Coreea de Nord ameninta ca suspendarea ajutoarelor alimentare americane va duce la anularea acordului nuclear

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:13 Actualitate | Internaţional


Coreea de Nord a criticat sambata decizia SUA de a suspenda ajutorul alimentar, ca raspuns la faptul ca Phenianul se pregateste sa lanseze de racheta cu raza lunga de actiune ce va avea la bord un satelit, apreciind ca acest lucru va duce la anularea acordului din februarie care prevedea un moratoriu asupra activitatilor sale nucleare, informeaza Mediafax citand agentia oficiala nord-coreeana de stiri.

"Reactia exagerata a Statelor Unite (fata de proiectul de lansare a unui satelit) depaseste limitele", a declarat un purtator de cuvant al Ministerului Afacerilor externe, citat de agentia oficiala nord-coreeana.

Este "un act regretabil care ar anula in intregime acordul de la 29 februarie intre Coreea de Nord si Statele Unite", a precizat reprezentantul oficial.

Administratia SUA a insistat ca ajutorul umanitar si politica nu au legatura, "dar raspunde la lansarea unui satelit prevazuta de noi anuntand ca nu isi va respecta angajamentele privind ajutorul umanitar", a subliniat purtatorul de cuvant

Phenianul a generat critici anuntand la 16 martie ca va lansa o racheta cu raza lunga de actiune care va transporta un satelit civil, intre 12 si 16 aprilie, pentru a marca 100 de ani de la nasterea fondatorului Coreei de Nord, Kim Il-sung.

Desi descrisa drept pasnica, actiunea nord-coreeana ar incalca rezolutiile ONU si risca astfel sa afecteze acordul recent intre Coreea de Nord si Washington, menit sa diminueze tensiunile dintre cele doua tari.

Statele Unite au calificat proiectul lansarii drept unul "foarte provocator" care afecteaza intelegerea dintre cele doua tari. " Daca ar fi sa isi continue planurile de lansare, este foarte greu de imaginat ca vom putea sa continuam colaborarea cu un regim in al carui cuvant nu ne putem increde. [...] Am facut clar in mod neechivoc faptul ca vom considera orice lansare a unui satelit drept un motiv de a rupe intelegerea", a declarat purtatoarea de cuvant a Departamentului de Stat Victoria Nuland.

Anuntul Coreei de Nord a intevenit la 16 zile de la un acord, considerat istoric, intre Phenian si Washington. Coreea de Nord a acceptat introducerea unui moratoriu asupra lansarilor de rachete cu raza lunga de actiune, testelor nucleare si activitatilor de imbogatire a uraniului. In schimb, Statele Unite urmau sa furnizeze nord-coreenilor o cantitate de aproximativ 240.000 tone de ajutoare alimentare.

In urma deciziei Coreei de Nord de a lansa racheta, Washingtonul a anuntat miercuri seara ca a suspendat livrarea ajutorului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4192 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    comunism (Duminică, 1 aprilie 2012, 8:04)

    her [anonim]

    asta e comunismul. o gluma sinistra. au sateliti dar nu au paine. zici ca e gluma proasta
  • +1 (5 voturi)    
    ajutorarea Coreei de Nord (Duminică, 1 aprilie 2012, 8:54)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Acest lucru a fost o mare tampenie din partea americanilor,ca si altele...Cum dracului sa-i salvezi de la o moarte sigura pe cei care vor sa te distruga?Iata unde duce tembelismul comunist al
    unora si naivitatea altora.Turma aia nordica ar fi trebuit sa dispara ca urmare a regimului dietetic
    ce le-a fost impus de familia dictatoriala de mai
    bine de 50 de ani
  • +4 (4 voturi)    
    Limite (Duminică, 1 aprilie 2012, 10:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Reactia exagerata a Statelor Unite (fata de proiectul de lansare a unui satelit) depaseste limitele", cred oficialii de la Phenian.

    Ca sa ramina "in limite" de tip nord-coreean, SUA ar fi avut de ales intre:
    - sa scufunde un vas sus-coreean, si apoi sa nege, chiar daca se gaseste si se identifica torpila din fundul oceanului;

    - sa atace cu tunurile Coreea de Sud;

    - sa-i ameninte pe sud-coreeni daca nu respecta doliu dupa decesul dementului sef de la Phenian;

    - sa le ceara sud coreenilor sa stinga becurile brazilor de craciun, ca se vad de peste granita;

    - sa macar sa ameninte Coreea de Sud daca nu ofera ajutoare alimentare, sistematice si consistente, etc.

    SUA avea de ales intre atitea optiuni "limitate", dar a ales foarte prost: suspendarea ajutoarelor catre Coreea de Nord. Ca de obicei, SUA nu intelege nimic.
  • -1 (7 voturi)    
    Trist dar previzibil, cred (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:06)

    qazpl [utilizator]

    Dacă ne-am ajuta unii pe alții și n-ar mai exista interese de îmbogățire, probabil că toți ăștia 7 miliarde am duce-o mai bine. Americanii nu se dezmint. Un "popor" cu o istorie de nici 300 de ani taie și spânzură de-a lungul și de-a latul Pământului, doar pentru că pot.

