Un test de inteligenta cu doua solutii a devenit viral pe internet

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 iulie 2017, 14:05 Life | Fun

Test de inteligenta
Foto: Captura Facebook
Un test de inteligenta distribuit pe Facebook si preluat de tabloidul britanic The Daily Mail a devenit viral, scrie msn.com. Creatorul testului, publicat initial de Go Tumble si difuzat pe Wikr, inainte de a fi preluat pe Facebook, avertizeaza ca problema nu este asa de simpla cum pare si ca exista doua solutii.



Care sunt cele doua solutii propuse la problema:

Solutia 1:

1: Suma primei adunari este adunata in a doua linie a problemei in primul termen al ecuatiei.
Randul unu: 1 + 4 = 5
Randul doi: 2 + 5 = 7. La aceasta suma se aduna rezultatul primului rand: 5 + 7 = 12
Randul trei: 3 + 6= 9, la care se adauga suma de la randul 2: 9 + 12 = 21.
Solutia problemei: 8 + 11 = 19, la care se adauga 21: 19 + 21 = 40.

Mai exista insa o solutie la aceasta problema.

Solutia 2: Al doilea termen al adunarii este inmultit cu primul termen, dupa care se efectueaza adunarea

Randul unu: 1 + (4 x 1) = 5
Randul doi: 2 + (5 x 2) = 12
Randul trei: 3 + (6 x 3) = 21
Solutia: 8 + (11 x 8) = 96




















18162 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    am ajuns (Marţi, 18 iulie 2017, 14:40)

    nellino [utilizator]

    la sfarsitul internetului.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e sfarsitul (Marţi, 18 iulie 2017, 21:01)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      dar se vede de aici.
  • +16 (26 voturi)    
    mda... (Marţi, 18 iulie 2017, 14:51)

    andipetre [utilizator]

    inteleg ca autorul a fost smecher, a vrut sa fie neconventional, sa anuleze "prejudecati" etc., dar, in matematica, atunci cand scrii 2+5=12 ai o problema.

    Matematica se defineste prin rigoare, iar notatiile nu sunt niciodata interpretabile sau ambigue. "=" inseamna intotdeauna acelasi lucru, nu e nici o suma cu valoarea din expresia precedenta, nici lista nepotilor care au jucat fotbal, nici adresa IP a Daily mail. Daca simbolurile si constructiile matematice nu ar fi folosite riguros, atunci nimeni nu ar mai putea folosi aceasta stiinta pentru a modela lucruri complexe. Inchipuiti-va cum ar arata un domeniu de varf al matematicii, daca simbolurile ar avea semantici fluide, la latitudinea unui jucaus de pe FB.

    Sunt destule exercitii mai grele decat asta cu care mintile realmente inteligente se pot desfata in voie fara a face din matematica o expresie a arbitrariului.
    • -5 (13 voturi)    
      Dar nu e o problema 100% de matematica (Marţi, 18 iulie 2017, 15:57)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      e de logica, e o chestie vizuala in primul rand, ai niste pictograme aranjate intr-un anumit fel, care are o logica, in cazul articolului numere....si tu trebuie sa descoperi logica aranjarii lor in felul respectiv.
      • +6 (10 voturi)    
        Si matematica nu e logica?? (Marţi, 18 iulie 2017, 16:18)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Andipetre are perfecta dreptate. Cu o observatie: ar putea fi vorba de o alta baza de numeratie (nu e cazul aici evident), dar pana si asta ar trebui indicat. Asa oricine poate crea probleme absurde. De ex ce ai zice daca la rezultat nu ar fi adaugat rezultatul precedent, ci rezultatul unei functii de gradul 5 (poti alege orice alt numar mai mare) ce are ca variabila acel rezultat. Sa vedem cine mai rezolva problema...
      • +4 (8 voturi)    
        Atunci spune-mi si mie (Marţi, 18 iulie 2017, 18:09)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Cu ce e gresita solutia mea:

        1+4 = 5
        2+5 = 12
        3+6 = 21

        8+11 = 19
        9+12 = 89
        10+13 = 98

        Dupa cum vezi in stanga ai 1,2,3,4,5,6 8,9,10,11,12,13 si in dreapta ai corect (5, 19) urmat de cele mai de sus stanga doua cifre intai de sus in jos si apoi de jos in sus. 7 si 14 lipsesc pentru ca asa vreau eu, pentru mine este logic sa fie asa. In fond am asezat si eu niste pictogram. Putem si continua:

        15+18 = 33
        16+19 = 1516
        17+20 = 1615

        E bine?
        • -1 (3 voturi)    
          Pentru simplul fapt (Miercuri, 19 iulie 2017, 9:40)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

          ca nu urmezi regulile de baza setate de catre autorul problemei. Sfinte, chiar ca esti dus cu pluta. Sa inteleg, de exemplu, ca operatiile intr-o alta baza decat 10 nu sunt logice pentru tine? Ai gandire de copil inept care a picat examenul
          • +1 (1 vot)    
            Tie (Miercuri, 19 iulie 2017, 10:23)

            Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

            Ti se pare ca exemplul asta viral e in alta baza de numeratie???????????????????
  • +1 (9 voturi)    
    gresit (Marţi, 18 iulie 2017, 15:21)

    zig [utilizator]

    Intradevar sunt doua metode de calcul, dar solutia este aceeasi: 96.

