O profesoara din Franta le-a cerut elevilor sai sa tina un moment de reculegere in memoria asasinului din Toulouse

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 23 martie 2012, 22:24 Actualitate | Internaţional


​O profesoara din Franta a fost suspendata, vineri, dupa ce le-a cerut elevilor sai sa tina un moment de reculegere in memoria ucigasului din Toulouse, Mohamed Merah, informeaza BBC.

Potrivit cotidianului regional Paris Normandie, profesoara din Rouen l-a catalogat pe Merah drept o victima a unei copilarii nefericite. De asemenea, profesoara ar fi spus ca legaturile lui Merah cu reteaua terorista al-Qaeda au fost inventate de mass-media si de presedintele francez Nicolas Sarkozy.

Majoritatea elevilor au iesit din sala de clasa, desi cativa au ramas, spunand ca au incercat sa inteleaga despre ceea ce vorbea profesoara.

In urma masacrului de la institutul evreiesc din Toulouse, scolile franceze au tinut un moment de reculegere in memoria celor sapte victime. Luc Chatel, ministrul francez al educatiei, a condamnat comportamentul profesoarei si a cerut ca aceasta sa fie suspendata imediat.

Mohamed Merah a impuscat trei copii evrei si un rabin in cursul diminetii de luni dupa ce, cu cateva zile in urma, a ucis trei soldati. Merah a murit in apartamentul sau din Toulouse, dupa un asediu de 32 de ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2960 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Ismael si Israel(Iacov) sunt doua frunze ale (Vineri, 23 martie 2012, 22:55)

    Eneas [anonim]

    aceleasi tulpini ,numite in basmele biblice Abraham ! faptul ca ura lor ancestrala o aduc din Orient pe pamantul Europei fac numai rau europenilor !intro logica corecta toti acesti migratori trebuie sa se intoarca fiecare pe pamanturile lor,frontierele fiind garantia pacii ! Europa, cu minarete si sinagogi ,este o caricatura a tolerantei crestine de care acesti venetici abuzeaza permanent!
    • -6 (12 voturi)    
      marocanii au dreptul sa stea in Franta (Sâmbătă, 24 martie 2012, 0:04)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      pentru ca sunt cetateni ai coloniilor franceze, chiar si in zilele noastra statele din africa sunt conduse de francezi
  • +8 (8 voturi)    
    dupa ceee? (Vineri, 23 martie 2012, 23:06)

    Adrian [anonim]

    "dupa un asediu de 32 de ore."

    ce inseamna asediu de 32 de ore, ca l-au pazit sa nu iasa din bloc?
  • +4 (14 voturi)    
    si (Vineri, 23 martie 2012, 23:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    uite asa, pina la transformarea frantei in emirat sau califat sau cum s-o mai fi numind, eventual francanistan, nu mai e mult. Allllah u akbar, parca asa zic astia.
  • +6 (12 voturi)    
    Atenție supradoză (Sâmbătă, 24 martie 2012, 0:45)

    frigus [anonim]

    Doamna nu este vinovată, aveți înțelegere.

    Ea este doar victima unei supradoze de multiculturalism...

    Acum ea este dependentă și aproape de faza terminală. Nu se mai poate face nimic...

    Vă invit să ne rugăm pentru ea.
    • +1 (7 voturi)    
      pai daca (Sâmbătă, 24 martie 2012, 2:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui frigus

      ne rugam, devenim suspecti pentru sustinatorii magaroaicei si ai suporterilor ei, islamisti sau apartinatori ai bisericii ateiste. Ce ne facem?
      • -2 (4 voturi)    
        Biserica ateista (Sâmbătă, 24 martie 2012, 23:09)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Biserica ateista? serios? Daca a fi ateu e religie, atunci a fi sanatos e o boala. Esti pe langa situatie dar iti place sa-ti expui parerile. Ai tot dreptul insa iti recomand sa vorbesti in cunostiinta de cauza pentru a evita sa pari incult.
    • -2 (8 voturi)    
      Dependenta de violenta (Sâmbătă, 24 martie 2012, 8:21)

      George [anonim] i-a raspuns lui frigus

      Iar voi sunteti victima unei supradoze de violenta, cu care va drogati zilnic.

      Aveti impresia ca a va bucura de moartea cuiva inseamna "dreptate".

      "Asasinul din Toulouse" era o victima a aceleiasi supradoze de violenta. Asta nu il face mai putin vinovat. Daca iti e mila de el ca si-a distrus viata si a distrus-o si pe a altora, nu inseamna ca il simpatizezi.

