VIDEO UPDATE Studentii iranieni au atacat doua cladiri ale ambasadei britanice de la Teheran. Politistii au tras cu gaze lacrimogene impotriva manifestantiilor

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:31 Actualitate | Internaţional


Violente in Iran
Foto: Reuters
Mai multi studenti iranieni care participau la o demonstratie anti-britanica au intrat marti in ambasada Marii Britanii de la Teheran, transmite Reuters, care citeaza agentia de presa Mehr. Manifestantii au escaladat poarta misiunii diplomatice, au coborat si au ars steagul britanic, inaltand in locul sau un drapel iranian. Agentia IRNA a anuntat ulterior ca manifestantii au intrat in alta cladire a ambasadei UK, de unde au confiscat "documente secrete". Sase angajati ai misiunii diplomatice au fost luati ostatici, fiind insa eliberati. Politia a folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa multimea. Protestul de marti vine la cateva zile dupa ce guvernul de la Londra a decis sa impuna sanctiuni asupra Teheranului din cauza programului nuclear.



Potrivit imaginilor transmise in direct de televiziunea de stat de la Teheran, demonstrantii au spart geamurile ambasadei si au ars steagul britanic. Ei au aruncat documente pe ferestrele cladirilor din complexul diplomatic si au aruncat cu cocktailuri Molotov in interior. Una dintre cladiri a luat foc, a anuntat postul IRIB.

Un manifestant a fost vazut in timp ce agita un portret al Reginei Elisabeta a II-a, pe care il luase, cel mai probabil, din interiorul ambasadei.

Agentia FARS a relatat ca fortele de securitate au folosit gaze lacrimogene pentru a-i evacua pe protestatari din ambasada britanica.

Ulterior, agentia IRNA a anuntat ca manifestantii au intrat in alta cladire a ambasadei UK, aflata la cativa kilometri distanta, in complexul Qolhak din nordul caoitalei iraniene, de unde au confiscat "documente secrete". In plus, sase angajati ai misiunii diplomatice ar fost luati ostatici in cladire, a anuntat Mehr, care ulterior a sters informatia de pe site-ul sau. FARS a precizat ca cei sase au fost eliberati de politie.



Potrivit agentiei Mehr, angajatii ambasadei britanice au parasit misiunea diplomatica "pe usa din spate".

Un oficial iranian a spus ca guvernul de la Teheran "nu a organizat protestul de marti", in timp ce Foreign Office s-a declarat "scandalizat" de incidentul de la ambasada sa din Iran. Londra a cerut Iranului sa asigure protectia misiunilor sale diplomatice si le-a solicitat cetatenilor britanici aflati in Iran sa ramana in interior.

Saptamana trecuta Marea Britanie a suspendat legaturile cu bancile iraniene pe fondul ingrijorarilor cu privire la programul nuclear desfasurat de administratia de la Teheran. Masuri asemanatoare sunt luate de SUA si Canada. Uniunea Europeana a anuntat si ea ca pregateste noi sanctiuni asupra Iranului.

Duminica, Parlamentul iranian a votat pentru reducerea relatiilor diplomatice si economice cu Marea Britanie.

Ultimele saptamani au fost martorele cresterii tensiunilor dintre Iran si dusmanii sai, Israelul si statele occidentale, care acuza guvernul de la Teheran ca urmareste sa creeze bomba nucleara. Iranul sustine insa ca programul sau atomic are doar o componenta civila.

SUA si Israelul nu au exclus utilizarea atacurilor aeriene impotriva centrelor de productie nucleara din Iran.

Incidentul de marti aduce aminte de
criza ostaticilor americani, de la inceputul anilor '80. In noiembrie 1979, studenti si militanti islamisti au preluat controlul ambasadei SUA de la Teheran, luand ostatici cateva zeci de americani. Cei 52 de ostatici au fost eliberati dupa 444 de zile, in ianuarie 1981.

UPDATE: In cursul serii de marti, manifestantii au intrat pentru a doua oara in ambasada britanica.

Stirea se actualizeaza.


Citeste mai multe despre   


















9299 vizualizari

  • +28 (52 voturi)    
    Asta se cheama declaratie de razboi (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:46)

    Gogu [anonim]

    Pentru cine nu pricepe ce-i cu regimul asta bolnav si periculos de la Teheran, poate ca evenimentul asta va reprezenta o revelatie. Se cunoaste faptul ca o ambasada este un teritoriu suveran al statului reprezentat de acea ambasada pe teritoriul gazdei. Oare in ce tara civilizata se mai intampla astfel de manifestari gregare, primitive? Regimul iranian incurajeaza fatis astfel de manifestari violente si incita in permanenta la ura. O face in mod oficial. Iar raspunsul lumii civilizate care este? Tergiversarea unor masuri concrete de raspuns dar si tolerarea unor astfel de violente. Un Iran nuclearizat este cu mult mai periculos decat o Coreea de Nord inarmata nuclear. Unde o sa ajungem daca orice nebun isi va propune sa-si faca o arma nucleara?
    • -19 (65 voturi)    
      Gogule, Gogule (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:10)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Tu esti unul din aia spalati pe creier care urmareste FoxNews toata ziua.

      In primul rand asta e o miscare a tinerilor nu a regimului de acolo-deci e vointa tineretului/poporului.

      in al doilea rand ce tot o bagi si tu si presa cu arme nucleare? Nu ai invatat nimica din minciunile razboiului din Irak si armele de distrugere in masa? Fii atent ca istoria se repeta si cei ignoranti au tendinta sa faca aceleasi greseli.

      Nu sunt un fan al regimului de la Teheran dar mi se pare o mare ipocrizie sa dam vina pe ei ca au arme nucleare tinand cont ca nu le-au folosit niciodata..and wait a minute..the only one that ever used nuclear weapons is the USA.
      • -8 (44 voturi)    
        daca studentii iranieni... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:21)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        ...criticau regimul iranian, atunci erau niste intelectuali in devenire, cu asipratii democratice si armata democratizatoare sarea la razboi sa-i apere. daca aceeasi studenti ataca ambasada tarii care le inrautateste conditiile de trai, ei sunt niste fundamentalisti si dau din nou motive (dupa parerea unuhia ca gogu) de razboi.
        • +15 (39 voturi)    
          /// (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:54)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui nenea

          /// cei care acum 2 ani manifestau impotriva regimului iranian au fost reptimati cu bestialitate. Unii au fost omorati in strada, altii au ajuns la puscarie si nimeni n-a mai auzit nimic de ei. Astept sa vad daca "studentii" astia (defapt militii basji sub acoperire) vor pati ceva in urma violentelor comise. In orice tara civilizata (in care se pare ca nu-ti prea place sa traiesti), atacatorii ajungeau in arest. Dupa parerea mea esti total pe langa subiect. Impresia pe care o lasi mai nene musulmanule e aceea ca dumneata aprobi actele de violenta indreptate impotriva ambasadei britanice in Iran, incercand sa le gasesti circumstante atenuante. Pleaca ba in Iran si arde niste steaguri pe-acolo! Ti-ar sta bine, te-ar prinde chiar postura asta de primitiv.