    Dacă ajuți pe cineva dar de fapt îl șantajezi, ăla nu cred că se mai numește ajutor.

    A nu se înțelege că aprob sau încurajez în vreun fel politica practicată de Coreea de Nord.
    Dar tot oameni sunt și ei, și probabil chiar au nevoie de ajutoarele alea, mai ales că e foarte probabil ca mulți dintre ei să fie într-o situație disperată fără să aibă vreo vină... decât vina că s-au născut într-o societate neprielnică lor.

    Sa ne-ajute bunul Dumnezeu să fim mai buni!
    • +3 (7 voturi)    
      Tu cati ani ai ? (Duminică, 1 aprilie 2012, 19:06)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

      Sunt putin curios: ne poti spune si noua cati anisori ai tu ?

      Nu incerca sa te scuzi: tu chiar ii scuzi si incurajezi pe nord-coreeni. Si pari sa fii si un mare fan al comunismului, pari a vrea sa te duca altii in spate.

      Argumentul e istoria de 300 de ani a Americii e un non-sequitur irelevant: unii au realizat in 300 de ani mai mult decat alte natiuni timp de 2000, 5000 sau 7000 de ani. Logica ta e din categoria: ambalajul ala e mai frumos, deci automat ascunde un produs mai bun.

      Americanii nu ajuta pe nimeni pentru ca apoi sa-i santajeze. Ei fac afaceri, iar Coreea de nord s-a prefacut ca accepta propunerea cata vreme avea de castigat de pe urma ei, pentru ca apoi sa nu-si respecte partea din intelegere (dupa cum fac de obicei).

      Dar cel mai ridicol e conceptul ca o natiune sa hraneasca alta natiune. In fond a fost alegerea nord-coreenilor sa faca investitii masive intr-o armata de 6 milioane de soldati, rachete si arme nucleare, in loc sa foloseasca banii pentru bunastarea populatiei.

      Apoi, daca tara lor se gaseste intr-o situatie disperata tot ei sunt de vina. Sunt de vina pentru ca sustin un regim psihopat, la fel cum si poporul roman, in ansamblul sau, a fost responsabil pentru regimul comunist pre-89.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:11)

        qazpl [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Am 34 de ani, mă întrețin singur de când am terminat liceul, sunt licențiat în managementul afacerilor și în marketing și comerț exterior.

        Câștig cam 30000€ net anual, sunt căsătorit, avem un copil; avem un apartament, o casă la țară, 2 mașini și niște bani la bancă. N-am moștenit nimic, n-am furat nimic, n-am înșelat pe nimeni, am obținut totul prin muncă și cu ajutor de la Dumnezeu. Nu stau în spatele nimănui, dimpotrivă, îmi ajut părinții (pensionari) și din când în când cumnații, și din când în când mai fac câte-o donație ici-colo.

        Nu sunt comunist și nu susțin comunismul, și nici nu încurajez coreenii în politica lor. Și n-am încercat să mă scuz, am făcut doar o precizare; nici acum nu încerc să mă scuz.

        Este suficient sau doriți să vă transmit și un CV?

        Mesajul meu nu era unul politic, ci unul pur omenesc, despre cum am putea noi oamenii să facem astfel încât să ne fie mai bine tuturor, dacă ne-am ajuta reciproc și dacă n-am fi sclavii banilor și ai dorinței de putere.

        De ce atâta ură din partea dumneavoastră?

        Aveți o părere despre americani, eu am o părere despre omenire și americanii+coreenii s-au nimerit să fie în povestea asta pe care mi-am permis s-o comentez.

        De ce atâta ură și răutate și pretenție de a deține adevărul?!?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine (Duminică, 1 aprilie 2012, 20:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

      Cei care pot ajuta, se indura mai repede fata de cersetori. Lumea nu-i ajuta cu placere pe tilhari sau pe agresori.

      Dar si mai bine, in loc sa cersesti, ai incerca sa te intelegi si sa inveti ceva de la fratele mai mare si bogat (Coreea de Sud), invidiat in toate colturile pamintului pentru cultura inginereasca si economia sa. Cine-i opreste pe nordisti sa se uite peste granita cu sufletul curat? Nici macar China nu i-ar putea opri daca ei ar indrazni sa deschida ochii.

      Coreea de Nord nu are nevoie atit de bunatate, cit are nevoie de o palma curajoasa si puternica dupa ceafa. Marul otravit comunist le-ar sari instantaneu din git. Si toxinele s-ar elimina incet in timp, cu rabdare si bunatate. Din pacate nimeni nu-i suficient de milos ca sa-i arda bolnavului o palma sanatoasa.
  • -1 (1 vot)    
    ORICUM NU AJUNGEAU ALIMENTELE LA CEI CARORA LE ERA (Luni, 2 aprilie 2012, 14:58)

    CS [anonim]

    Le vindeau dementii de la phenian si faceau tot arme cu banii de pe alimente. Trebuie date arme civililor in Corea de Nord si dstruse masinile de lupta ale armatei pe model Libian