VIDEO Momentul in care musulmanul radical care a atacat ambasada SUA din Bosnia a fost impuscat de un lunetist, surprins de camerele video

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 10:46 Actualitate | Internaţional


Atacatorul a fost ranit
Foto: Reuters
Camerele video au inregistrat momentul in care un lunetist din politia bosniaca il impusca pe musulmanul radical care a atacat vineri ambasada americana de la Sarajevo, transmite LiveLeak. Un barbat inarmat cu o pusca Kalasnikov a tras vineri mai multe focuri de arma spre ambasada Statelor Unite din capitala bosniaca. Cel putin un agent de paza a fost ranit. Atacatorul a fost identificat drept Mevlid Jasarevic, 23 de ani, din Novi Pazar, un islamist radical, membru al sectei Wahhabite.

Dupa ce Jasarevic a deschis focul, politia bosniaca a inconjurat imediat zona, care a fost inchisa traficului.

Dupa mai putin de o ora de la inceputul atacului, Jasarevic a fost ranit de un lunetist al politiei bosniace, fiind arestat. Incidentul a fost descris de oficialii bosniaci ca "atac terorist".

Primarul capitalei, Alija Behmen, a declarat ca barbatul "s-a coborat din tramvai, inarmat cu un Kalasnikov, si a inceput sa traga spre ambasada americana". Martorii au spus ca Jasarevic i-a indemnat sa se indeparteze, spunandu-le ca urmeaza sa atace doar misiunea diplomatica a SUA.

Ambasada SUA la Sarajevo este situata intr-o zona centrala din capitala bosniaca, unde se afla numeroase companii, sedii de universitati si magazine. Cladirea misiunii diplomatice americane a fost in 2002 tinta unei amenintari teroriste, insa nu a fost niciodata atacata.

Capitala Sarajevo este predominant musulmana.

Atentie, imagini dramatice!







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10301 vizualizari

  • -30 (48 voturi)    
    musulman radical? (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:13)

    anonim [anonim]

    o fi fost musulman radical sau un om satul de politicile duse de SUA impotriva cam tot ce nu se supune normelor noii ordini mondiale??

    o sa stergeti si acest comentariu orare?
    • +11 (15 voturi)    
      Eu (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:42)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Se pare ca nu ți-a șters mesajul.
      • +16 (20 voturi)    
        Un musulman extremist mai putin (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 14:39)

        Jihadul impotriva intregii Omeniri [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Culmea prostiei si fanatismului: vin americanii si ii bombardeaza pe criminalii sarbi ca sa salveze vietile sutelor de mii de musulmani de-ai tai, bosniaci, iar tu te apuci si tragi cu arma in ambasada USA..

        Data viitoare (pt ca nu s-a terminat in Bosnia, e doar o amanare pt ca sunt acolo trupe NATO care, culmea, ii protejeaza tocmai pe acesti retarzi islamizati) cred ca liderii americani nu se vor mai grabi prea tare cand Sarajevo va fi asaltat de militiile sarbesti..
        • +8 (10 voturi)    
          Daca pleaca americanii, sau ma rog trupele NATO... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 21:28)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Jihadul impotriva intregii Omeniri

          ...ii prajesc sarbii pe domnii radicali islamisti pe gratarul de mici...
    • +23 (31 voturi)    
      protest (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:49)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Vad ca incerci sa justifici actiunea musulmanului radical. Ti se pare normal ca un tip cu un AK sa traga dupa niste functionari care nu nicio treaba cu tampeniile tale.

      Dupa parearea ta, daca ar fi murit cativa tati,mame,frati,surori de american, in ambasada aia, lumea ar fi progresat si toate problemele noastre ar fi disparut.
      • -3 (9 voturi)    
        Referitor la mame, tati (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 23:00)

        fny.ro [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

        Alte mame, tati, copii au murit in toate tarile atacate de SUA. De ce nu privesti si din perspectiva cealalta?!
    • -3 (21 voturi)    
      Musulmani dezaxati psihic. (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca nu erau SUA ,Croatia nu era musulmana.Drept multumire ,omoara.La musulmani se potriveste proverbul:"pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti".Daca lumea ar mai fi fost impartita in doua tabere,musulmanii nu erau acum in Europa.In loc sa le multumeasca americanilor ,ii omoara.Pana se vor intoarce americanii impotriva lor si atunci nu stiu cine-i mai scapa.Nostradamus a prezis ca musulmanii vor fi alungati din Europa si actiunile acestor dezaxati redusi mintal spre asta duc.
      • +13 (13 voturi)    
        Croatia nu e Bosnia... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 13:09)

        toro [anonim] i-a raspuns lui mircea

        deci Croatia nu e musulmana. Dar Bosnia este.
      • +4 (6 voturi)    
        religii (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 19:00)

        fiji [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Croaţia nu fost niciodată musulmană ci, dintotdeauna, catolică. Musulmană în majoritate a fost şi este Bosnia iar Serbia este ortodoxă. Între aceste două religii: musulmană şi creştină, şi cele două confesiuni creştine: ortodoxă şi catolică s-a dus şi se mai duce încă conflictul din fosta Iugoslavie.
        • +1 (1 vot)    
          +3! bravo (Luni, 31 octombrie 2011, 6:21)

          samoa [anonim] i-a raspuns lui fiji

          Bosnia este majoritar crestina. Musulmanii au majoritate relativa(~60% crestini, ~40% musulmani). Imi place si 'a fost si este'. Mai curand n-a fost, nu este dar va fi:).
  • +4 (20 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:38)

    baubau [anonim]

    Pacat ca asemenea oameni atrag prejudecati si hule asupra intregii comunitati musulmane...
    • +9 (25 voturi)    
      Da, asa-i ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 12:26)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui baubau