          Te platesc bine stapanii tai de la Teheran?(editat de HotNews.ro)
          • -3 (19 voturi)    
            wow (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:53)

            parintele eNAP [anonim] i-a raspuns lui Gogu

            gogule, .......probleme mah? pleaca bre ca-i iei vopseaua. gogule, tarile astea "civilizate" sunt acele tari care: au omorat in numele religiei, au invadat continente, tari, au pus steagul pe ele si le-au numit ale lor. acesti civilizati au exterminat natiuni. acesti civilizati au aruncat cu bombe nucleare, pentru ca au putut. nu au dreptul sa detina o arma nucleara, de fapt nimeni nu are dreptul asta. aici suntem de acord. teritoriu suveran, hai ca esti simpatic. pai si pakistanu e suveran, dar asta nu i-a impiedicat pe americani sa intre si sa omoare pakistanezi. india , palestina, si multe alte tari colonizate de aceasta tara civilizata numita .....anglia, sunt si au fost tari suverane. dar hai sa vedem, mai gogule mai, ce crezi tu ca ar trebui sa faca lumea daca cativa iranieni au atacat ambasada angliei. tu nu vezi nici de lungul nasului, ce sa mai zic de niste fapte care s-au intamplat dar le consideri normale. si este trist ca nu esti singurul, nici nu am citit ce scrie mai jos, insa cu siguranta o sa gasim niste destepti care sunt de acord cu incepera unui razboi in regiune. daca eram noi in locul lor, ce credeti ca am fi facut? aaaa , dar suntem, doar ca noi suntem niste femei usoare, care daca simtim ca suntem atacati in vre-un fel , ne ridicam fusta, sau ne julim in genunchi. nu mai fiti ipocriti
            • +2 (16 voturi)    
              toate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:58)

              toate [anonim] i-a raspuns lui parintele eNAP

              toate greselile puse de tine pe seama tarilor civilizate sunt la timpul trecut.

              cele ale iranului sunt la timpul prezent.

              asta este deosebirea dintre o tara civilizata si una necivilizata.
              • -5 (11 voturi)    
                Mos Craciun ala care te pipaie e de fapt vecinul (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:17)

                unu [anonim] i-a raspuns lui toate

                E timpul sa afli cu mare mirare ca Mos Craciun nu exista si ca Barza nu e cea care te-a adus pe lume. E socant nu-i asa?

                Ti-a sarit un pic Cola din gura si ai scapat popcornul pe jos. Welcome to the real world!
              • 0 (0 voturi)    
                mda (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 9:58)

                parintele eNAP [anonim] i-a raspuns lui toate

                nu am pus in seama acestor tari "civilizate" nimic. este un adevar incontestabil. daca la baza acestor tari "civilizate" a stat crima, injustitie, ipocrizie, atunci ma mandresc cu faptul ca nu sunt civilizat. tocmai , pentru ca aceste tari sunt considerate civilizate, ar trebui sa respecte alte societati, mentalitati, religii. faptul ca se incearca sa se impuna un anumit tip de gandire, nu se deosebeste cu nimic fata de actiunile acelorasi state in trecut, cand au incercat, si mai apoi reusit sa puna amprenta pe societatile altor state, care a avut ca si rezultat distrugerea identitatii nationale, a religiei, a traditiilor. si unde s-a ajuns? la mcdonalds, kfc, black friday, halloween, si ca religie....banul. nu poti aplica aceeasi strategie sociala in iran, irak, ca si in america, cum nu poti aplica aceeasi strategie de marketing si vanzari. cine stie, intelege ce vreau sa spun. este aproape imposibil prin metodele traditionale, adica prin influentarea generatiilor , lucru care dureaza prea mult. o alta metoda este cea brutala, aceea de supunere cu forta. din aceasta privinta, aceste state "civilizate" nu s-au schimbat deloc. au schimbat doar strategia. daca tot am ajuns la un nivel atat de ridicat de civilizatie, de ce inca se foloseste forta, razboiul pentru a aplana anumite situatii? de ce nu se verifica de 1000 de ori, daca intradevar iranul face sau nu bombe nucleare? de ce exista decat o singura institutie in lume care face asta? de ce nu se duce fiecare tara in parte da vada daca intradevar exista bombe nucleare? de ce nu gasesc metode alternative la un razboi ? pentru ca astia atata stiu, din 1990 si pana astazi, america si aliatii, au fost cei mai activi in razboiale din lume. si culmea mereu au gasit cate un motiv sa o faca. daca asta este civilizatia pe care tu o venerezi, si o doresti cu atata ardoare, iti urez mult succes. insa nu asta este solutia.
          • +1 (11 voturi)    
            Razboiul cu Iranul va incepe curind (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:04)

            Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Gogu

            Se pare ca un razboi intre alianta Statele Unite, Israel, la care se vor mai adauga unele tari occidentale, si grupul Iran, Siria este iminent.
            Suntem deja la a doua provocare majora asupra Iranului. Dupa exploziile din 12 Nov. 2011 de linga Teheran, la o baza a Garzilor Revolutionare (probabil unitate de rachete balistice), o noua deflagratie a zguduit ieri 28 Nov. 2011, orasul Isfahan de data aceasta, locul unde este amplasata o uzina de prelucrare a uraniului.
            Este evident ca avem de-a face cu operatiuni militare speciale din partea Israelului si US care nu mai au rabdare, vor razboi cu Iranul.
            • +5 (15 voturi)    
              Asa si? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:57)

              Florin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

              De provocarile si amenintarile Iranului de ce nu amintesti? Sau alea nu se pun? Se uita mult prea usor faptul ca miza conflictului este acea ca un regim fundamentalist poate ajunge sa detina arma nucleara. Sau asta nu ti se pare ingrijorator? E ca si cum ai lasa un alt Hitler, unul al zilelor noastre, sa-si doteze armata cu arma nucleara... Oamenii nu trebuie sa invete nimic din trecut? Sunt condamnati sa-l uite? Si Hitler, la vremea lui, a fost tolerat si incurajat sa devina ceea ce a si ajuns pana la urma. Sau Ahmadinejad si stapanul sau, Khamenei, nu ti se par suficient de periculosi?
        • +15 (23 voturi)    
          Esti pe langa subiect (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:36)

          fane [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Acum 2 ani adevaratii studenti au fost omorati de garzile revolutionare in timpul protesteleor ce au urmat fraudelor masive facute de fundamentalisti in timpul alegerilor. Esti departe de a intelege ceea ce se intampla acolo.
        • +12 (20 voturi)    
          "Studenti"? Care "studenti"? Aia ai lui Khamenei? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:59)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Amice, atacul organizat asupra unei ambasade reprezinta un act de razboi. E ceva ce nu pricepi? Pentru ca, sa nu-mi spui tu mie ca vandalizarea ambasadei Marii Britanii de la Teheran a fost un act care se poate imputa doar unor iresponsabili dezorganizati. Fanaticii aia erau "studenti" asa cum sunt eu jucator de hochei. Inrautatirea conditiilor de trai pentru iranienii de rand se datoreaza in exclusivitate celor care conduc Iranul. Care se incapataneaza sa ameninte si sa continue un program militar secret si nuclear. Dovedit. O spune AIEA. Dar stiu, pentru tine, ca si pentru altii asemeni tie, e mult prea dificil de acceptat acest adevar. Si n-ar fi deloc rau daca n-ai mai amesteca in mod perfid merele cu perele. Adica demonstrantii pentru democratie cu vandalii tocmiti de un regim nedemocratic sa atace o ambasada.
      • +14 (30 voturi)    
        Spalat pe creier? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:41)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Si ce te faci daca este tocmai invers? Propaganda anti-occident e la fel de activa, iar judecand dupa postarile pe forumuri, conspirationistii sunt in numar cam egal cu ceilalti. Daca manipularile occidentale sunt asa secrete, cum se face ca cei ca tine stiu totul despre ele? Eu as ramane sceptic in locul tau, pana la urma un regim nedemocratic este la fel de capabil de manipulare.

