Sociolog rus, dupa marsul intelectualilor in Moscova: "Situatia este una specifica perioadelor de dinainte de revolutii"

de Olga Popescu     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 11:49 Actualitate | Internaţional


"Plimbarea de control" a scriitorilor s-a transformat intr-un mars de masa pe bulevardele moscovite. Politia nu a intervenit. Puterea se preface degeaba ca nimic nu se intampla, avertizeaza un expert rus citat de Vedomosti: "situatia este una specifica perioadelor de dinainte de revolutii".

Intelectualitatea moscovita, care a iesit duminica pe bulevardele din centrul capitalei cu funde albe prinse la piept, a adunat intre 10.000 si 15.000 de participanti la cel mai improvizat si neautorizat mars. Politia a estimat ca nu au fost mai multi de 2000 de oameni, scrie Vedomosti. Actiunea a fost gandita de scriitorul Boris Akunin, ca raspuns la retinerea activistilor cu funde albe in zilele de 6-9 mai, cand fortele de ordine au dus la sectii peste 1000 de persoane.

„Pot moscovitii sa se plimbe in voie prin propriul lor oras fara vreun permis special?”, s-a intrebat pe blogul sau Akunin. Vedomosti noteaza ca actiunea s-a desfasurat in conditiile unei mobilizari minime a politiei. Trupe OMON nu au fost vazute. „Plimbarea de control a demonstrat ca starea de protest se poate dezvolta si intr-o nota pasnica. Totul depinde de putere”, a comentat pe Twitter fostul ministru de finante, Aleksei Kudrin.

Puterea se preface ca interesul pentru astfel de manifestatii de protest dispare, incet, si ca orice sperante legate de aceasta forma de exprimare sunt inutile”, considera sociologul Olga Krystanovskaia. Pentru moment, reactia autoritatilor se rezuma la o contra-propaganda ineficienta. Puterea testeaza terenul. „Dar situatia este una specifica perioadelor de dinainte de revolutii”, avertizeaza expertul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1627 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Revolutie ? (Luni, 14 mai 2012, 11:59)

    andrei [anonim]

    Revolutia o traducem ca lovitura de stat ?
    • +1 (1 vot)    
      Revolutie vs lovitura de stat (Luni, 14 mai 2012, 13:16)

      Glucksman [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Andrei, toate revolutiile incep printr-o lovitura de stat., numai ca prima nu se opreste la preluarea puterii, ci merge mai departe, deosebindu-se de ultima prin schimbarile calitative profunde pe care le produce in societate.
  • -6 (10 voturi)    
    Revolutia oranj reloaded... (Luni, 14 mai 2012, 12:04)

    stefan jicol [anonim]

    O revolutie in Rusia nu este posibila fara macar o alta revolutie in Vest, care sa o inspire... In toata istoria revolutiilor europene s'a demonstrat ca Estul copiaza Vestul intr'o moda imitativa. Acum, mergand cu logica mai departe... Probabil ca din acest motiv este tinut inca Basescu ( sau Orban in Hu) in functie, pentru a fi rasturnat la momentul potrivit printr'o miscare de tip revolutionar care sa anime energiile si sperantele rusilor... Vom vedea, pregatiti'va floricele si bere ca vom avea iar spectacol bun cu mari regizori si mari actori :)
    • +3 (3 voturi)    
      iliescu tu esti? (Luni, 14 mai 2012, 16:04)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      m-am prins ... datorita lui "energiile si sperantele rusilor" . daca scriai sinergia faptelor nu ma mai prindeam.
    • +3 (3 voturi)    
      Exercitii (Luni, 14 mai 2012, 16:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      Miscarea anti-comunista a fost inspirata de Moscova, respectiv Gorbaciov. Desi nu era anti-comunist, respectul sau pentru sinceritate si adevar a condus in final la eliberarea est-europenilor de sub jugul comunist.

      Iata ca libertatea se misca si dinspre est spre vest. Realitatea e cu mult mai interesanta si mai frumoasa decit teoriile conspirationiste. Spectacolul acestora din urma, desi viu colorat, e doar o telenovela a mintilor incapabile sa se concentreze la un subiect oarecare, fara exercitiul mintii.
  • +5 (7 voturi)    
    ?! (Luni, 14 mai 2012, 12:06)

    mannix [anonim]

    As vrea sa o vad si pe asta (desi ma indoiesc)!! Sa urmeze o revolutie in Rusia??Cum sa spui ca un mars al intelectualilor este un semnal pentru o eventuala revolutie ,chiar daca este doar un varf al icebergului?Pai a uitat sociologul cu ce scor a iesit Putin la alegeri?Chiar si fara fraudele comise nu ar fi avut probleme.Cine sa faca revolutia??
    • +2 (2 voturi)    
      1917 redivivus (Luni, 14 mai 2012, 13:30)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui mannix

      dar bolsevicii nu erau o minoritate? si au condus tara 70 de ani...e nevoie doar de cativa oameni cu ambitie, de revolutionari de meserie, cum au fost lenin sau trotki, si schimbarea se poate realiza. dar este nevoie de teroare si violenta, pentru a frange coloana vertebrala a regimului precedent.
      • +1 (1 vot)    
        Hm.. (Luni, 14 mai 2012, 19:51)

        flavius [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

        Analogia cu situatia bolsevicilor nu e foarte reusita . In 1917 cand a inceput revolutia aveai o tara intreaga nemultumita de tar , o populatie chinuita de razboi si foamete si un conducator pt care rezolvarea suprema era un glont in cap.

        Toti il vroiau mort , ca unii vroiau democratie si altii comunism e alta poveste . Ideea e ca erau multi , exista o masa de manevra pt revolutie , lucru care nu prea e valabil acum . La momentul respectiv bolsevicii in frunte cu Trotki si Lenin , desi putini , au stiut foarte elegant sa jongleze printre fortele revolutionare si mai apoi sa foloseasca forta pt a-si asigura puterea .
        In ziua de azi , tristul adevar e ca majoritatea rusilor il sustin pe Putin .Nu are cine sa faca revolutia , clasa educata a Moscovei nu e suficienta ! Stati linistiti , cat traieste Putin , Rusia nu o sa vada alt conducator(de facto) . Si tare am un sentiment ca o sa traiasca al dracului de mult...
  • -2 (2 voturi)    
    Mira-m-as rivolutie ca unii (Luni, 14 mai 2012, 15:25)

    Ghita Bizonu' [anonim]

    au iesit la o plimbarica.... Nu de lata dar prea sunt unii legati de pligarhii epocii Eltin... care nu a lasata amintiri prea bune poporului. Putin macar platestte lefurile si mai baga pe unii la parnaie .
    Si oricum intelighentia rusa are niste cestii la actib. S-a agotata vreo 50 de ani pana ce a resuit in final 1917. Da in 1924 regreta amarnic ...