VIDEO Consiliul National de Tranzitie a proclamat eliberarea Libiei​: Traiasca revolutia! Traiasca Libia!

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2011, 19:07 Actualitate | Internaţional


Revolutionarii din Sirte, intampinati ca eroi in Benghazi
Foto: Agerpres/AP
Guvernul tranzitional al Libiei a proclamat libertatea nationala in fata unei multimi uriase adunate in Benghazi, orasul unde a inceput revolta impotriva lui Muammar Gaddafi, dupa 42 de ani sub regimul sau, transmite Reuters.

"Proclamarea libertatii. Ridicati-va capetele. Sunteti libieni liberi", a declarat vice-presedintele CNT Abdel Hafez Ghoga.

"Poporul libian confirma respectul sau la adresa tratatelor internationale, determinarea de a respecta toate interesele mutuale si sa coopereze cu toate statele, in special vecinii Libiei", a continuat el.

Mii de oameni au murit in revolta care a inceput in februarie si s-a incheiat in fapt joi, cand Colonelul Muammar Gaddafi a fost ucis.

Abdul Jalil, liderul CNT, a multumit tuturor celor care au luat parte la Revolutie - de la rebeli la jurnalisti si a afirmat ca noua Libie va adopta legea islamica drept fundament.

Jalil le-a urat si protestatarilor din Siria si Yemen "victorie".

Primele alegeri post-Gaddafi urmeaza sa aiba loc anul viitor, in iunie.



Imagini cu intoarcerea revolutionarilor din Sirte in Benghazi








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1812 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    de ce in benghazi? (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:24)

    dum_i [utilizator]

    Benghazi era "liber" inca de la inceputul "revoltei".

    Asadar, de ce nu au ales un oras chiar "eliberat" in timpul celor 8 luni de razboi? Sirte de exemplu, ca ultim "eliberat" sau chiar Tripoli :)

    Sau, in afara de benghazi, nu prea se asteapta islamistii la multimi imense de "recunoscatori" ?

    Oricum, cu ocazia asta, am putut sa revedem cat de bine sa inteleg islamistii gen Al Qaida cu alde nato si sua cand e vorba de petrol la mijloc.
  • +2 (8 voturi)    
    Poanta-i veche prostu-i nou! (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:45)

    lumi [anonim]

    sau cum s-ar mai spune romanii au mai vazut filmul asta pe pielea lor din 1989 si pana azi.
    Asadar urmeaza "democratia" si 'libertatea" cu care si noi ne-am imbatat in Decembrie 1989 si nu ne-am trezit la realiate nici pana azi!!!!!!
    Ce pacat ca nu invata nimeni din greselile istoriei!
  • +3 (11 voturi)    
    QED ! (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:55)

    srpc [utilizator]

    in locul dictatorului, vine Sharia! sa va tineti de-acuma terorism cu baza in Libia, cretini occidentali !
    • +1 (5 voturi)    
      nu doar in libia (Luni, 24 octombrie 2011, 0:16)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui srpc

      crezi ca in egipt e democratie acum? :)) prin razboi se va relansa consumul.
  • +3 (11 voturi)    
    Revolutia din Libia (Duminică, 23 octombrie 2011, 20:11)

    mihai [anonim]

    Chiar nu ati remarcat ca s-a s-a afirmat raspicat necesara implementare a unei constitutii bazate pe Sharia(degradarea rolului femeii in societate,poligamia permisa,banci islamice cu rata a dobanzii zero)?Alti extremistii islamici adusi la putere de Occident...
  • +1 (7 voturi)    
    In sfarsit un reportaj care spune adevarul !!!!! (Duminică, 23 octombrie 2011, 20:12)

    Husky [anonim]