        Inteleg comparatia cu Irak, dar nu exista garantii ca situatia este similara. Pana la urma chiar iranienii sunt divizati in ceea ce priveste soarta tarii lor. Lucrez cu ingineri originari din Iran si am fost foarte surprins sa-i aud pe unii dintre ei (probabil cei cu valori pro-occidentale) spunand ca isi doresc schimbare cu orice pret, chiar daca inseamna razboi in tara lor. Sunt satui de regimurile religioase si considera ca trebuie platit un pret pentru a scapa de mentalitatea medievala a conducatorilor lor (asta nu inseamna ca vor razboi si victime, dar si-au pierdut speranta intr-o solutie pasnica).
        • -5 (15 voturi)    
          Pt Getodac (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:42)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Getodac

          Getodac:

          Nu sunt un fan al regimului de la Teheran, si lucrez si eu cu oameni din Iran-as fi foarte bucuros daca regimul de la Teheran ar fi inlocuit cu alt regim democratic.

          Sunt convins de ceea ce spun din 2 motive: in primul rand pt ca istoria se repeta si cu toti am vazut ce s-a intamplat in Irak si Libia si integul middle east acuma, si pt ca lucrez pt ei - Pt US Government
          (in Germania). Vezi lucrurile diferit din pozitia mea.

          Nu ti se pare ciudat faptul ca toate revoltele din Middle East sunt "democratice" dar cele din Iran,Arabia Saudita si Bahrain nu. In Arabia Saudita si Bahrain sunt deja regimuri "democratice" prietene occidentului care nu deranjeaza pe nimeni.They are not allowed to become democratic; It is a US National Security issue

          In fine sunt convins ca mi-ai fi dat acelasi raspuns si in 2003 cand a fost ocupat Irakul.
        • -3 (13 voturi)    
          serios? conspirationisti? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:52)

          radu [anonim] i-a raspuns lui Getodac

          Cine nu are aceeasi parere cu tine e conspirationist gogule? serios? ma bucur ca accepti libertatea de exprimare si esti tolerant la parerile tuturor asa cum sade bine unei tari democratice in care te lauzi ca iti place sa traiesti (in caz ca nu te-ai prins, e sarcasm)
      • -1 (1 vot)    
        esti prea tanar sa intelegi (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 6:43)

        covaci [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        miscare a tinerilor?!??! nu ai apucat epoca de aur, nu? ce grade crezi ca au studentii aia? si daca nu ti plac americanii, de ce vorbesti in engleza, d-le furculision?
    • +3 (7 voturi)    
      ! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:15)

      iti spun in ce alta tara [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      iti spun eu ce alta tara ...in egipt s-a mai intamplat asa ceva
      • +7 (21 voturi)    
        Citesti printre randuri? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:38)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui iti spun in ce alta tara

        Pai intrebarea mea suna asa: Oare in ce tara civilizata se mai intampla astfel de manifestari gregare, primitive?
        Pai Egiptul ti se pare cumva o tara civilizata? Mie nu.

        Cat despre ignorantii islamofili de mai sus (numitul anonim Mircea si binecunoscutul comunist "nenea"), minusurile pe care si le-au incasat reflecta cam in ce hal de prostie monumentala se situeaza cei doi. Ca ei mai sunt inca. Isi vor face nelipsita prezenta si pe-aici. Atrasi ca musca la rahat de zgomotul de fond produs de "studentii" iranieni, care se manifesta intocmai ca in epoca de piatra. Astfel de manifestari violente sunt pe intelesul si pe placul numitilor anonomi islamofili Mircea si nenea.
        Ba Mirciulica ba, dar tare ignorant trebuie sa fii ba!
    • 0 (20 voturi)    
      O sa ajungem... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:31)

      V2 [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      ...sa arunce iranul cu o bombica exact in centrul Tel Aviv-ului! Se pare ca asta a devenit cosmarul populatiei civile din Israel (cam 20%, ca restul sunt armata, trupele speciale, mosad, lucratori in industria armamentului, etc), populatie care acum se gandeste cu drag la casele pe care le-au abandonat prin Europa.
      Solutia este sa "democratizati" in forta si cat mai repede tot ce a mai ramas de democratizat in zona, adica Siria si apoi, obiectivul principal, Iranul. Ca pe la Cairo se pare ca poporul cam incurca planurile...
    • +1 (3 voturi)    
      Seeeriooos? Korea de Nord iti spune ceva? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:21)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Korea de Nord au facut doua teste nucleare, au facut test cu rachete purtatare, au bombardat Korea de Sud acum un an.

      ALEA NU SUNT DECALARATII RE RAZBOI?

      Ia spune TOVARASE?

      Unde e SUA, unde e ONU, unde e NATO, unde sunt toti acesti IPOCRITI cand vine vorba de Korea de Nord?
    • -1 (3 voturi)    
      Atentie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:45)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      in londra recent s a intimplat. se mai intimpla si n sua. oamenii aia au dreptul moral sa se emancipeze . pina acum in toata isoria lor n au omorit pa nimeni. despre eterna coalitie anglo-americana care taie si spinzura in numele unor idei pervertite si spre directul lor beneficiu ce spui ? daca ai vocatie de slugoi du te si te angajaza in londra ca valet la un hotel . se cistiga bine . dar de ce cistiga bine un vestic ? buna intrebare! pt ca o parte a lumii traieste suprimata in mizerie . si e facuta sclava fie prin credite la banci straine fie mai primitiv jefuita ca n codru . de cine ? de acesti nesimtiti aroganti care dau lectii de civilizatie unora ca tine!
  • +17 (31 voturi)    
    .... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:55)

    un oarecare [utilizator]

    actiuni tipice unor oameni primitivi guvernati de instincte primare si mai putin de ratiune.
    • -16 (34 voturi)    
      Nu zau ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:13)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Tu daca esti o marioneta, sclav al sistemului capitalist, inseamna ca esti un om avansat si civilizat ?
      • +24 (36 voturi)    
        ce (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:29)

        ce [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        ce este diferit este faptul ca eu traiesc intr-o societate in care am dreptul si sa fiu religios, si primitiv, si ateu, si civilizat, si necivilizat etc. daca nu vreau sa muncesc pentru bani, nu ma obliga nimeni sa fac asta, pot trai foarte bine in camping si mancand din ce gasesc in natura.

        e *alegerea mea constienta* ca muncesc pentru bani intr-un sistem capitalist.

        respectivii traiesc intr-o societate in care au dreptul de a fi... asa cum se ordona. si nu altfel.

        ei nu au libertatea de a munci intr-un sistem capitalist.

        din europa se poate emigra in iran. invers, insa, nu.

        ca de-acolo nu ii lasa sa iasa.

        asa era si in vremea cortinei de fier: armatele occidentale erau cu pustile catre est, ca sa opreasca tancurile.

        armatele comuniste erau cu postile tot catre *est*, ca sa nu le fuga oamenii de atata bunastare si fericire...

