Barack Obama l-a primit pe  Benjamin Netanyahu la Casa Alba: Angajamentul pentru securitatea Israelului este solid ca o stanca. Toate optiunile raman pe masa in privinta Iranului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 19:27 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama a subliniat luni ca angajamentul Statelor Unite fata de Israel este "solid ca o stanca", in cadrul ceremoniei de primire la Casa Alba a premierului Benjamin Netanyahu, in centrul discutiilor fiind chestiunea delicata a dosarului nuclear iranian, relateaza AFP.

Obama a afirmat ca diplomatia mai are o sansa in Iran, tara acuzata de occidentali ca incearca sa obtina arma nucleara si pe care Israelul a amenintat ca o va ataca de o maniera "preventiva" in aceste ultime saptamani.

Legaturile dintre "tarile noastre sunt inalterabile", a afirmat presedintele american, in fata ziaristilor, in debutul intalnirii cu Netanyahu. El a reinnoit asigurarile fata de statul evreu facute cu o zi in urma la Washington, in timpul discursului in fata puternicei organizatii pro-israeliene Aipac. "Angajamentul nostru fata de securitatea Israelului este solid ca o stanca", a spus acesta.

"Credem ca mai exista inca o sansa pentru o rezolvare diplomatica a acestei chestiuni", a adaugat Obama.

"Stim cu totii ca este inacceptabil din punctul de vedere israelian sa existe o tara cu arma nucleara care cere distrugerea Israelului", a adaugat presedintele american.

"Imi rezerv toate optiunile ... asa cum am spus ieri in discursul meu, cand am afirmat ca toate optiunile raman deschise si exact asta am vrut sa spun", a intarit Obama.

Netanyahu a subliniat ca Israelul trebuie sa "ramana stapan pe destinul sau" in fata amenintarilor Teheranului.

"Responsabilitatea mea suprema, in calitate de prim ministrul israelian, este sa veghez ca Israelul sa ramana stapanul destinului sau", a declarat Netanyahu, multumindu-i lui Obama pentru sprijinul oferit in apararea Israelului.

Atat presedintele Statelor Unite, cat si premierul Israelian, care a facut din lupta impotriva programului nuclear iranian prioritatea sa, si-au exprimat in ultimele zile pozitiile in ceea ce priveste dezbaterea legata de Iran.

Duminica, Obama a criticat aproape deschis multiplicarea amenintarilor israeliene privind un atac unilateral asupra Iranului, afirmand in fata Aipac: "Vorbim prea devreme de razboi".

Cu toate acestea, a incercat sa ofere asigurari aliatului sau, reafirmand ca este dispus sa recurga la forta impotriva Teheranului daca va fi nevoie. "Vom face tot ce este necesar pentru a prezerva avantajul militar israelian - pentru ca Israelul trebuie sa aiba intotdeauna posibilitatea sa se apere singur impotriva oricarei amenintari", declarase Obama.

Dupa acest discurs, Benjamin Netanyahu a notat ca presedintele american a afirmat ca "toate optiunile raman pe masa" pentru a impiedica Iranul sa obtina arma nucleara.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1284 vizualizari

  • +6 (34 voturi)    
    you heard it folks (Luni, 5 martie 2012, 19:53)

    mda [anonim]

    america vrea sa stearga iranul de pe fata pamantului
    • +2 (2 voturi)    
      Echilibristica lui Obama (Marţi, 6 martie 2012, 1:16)

      observator relaxat [anonim] i-a raspuns lui mda

      Oh, nu-i chiar asa, si situatia in care se gaseste Obama nu-i deloc de invidiat.

      Când Obama spune că "diplomaţia este de preferat", adevărul este că relaţiile dintre Obama şi Netanyahu sunt la cel mai de jos nivel posibil. El şi preşedintele Franţei Nicolas Sarkozy au avut un moment de off pe microfon acum 2-3 luni si Obama a avut remarci ofensatoare la adresa lui Netanyahu. Obama a fost citat de insideri de la Casa Albă şi de unele canele de ştiri din SUA exprimandu-se în termenii cei mai duri imaginabili despre liderii Israelului în ultima săptămână. Generalul Dempsey, şeful militar american, s-a întors recent din Israel, si acolo i-a informat pe liderii de la Tel Aviv că SUA nu are intenţia de a-i sprijini şi a cerut Israelului să stea cuminte.

