Ecuadorul cere sanctiuni impotriva Marii Britanii, din cauza disputei cu argentinienii asupra Insulelor Falkland * Venezuela anunta ca va sprijini militar Argentina, in caz de conflict

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2012, 16:34 Actualitate | Internaţional


Proteste anti-britanice in Argentina: Ne vom intoarce
Foto: Agerpres
​​Presedintele ecuadorian a cerut impunerea de sanctiuni internationale impotriva Marii Britanii, din cauza disputei acesteia cu Argentina asupra Insulelor Falkland, transmite CNN. Rafael Correa a solicitat masuri mai dure impotriva Londrei, acuzand Regatul Unit ca refuza sa negocieze cu guvernul de la Buenos Aires in legatura cu arhipelagul din Atlanticul de Sud. Tensiunile legate de arhipelagul aflat in Atlanticul de Sud au crescut incepand cu 2010, cand companii britanice au inceput sa foreze in zona, in cautare de petrol.

"Este timpul ca America Latina sa decida sanctiuni impotriva acelei puteri aflate intr-un loc gresit, care intentioneaza sa fie imperialista si colonialista in secolul al 21-lea", a declarat Correa la o intalnire a grupului Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América (ALBA), desfasurata sambata.

"Cred ca trebuie sa abordam problema mai agresiv", a declarat liderul ecuadorian.

ALBA este constituit din opt state din America Latina si Caraibe, intre care Venezuela, Cuba, Ecuador si Bolivia.

Prezent la intalnire, liderul venezuelean Hugo Chavez a spus ca tarile Americii Latine trebuie sa studieze ce sanctiuni trebuie aplicate Marii Britanii.

"In acest caz, vorbesc doar in numele Venezuelei, dar daca imperiul britanic va ataca militar Argentina, Argentina nu va fi singura in aceasta ocazie", a spus Chavez.

"Venezuela nu este cea mai puternica, insa vom rezista agresiunii imperialiste impotriva tarilor surori", a adaugat presedintele venezuelean.

Tensiuni in Atlanticul de Sud

Tensiunile legate de arhipelagul aflat in Atlanticul de Sud au crescut incepand cu 2010, cand companii britanice au inceput sa foreze in zona, in cautare de petrol.

Argentina a obtinut sprijinul altor natiuni sud-americane, iar presedintele Cristina Fernandez a acuzat Marea Britanie de "aroganta" si ca "ia resursele Argentinei".

In plus, situatia tensionata s-a amplificat in ultimele zile, dupa ce Printul William a inceput o misiune de sase saptamani in arhipeleagul din Atlanticul de Sud, el fiind pilot pe un elicopter de interventie in situatii de urgenta. Printul in varsta de 29 de ani, cunoscut in armata sub numele de locotenentul William Wales, urmeaza sa se intoarca in Marea Britanie inainte de aniversarea de 30 de ani a invaziei argentiniene, in luna aprilie. Unchiul sau, Printul Andrew, a fost pilot de elicopter in Marina britanica in timpul razoiului.

Marea Britanie detine insulele din jurul anilor 1830, insa Argentina a insistat ca a avut drept asupra loc cu mult inainte. In 1982, trupele argentiniene au invadat insulele, insa ele au fost recapturate de o forta expeditionara britanica dupa un razboi de doua luni in care si-au pierdut viata 649 de argentinieni si 225 de britanici.

Cei 2500 de locuitori sustin pretentiile britanice asupra insulelor.

Statele Unite au cerut desfasurarea de discutii intre Londra si Buenos Aires pentru rezolvarea disputei.

"Recunoastem administratia de facto a insulei de catre Marea Britanie, dar nu luam nicio pozitie in ceea ce priveste suveranitatea", a afirmat Departamentul de Stat de la Washington.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3656 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 februarie 2012, 16:43)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      da, ce sa zic, si Falkland e la 50 km de UK (Duminică, 5 februarie 2012, 17:10)

      unu [anonim] i-a raspuns lui

      UK trimite nave de razboi la poest 10.000 km ca sa apere o insula care ei zic ca e a lor dar e la sub 1000 km de Argentina. Corect ce spui tu!
      • +3 (7 voturi)    
        Citeste atent (Duminică, 5 februarie 2012, 22:03)

        Je2 [anonim] i-a raspuns lui unu

        Citat din articol: " Cei 2500 de locuitori sustin pretentiile britanice asupra insulelor. " q.e.d.
      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 februarie 2012, 23:31)

