​VIDEO O femeie care face surfing evita la limita sa fie inghitita de o balena de 15 metri

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2011, 17:42 Actualitate | Internaţional


Imagini video surprinse de un cameraman amator arata cum o femeie care facea surfing in California a fost pe punctul de a fi inghitita de o balena cu cocoasa de 15 metri, care se hranea cu pesti aproape de suprafata apei, relateaza Daily Telegraph.

Surferita se afla pe placa la putini metri de locul unde balena a strapuns suprafata apei cu falcile larg deschise, pentru ca apoi sa se retraga in apa.

Balenele cu cocoasa se hranesc cu pesti mici, crustacee si plancton, la suprafata apei.

In ultimele luni, rezidentii din Santa Cruz, California, au relatat mai multe cazuri de astfel de intalniri "la limita" intre barci si balene.



Citeste mai multe despre   


















14996 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Evita? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:03)

    nano2k [utilizator]

    Ce era de evitat? A avut noroc chior.
    • +1 (3 voturi)    
      FAKE (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 8:23)

      video [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      VIDEO FAKE
  • +11 (13 voturi)    
    Pe naiba.. (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:06)

    Alius [anonim]

    Mai aproape erau cei cu Kayak-ul decat fata.
  • +8 (8 voturi)    
    Hi-hi-hi (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:06)

    Blow-me [anonim]

    Si chiar ar fi reusit sa o înghita?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:53)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Blow-me

      de inghitit nu dar cu siguranta ii facea oasele si organele praf. Probabil n-ar fi supravietuit.
  • +4 (10 voturi)    
    Cam greu (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:07)

    muciflenduri [utilizator]

    Cam greu pentru o balena cu cocoasa sa inghita un om... Daca ar fi fost un casalot, era alta treaba...
    • -2 (12 voturi)    
      imposibil (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:10)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      balena sa-nghita alta balena.
      • +3 (3 voturi)    
        lol (Vineri, 4 noiembrie 2011, 21:10)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui gigi

        S-a referit la un casalot care ar inghiti un om, nu la o balena care ar inghiti un casalot. Nu inceteaza sa ma uimeasca cum oamenii pot intelege cu totul altceva decat ce a intentionat sa transmita cineva in scris.
        • +2 (4 voturi)    
          pai si eu despre ce vorbeam? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 23:40)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

          o balena de uscat californiana.. :)
  • +2 (12 voturi)    
    erata (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:07)

    LupuMoralist [anonim]

    balenele se hranesc cu plancton, nu cu peste...
    • +1 (7 voturi)    
      Mai pune (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:28)

      esop [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      mina pe o carte sau macar pe wiki mah lupule...

      Exista peste 40 de specii de balene. Numai unele se hranesc cu plancton, altele cu pesti si crustacee, altele chiar cu pesti mai mari.

      Chiar si delfinul este o specie de balena, si nu maninca plancton.
    • +5 (5 voturi)    
      specii (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:35)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      Sant diferite specii. Unele specii de balene ataca si mananca balene. (in special pui)

      http://en.wikipedia.org/wiki/Killer_whale


      Nu era insa cazul aici. Fata nu ar fi fost inghitita ci eventual rasturnata. De asta s-a si dus langa cei cu caiacul care probabil erau la `whale watching`.
      • +3 (3 voturi)    
        Killer Whale nu e tehnic balena (Vineri, 4 noiembrie 2011, 21:23)

        balena [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Orcas cum se mai numesc sunt de fapt delfini. Balenele adevarate sunt din familia cetacee.
        • +2 (2 voturi)    
          ia mai citeste (Vineri, 4 noiembrie 2011, 23:55)

          exe [anonim] i-a raspuns lui balena

          "cetacee" este un ordin, nu o familie. din care ordin face parte si orca (killer whale), si delfinii aia simpatici gen Flipper (tot din aceeasi familie cu orca, delfinide - adica delphinidae), si balena albastra, si aia cu cocoasa etc etc.
  • +12 (14 voturi)    
    Sunteti ridicoli (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:13)

    funny [anonim]

    Balena era la 10 m de tipa. In plus n-ar fi incercat niciodata sa o inghita pentru ca se hraneste cu alte chestii. Oricum, spectaculos filmul.
  • +12 (12 voturi)    
    Looser (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:16)

    jurnalisti de tot rasul [anonim]

    Si cum anume a evitat femeia sa fie inghitita?
  • +11 (11 voturi)    
    balena care inghite pui vii (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:20)

    sam [anonim]

    Au tradus si ei stirea, ca nici aia nu sunt mai breji, alearga dupa senzational.
    Nici vorba de inghitit, doar daca nu stii ce e aia balena.
    Animalul alerga dupa pestisori si in apropiere se afla o tipa pe care balena nici macar nu a luat-o in seama.
  • 0 (8 voturi)    
    Oare asa?... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:35)

    dorel [anonim]

    Eu stiam ca femeile inghit, nu balenele inghit femei...
    Oricum, nu facea mai mult de 5 peshti ptr balena, tipa aceea...
  • +11 (11 voturi)    
    cam eronat articolul... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:57)

    digitalscribe [anonim]

    Balenele fac cercuri cercuri, in grup si scot bule de apa creand un "perete" de bule.

    Pestii se sperie de bule si stau grupati.

    Apoi, unele din grup vin pe dedesupt si pestii urca spre suprafata inaintea balenelor. La suprafata se inchide capcana si rezulta ce-ati vazut.

    Daca puneti pauza, o sa vedeti cu putin timp inainte sa apara balenele (sunt cel putin 2 in film apropos) apar pestii, multi si disperati.

