Egipt: Candidatul Fratiei Musulmane la prezidentiale, Khairat al-Shater, va aplica sharia, legea islamica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 18:51 Actualitate | Internaţional


Candidatul Fratiei Musulmane la presedintia Egiptului, Khairat al-Shater, s-a angajat miercuri sa puna in practica sharia, legea islamica, daca va fi ales, relateaza AFP.

Shater, a carui candidatura a provocat o unda de soc in tara, a declarat ca aplicarea shariei este "primul si ultimul sau obiectiv", a precizat "Autoritatea legala pentru drepturi si reforma", un grup de reflexie islamic, intr-un comunicat postat pe site-ul sau.

Khairat al-Shater, care a demisionat din functia de director adjunct al Fratiei, pentru a se ocupa de campanie, a precizat ca "va lucra pentru a forma un grup de intelectuali care sa sustina Parlamentul in realizarea acestui obiectiv", a adaugat grupul, care s-a intalnit miercuri cu candidatul la presedintie.

Un inalt responsabil al campaniei lui Shater a spus - fara a nega aceasta declaratie - ca este vorba de un program comun al candidatului si al aripii politice a Fratiei, Partidul Justitiei si Libertatii (PJL).

PJL cere crearea unui stat "islamic, constitutional si democratic", dar nu o "teocratie".

Acest oficial, care a preferat sa-si pastreze anonimatul, a adaugat ca Shater "este legat de Constitutie si de articolul 2, cu care toti egiptenii sunt de acord".

Articolul 2, care stipuleaza ca principiile legii islamice constituie sursa principala a legislatiei, a fost suspendat de armata dupa miscarea populara care a condus la rasturnarea presedintelui Hosni Mubarak, in februarie 2011.

Candidatura lui Shater, inchis mai multi ani sub regimul lui Hosni Mubarak si eliberat doar dupa demisia acestuia, a creat divergente publice rare in sanul miscarii islamiste.

Confreria incearca sa convinga alti candidati islamisti sa se retraga in favoarea lui Shater.

Partidele liberale acuza insa PJL, care domina Parlamentul si care initial a spus ca nu va prezenta un candidat la prezidentiale, ca incearca sa monopolizeze puterea.

Partidele laice au decis deja sa boicoteze comisia de redactare a viitoarei Constitutii, acuzand Fratia Musulmana ca vrea sa monopolizeze aceasta instanta prin alianta cu fundamentalistii salafisti. Biserica ortodoxa copta si institutia sunita al-Azhar si-au anuntat si ele retragerea din aceasta comisie.


Citeste mai multe despre   


















1136 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Democratie cica (Miercuri, 4 aprilie 2012, 19:35)

    Falco [anonim]

    Pacat ca au schimbat regimul daca ajung astia la putere egiptul dispare din zonele turistice. Si chiar e fain ,mi-a placut mult vroiam sa mai merg . Anul trecut am renuntat la el din cauza insecuritati si nici anul asta nu pare sa revina in atentie.
  • +2 (2 voturi)    
    REZULTATELE (Miercuri, 4 aprilie 2012, 19:46)

    efz [utilizator]

    Primaverii arabe, sustinute de multe tari occidentale. Poate vedem in20-30 de ani cu islamul devine religie oficiala si unica prin unele tari europene. DEMOCRATIE---UN CUVINT IN PLUS
    • +1 (3 voturi)    
      Io (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui efz

      Pai o sa fie, ca in 20-30 de ani vor fi mai multi musulmani decat crestini in Europa.
      Asta in conditiile in care continuam, ca europeni, sa fim "politically correct". Daca luam atitudine, poate mai putem salva ceva. Ramane de vazut ce va prevela: reflexele de auto-conservare sau teama de un nou "WW2"....
  • +2 (2 voturi)    
    Cultura ... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:01)

    Daniel [anonim]

    In mod normal, dupa primavara vine vara, apoi toamna. Doar ca la arabi nu doar ca se scrie invers dar si mersul anotimpurilor este invers. Asa ca, dupa primava araba va urma iarna islamica. Dumnezeu sa aiba mila de noi! Si de ei!
  • +4 (4 voturi)    
    Sharia - fundamental opusa democratiei (Miercuri, 4 aprilie 2012, 22:03)

