutor din afara granitelor si nici de opinia unora de pe acolo. Desigur, exceptie se va face doar de la tara prietena de la rasarit"
    Trogloditii, neispraviti, hoti si plagiatori, turnatori, retardati, infantili, zambitori tamp, increzuti si plini de ei... si inca ar mai fi multe cuvinte care sa-i caracterizeze pe guvenantii acestia.
    Si uite asa intra in istorie unul din cele mai cinstite si competente guverne din istoria contemporana a Romaniei - Guvernul Ponta.
    Amin.
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Vineri, 31 august 2012, 19:26)

    dragos234 [utilizator]

    Ponta a reusit sa bage Bulgaria in Schengen inaintea Romaniei. Multumim Ponta.
    • -1 (1 vot)    
      Basescu (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 7:53)

      Mugu [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      in schimb,reuseste s-o tzina in afara spatiului Schengen....
      Daca nu reintra Base la Cotroceni,poate intra tara in Schengen...
  • +17 (17 voturi)    
    E oficial (Vineri, 31 august 2012, 19:29)

    Orpheus [utilizator]

    Suntem pe locul intai in Europa. De la coada.

    Multumim lui copy paste si amicilor sai!
  • +12 (12 voturi)    
    geopolitica sau realitate... (Vineri, 31 august 2012, 19:31)

    allzuzu... [anonim]

    nu prea pot sa discern care e faza... e o parte a geopoliticii europene?... sau am ajuns mult mai rau decat vecinii de la sud?!...
  • +17 (17 voturi)    
    Bravo Bulgaria (Vineri, 31 august 2012, 19:36)

    Chow Chow [utilizator]

    Romania este ocupata cu suspendarile.....
  • +8 (14 voturi)    
    Romania mai are la un colt (Vineri, 31 august 2012, 21:08)

    ploiesteanu [utilizator]

    Fara presedintele ei, Traian Basescu, Romania nu este recunoscuta in Europa. Ar trebui sa schimbam legile si sa-i mai acordam 5 ani, si ne vom integra perfect in UE, vom intra in spatiu si ni se va anula clauza de salvgardare pe justitie. Avem un presedinte si nu prea stim sa-l pretuim.
    • -12 (14 voturi)    
      solutie (Vineri, 31 august 2012, 23:40)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Il ai de 8 ani, peste 2 ani ai putea sa-l iei si acasa.
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca am pierdut ceva cand am iesit din jungla (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 1:07)

    Lucian Ilea [anonim]

    ceva important si ireparabil
    ceva care tine de sufletul nostru
    Eu imi caut de 4 ani al patrulea dragon
    pt ca piciorul meu stang nu e securizat si genunchiul ma doare de 4 ani de cand am avut accidentul ala ingrozitor
    se zice ca dupa ce iei al doilea dragon devii nebun
    Ei bine eu am devenit complet normal si observ pe zi ce trece cum toti ailalti devin nebuni
    sunt singurul om normal din lumea asta nebuna
    aoleu
    asta inseamna ca si voi sunteti nebuni
    poate si dragonii sunt nebuni acuma ca au iesti din padure
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm. (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 13:48)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      ori povestea ta nu seamana cu cele cunoscute de mine - si atunci *m-ai pierdut*, ca nu inteleg nimic, ori stilul tau e usor science-fiction - iar *m-ai pierdut* ca tot nu inteleg !
      De ce nu te poti exprima clar ? ca nu e un site de literatura....
      nu prea am intalnit limbajul asta *pe dupa plop* nici macar la CE, si vorbesc din experienta !
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 5:30)

    T+C [anonim]

    In pofida unor lideri politici autentici (Carol I) care au incercat sa modernizeze Romania cit de cit, aceasta nu a facut niciodata parte cu adevarat din Europa.
  • -2 (2 voturi)    
    NICI EU NU VREAU ACOLO (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 8:32)

    Mirela [anonim]