        [anonim] i-a raspuns lui unu

    • +2 (4 voturi)    
      insulele alea (Duminică, 5 februarie 2012, 17:11)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui

      sunt ale britanicilor. punct
    • +1 (3 voturi)    
      la asa popoare, asa prezidenti? (Duminică, 5 februarie 2012, 17:38)

      psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui

      O fi valabil si in cazul nostru ? Sau se aplica doar in lumea treia ?
    • +2 (6 voturi)    
      living la vida loca (Duminică, 5 februarie 2012, 18:07)

      ricky martin [anonim] i-a raspuns lui

      Rafael Correa, presedintele Ecuadorului supranumit "Nebunul", zici? Cine sa-i fi dat porecla asta, si de ce oare?

      -poate cand a declarat asta:

      "Multe din contractele de petrol sunt o veritabilă capcană pentru ţară. Din fiecare 5 barili de petrol pe care companiile multinationale le produc, lasă doar unul pentru stat, şi ele iau 4 ... Acest lucru este absolut inacceptabil. Am de gând să revizuiesc şi să renegociez aceste contracte oneroase"

      -sau cand a revocat in 2009 contractul pentru functionarea bazei militare americane "Eloy Alfaro Air Base" din Manta

      -sau cand a declarat ca nu va ezita sa revoce licentele de emisie a statiilor media care "instiga la lovituri de stat"

      N-ar fi de mirare sa se procopseasca si cu eticheta de "Terorist" sau "Dictator", nu-i asa, de la sacalii corporatisti ce poftesc la resursele naturale ale Ecuatorului...
  • -10 (22 voturi)    
    Olé, muchachos! (Duminică, 5 februarie 2012, 17:05)

    dion [utilizator]

    Se vede treaba că întregul continent America de Sud este gata de război cu Anglia.
    America de Sud a terminat cu secolele de control european asupra continentului lor.
    America de Sud a scăpat cu succes prin eforturi proprii de paraziții FMI / Banca Mondială.
    Iar acum America de Sud contestă și acel strop de putere pe care Europa l-a mai lăsat p'acolo.
    Mda, asta e .... lumea se schimbă ... cu o viteză amețitoareeee
    • 0 (4 voturi)    
      Mda (Duminică, 5 februarie 2012, 17:30)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui dion

      Traiasca revolutia, tovarase!
    • +3 (5 voturi)    
      2012 (Duminică, 5 februarie 2012, 20:48)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dion

      Continentul sudamerican nu mai este de mult sub tutela vreunei puteri europene sau americane.

      De exemplu, intre Brazilia si Portugalia exista relatii speciale. Isi ofera reciproc avantaje comerciale si au relatii strinse. Portugalia nu mai este o putere mondiala. In schimb Brazilia este.

      Imaginea ta despre America de Sud ar trebui updatata. Aaaa ... am uitat sa-ti scriu. Sintem in anul 2012! Iti vine sa crezi?!
  • +12 (18 voturi)    
    ii bate pe toti (Duminică, 5 februarie 2012, 17:16)

    andimi [utilizator]

    daca treaba se face serioasa, UK e in stare sa ii bata pe toti la un loc. Aici e ceva de genul: aia cu carnea de tun, astia cu tehnica. Oricum, ei uita ca UK e in NATO si UE si ca exista niste tratate (la rigoare si noi ar trebuie sa ne bagam).
    Insa, e o doar furtuna intr-un pahar cu apa, de vreme ce locuitorii insulelor tin cu UK, in plus, tare imi e ca prin Argentina tre sa fie curind niste alegeri si...
    • -2 (4 voturi)    
      Esti naiv, amice! (Duminică, 5 februarie 2012, 17:54)

      Bubiko [anonim] i-a raspuns lui andimi

      Daca mata iti inchipui ca Ecuadorul face scandal de capul lui, esti copil! In spate se afla ochii mijiti ai chinezoilor, care ar sponsoriza un eventual conflict....
      • +1 (1 vot)    
        china vrea africa (Luni, 6 februarie 2012, 1:34)

        ingineru [anonim] i-a raspuns lui Bubiko

        china oricum vrea africa.

        necazul e ca e franta pe acolo.

        sa viseze oare chinezii si la america de sud???

        nu este exclus.

        insa sa nu uitam ca depinde de china cat de unita este, sau japonia, sua, franta, uk si poate se baga si rusia le va face chinezilor o surpriza si dintr-o china mare, vom avea 7 chine micute usor de controlat.