        pune mana si deschide ochii dincolo de cateva conspirationisme si alte prostii lucitoare. vorbele acelea mestesugite pe care le crezi tu sunt apanajul escrocilor. care, si ei, vorbesc multe si trag spuza pe turta lor. pana cand te prind...
        • +7 (13 voturi)    
          Ai dreptate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:57)

          moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui ce

          Cu toata manipularea existenta in democratie si in capitalismul asta salbatic, e de preferat un astfel de regim decat cel fundamentalist sau comunist.
        • -5 (13 voturi)    
          iluzie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:17)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui ce

          *alegerea mea constienta* !! De unde iti veni chestia asta cu alegerea constienta? Ia inceteaza sa mai muncesti pentru bani in sistemul asta si vezi ce se intampla. E doar o iluzie ca ai de ales in sistemul asta pe care il preferi. Ti se pare ca ai reusi sa supravietuiesti macar o luna fara a intra in sistem? De unde atata libertate? Suntem toti actorii unor iluzii, libertate nu exista. La Teheran sau New York, toti suntem sclavii cuiva. Tine minte!!
          • +5 (9 voturi)    
            dar (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:04)

            dar [anonim] i-a raspuns lui gigi

            dar tu ai pretentii nemasurate. vrei si sa nu muncesti, si sa ai parte de confort.

            sa iti vand un secret: ceea ce te face sa muncesti este intocmai dorinta ta de confort.

            daca renunti la acesta, atunci o sa vezi ca nu prea e nevoie sa muncesti.

            dar, multumesc frumos, eu am decis (da, liber si constient) ca imi doresc un confort anume si sunt dispus sa muncesc pentru a-l obtine.

            ti se pare ca cersetorii, minimalistii, kibuttz-urile si mormonii din SUA nu supravietuiesc in afara sistemului?

            ba da, dar *la un alt nivel de confort*.

            dar tu vrei si satul si cu slana neatinsa in pod.

            adica si sa nu muncesti, si sa ai parte de iPhone.

            tocmai asta te tine legat de sistem: lacomia ta pentru iPhone si celelalte.

            bine, si ochelarii de cal.
            • +4 (8 voturi)    
              Feicitari! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:31)

              George [anonim] i-a raspuns lui dar

              Replica data anarhistului gigi este excelenta. Exact asta am remarcat si eu in discursul proletar al lui gigi. Vrea sa fie "si satul si cu slanina neatinsa in pod." Asa cum bine zici. Sunt absolut convins ca gigi nu pricepe o iota din replica ta. Mai mult ca sigur ca o s-o tina pe-a lui, danga-langa, cu comunismele si idealismele sinistre de stanga. Concepte care, asa cum bine se stie, au facut atat de mult rau umanitatii.
              • +2 (4 voturi)    
                toate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:47)

                toate [anonim] i-a raspuns lui George

                toate conceptele enumerate de gigi sunt in contradictie cu un drept fundamental al omului: cu *libertatea*.

                si sunt o justificare pentru sclavie.

                faptul ca el pretinde ca noi trebuie sa muncim *in conditiile specificate de el* pentru a-i asigura lui pretinsele "drepturi" inseamna sa ne lipseasca pe noi de liberul arbitru.

                adica teoria lui nu este altceva decat o manipulare care incearca sa ne convinga pe noi sa acceptam statutul de sclav, pentru a satisface pretentiile lui.

                observa ca el nu are nicio pretentie de la sine, ci numai de la ceilalti.

                in fine, in alta ordine de idei, oameni ca gigi vor sa aiba parte de avantajele sistemului (pe care il critica atat), dar fara a contribui cu ceva.
            • 0 (0 voturi)    
              nu-i dar (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 13:42)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui dar

              nu sunt nici anarhist, nici nu am aifone. Ce constatam este doar ca libertatea de care se vorbeste pe aici e doar o iluzie. Suntem prinsi in hora asta a consumerismului tocmai pentru a ramane la discretia unui patron sau a unei banci, sau a unui FMI sau a unei BCE. Ce s-ar intampla daca as zice ca nu am nevoie de ei si vreau sa-mi asigur 'slana din pod' doar prin munca mea? inlocuieste 'slana din pod' cu casa, masa, masina, etc si o sa vezi ca vei fi dator toata viata cuiva doar ca sa ai parte de ele. Poate nu va veni ziua cand cineva-ul ala o sa le vrea pe toate inapoi. Dar daca vine, ce faci? Plantezi porumb in padure? Culegi mere padurete?
              • 0 (0 voturi)    
                daca (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:11)

                daca [anonim] i-a raspuns lui gigi

                daca te multumesti sa locuiesti in bordei sis a mananci mamaliga cu ceapa, ai sa vezi ca poti sa o scoti la capat dupa numai un an de munca. bunicii si strabunicii tai cum au putut sa traiasca astfel?

                dar nu, tu vrei locuinta in bucuresti, daca se poate sa fe centrala, spital langa casa, iphone si masina.

                ei, pentru astea trebuie sa dai ceva in schimb.

                munca!
                • 0 (0 voturi)    
                  hai ca ne intelegem pana la urma (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:54)

                  gigi [anonim] i-a raspuns lui daca

                  Acum urmeaza cireasa: Si cine era mai fericit? Bunicul meu care si-a ridicat casa cu mana lui, a hranit 3-4 copii cu ce crestea el pe camp si i-a facut oameni mari pe toti sau noi care aram cu tastatura si ne incruntam cand primim factura de la banca? Cum spuneam.. libertatea, ca si fericirea, e o iluzie. Ca o acceptam sau nu, asta e altceva. O seara buna!
          • -3 (7 voturi)    
            Stapanii occidentali sunt insa mult mai blanzi (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:11)

            V.R. [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            Si asta nu o poti contesta.
      • +16 (30 voturi)    
        draga Frankie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:47)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        argumente zero doar insulte de care nu ma las provocat.
        Ambasada unui stat este considerat teritoriul statului respectiv.
        Sincer, ce crezi ca se obtine vandalizand o ambasada?
        Iranul a mai avut astfel de antecedente si a luat ostatici angajatii ambasadei vreun an de zile.
        Ti se par normal?
        Eu sunt avansat si civilizat pentru ca ii respect pe cei diferiti mie si nu ma simt deranjat de diferentele celor din jurul meu atat timp cat nu ma deranjeaza direct.
        Atlfel spus nu te insult / atac / vandalizez doar pt ca ai alta opinie de exemplu.
        Principiul democratic fundamental este libertatea de exprimare si libertatea individului atata timp cat nu o ingradeste pe cea a altui cetatean.
        Eu aleg sa traiesc aici in capitalism ca pe lumea asta exista 3 sisteme contemporane e zilelor noastre:
        - democratie
        - fundamentalism
        - comunism
        Dintre astea aleg bucurus democratia cu tot cu sistemul economic capitalist pt ca este de departe raul cel mai mic.
        Alegerea mea si daca nu esti de acord cu ea... fii si tu civilizat&avansat si nu ma insulta :)
        sa ai o zi frumoasa tinere
      • +9 (17 voturi)    
        Dar tu cine esti? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:21)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Un reprezentant al umanismului de extrema stanga? Nu sesizei ca acolo niste OAMENI au fost la un pas de moarte? Dar pentru extremistii de stanga si pentru islamisti viata individului nu conteaza.
        • +3 (9 voturi)    
          desi (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:08)

          desi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          desi, culmea, afirma contrariul cu foarte mult tupeu. exact ca orice alt escroc, de altfel.