    Atata timp cat suntem 7,4 milioane de oameni pe care se face ca nu-i aude cred ca DA trebuia sa ia decizia asta . S-a prins ca pe romani nu-i poate tine sub papuc.Chiar daca se face ca nu ne aude- NU POATE SA TREACA PESTE NO I- DACA SUNTEM LASATI SA NE SPUNEM CUVANTUL, sau nu au primit ce au cerut de la romani - o fabrica, un port ceva -!
    • +1 (1 vot)    
      sinteti (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 13:51)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Mirela

      7 milioane de ta N piti care nu vad mai departe de cei 4 pereti ai casei lor. De ganditul *out of the box* ai auzit ?
      De ce draku' nu l-ai votat pe Geoana la ALEGERI ??? ca nu te-a impiedicat nimeni atunci sa-l schimbi pe Base si era acelasi lucru ! In spatele lui Ponta si al lui Geoana sint aceiasi oameni !
  • -1 (1 vot)    
    Pai (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 10:12)

    sentenced [utilizator]

    Bulgarii ne-au depasit la toate capitolele importante de pe vremea guvernului Boc.
    Multumim PDL pentru ca ne-ati luat si consolarea de a nu fi ultimii din UE.
  • +1 (1 vot)    
    Ehehe (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 11:06)

    miguelito [utilizator]

    n-ati intelea nimic. Baiatul ala spune asta doar-doar s-o misca ceva la noi (sa ajunga PDL la guvernare). Cum sa fie Bulgaria in Schengen fara Romania? Cum treci peste Romania ca sa ajungi in Bulgaria?
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 21:31)

      romulus [anonim] i-a raspuns lui miguelito

      simplu, cu frontiera pentru intrare in spatiul schengen si fara in interior
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo, (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 23:40)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui romulus

        sper ca a fost doar o gluma si n-ai vorbit serios.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu intelegeti nimic (Duminică, 2 septembrie 2012, 3:36)

    Stefan [anonim]

    Bulgaria nu e in Schengen. Au spus doar ca sunt pe drumul cel bun dar cu o "mica" conditie : schimbati consiliul magistraturii si procurorul general :)) le va sugera si pe cine sa puna. Ar trebuii sa va treziti la realitate, nu e vorba de PSD USL PDL PPDD sau altii. UE nu ne da pe degeaba nimic. UE, FMI si alte organizatii sunt conduse de cativa oameni cu interese financiare. Asa ca toti cei care conduc tara asata pot sa faca doar un singur lucru: "Ciocul mic si jog de glezne". Nu ne conduce presedintele, ne conduce presedintele UE.
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Duminică, 2 septembrie 2012, 10:57)

    xenomorph [utilizator]

    Se pare ca un atac terorist este mai putin grav decat cateva luni de guvernare USL.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Luni, 3 septembrie 2012, 10:30)

    dumitru [anonim]

    Cred ca aceasta alianta de centru dreapta va trebui sa-i convinga pe cei care au minte dar nu se prezinta la vot, in noiembrie sa vina la vot sa se termine cu acesti bolsevici(ponta-cacarau-felix si ilici seniliescu), pe prosti nu-i vor convinge.Acesti cersetori institutionalizati numiti SA NI SE DEA,au nenorocit tara incepind din 1946 si vor face acelasi lucru pina cind vor disparea(sa ne ajute dumnezeu).
  • 0 (0 voturi)    
    bulgaria (Joi, 13 septembrie 2012, 11:45)

    @ [anonim]

    uslistilor ati facut si voi ceva. nu ca mi-ar pasa de schengen. dar asa, ca vati laudat ca veti face multe. deocamdata ati facut r....... praf. praf ati facut si democratia. v-a deturnat iremediabil iliescu cu "nu ne videm tara". ati furat-o voi si toti p[oliticienii. ati gonit din tara tiganii care se intorc cu coada intre picioare daca au dobandit ceva morala pe unde au fost. asa as vrea sa cred dar faptele ma contrazic. ati reusit sa tineti captiva romania in imobilitate voastra de a gandi democratic. sunteti o pleqava. nu mai avem cuvinte decat de dispret.