        sa nu uitam ca chinezii cam au o mentalitate de oite si nici de cum de lupi si sunt usor manipulati. deci daca alegi generalii care trbuie si ii platesti bine odata le faci revolutie si diviziune.

        nimic nu e imposibil pe acest pamant.

        asta pana cand nu apare vre-un extraterestru ceva si atunci va fi sfarsitul. omul va trece la un alt nivel de gandire.
    • -1 (3 voturi)    
      trimitem o fregata (Duminică, 5 februarie 2012, 18:16)

      ginel the warrior [anonim] i-a raspuns lui andimi

      ba nu, p'amandoua si bricul mircea.

      si rumanische luftwaffe. sa ne alimenteze americanii migurile din zbor palanat :-)

      si la o adica, trimitem si cavaleria.
    • 0 (2 voturi)    
      sigur (Duminică, 5 februarie 2012, 18:28)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui andimi

      Daca vrei sa te bagi trebuie, insa , sa iti convingi familia sau scara de bloc......zona de desfasurare a eventualului conflict nu este in aria de responsabilitate a NATO....Cititi baieti, cititi !
  • +3 (3 voturi)    
    Argentina poate ca are putina dreptate. (Duminică, 5 februarie 2012, 18:00)

    mircea [anonim]

    Argentina,nu pentru insule,ci pentru petrol se zbate.Daca avea putinta si tehnologie fora si ea.Are destul teren neprospectat,dar este mai plcat cand iei deagata.Nu cred ca Argentina s-ar alia cu Venezuela lui Chavez,iar Ecuador este atat de prapadit incat cred ca presedintele lor a declarat asta stiind ca nu-l va lua nimeni in seama,dar poate sa se laude la eucadorieni ca a bagat frica in englezi.Misiunea Printului William,eu o vad pasnica.Manevreaza un elicopter de salvare.In zona Argentina ar avea de castigat dintr-o colaborare cu Anglia,decat sa faca declaratii belicoase cu mortaciunea de Chavez,sau sa joace turca cu Rafael Correa.
  • -2 (4 voturi)    
    caldura mare ! (Duminică, 5 februarie 2012, 18:13)

    Vuck [utilizator]

    Astora din America de Sud le e cald cu dintii in gura !.
    Dar asta nu inseamna ca GB ar avea dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    soarecele si pisica (Duminică, 5 februarie 2012, 18:52)

    SebastianVonica1315806455921 [anonim]

    in care soarecele e intreg continentul sudamerican!!Dupa lectia din 1982,portavionul trimis acum de GB e suficient sa-i tina departe de "mustarie" pe toti "sarantocii eliberati"!!
  • +2 (2 voturi)    
    republici bananiere (Duminică, 5 februarie 2012, 19:08)

    Vlad-I [utilizator]

    In america de sud politica se face ca la birt si in mod vulgar, iar politicienii nu se sfiesc sa exploateze nationalismul si sentimentele de inferioritate si frustrare ale locuitorilor fata de albii europeni. Hugo Chavez cita un pasaj din istorie de prin anii 1600 cand intre o razmelita intre spanioli si niste triburi rasculate acestia din urma i-au macelarit pe indieni ucigand chiar si copii. In mod normal nici un politician normal la cap sau sef religios nu poate intarata populatia cu asfel de texte care abunda in istorie. De altfel chiar indienii bastinasi faceau regulat sacrificii umane, iar aztecii chiar erau canibali in toata splendoarea conceptului.
  • 0 (0 voturi)    
    este... (Joi, 14 martie 2013, 9:21)

    yyyxxx [anonim]

    ...suficient sa te uiti pe harta ca sa vezi cui ar trebui sa apartina insulele. Argentina nu are cum sa castige un conflict militar dar poate (mai ales daca are si aliati prin zona) sa faca din ce in ce mai costisitoare pastrarea lor de catre britanici. Intreruperea legaturilor comerciale, un embargou asupra insulelor, sustinerea unor gherile ce pot hartui interesele britanice in zona, niste "teroristi" care ca mai puna niste mine cam pe unde trec navele britanice de aprovizionare etc. Nu pot ucide leul dar pot sa il faca sa sangereze pana se satura. Nu este usor sa aperi si sa aprovizionezi o insula de la 10000km daca este sub un semi asediu. Ca atatea alte razboaie coloniale. Au fost pierdute nu prin infrangeri militare ci prin saturarea de a consuma n resurse acolo degeaba.