          au pretentia de a face binele individului ucigandu-l.
  • -16 (22 voturi)    
    gogu ai dreptate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:03)

    dan [anonim]

    dar ce te faci daca nu cumva chiar astia de la ambasada au acceptat sau chiar au provocat incidentul infiltrandu-si ceva oameni printre studentii iranieni.
    La cald e greu sa-ti faci o parere.
    prea usor au sarit gardul,ia incearca sa faci asta la Bucuresti ca te trimite in lumea viselor urgent.
  • -5 (19 voturi)    
    incet dar sigur (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:03)

    gogu [anonim]

    Mai mult ca sigur aceste violente vor primi si un raspuns. Incet dar sigur asistam la un al 3-lea razboi mondial in care participa NATO si SUA impotriva tarilor arabe
    • -2 (20 voturi)    
      mai incet cu propaganda (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:22)

      radu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      gogule, ce faci tu este propaganda pro razboi. esti cumva plati pentru asta sau vrei sa vezi sange la televizor acum ca in libia este liniste?
    • +9 (15 voturi)    
      Poate razboi local. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:29)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gogu

      De cand cateva tari di Orientul Mijlociu se pot considera puteri mondiale,mai ales ca astia din Iran au ramas blocati in timp si cred ca vor fi luati pe sus,cat de curand ,de ai lor.
    • +13 (13 voturi)    
      FYI (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:49)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Iranul nu e ţară arabă. Nu orice musulman e arab.
  • +28 (34 voturi)    
    Deja Vu (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:07)

    bogdan [anonim]

    Cand alti "studenti" au ocupat ambasada SUA si au luat ostatici diplomatii. Condusi de retardatul lor presedinte de azi. Termenul de studenti este folosit impropriu fiind vorba de cursantii unor scoli islamice spalati pe creier prin memorarea mecanica a versetelor din Coran.
  • +19 (27 voturi)    
    Studenti... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:08)

    Costin [anonim]

    Astia sunt studenti ? :)
    "Studenti" la fabrica de spalat creiere Islam al Habah...
  • +18 (28 voturi)    
    plus 150000 rachete gata de atac... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:16)

    Lucky [anonim]

    Au amenintat ca, daca sunt atacati, vor lansa 150000 de rachete peste Israel...
    150000 de rachete.....
    Iranul reprezinta o amenintare tangibila la adresa comunitatii internationale.
    Nu s-au sfiit sa-i ameninte nici pe turci pe care-i vor ataca, pentru a distruge scutul american anti-rachete, ca o prima actiune inainte de a ataca Israelul...
    De americani ca sa mai spunem... le vor arata ei cum lupta Iranul...
    Tot asa se umfla in pene si Sadam Hussein inainte de a fi atacat. dupa care se ascundea in gropi mizerabile sa scape de urmarire.. mai il stim si pe Gaddafi, gasit ascuns in niste conducte...
    Nu cred ca exista o ura si o inversunare impotriva crestinilor mai mare ca la arabi... Nu stiu ce-i invata Coranul dar de unde atata ura???
    Acum au tabarat pe englezi... Anglia, care este poate cea mai democratica tara din lume, unde politistii nu erau lasati sa poarte armament asupra lor, Anglia, care a civilizat o lume intreaga, vor acum s-o distruga...
    Daca fac asta acum, ce vor face cand vor avea cateva focoase nucleare????
    • -10 (22 voturi)    
      aha (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:57)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      anglia cea mai civilizata tara din lume? esti pe dinafara complet, daca ai citi ceva istorie ai vedea cum au civilizat astia cu imperiul lor toata lumea

      iranienii nu sunt arabi, pune mana si invata, sunt persi

      concluzie: lucky u have no brain
      • +7 (15 voturi)    
        Lucky are dreptate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:24)

        George [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Mai pune mana pe cartile de istorie! Daca nu ti se pare prea dificil s-o faci. Te-ar mai ajuta intrucatva sa scapi de lipsa crasa de cunostinte. Citeste mai multe despre fostul imperiu britanic, ca sa reusesti sa pricepi rolul preponderent pozitiv pe care acesta l-a jucat de-a lungul istoriei umanitatii in multe zone ale lumii! De la Australia, Noua Zeelanda, Asia de sud-est, si pana in America de Nord, India, s.a.
        Cel "pe dinafara" (atacul la persoana nu reprezinta argument) esti chiar tu mai gigi! Prespun ca rolul pozitiv in istoria umanitatii , din punctul tau de vedere, ii este rezervat Rusiei? Sau cumva Chinei? Sau, vai!, nu cumva chiar Iranului? Ca tot reprezinta tema noastra de discutie.
    • +3 (5 voturi)    
      pt lucky (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:53)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Lucky

      Mai citeste o data ce ai scris:

      "Au amenintat ca, DACA SUNT ATACATI, vor lansa bla bla". Tu ce o sa faci dc te ataca cineva?

      Cum ramane cu bombele nucleare ale iraelienilor care NU sunt supuse controlului AIEA?
  • -6 (26 voturi)    
    inscenare (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:22)

    desigur... [anonim]

    ...asta e. masinaria de propaganda/razboi a Vestului s-a pus in miscare. Ca din intamplare desigur acolo e mult petrol. Plus ca Israelul, care sta pe un arsenal nuclear semnificativ si refuza controlul organismelor internationale e foarte suparat pe programul nuclear al Iranului. Cursa inarmarii nucleare a Orientului Mijlociu a fost inceputa si este cauzate de Israel.
    • +3 (17 voturi)    
      Mai inscenatule (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:03)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui desigur...

      Totul pe lumea asta e propaganda, nu? Pai in cazul asta tu al cui propagandist esti? Ia emigreaza tu inscenatule in Iran! Si ramai acolo. E o tara condusa de un regim care ti se potriveste ... manusa.
      Smecheria cu care incerci sa arunci prostii in loc de argumente tine de tiparele propagandei islamice. Care infesteaza lumea civilizata cu ipocrizia, fatarnicia si minciunile pe care le transmite. Desigur, Israelul e de vina ca Iranul se inarmeaza nuclear, incalcand toate tratatele de neproliferare nucleara la care este membra semnatara. Dumneata vezi in toate "propaganda Vestului". Dar propaganda si agresivitatea regimului iranian, un regim criminal, refuzi s-o vezi. De ce? Dubla masura. Iti recomand si tie sa emigrezi definitiv in Iran! In fond, cam de acolo si esti de fel. Nu-i asa?
      • +1 (7 voturi)    
        mai gogule propagandistule (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:22)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        tu de unde esti?
        constat ca pozitia ta este pro israel,
        mai constat ca- i jignesti pe cei care au o parere diferita de tine si ca minti cu nerusinare (i.e. "iranul se inarmeaza nuclear" spune cine?)
        mai mult, dai verdicte si stabilesti cine unde sa emigreze.
        presupun ca esti democrat si mare iubitor de pace. nu-i asa?
        • 0 (8 voturi)    
          // (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:10)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui radu

          Pro Israel? // Faptul ca am dreptul sa ma revolt, si o si fac, la adresa unui regim profund nedemocratic, asa cum este cel de la Teheran, nu are nici in clin si nici in maneca cu Israel. Dar dumneata dai interpretarile care iti convin. Iranul se inarmeaza nuclear. Da. O spun serviciile de informatii (chiar si cele ale Rusiei) si AIEA! Te faci ca nu auzi, nu vezi si nu pricepi? Esti asa greu de cap sau doar selectiv in aprecieri. Eu nu mor de dragul Israelului si n-am absolut nici un motiv s-o fac, dar este evident ca dumneata te prapadesti de dragul regimului iranian. Ciudat. Dar explicabil.//