    Balenele vaneaza in grup bancuri de pesti si fac cu randul la facut "gardul" de bule de aer si la inchis capcana pe dedesuptul "tubului" de bule de aer.

    Sunt niste fiinte foarte inteligente si scopul lor nu era sa prinda o femeie. Au o gramada de dinti lungi ca un pieptene pentru a filtra apa de pestii marunti, in nici un caz nu prezentau pericol pentru femeie.

    Cel mult se ciocneau... probabil destul de violent, dar nu cred ca se intampla cine stie ce... o vanataie ceva poate...

    Mai studiati... natura e plina de lucruri minuntate, doar sa vreti sa le gasiti.
    • +2 (2 voturi)    
      cam asa (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:20)

      Ergo [anonim] i-a raspuns lui digitalscribe

      Ai dreptate, ai vazut bine si pestisorii disperati, dar ce ai vazut in plan indepartat, spre barca, nu era o alta balena, ci inotatoarea celei care a sarit. :) Atat e de mare animalul.
      • +3 (3 voturi)    
        Erau 2 balene, clar. (Vineri, 4 noiembrie 2011, 23:32)

        dragon [anonim] i-a raspuns lui Ergo

        Nu se vede o inotatoare, ci o alta balena... Doar daca nu s-a despicat balena in doua mai mici cand a vazut frumusetea de sirena de la suprafata.
  • +8 (8 voturi)    
    da da..cum sa nu (Vineri, 4 noiembrie 2011, 18:58)

    ribelalu [anonim]

    O inghitea pe naiba. Balena cu cocoasa are in gura 400 de fanoane lungi de circa 80 de centimetri (maxim 1 metru). De-aia se si harneste "cu pesti mici, crustacee si plancton" (asa cum scrie si in articol), pentru ca altceva nu trece printre fanoanele alea.
    • 0 (0 voturi)    
      pinocchio! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 13:14)

      ana [anonim] i-a raspuns lui ribelalu

      unii cred inca in povestea lui carlo goldonni (parca asa se scrie?), pinocchio, cum ca o balena poate inghiti oameni!
      poate aceiasi cred inca si in zana dintisorilor!
  • -1 (1 vot)    
    Inghitita? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:05)

    Mircea [anonim]

    Nu avea cum sa fie fata inghitita. Acolo unde se juca apa era pana la brau, balena nu poate ajunge la adancimi atat de mici , esueaza pur si simplu!
    Intr-o alta publicatie stirea era sub forma "barca era sa fie inghitita". Pai, hotarati-va.
    Oricum, daca balena nu patrunde pe plaja, n-are farmec.
  • 0 (0 voturi)    
    gura lumii (Vineri, 4 noiembrie 2011, 20:36)

    pacala [anonim]

    o femeie era cat p'aci sa'nghita o balena.
  • -2 (4 voturi)    
    waw (Vineri, 4 noiembrie 2011, 22:15)

    flo [anonim]

    O stire pentru idioti de americani care erau sa faca infarct cand au vazut. Cu cat ne inmultim mai mult pe acest pamant cu atat mai mult iese la suprafata prostia umana si manipularea!
  • 0 (0 voturi)    
    camera (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 9:44)

    dl [anonim]

    si cea/cel care filma era tot pe aproape? ma asteptam sa spuna ceva de uimire dar tace si filmeaza de zor. de fapt era o gasca de oameni acolo si o balena care isi vedea de treaba. uimitor :)
  • -1 (1 vot)    
    stire (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 11:30)

    Protoss [utilizator]

    iar pescarusii sunt oamenii care se uita la DD in direct si in reluare, oricum stire total pe langa, nu se sperie nici balena aia de pe placa de surf nici asta care filmeaza
  • 0 (0 voturi)    
    pi buni (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 12:57)

    emil racovita [anonim]

    eu zic sa omoram toate balenele cu cocoasa pt ca-s pericol, fato! chiar daca nu a inghitit-o pe aia, oricum a udat-o si asta nu-i in regula; voua v-ar place sa va stropeasca cineva cand sunteti pe surf?

    nu inteleg cine filma?

    milica
  • +2 (2 voturi)    
    Cand am citit titlul (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 13:10)

    Georgia Baleanu [utilizator]

    si am deschis stirea ma asteptam sa vad cu totul altceva in filmulet, ma gandeam ca voi vedea femeia luptand disperata sa scape 'la limita' de o balena rea si fioroasa careia i s-a pus pata si vrea cu tot dinadinsul sa o inghita :))))
    Eventual in picioare pe placa de surf, pe coama unul val, si balena venind dramatic din spate, cu o gura larg deschisa, cam ca in Falci, asa .... :)
  • 0 (0 voturi)    
    la limita maxima (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 17:41)

    karadeniz [anonim]

    Mai aproape de balene, caci in imagini se vad doua, a fost ambarcatiunea cameramanului decat surferita iar intre aceasta si balene se afla caiacul. Nu e clar cine avea 15 metri balena sau cocoasa. Oricum ma bucur ca americanii au adoptat in sfarsit sistemul metric.
  • 0 (0 voturi)    
    Balena mancatoare de oameni... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 8:10)

    Pasha [anonim]

    Numai niste sfertodocti,pot emite asemenea tembelisme:balena mancatoare de oameni!Daca va duceati la scoala pentru a invata,ati fi aflat ca balena are FANOANE ,printre care filtreaza apa si astfel retine planctonul.Deci, are un gratar in gura. Doar orca sau casalotul au gura cu dinti.Dar voi sunteti ziaristi si aveti voie sa fiti inculti,si evident nici sa nu puneti mana pe carte.