Ziarista din Rusia care a aratat degetul mijlociu cand a mentionat numele lui Obama a fost concediata

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 18:20 Actualitate | Internaţional


Un gest controversat
Foto: Captura YouTube
Televiziunea rusa REN TV a anuntat joi ca a concediat-o pe prezentatoarea de stiri care, pronuntand numele presedintelui american Barack Obama, a ridicat degetul mijlociu de la mana stanga, intr-o transmisiune in direct, relateaza AFP.

Tatiana Limanova a facut acest gest in 14 noiembrie, in timp ce prezenta un text despre participarea lui Obama la summitul Asia-Pacific (APEC), in statul sau natal, Hawaï.

Presedintele rus "Dmitri Medvedev a preluat astazi presedintia Forumului de cooperare economica Asia-Pacific", spunea aceasta. "Aceasta functie a revenit inainte presedintelui american Barack Obama", a continuat ziarista, ridicand brusc degetul mijlociu de la mana stanga, in fata camarei.



Secventa a fost stearsa de pe site-ul REN-TV, care a cerut retragerea sa si de pe site-urile care gazduiesc inregistrari video.

Televiziunea a explicat joi, intr-un comunicat, ca ziarista a adresat aceasta insulta echipei de cameramani, nestiind ca este in direct.

REN-TV "considera drept o violare grava a regulilor de disciplina si o lipsa de profesionalism" gestul acesteia, precizeaza televiziunea rusa.


Citeste mai multe despre   
















4214 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Link-u' nu mai este valabil (Joi, 24 noiembrie 2011, 18:47)

    anonim [anonim]

    dar acesta http://www.youtube.com/watch?v=6KL3Ct35DzE este, desi mie mi se pare ca s-a intamplat ceva in studio, nicidecum ca ar fi fost pentru obama...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:18)

      anca [anonim] i-a raspuns lui anonim

      cred ca s-a balbait putin, asa imi suna, aia or fi ras de ea si ea le-a raspuns .... nu cred ca a avut vreo legatura cu obama iar acest lucru dovedeste si ca putini dintre prezentatorii de stiri, mai si judeca in momentele alea... multi sunt doar papagali
  • +2 (4 voturi)    
    Hmmm.... (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:01)

    Ion_Roaita [anonim]

    Si eu cred la fel ca a fost o chestie intre ei, locala, dar, oricum, dat fiind subiectul, trebuia concediata! Nu faci asa ceva cand vorbesti despre presedintele SUA, cel mai tare om de pe planeta! Si cine? O reportera de 2 bani din Rusia!!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      da... (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ion_Roaita

      asa este, doar ca trebuia sa-i concedieze pe toti, cine s-a ocupat de montaj trebuia dat afara si aspru pedepsit, asa ceva(ce poate starni multe controverse) nu poate fi lasat "pur si simplu"
    • 0 (0 voturi)    
      ironii ieftine de dambovita (Joi, 24 noiembrie 2011, 21:00)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Ion_Roaita

      asa cum rezulta si din comunicatul televiziunii si din imagini degetul a fost indreptat catre colegii din platou, nu spre obama. esti total deplasat.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cred ca a facut gestul (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:16)

    Cataleya [utilizator]

    ..cu aluzie la Obama.

    A uitat probabil ca este in direct sau poate chiar era convinsa ca nu este in direct. si a scapat-o mana ))
    Nu cred ca intr-o fraza in care amintesti si numele lui Medvedev si numele lui Obama si-ar fi permis un asemenea gest.
    Oricum, gafa nu poate fi trecuta cu vederea si tratata ca un simplu scarpinat in nas sau pe cine mai stie unde.
  • -3 (5 voturi)    
    Obama (Joi, 24 noiembrie 2011, 19:54)

    io [anonim]

    Pe Esca n-au concediat-o cand a zis 'pula' live la tv!
  • 0 (0 voturi)    
    Un exemplu de urmat. (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:03)

    mircea [anonim]

    Poate si unii jurnalisti de la noi,cu vocabular si gesturi suburbane vizavi de sefi de stat,guverne politicieni,ar merita dati afara pentru-ca ei sunt cei care au facut societatea romaneasca de azi, sa fie bezmetica si vulgara.Cred ca un jurnalist este obligat moral sa corecteze iesirile golanesti.Daca nu poate ,sa se lase de meserie.Altfel ,vom ajunge sa consideram injuraturile si jignirile ceva din cotidianul vietii si ne vom intoarce in timp ca ,comportament uman.
  • 0 (0 voturi)    
    obama ... (Joi, 24 noiembrie 2011, 22:14)

    geo65 [anonim]

    cand citesc ineptii de genul "obama - cel mai puternic om de pe planeta" aproape ca ma umfla rasul ... dragilor , e o marioneta , ca toti sefii de guverne si marii presedinti care executa ceea ce "Grupul" le dicteaza ; sunt slujbasi marunti ca si noi , doar pe o treapta mai sus , mai sus ...
    detalii , lamuriri ?
    cititi aci ... http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=58455
    • 0 (0 voturi)    
      The Prez (Vineri, 25 noiembrie 2011, 7:23)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui geo65

      "Fiecare grup, asociatie, companie sau corporatie are un lobbist in Wahington D.C. Presedintele este singurul ce reprezinta interesele poporului american ca un intreg".
      John Fitzgerald Kennedy
      • 0 (0 voturi)    
        kennedy (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:44)

        geo65 [anonim] i-a raspuns lui John M.

        Sa va reamintesc ca tocmai pentru ideile sale JFK a fost eliminat ? Cred sincer (din discursurile memorabile pe care le-a avut) ca JFK chiar credea in ceea ce citatul postat de dvs. expune cu clarviziune. Insa de atunci au trecut ani ("ca nori lungi pe sesuri") iar "Grupul" (generic vorbind) nu si-a mai permis derapaje de tipul JFK. Acum au mare grija la selectie. A propos : mai auziti acum vreun discurs de acest gen rostit de unul din "mai-marii zilei" ?