          Ce are de-a face vandalizarea ambasadei UK, si faptul ca am condamnat aceasta manifestare primitiva, cu Israelul? Care e legatura? Dumneata esti cel care a introdus in aceasta ecuatie Israelul. Nu eu. Esti cumva obsedat de Israel? Mie mi se rupe de Israel desi, fie vorba intre noi, e singura tara cu adevarat democratica din zona Orientului Mijlociu. Iti e atat de greu sa accepti asta? De ce?//(editat de HotNews.ro)
  • +10 (10 voturi)    
    Mai multi studenti la academia militara ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:24)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Parca studentii erau contra regimului...
    • +11 (17 voturi)    
      "studenti" (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:59)

      Itsi Bitsi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      E ca si cum Ceausescu anunta ca studentii de la Stefan Gheorghiu au facut si au dres ... nu e vorba de studenti care vor deveni ingineri, profesori, doctori etc. E vorba de niste spalati pe creieri care cel mult vor ajunge sa faca o _ _ _ _ cu gandul la 70 de virgine.
  • +9 (17 voturi)    
    fundamentalism (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:33)

    madmax [anonim]

    aveti grija la regimurile fundamentaliste ( atat crestine cat si musulmane ) sunt nocive prin definitie si observ cu groaza ca apar din ce in ce mai multi sustinatori ale lor...
    • +4 (8 voturi)    
      Islamic da, crestin nu (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:20)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui madmax

      Poti sa-mi dai, te rog, exemplu de un regim fundamentalist crestin ?
      • -2 (4 voturi)    
        da (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:50)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        vatican:)
        • +6 (8 voturi)    
          Hahaha!!! Asta e exemplu? Esti de rasu-plansu. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:07)

          George [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Asa si? La Vatican se practica executiile publice ca intr-un stat islamic fundamentalist. Mai mult ca sigur mai Gigele ca habar n-ai ce inseamna sa traiesti la Vatican. Si ce presupune statul Vatican. Sa dai exemplu ca stat fundamentalist crestin statul Vatican, e o grava autorecunoastere a carentelor tale de cunostinte de cultura generala. Inclusiv de istorie.
  • +5 (15 voturi)    
    iranienii (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:46)

    dan [anonim]

    pana la urma sunt oameni ,chiar sa ne bucuram ca intra americanii peste ei si ii macelaresc ?
    Razboiul nu este un lucru bun pentru nimeni indiferent cine il provoaca.
    Este clar ca nu au nici o sansa in fata NATO dar sa ne bucuram pentru asta inseamna ca nu suntem sanatosi la cap,si ne mai dam crestini cu totii si ne facem 10000 de cruci in fata bisericii.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu e bun razboiul dar cateodata e necesar (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:26)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Asta pentru ca unii nu inteleg alt limbaj decat forta.
  • +4 (8 voturi)    
    studentie studentie tineretea mea... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:55)

    teh-nik [anonim]

    Calitatea de student, din ce cunosc, se refera la o categorie de persoane dornice sa -si imbunatateasca niste aptitudini prin studiu in primul rand , urmand ca in final sa participe activ la dezvoltarea personala si sociala deopotriva.Cat de studenti sunt unii sau altii ramane de vazut. In Iran se face referinta la studenti in general , iar la noi sunt o gramada de studente care presteaza tot felul de servicii folositoare comunitatii masculine. Asa ca termenul de student e incorect folosit. Erau niste oameni care au o treaba de facut si isi dau toata silinta sa o duca la capat.Cum ? De ce? Cui foloseste asta, ramane de vazut.
  • +3 (7 voturi)    
    Too late ! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:58)

    Cioran de Pakistan [anonim]

    Prea tarziu sa ma faceti ceva. Cand incepi sa cresti un animal in casa trebuie sa il controlezi tu tot timpul. Tu stabilesti cand ii dai de mancare si cand il scoti afara. Acum e prea tarziu pentru tot vestul Europei si pentru America de Nord. Multa lume s-a saturat, dar putini zic ce cred si atunci cand zic toata lumea sare cu principii de egalitate.

    Enjoy it:

    http://www.youtube.com/watch?v=i47HoiM0Au8
  • +7 (11 voturi)    
    miroase a război (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:00)

    periscop [utilizator]

    Mapamondul e la un pas de catastrofă. Sunt "coapte" condiţiile pentru un nou război. Mai lipseşte doar pretexul. Care ar putea fi, oricând, un asemenea incident...
    • 0 (10 voturi)    
      Atacul asupra unei ambasade (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:46)

      George [anonim] i-a raspuns lui periscop

      Atacul impotriva unei ambasade, invadarea acesteia si luarea de ostatici a functionarilor care lucreaza acolo reprezinta un act de razboi. Scrie la carta ONU!!! Prin urmare a declansa un razboi, ceea ce n-ar fi deloc un lucru bun, ca urmare a atacurilor unei multimi organizate si incurajate de un regim autocratic-fundamentalist asa cum este si cel din Iran, rperezinta un act perfect justificabil si nu un "pretext", asa cum insinuezi. Gandeste-te ca Iranul nu este nici pe departe o tara democratica iar acolo, asa cum se intampla pana in decembrie 1989 si in regimul Ceausescu, oamenii erau invatati sa-i urasca pe occidentali. Care erau prezentati ca dusmani si drept motivul lipsurilor lor materiale. Cand ura este cultivata la nivel de stat si reprezinta politica acelui stat, se ajunge exact in situatii ca acelea din Iran. Regimurile dictatoriale uita un singur lucru: propaganda si ura nu tin loc democratiei, libertatii de expresie si drepturilor fundamentale ale omului. Si nu ofera oamenilor nimic bun si durabil. Propaganda si ura tin o vreme. Dar nu la nesfarsit. Iranienii, in mare lor majoritate, s-au saturat de cei care ii conduc, de izolarea in care regimul Khamenei-Ahmadinejad-gardienii revolutiei (ce sinsitru suna!!!) i-a pus deliberat, doar pentru a-si motiva si explica esecurile din toate planurile. Ori de cate ori legitimitatea si competentele le vor fi puse la indoiala. Numai un ignorant desavrasit nu vede ceea ce se vede cu ochiul liber: anume ca Iranul trebuie eliberat de regimul religios care-i tine pe iranieni intr-un ev mediu sinistru de zeci de ani. Si ca acest regim este unul deosebit de periculos atat pentru iranienii de rand, cat si pentru zona orientului mijlociu dar si pentru intreaga lume. Dincolo de orice propaganda, un lucru e cert: manifestarea violenta si primitiva a "studentilor" (sic!) iranieni, este inacceptabila si condamnabila. Asa ceva nu se face. Faptul ca acei "studenti" au vandalizat ambasada UK este dovada complicitatii regimului.
  • +3 (13 voturi)    
    ce vrajeala ! Asta a fost planuita ! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:30)

    Bogdan [anonim]

    Sunt niste puberi pe aici care-si dau cu parerea despre cat de "corecta" este revolta "studentilor" iranieni. Mai copii, lasati oamenii mari sa vorbeasca, voi ocupati-va cu ce va pricepeti...
    Cei care au trait in comunism stiu ca nu exista nimic "spontan" intr-un regim totalitar, ca maine poimaine se intampla ceva spontan impotriva regimului, nu?? :P Iar in Iran e de multe ori mai rau decat a fost in Romania, asa ca lasati voi concepte ca democratie si libertate intr-o tara unde primul om in stat e aiatolahul care vorbeste direct cu Alah
  • +6 (8 voturi)    
    Islam. A religion of peace (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:54)

    bogdan192 [anonim]

    Stay a while and listen...