      Problema este insa că AIPAC are o influenţă extraordinară in randul evreilor americani. 78% dintre evreii americani l-au susţinut (inclusiv, si mai ales, financiar) pe preşedintele Obama în ultimele alegeri.

      Nu numai că Obama trebuie să câştige alegerile din acest an, dar a pierdut si una din camerele Congresului, ceea ce a afectat serios potentialul agendei sale. Programele promovate de el - de sănătate, de demilitarizare - sunt ameninţate. Situaţia datoriei SUA este total scapata din mână. Idem programul de reformă fiscală. Iar aceste programe necesită un sprijin larg în rândul americanilor evrei şi, sincer, pentru a obţine sprijin în aceste programe Obama va spune oricui ceea ce are nevoie să audă.

      Dar singurele lucruri conteaza sunt cele care se asculta in linişte! Ce se declara în public, se cheama "politics" - intra pe o ureche si iese pe cealalta .. la oamenii de bun simţ.
  • +2 (26 voturi)    
    Bibi: US='Great Satan' & Israel='Little Satan' (Luni, 5 martie 2012, 19:55)

    Iblis [anonim]

    E autentica! Preluata din Haaretz!! ABSOLUT EPOCALA REMARCA LUI BIBI !!!

    * The U.S. president maintained that "it is in the U.S. best interests to prevent a nuclear Iran," while Netanyahu stated that the "U.S. and Israel must stand together on Iran issue."
    * He also reminded Obama that, according to Iran, the "U.S. is 'Great Satan,' and Israel is "Little Satan.'"

    http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/on-iran-netanyahu-tells-obama-israel-must-remain-its-own-master-1.416676
  • -4 (32 voturi)    
    daca incepi cu AIPAC ai parte de AIBUM (Luni, 5 martie 2012, 19:55)

    Eneas [anonim]

    israel fara SUA , e ca in bancul cu furnica=Elefantu a calcat de mai multe ori ,fara sa vrea ,pe musuroiu de furnici.Toate suparate ,una cu mai mult curaj se gaseste sa zica:
    -Bai elefantule!! uitate pe unde mergi ca iti rup picioarele.
    Elefantu trece a 2-a zi prin acelas loc si vede musuroiu.Calca expre pe el si pleaca mai departe.Nu face nici 3 pasi si furnicile ies din pamant si toate sar pe el, incercand sa ii faca rau.Elefantul se scutura bine ,zburandu-le . Una curajoasa se suise pe capu lui.
    Furnicile: Asaa,rupei capul!! strange-l de gat!! sufoca-l.
    -Aaaah nu pot,imi scapa printre degete!
  • +9 (39 voturi)    
    Da (Luni, 5 martie 2012, 20:02)

    Auu [anonim]

    Am stat si m-am gandit: Cum o fi sa traiesti in vecinatatea unui stat care si-a declarat public ca scop de prim rang, distrugerea ta?
    Spre exemplu cum ar fi ca Ungaria sa declare: Politica noastra permanenta, indiferent de cine se perinda la conducerea tarii, ramane subordonata unui singur tel: Distrugerea romanilor.
    Asta fiind pozitia Iranului vizavi de Israel, imaginati-va si voi acum, noi cum am reactiona? Cum am putea trai?
    • +3 (33 voturi)    
      Foarte... (Luni, 5 martie 2012, 20:53)

      Knightmare [anonim] i-a raspuns lui Auu

      ...corecta analogia ta! In plus, ai uitat sa spui ca vecinul care-ti doreste "binele" e pe cale sa produca o bombita capabila sa aplice in practica retorica zilnica... Ma bucur sa vad ca mai sint si oameni rationali pe forumul asta.
    • -2 (34 voturi)    
      pai cum o fi? (Luni, 5 martie 2012, 20:56)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Auu

      poate gresesc, dar exemplul mai potrivit e:

      Covasna + TgMures se declara stat independent cu numele de Tara Sasilor.