      El si inca vreo 2 miliarde ca el ...
    • +12 (18 voturi)    
      oare de ce (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 12:54)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui baubau

      Daca musulmanii moderati ar lua atitudine impotriva blestematilor de extremisti, poate ca rasa asta nu ar mai fi privita ca un fel de paria social. Pana atunci, sper sa va bucurati de statutul de potentiali teroristi de fiecare data cand vreti sa va urcati intr-un avion. Religious freaks...
      • +9 (9 voturi)    
        nu sunt musulman (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 14:56)

        baubau [anonim] i-a raspuns lui Archon

        Incetisor fratioare, ca nu sunt musulman, dar totusi pot sa judec asupra faptului ca un idiot ca asta poate atrage hula intregii lumi...
        Asa suntem si noi romanii: cativa tigani fura in Italia, violeaza, bat, etc... si toata Italia spune ca asa suntem toti romanii.

        Ce atitudine au luat romanii "moderati" ompotriva tiganimii? Crezi ca toti romanii se pot bucura de statutul de potentiali hoti si cersetori cand ne urcam intr-un avion?

        Ti se pare corect?
      • -2 (16 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 15:23)

        x [anonim] i-a raspuns lui Archon

        \
        pentru ca nu exista musulmani moderati.
      • -1 (5 voturi)    
        intrebare (Duminică, 30 octombrie 2011, 1:51)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui Archon

        ce inseamna "musulman moderat"? Am auzit o dezbatere privind musulmanii din europa iar un domn a explicat frumos ca "musulmanii moderati" nu respecta de fapt Coranul. Sunt un fel de "crestini" care calca o data, cel mult de doua ori pe an pe la biserica (oricare ar fi ea).
      • +3 (7 voturi)    
        Supravietuire (Duminică, 30 octombrie 2011, 2:32)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Archon

        Musulmanii normali sint preocupati sa-si cistige existenta intr-o lume infestata de coruptie si imoralitate, un nivel atit de ridicat al raului, care noua europenilor ne este de neinteles.

        Intensitatea extremismului musulman nu se datoreaza doctrinei si urii fata de dusman, asa cum sintem tentati sa credem. Teroristii sinucigasi sint adesea copii, femei, tineri sau oameni cu probleme psihice, nestiutori de doctrine. De asemenea victimele sint frecvent alese din rindul musulmanilor, fara nici o legatura cu americanii sau crestinii. Secretul din spatele terorismului este mentinerea puterii in lumea musulmana, putere bazata pe coruptie si violenta.

        Tinta principala a terorii nu e SUA sau crestinitatea, asa cum ne place sa credem. Tinta principala a terorii este chiar civilizatia musulmana si innoirea ei accelerata indusa de tehnologie. Structurile stravechi de putere se prabusesc, reactioneaza in disperare, iar musulmanul normal, moderat isi cistiga cu greu existenta. Forma lui de impotrivire, cea mai eficienta dealtfel, este chiar supravietuirea.
  • +4 (18 voturi)    
    Well... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 11:52)

    andrei [anonim]

    nu l-au impuscat in cap, asta arata un pic de umanitate.....
    • -2 (4 voturi)    
      ...well, practice again!... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 19:12)

      RCMP ERT [anonim] i-a raspuns lui andrei

      @ Andrei..: .care umanitate, ???...nu l-au nimerit, vrei sa zici !
      mai studiati copii, mai studiati. :)
      • +1 (1 vot)    
        Clar (Duminică, 30 octombrie 2011, 0:41)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui RCMP ERT

        Prost lunetist, a vrut sa traga in cap, dar l-a nimerit in picior. O fi fost vantul.
  • +5 (13 voturi)    
    am o intrebare : (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 12:31)

    danarad [anonim]

    daca erau mai multi, primeau rezolutie onu don't fly, aveau sustinerea nato si erau inarmati, ca in Libia ?
    • -1 (11 voturi)    
      no way (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 13:10)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Primeau independenta.
  • -1 (11 voturi)    
    violenta (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 13:31)

    MirceaA [utilizator]

    Asa cum spunea Isaac Asimov, un evreu destept (au inceput sa fie rari), "violenta este arma primitivului". Si este valabila in ambele parti.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cred ... (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 21:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ... ca evrei destepti au inceput sa fie rari. Cred ca doar prefera sa nu iasa in evidenta.

      De acord cu matale ca evreii care ies in evidenta si fac politica statului evreu incep sa fie din ce in ce mai putin destepti, daca asta ai vrut sa zici. Da' vezi o stire tot pe-aici pe hotnews, recenta, despre cine se opune unor actiuni violente pe care le promoveaza un politician evreu de top. Ceea ce pe mine ma face sa cred ca chiar si in Israel inca exista destul de multi evrei destepti, care chiar incep sa se manifeste.
      • +1 (3 voturi)    
        da (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 21:16)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        din pacate sunt prea putin
  • +1 (9 voturi)    
    violenta nu-i buna la nimic. (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 14:13)

    letitia [anonim]

    cine scoate arma de arma poate fi ranit sau chiar ucis.Dumnezeul cel viu sa-i cerceteze pe toti teroristii,sa nu ajunga in iad.Sa le lumineze mintile,fiindca ei n-au voie sa ia vietile semenilor lor.Numai Dumnezeul cel viu ,Creatorul este stapan peste vietile oamenilor.
  • +1 (1 vot)    
    Regret (Duminică, 30 octombrie 2011, 15:32)

    sase sase [anonim]

    ... ca nu a impuscat vreo cativa americani ca sa-i invete minte sa-i protejeze pe islamistii radicali care au inflamat Balcanii si Orientul Apropiat!