    Iranul isi sapa singur groapa. E greu, criza a lovit peste tot, banii sunt putini si Rusia nu-si mai permite sa sustina totalitarismul religios doar ca sa submineze interesele US. Israelul se limiteaza la lovituri strategice, omoara generali iranieni, bubuie centre de cercetare nucleara. Dar e greu de crezut ca o sa stea linistit cu situatia din zona asa cum e. Wahabitii militanti au din ce in ce mai multa putere in orientul mijlociu, statele odata stabile (conduse de dictatori maniaci, dar stabile in exterior) par sa explodeze si vestul se chinuie sa mentina ordinea in interiorul propriilor granite.
    Coreea de Nord isi omoara soldatii (casta privilegiata) prin infometare, Pakistanul isi arata coltii, statele din Africa de Nord sunt infestate de prozeliti islamici radicali. Europa isi linge ranile dupa o criza economica si se pregateste pentru inca o repriza si mai dureroasa. Libia s-a vrut a fi o etalare de forta dar a aratat neputinta de a lua decizii militare comune a unor state care acum 60 de ani se cocosau unele pe altele.

    Solutia militara in Iran e o prostie. SUA nu isi poate permite inca un front de razboi, pur si simplu nu mai are destui oameni de trimis (deja in Irak se trimiteau ce reusisera sa stranga cu chiu cu vai centrele de recrutare si unitati de garda nationala). Uniunea Europeana e dominata de un cancelar pro-rus si de un papitoi fara oua. Liga Araba tremura de frica rascoalelor ultra-religioase in propria gradina. Israelul e cu nervii intinsi la maxim si Mossad-ul incepe sa dea chifle (faptul ca au ajuns sa execute generali in vazul lumii numai de bine nu e).
    In momentul in care buboiul asta o sa explodeze, nimanui din zona n-o sa-i fie bine.
    • -4 (6 voturi)    
      Ceeee? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:11)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      "Religion of peace"? Islamul? E doar o gluma, nu?
      Discursul tau geostrategic e penibil de la un capat la altul. In pur spirit romanesc, adica al aceluia care crede ca se pricepe si le stie pe toate.
      • +5 (5 voturi)    
        @tiz (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:33)

        bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Sup.

        Irony. You're missing it.

        Cat despre geostrategie, citeste oleac de Jane's defense si mai discutam pe urma. Daca mai doresti resurse, CIA factbook e o sursa destul de reliable (ma rog, de informatii generale). Pentru restul, agentiile de presa sunt pline de relatari despre alegeri, Pakistan, generali iranieni samd. Toate premizele din postarea anterioara sunt bazate pe fapte relatate in presa mainstream, deci daca ei mint, mint si eu.

        Concluzia e intr-adevar personala. Nu cred ca US o sa se implice intr-un nou front de operatiuni, cel putin sub administratia Obama. Petraeus e un individ foarte istet si cred ca a fost pus cu un scop in fruntea CIA. Asta daca Iranul nu impinge lucrurile prea departe, dar asta e alta poveste.
  • -2 (10 voturi)    
    hypersonic (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:00)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Abia astept sa vad pe cnn imagini din varful rachetelor cum se apropie de gastile te tuciurii nervosi.
  • 0 (8 voturi)    
    pazea - armele de distrugere in masa (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:25)

    ioana [anonim]

    omori peste un milion de oameni aruncand, "neglijent", o minciuna, iar apoi impui sanctiuni unora pentru ca si-ar face bomba atomica. in conditiile in care singurele bombe atomice cu care au fost omorati sute de mii de oameni au fost AMERICANE.

    nt nt ce mizerabili sunt protestatarii aia. ia sa astepte spasiti pedeapsa anglo-saxona.
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:54)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Ce-ar fi sa vin sa-ti vandalizez si eu casa in care locuiesti? Impreuna cu niste amici de-ai mei. De ce? Pai pentru ca ma deranjezi. Uite-asa! Pur si simplu. Ce rationament precar ai dragutza... Si inca un sfat: invata istoria celui de-al doilea razboi mondial N-ar strica, folosindu-te de acest prilej, sa incerci sa pricepi si dumneata de ce americanii au folosit cele doua bombe nucleare impotriva Japoniei. Insa, poate-mi explici mai apoi si de ce anume nu le-au mai folosit si in alte razboaie, de exemplu in acelea care au urmat celui de-al doilea mondial. Dumneata vrei proliferare nucleara sau dezarmare nucleara si interzicerea proliferarii nucleare? Stai cam prost cu rationamentul si logica. Si cu cunostintele despre istorie.
      • +2 (4 voturi)    
        pai ai vandalizat-o, ca american, pe a irakienilor (Marţi, 29 noiembrie 2011, 20:13)

        =)) [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        ce-ar fi sa te gandesti LA ASTA? "gogule"....
        • -2 (4 voturi)    
          Ai fi amuzant daca n-ai fi sinistru (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:24)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui =))

          De-aia se bucurau irakienii ca au scapat de Saddam, nu? Ce retorica gaunoasa ai mai propagandistule islamic antiamerican... Jalnica. Oare din ce grota ai mai aparut si tu? Deocamdata, acum, dupa "vandalizare", Irakul are un guvern si un parlament ales democratic. Mie-mi pare ca Irakul a fost vandalizat de gruparile extremiste prezente in aceasta tara. Grupari teroriste carora li se datoreaza majoritatea covarsitoare a victimelor civile irakiene de dupa 2002. Restul sunt povesti de adormit tampitii si clisee de propaganda antiamericana.
        • 0 (0 voturi)    
          Opa! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 20:44)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui =))

          Cu ocazia asta am mai aflat ceva ce nu stiam. Anume ca sunt... american. Si ca am fost in Irak si am "vandalizat" case. Interesant. Cum m-ai mirosit latraule islamic? Si care sunt criteriile dupa care ii judeci pe cei care nu gandesc stereotip, asa precum o faci tu? Presupun ca tu, in "logica" profund defecta pe care o propui, ai fi iranian de fel, nu? Eventual chiar traitor in Teheran. Si, foarte posibil "student". Extrem de incantat sa dea foc steagurilor americane, britanice si israeliene si sa devalizeze ambasade straine. Esti penibil pana in maduva oaselor tale de islamist cu apucaturi de nazist.
  • +3 (5 voturi)    
    Manipulare ... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:39)

    avigdor [anonim]

    Declassified: Massive Israeli manipulation of US media exposed

    http://www.youtube.com/watch?v=kureFeGmoDI&feature=youtu.be
    • +1 (1 vot)    
      Russia ... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:51)

      *(* [anonim] i-a raspuns lui avigdor

      Iran poses no threat to US: Russia
      http://www.breitbart.com/article.php?id=CNG.89f94643ff57e11b42acfa11b92f8e26.fd1
    • 0 (4 voturi)    
      PressTV (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:22)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui avigdor

      Uita-te la PressTV si la IRIB atunci, sunt sigur ca aceste televiziuni sponsorizate de regimul mollahilor sunt neinfiltrate de sionisti....
  • +2 (4 voturi)    
    Hohohohohohoo (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:51)

    Stefan [anonim]

    SI eu as vrea sa am arme nucleare, cand cei care se pregatesc sa ma invadeze (USA/Israel) le au.
  • +5 (15 voturi)    
    asa ceva (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:08)

    Cristi G. [anonim]

    Din cate stiu eu, nici in Egipt, nici in Londra si nici in alt loc in care au mai avut loc proteste nu a fost devastata o amabsada a unui stat (indiferente care e statul ala). Orice ambasada se bucura de un statutu de extra-teritorialitate, adica nimeni din statul gazda nu are voie sa intre in perimetrul ambasadei decat cu permisiune explicit, lucru care in cazul acesta nu cred sa fi existat. Ce ai zice daca un vas comercial romanesc ar fi atacat de localnici in Cipru (de exemplu) in timp ce desfasura activitati comerciale? Asta ti s-ar parea act de agresiune? Pentru ca, din lunct de vedere legal, nu e cu nimic diferit fata de ce s-a intamplat in Iran.