      SUA sunt de acord si imediat incep sa pompeze miliarde in Tara Sasilor. Acestia isi cumpara tankuri si avioane de la SUA cu acei bani. (ca sa vezi cum se invart banii :D) .

      Romania, dupa ce ii trece uimirea de ceea ce se intampla, decide sa atace Tara Sasilor cu cele 2 Miguri care au reusit sa decoleze.

      Tara Sasilor, mult mai pregatita militar, raspunde invadand toata Transilvania.

      Dupa putin timp, Polonia considera ca Tara Sasilor nu are niciun temei in a exista si considera ca ar fi foarte util daca ar fi stearsa de pe harta.

      SUA si Tara Sasilor, in doar 60 de ani invadeaza / bombardeaza cam tot ce inseamna Balcani / Europa de Est.

      Ce zici? Cum suna?
      Nu dau dreptate unei parti sau alteia, nu e rolul meu sa decid cine are dreptate, doar atrag atentia ca e usor sa privesti situatia cu un singur ochi, ala occidental adica.
      • +8 (10 voturi)    
        Haha (Luni, 5 martie 2012, 22:40)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Suna total pe langa. Mai citeste un pic de istorie.
  • -5 (35 voturi)    
    OK Netanyahu, be your own master! (Luni, 5 martie 2012, 20:14)

    barack hussein [anonim]

    "Netanyahu a subliniat ca Israelul trebuie sa 'ramana stapan pe destinul sau'."

    Foarte bine, Netanyahu! Când vine vorba de Iran, fii propriul tău stăpân, dar nu te aştepta ca SUA sau alţii să fie târâţi în război ca să-ţi facă treaba murdară pentru Israel! Şi nici nu cere nimănui să impună sancţiuni sau presiune asupra Iranului! Vrei ca Iranul să oprească programul nuclear? Fă-o singur, din moment ce vrei să "rămâi stăpân pe destinul tău"!
    • -1 (11 voturi)    
      stapan (Luni, 5 martie 2012, 21:35)

      maximus [anonim] i-a raspuns lui barack hussein

      e stapan pe destinul lui si a fost destul de destept sa ne faca o parte din destinul lui...asa ca o sa sarim toti sa-l aparam fie ca ne place sau nu ne place
    • -4 (32 voturi)    
      destin (Luni, 5 martie 2012, 21:49)

      darth maul [anonim] i-a raspuns lui barack hussein

      ''tara care vrea sa ramana stapana pe destinul sau'' are prieteni , vasali , slugi , amici indatorati , o pleiada intreaga de clienti...toti gata sa sara in ajutorul stapanului ! destept stapanul , a stiut sa-si faca amici peste tot in lume!
  • -9 (11 voturi)    
    Rock 'n' roll (Luni, 5 martie 2012, 20:31)

    Stanca [anonim]

    Obama: "My commitment to Israel's security is rock solid"
    Hotnews: "Angajamentul pentru securitatea Israelului este solid ca o stanca"

    Acuma, ... ROCK mai inseamna si "piatra" ... poate chiar pietricica... LOL
    • +2 (2 voturi)    
      Engleza (Luni, 5 martie 2012, 22:42)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Stanca

      Dragule, e o expresie, nu trebuie sa iei fiecare cuvant in parte. Asa e in engleza asta, exista si expresii...
  • 0 (4 voturi)    
    obama-netanyahu "love" story (Luni, 5 martie 2012, 22:19)

    oliver jennifer [anonim]

    noiembrie 2011 - summit G20 la Cannes, discutie tête-à-tête Sarko - Obama, microfoanele uitate deschise:
    * Sarkozy: "Nu pot sa-l sufar pe Netanyahu, e un mincinos!"
    * Obama: "Tie ti-e este sila de el, dar [imagineaza-ti ca] eu trebuie sa tratez cu el aproape zi de zi!

    ... de-atunci incoace sionistii ii zic "Obama bin Laden", LOL
    • +2 (2 voturi)    
      ai reprodus (Marţi, 6 martie 2012, 11:13)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui oliver jennifer

      ce s-a auzit in mass media si deja ai luat minusurile, pentru ca nu ai fost in acord cu "trendul"". cei care atiminusat, incercati sa va justificati minusurile va rog