      Continuati sa va "distrati" cu filmele si jocurile pline de violenta.
      • -2 (4 voturi)    
        ?!? (Sâmbătă, 24 martie 2012, 20:47)

        Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui George

        Ia povesteşte-ne un pic despre Khomeini şi Rushdie.
  • +4 (10 voturi)    
    @ George (Sâmbătă, 24 martie 2012, 15:06)

    frigus [anonim]

    Nu stiu la ce te referi cand vorbesti de supradoza de violenta. Nimeni dintre cititori nu vrea sa vada copii ucisi cu sange rece... Eu nu inteleg de ce sa ne rugam pentru asasin cand uman ar fi sa ma rog pentru victimele lor. Nu sunt masochist, imi pare rau.

    De neinteles este ca unii vin cu tot felul de explicatii sociale la violenta islamistilor, cand ei scriu negru pe alb si spun public ca ucid din convingere religioasa si isi asuma cauze cu iz gros religios. Deci oamenii astia sunt comit crime nu din cauza abrutizarii si a saraciei, ci din cauze ideologice asumate.

    Vrei sa spui ca Bin Laden era un sarac amarat si protestatar, cand el de fapt era milionar si membru al familiei regale saudite. Mai mult, multi din teroristi sau finantatori nu sunt saraci, nici victime sociale.
    • 0 (6 voturi)    
      vezi (Sâmbătă, 24 martie 2012, 21:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui frigus

      ca dai explicatii prea clare si de bun simt si te pune alde george&co pe lista neagra. Oricum, bine ar fi sa scrii mai des, pentru ca nici eu, nici altii, desi gindim la fel, nu ne exprimam asa bine ca matale. Serios.
    • -4 (6 voturi)    
      din razbunare au facut ce a facut (Sâmbătă, 24 martie 2012, 22:12)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui frigus

      la fel si binLaden s-a razbunat pe americani ;)
      • +2 (4 voturi)    
        razbunarea (Duminică, 25 martie 2012, 10:52)

        haril [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Parintii mei m-au invatat ca razbunarea este arma prostului.Ai ceva impotriva la aceasta invatatura parinteasca?
      • +1 (1 vot)    
        A ucis din razbunare? (Duminică, 25 martie 2012, 18:57)

        frigus [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Deci spui că Mahomed Merah s-a razbunat pe evrei. Dar pentru ce? Evreii nu i-au atacat familia, iar el nu a fost vreodata în Palestina ca sa fi stabilit niste legaturi afective cu localnici ucisi sau maltratati de israelieni.

        In schimb Mahomed al nostru a fost in Afganistan si Pakistan unde a făcut un stagiu ”de pregatire” la Al Qaeda, prins apoi de americani si expulzat în Franta. Fanatizat religios inca din Franta, el se razbuna pentru victimele din Palestina pe care nu le-a cunoscut niciodata.
        Rezulta ca el nu a ucis din razbunare ci din fanatism religios, pentru imperativele politice ale Islamului.
    • +1 (3 voturi)    
      Vorbesti aiurea (Duminică, 25 martie 2012, 9:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui frigus

      De neinteles e cum imi raspunzi mie la niste chestii pe care eu NU le-am scris.

      Probabil ca orice as fi scris si ar fi parut "impotriva", mi-ai fi raspuns la fel, trebuia sa-ti spui "poezia".

      E limpede ca nu esti obisnuit sa gandesti, sa procesezi, sa dezbati, sa procesezi idei altfel decat ale tale.
      • 0 (0 voturi)    
        @ George (Duminică, 25 martie 2012, 18:47)

        frigus [anonim] i-a raspuns lui George

        George, eu am adus niste idei în discuție tocmai ca să le dezbat.
        Tu in schimb ai venit cu niste acuzații gratuite la adresa cititorilor care ar fi dependenți de violență si manifesti compasiune pentru criminal, dat fiind ca ”si-a distrus viata”.
        Vezi că în sistemul lui de valori, Mahomed Merah nu si-a distrus viața, ci si-a împlinit-o. El a ucis dusmani ai Islamului si ai lui Dumnezeu, fie ei si copii, și acum isi asteapta cele 72 de fecioare in rai. Si mai cred asta o groaza de coreligionari de a-i lui.
        George, fiecare dintre noi aderăm la o serie de idei pe care le apărăm cu argumente. Deci, asa cum tu iti exerciti dreptul de a avea ”idei”, asa fac si eu. Nu am de spus nicio ”poezie”, ci îmi expun pareri care pot sau nu sa iti placa.