    PS: cel mai cunoscut caz de nerespectare a statutului de extra-teritorialitate a unei misiuni diplomatice a fost, culmea, tot in Iran, in 1980-1981, asa cum e mentionat si in articol. In nici un alt stat din lume nu s-a mai intamplat asa ceva, iar in Teheran se face de 2 ori!!
    • 0 (0 voturi)    
      Hei, gresesti :) (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 12:47)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Cristi G.

      1) as zice ca este chiar MAI grav atacul asupra ambasadei decat atacul asupra unui vas. Un vas nu beneficiaza de protectie diplomatica si poate fi controlat de autoritati pentru diferite scopuri. De exemplu pentru a se asigura ca nu transporta materiale ilegale.

      2) Nu doar de doua ori. Ambasada daneza in Teheran a fost atacata in 2006. Dar pentru corectitudine, nu este chiar adevarat ca nu s-a intamplat treaba asta in nici o alta tara... incidente au fost multe. Aici (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_attacks_on_diplomatic_missions) ai o lista completa.
  • +2 (2 voturi)    
    Bine....eu vad asa.... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 18:50)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Niste mascati pe garduri..
    O linie de jurnalisti sa filmeze....
    Cateva randuri de "tipatoare" sub cearceaf
    Muzica pe difuzoare (inseamna pregatire)
    Steaguri printate (inseamna pregatire)
    Bete pentru steaguri din material diferit de lemn....(posibila pregatire)


    OK
    Am vazut!
    Sunt pe gard si au tablouri si documente care le arunca dupa frontiera....le aveau acolo....e regizat totul....nu se intampla nimic....s-au inteles cu englezii intr-un oarecare fel...
    • -2 (4 voturi)    
      Mda (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:14)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      S-au inteles cu englezii? Ai foarte multa imaginatie Straistarule. As zice chiar bolnava.
      • +2 (2 voturi)    
        O ipoteza... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:28)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        ;)
        • -1 (7 voturi)    
          Nu cumva (Marţi, 29 noiembrie 2011, 20:00)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          Nu cumva "studentii" aia erau chiar agenti CIA si Mossad? E si asta o ipoteza, nu? Hai sa nu mergem chiar atat de departe de realitate, de evidente si sa ne pastram simtul ridicolului. Si-asa exista destui tulburati, unii dintre acestia proislamici declarati, care sunt in stare sa vina cu tot felul de teorii, care mai de care mai abracadabrante, prin care se straduie sa justifice si, mai mult, sa aprobe comportamentul primitiv al fanaticilor "studenti" iranieni... Totusi, tema in discutie este vandalismul ambasadei britanice, soldata si cu luare de ostatici, si iata ca s-a ajuns chiar la subiectul... Israel. Obsesia unora. Sunt unii care par dispusi s-o ia pe aratura oricat de mult posibil pentru a minimaliza ceea ce nu este tolerabil ca manifestare, introducand in comentariile habarniste pe care le fac, lucruri care n-au absolut nici o legatura cu subiectul. Unele postari aparute pe-aici dovedesc asta. Repet, sa incercam sa ne pastram simtul ridicolului.
  • +2 (4 voturi)    
    Gogu, Florin, George... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 23:51)

    ce de priceputi!! [anonim]

    mai rasfirat, baieti, mai rasfirat, ca nu va da prima Liberman...
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 1:13)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui ce de priceputi!!

      haha...."e o ipoteza" !
    • 0 (0 voturi)    
      Cata "profunzime" si "inteligenta" mai baiete! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:58)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui ce de priceputi!!

      Interesant e faptul ca-ti tot schimbi pseudonimul sub care postezi pe-aici in tot felul de impersonalitati gen "eu", "unu", s.a. dar si folosind fragmente de propozitii cu iz de replica gaunoasa cum este si cel ultim. Apropo, mai smechere cu turban si zvastika tatuata pe piept, dumneata defapt la ce anume te pricepi? La rugaciuni in moscheie? La propaganda islamica si injurat la americani, britanici si toti dusmanii tai de clasa? Cam prea putin pentru un om care are pretentia ca ar fi "priceput" ceva din manifestarea grobiana cu voie de la regimul Khamenei-Ahmadinejad a asa zisilor "studenti" iranieni. Poate studenti la scolile islamice din Teheran, acolo unde stau toata ziua cu coranul in fata ochilor si sunt invatati cum sa-i urasca pe toti cei ce nu sunt ca ei. In ceea ce te priveste, fii sigur ca Ahmadinejad, Assad si toti infierbantatii aia din orientul mijlociu o sa te recompenseze cu multa generozitate, asa cum meriti, pentru zelul islamic cu care-i aperi. Si inca ceva postacule cu iz islamist, sunt roman neaos si n-am nimic de-a face cu personajul numit de dumneata, Liberman... Dar asta e obsesia ta (si a altora de teapa ta). Israelul. Stiu, nu esti antisemit, vei nega asta cu indignare, esti doar antisionist. Cunosc placa. Crezi ca pacalesti pe cineva coane? Urla antisemitismul in tine si nu te poti abtine. Se simte enervarea. Si sigur, nefiind capabil de mai mult, din simplul motiv ca nu te ajuta continutul tigvei pe care-o porti inutil intre umeri, arunci soparle penibile de genul celei de mai sus. Drama ta si a celorlalti antisemiti care populeaza forumurile este ca, in ura viscerala pe care le-o purtati evreilor, sunteti dispusi sa va faceti purtatorii de cuvant si aparatorii celor mai sinistri indivizi de pe planeta asta. Pentru simplul motiv ca acestia, ca si voi, aveti impreuna aceleasi obsesii si tinte ale urii: americanii, evreii, britanicii, s.a. Faza cu Liberman m-a uluit. // iti tradeaza antisemitismul oricat l-ai nega.(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      Glumitze de nazist cu turban (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:17)

      altu' [anonim] i-a raspuns lui ce de priceputi!!

      "Hashim Khan, an anti-Taliban tribal leader, was killed in northwest Pakistan on Wednesday when a bomb hidden in his car detonated, police said.

      Two of Khan's colleagues traveling with him were injured, said police official Abdul Rashid.

      The explosion took place at 1 p.m. in Hangu city in Orakzai Agency, one of seven semi-autonomous tribal regions in northwest Pakistan, known to be a hotbed of militancy.

      Khan was an influential tribal elder who led a local resistance against the Taliban and its many factions.

      No one has taken responsibility for the attack."

      Asta e genul de lume in care iti doresti dumneata sa traiesti "priceputule"?