Extrema-dreapta din Belgia ofera 250 de euro recompensa pentru denuntarea femeilor care poarta burqa

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 19:21 Actualitate | Internaţional


Reprezentantii extremei-dreapta din Belgia au anuntat oferirea unei recompense de 250 de euro oricui va raporta politiei o femeie ce poarta valul islamic in public, relateaza Reuters. Actiunea extremistilor belgieni vine in contextul unor demonstratii de strada la Bruxelles, provocate de un incident ce a avut loc saptamana trecuta, cand o femeie musulmana a fost arestata pentru ca nu a respectat ordinul de a-si da jos de pe fata valul traditional (niqabul).

Politicianul Filip Dewinter, unul dintre liderii marcanti ai formatiunii flamande de extrema-dreapta Vlaams Belang, a declarat pentru Reuters ca protestele de strada i-a descurajat pe politisti sa mai puna in aplicare interdictia privind purtarea burqai si ca aceasta recompensa ar trebui sa preseze autoritatile sa aplice legea in continuare.

Tensiunile au inceput joia trecuta, cand politistii au vrut sa controleze indentitatea unei femei care astepta intr-o statie de autobuz purtand un niqab (valul islamic integral), al carui port este interzis pe strazile din Belgia de anul trecut.

Refuzand sa-si decline identitatea, femeia, o belgiana convertita la Islam, a fost dusa la o sectie de politie, unde aceasta s-a manifestat violent, lovind doi politisti, unuia dintre ei spargandu-i nasul. Femeia arestata a fost ulterior transportata la spital, suferind o usoara comotie cerebrala.

Joi seara, sute de tineri furiosi s-au adunat in fata sectiei de politie pentru a protesta. Acestia au incercat sa patrunda in sediu si au aruncat cu proiectile asupra fortelor de ordine si inspre autobuze. Doi politisti au fost raniti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















715 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Nici un comentariu (Marţi, 5 iunie 2012, 21:04)

    Kostas [anonim]

    Ma intreb unde sint cei ce comenteaza pro multi kulti.
    • +2 (2 voturi)    
      Un'sa fie!? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:00)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Kostas

      Sub burqa!
    • +2 (2 voturi)    
      sunt peste tot (Marţi, 5 iunie 2012, 22:15)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Kostas

      Sunt peste tot, mai ales in structurile de conducere ale societatilor europene.
    • +2 (2 voturi)    
      stai putin... (Marţi, 5 iunie 2012, 22:21)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Kostas

      ca acum se intorc din belgia, de la protest :D
    • +3 (3 voturi)    
      Ar fi bine (Marţi, 5 iunie 2012, 22:42)

      edy [anonim] i-a raspuns lui Kostas

      ca toti sa gindeasca la scara europeana anumite evenimente incepind cu 2011 incoace si se va vedea unde sunt multikulti si drumul lor spre falimentul acestei idei. nu poti sa integrezi pe cineva care refuza din start acest lucru. dar multi sunt acum ca strutul si nu au puterea sa recunoasca acest esec.
  • +4 (4 voturi)    
    brussels (Marţi, 5 iunie 2012, 21:05)

    hartagramz [utilizator]

    ca femeia respectiva e o clienta veche a politiei, e o fundamentalista care nu rateaza niciun prilej sa agite apele. ce s-a intamplat aici sapt trecuta e crezut a fi premeditat, iar provocatoarea sa fi actionat la comanda. oricum, e trist sa vezi cum oamenii de bun simt sunt calcati in picioare de propriile principii. pe de alta parte insa si VB fac parte din aceeasi categorie.
    realitatea de la sfarsitul zilei e ca aici sunt oficial 1/4 musulmani (in oras ma refer, nu la nicevl national) exista organizatii fundamentalisme gen Sharia4Belgium si o atitudine prea "cu manusi" a autoritatilor care se dovedesc de fiecare data ineficienti, chiar speriati. de multe ori se intampla sa intoarca privirea cand vad asemena fapte. iar musulmanii (desigur, fara sa generalizam) profita de asta din plin!
  • +1 (3 voturi)    
    exista extrema dreapta belgiana? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:23)

    Denoro [utilizator]

    Cand am citit stirea asta aproape m-a pufnit rasul. Exista in Belgia o extrema dreapta??? Din cate stiu eu, in special in Bruxelles, arabii isi fac de cap cum vor muschii lor "multiculturali", iar politia e degeaba. Bruxelles, oras cu 40% dintre locuitori islamici, e un oras emblematic pentru nivelul extrem de ridicat al infractionalitatii si al faptului ca politia nu doar ca e depasita complet de situatie, dar deseori e batuta si agresata fara ca vreun "multicultural" sa pateasca ceva. Stiu ca acum vreo 2 ani, un grup de europarlamentari, cei mai multi germani, au facut un mic scandal (dar foarte putin mediatizat), ca s-au saturat sa fie atacati si jefuiti pe strada, in Bruxelles.
    Tot in Bruxelles stiu ca sunt zone, asa numite "no-go land", in care politia pur si simplu nu intra, fiindca imediat tinerii arabi arunca cu cocktail-uri Molotov in masinile politiei (chiar daca e doar in partulare).
    Sigur, aspectele astea nu prea sunt mediatizate, decat cand stirea e socanta, fiindca e penibil sa prezinti mocirla multiculturala tocmai in capitala Uniunii Europene, UE care oficial a sustinut si inca sustine ca multiculturalismul este "cea mai mare bogatie a Europei".
    • 0 (2 voturi)    
      daca stii (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:22)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      daca faci tot felul de informatii mai mult sau mai putin exacte despre Bruxelles, ar trebui sa stii si ca in Flandra extrema dreapta detine cam 50% din intentiile de vot
  • +1 (1 vot)    
    250 EUR (Marţi, 5 iunie 2012, 23:31)

    burqina [anonim]

    Brava baieti!
    Hai sa le luam banii!
    Oamenii aia daca au vrut Europa..sa se supune legilor din Europa!
    Au cerul azil pe motive religioase si de drepturi...sa respecte legile ce le ofera drepturi!
    • +1 (1 vot)    
      cind (Miercuri, 6 iunie 2012, 15:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui burqina

      plecam? Impartim cheltuielile si profitul fifty-fifty, sa nu ne doara capul.