Hillary Clinton: Moartea lui Gaddafi marcheaza o noua era pentru Libia

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 9:49 Actualitate | Internaţional


Secretarul de stat american Hillary Clinton a declarat vineri ca moartea Colonelului Muammar Gaddafi marcheaza inceputul unei noi ere pentru Libia, potrivit Reuters.

"Moartea Colonelului Gaddafi a pus capat unui capitol foarte nefericit in istoria Libiei. Insa totodata marcheaza inceputul unei noi ere pentru poporul libian, si speram ca ceea ce am vazut eu in Tripoli marti, nerabdarea oamenilor sa construiasca o noua democratie, sa inceapa cu adevarat", a declarat Clinton in cadrul unei conferinte de presa din capitala Pakistanului, Islamabad.

Fostul lider libian Muammar Gaddafi a murit, joi, la putin timp dupa capturarea sa de catre fortele Consiliului National de Tranzitie de la Tripoli.

El a fost arestat in apropiere de Sirte, dupa ce a incercat sa paraseasca orasul, cazut joi in mainile soldatilor noului regim. El a fost dus de urgenta la spital, insa a murit din cauza ranilor. Potrivit unei alte variante, Gaddafi a murit intr-un schimb de focuri cu soldatii CNT. Mii de libieni au iesit pe strazi pentru a saluta moartea fostului lider de la Tripoli.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















823 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Ingerul american al pacii (Vineri, 21 octombrie 2011, 9:55)

    php [anonim]

    Da, era anarhiei si a saraciei.
  • +2 (6 voturi)    
    incepe o noua era (Vineri, 21 octombrie 2011, 9:57)

    Hans Metter [utilizator]

    una in care smecheria, lipsa de bun simt, manelareala si furtul vor fi in prim plan...

    cat timp occidentul se ocupa de resurse tarii libienii se vor uita la Acces direct si vor citi click cancan si libertatea...

    e bine ca libia a scapat de dictatura si sper sa nu fie asa cum am scris mai sus... scenariul insa imi este cunoscut
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 21 octombrie 2011, 10:46)

    Marcu [anonim]

    O tara a carei prima caramida pusa la temelie este o crima barbara in loc de un proces drept si just nu poate avea democratie, civilizatie, justitie!

    Romanii stiu de ce.
  • 0 (4 voturi)    
    Bun venit in democratie frati libieni! (Vineri, 21 octombrie 2011, 11:44)

    -2peu- [anonim]

    Pregatiti-va alifia!
    • -2 (2 voturi)    
      Hi, Jibril ... (Vineri, 21 octombrie 2011, 11:52)

      utug [anonim] i-a raspuns lui -2peu-

      Asta a spus Dna Hillary libienilor cand a fosat in vizita la Tripoli si l-a revazut pe Jibril ...

      Hilarious Clinton in Tripoli Libya
      http://www.youtube.com/watch?v=ctm-P1Ie2mg

      http://www.occasionalplanet.org/2011/07/26/libya-what%E2%80%99s-wrong-with-this-picture/
  • 0 (4 voturi)    
    Cate contracte? (Vineri, 21 octombrie 2011, 11:51)

    adi [anonim]

    Intrebari de 100 de puncte: Cate contracte s-au semnat de la capturarea lui Gaddafi?
    Cat petrol mai este al libiei de cand a cazut regimul?
    Va fi bula imobiliara si la ei?
    Cat timp le va lua pana vor spune ca era mai bina pe vreme lui Gaddafi? etc.
    Continuati voi va rog.
  • 0 (4 voturi)    
    hi (Vineri, 21 octombrie 2011, 12:04)

    vasile [anonim]

    eu din cate am inteles Libia era o tara foarte prospera,in plus nu era un stat in care sa se aplice Sharia,in plus cine isi asuma responsabilitatea pentru dezastrul care va veni?