    Ce orbi putem fi si cum ni se servesc niste minciuni absolut incredibile, chiar sub nasul nostru. Am gasit in sfarsit un reportaj care spune adevarul. Rebelii de azi vor fi islamistii de maine, nu stiu cum de West-ul nu realizeaza asta. Daca ati observat in fiecare clip rebelii striga constant "Allah Akbar" ... Nici nu vreau sa ma gandesc ce va urma. oricum, iata reportajul : http://www.liveleak.com/view?i=47e_1319379322
  • +4 (8 voturi)    
    Primavara araba (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:26)

    Orpheus [utilizator]

    Deci legea va fi bazata pe Sharia! Inca un Iran, mai mititel - exact de ce avea nevoie lumea...
  • +4 (4 voturi)    
    ceva putin mai interesant (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:29)

    dum_i [utilizator]

    "Preşedintele Consiliului Naţional de Tranziţie (CNT) Mustafa Abdeljalil a reiterat duminică la Benghazi, unde a fost proclamată "eliberarea" Libiei, că legislaţia ţării se va fonda pe sharia (legea islamică), relatează AFP, potrivit Mediafax.

    Duminică, el a citat ca exemplu legea privind divorţul şi căsătoria care, în timpul regimului lui Muammar Kadhafi, interzicea poligamia şi autoriza divorţul.

    "De exemplu, legea privind divorţul şi căsătoria (...) această lege este contrară sharia şi nu mai este în vigoare", a declarat Abdeljalil"
  • +3 (5 voturi)    
    harasho! (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:33)

    ceausheskoo [anonim]

    ha ha ha! ...ok...si cum ii cheama pe iliescu' si petre romanu' lor?
  • +2 (6 voturi)    
    deja vu (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:47)

    Ari3s [anonim]

    Desi au trecut 20 de ani, parca a fost ieri. Parca mai ieri ne uitam stupefiati la Iliescu, Stanculescu, Roman, cum isi faceau curaj in fata camerelor de luat vederi, propunand un guvern de tranzitie. Parca mai ieri strigam in gloata: ,,Dictatorul a murit! Traiasca guvernul provizoriu!". Daca stiam ca urmeaza jaful si dezbinarea nationala, ma lipseam. Suntem jucati pe degete.
  • +3 (5 voturi)    
    iata (Duminică, 23 octombrie 2011, 22:29)

    The Saker [utilizator]

    atmosfera de azi din Sirte, de la fata locului, dupa "eliberare":
    We will copy the words of a journalist from BBC that visited Sirte today:
    "Just back from return visit to devastated Sirte.I didn't see a SINGLE local out on the streets celebrating the "new" Libya"
  • +2 (6 voturi)    
    Traiasca revolutia! (Duminică, 23 octombrie 2011, 23:25)

    Baba Ana [anonim]

    Lasa ca o sa le treaca repede. Intre islamisti, "democratie" si setea occidentala de petrol, nu e prea mult loc pentru o viata linistita.
  • +1 (7 voturi)    
    sa vezi (Duminică, 23 octombrie 2011, 23:27)

    gopo111 [utilizator]

    ce o sa il plinga pe gadaffi astia, cind or incepe occidentalii sa le ia totul si v-or vedea ca nu le mai vine bani pt casa, masina si altele si v-or trebui sa munceasca de le sar capacele si dupa toate se v-or trezi si cu o gramada de datorii ca tara, cu toate ca stau fff bine la asta, ca oricum cineva le v-a lua banii tarii, si nu cred ca marionetele alea care cica conduc acum, cineva cine detine bancile
  • +1 (5 voturi)    
    hehe (Luni, 24 octombrie 2011, 0:39)

    bogdan [anonim]

    despre asta ce ziceti ? During the 2011 Libyan Civil War, the Great Manmade River was bombed by NATO, cutting off drinking water supplies for many Libyans as a result. (cautati pe net) e de tribunalul de la haga or ba ? standarde duble ? :))
  • +2 (2 voturi)    
    USA si democratia (Luni, 24 octombrie 2011, 12:47)

    Maria [anonim]

    asta au vrut NATO Europa si USA? aceasta e democratia mult clamata? O sa il regretati pe Gaddafi cu Sharia astora!