    24alex24 [utilizator]

    Odata impusa Sharia, legea lui Dumnezeu, nicio institutie egipteana (inclusiv guvernul, parlamentul presedintia sau armata) si nici vointa populara confirmata printr-un referendum nu vor mai putea in mod legitim sa emita legi contrare principiilor Coranului si ale Hadith-urilor. Mai concret, drepturile femeii vor fi tabu pentru multe decenii, iar minoritatile religioase, intre care crestinii copti, vor fi si mai puternic discriminate si persecutate. Cat despre valori, idei liberale sau social-democrate, ambele cu potential modernizator, acestea vor fi excluse din dezbaterea publica pentru ca sunt neislamice, adica "inferioare", "murdare", nelegitime, demne de dispret si prin definitie un pacat si o amenintare la adresa adevaratei credinte.
    Nu degeaba musulmanii de orientare liberala si crestinii se opun introducerii Shariei in sistemul legal al tarii.
    • -1 (3 voturi)    
      au belit-o (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:46)

      asirianu [anonim] i-a raspuns lui 24alex24

      Pai cine face jocul? Nu cred ca exista naivi care sa creada ca cacareaza de primavara araba a fost spontana. Vax!
      • 0 (0 voturi)    
        Cine face jocul (Joi, 5 aprilie 2012, 12:21)

        24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui asirianu

        Domnule Asirianu, nu e cazul sa amestecam realitatea cu teoriile conspiratiei.

        Realitatea este ca islamul politic, sau cum ii spun unii islamstii radicali, a devenit foarte popular in tari unde regimuri laice au decazut rapid in dictaturi dupa eliberarea de puterile coloniale si au esuat lamentabil in modernizarea lumii musulmane orientale. Majoritati consistente de musulmani au simtit semne aparente ale modernizarii cum ar fi cultura de masa occidentala (filme, muzica) insa in punctele esentiale asteptarile le-au fost inselate; bunastarea economica, libertatile politice si servicii universale de baza precum educatia, servicii medicale si protectia sociala i-au ocolit cu desavarsire.
        Masele de musulmani frustrati si umiliti de decenii de esecuri ale elitelor lor - manipulati de guvernele lor corupte sa creada ca SUA sau Europa sunt vinovate pentru toate neimplinirile lor - spera acum ca Islamul politic si modul de viata barbar medieval pe care il promoveaza scrierile lor sfinte le va aduce bunastarea economica care azi le lipseste cel mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Neimpliniri? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:38)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui 24alex24

          "Neimpliniri????" Tu stii ca in Egypt populatia a crescut de 4 ori in ultimii 70 de ani? Adica in anii 40 erau vreo 19 milioane si acum sunt vreo 80!?!?! Ce guvern poate tine pasul cu asa o demografie galopanta? Bietii de ei...stii ca in Egypt marea majoritate a femeilor nu muncesc, nu pt ca nu gasesc de lucru, ci pt ca asa e traditia, sunt lenese, stau toata ziua, nu fac nimic, doar copii...in ce tara din lumea asta un barbat poate tine o nevasta si 3-4 copii doar din munca lui, si sa mai traiasca si bine?!?!?!?! Si mai stii ceva, fac copii multi si nici nu-i trimit la scoala, ii trimit la munca campului in remorci (i-am vazut de atatea ori) si era in cursul saptamanii la ora 12 ziua...ce asigurari sociale pentru milioane de oameni care nu vor sa munceasca si stau la cafenele si la fumat shisha pana la 2 noaptea (si nu vorbesc de cei instariti, ci de cei de rand, atat de lenesi ca nici nu se spala)...si nici copiii nu si-i spala, cainii vagabonzi sunt mai curati ca copiii lor...
  • +1 (1 vot)    
    atunci..... (Joi, 5 aprilie 2012, 1:13)

    atenntta [anonim]

    ...sa li se interzica tuturor egiptenilor (si acestui "presedinte""`) sa puna piciorul in alte tari (europene in special).
    ...sa inceapa un boicot international pana vor ajunge sa manance rezervele faraonilor lor.