    Pentru varianta 1:
    1+4=5
    2+5=7+5=12
    3+6=9+12-=21
    4+7=11+21=32
    5+8=13+32=45
    6+9=15+45=60
    7+10=17+60=77
    8+11=19+77=96
  • +4 (8 voturi)    
    Si inca una (Marţi, 18 iulie 2017, 15:42)

    rpd [utilizator]

    Mergand pe "logica" asta mai exista o solutie, a treia:
    1+4 = 5 --- 0 + 5
    (1+1)+(4+1) = 12 --- 5(rezultatul anterior) + (5 + 2) = 5 + 7
    3 + 6 = 21 --- 12 + (5 + 2 + 2) = 12 + 9
    4 + 7 = 32 --- 21 + (5 + 2 + 2 + 2) = 21 + 11
    5 + 8 = 45 --- 32 + (5 + 2 + 2 + 2 + 2) = 32 + 13
    6 + 9 = 60 --- 45 + (5 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2) = 45 + 15
    7 + 10 = 77 --- 60 + (5 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2) = 60 + 17
    8 + 11 = 96 --- 77 + (5 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2) = 77 + 19

    S(n) = (n + 1) + (n + 4) "=" S(n-1) + (5 + (n * 2))
    • +4 (8 voturi)    
      Exista si o a patra (Marţi, 18 iulie 2017, 18:10)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui rpd

      De fapt suspectez ca exista o infinitate de modele pe care ti le poti imagina ca "solutii". Este super mishto sa ai o fizica scrisa pe regulile matematice in care 1+2 fac 10, 1, 5, 8, 6, 21 samd. :)
  • +3 (3 voturi)    
    si inca una: (Marţi, 18 iulie 2017, 18:58)

    miculescu-rucar [utilizator]

    0.04+0.96=0
    0.04+0.96=+0.15
    cine stie sa descifreze ce semnifica aceste ecuatii?
    • 0 (2 voturi)    
      vad ca nu stiti,sau va prefaceti ca nu stiti (Miercuri, 19 iulie 2017, 4:13)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      rezolvare:
      4%(0.04) plagiat+96%(0.96)maculatura=0 zero valoare stiintifica
      4%(0.04)plagiat+96%(0.96)maculatura=+15%(0.15)spor de doctorat.
      daca partea stanga a celor doua ecuatii este identica si nu ne ocupam de ea,partea dreapta a celor doua ecuatii ne duce la urmatoarea concluzie:
      0(zero)valoare stiintifica =+15% spor de doctorat
      qed!
  • +2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 18 iulie 2017, 19:47)

    radukku [utilizator]

    Slabut "test". De fapt, e o simpla intrebare a unui test de inteligenta mai de doamne-ajuta. Sunt niste serii de numere cu simboluri matematice puse la deruta.
  • +3 (3 voturi)    
    cu argumente fortate (Marţi, 18 iulie 2017, 23:18)

    Mihai Bucur [utilizator]

    se pot construi multe solutii. Uite una care foloseste in mai mare masura aritmetica.
    1+4=5 luam relatia complet in serios aritmetic (ceea ce, evident, putem face) si de aici deducem
    1+2=3
    Mai departe, consideram egalitatile ca fiind doar simbolice, sau pictografice, dar luam in serios adunari aritmetice pe ambele parti.
    1+2=3
    2+5=12
    3+6=21 Observam ca adunand tot ce avem in stanga
    obtinem 1+2+2+5+3+6=19= 8+11
    Si putem zice (de ce nu) ca suma aritmetica a partilor din stanga trebuie sa fie egala cu suma aritmetica a partilor din dreapta. Adica avem 8+11=3+12+21si deci 8+11=36
    In paranteza, amintesc si opinia ca testele IQ nu masoara inteligenta, ci capacitatea unor smecheri de a rezolva teste IQ.
    • +1 (3 voturi)    
      Am rezolvat un test de inteligenta (Miercuri, 19 iulie 2017, 3:13)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

      O singura data in viata: la 18 ani, dupa ce am stat afara 2 ore, la recrutarea in armata. In februarie fiind sub -20 de grade dupa cele 2 h nu mai puteam tine nici pixul in mana, dara-mi-te sa mai si termin testul in timp util. Obtinand un rezultat jalnic cei din comisie m-au intrebat daca am probleme la scoala, daca am ramas corigent, etc. Le-am spus ca am o medalie la inetrnationala la fizica si inca o nationala. In ciuda testului mizer am fost "apt" - asa scria pe stampila pe care am primit-o pe dosar. Anul era 1998. Seful comisiei - un maior - m-a salutat "tinere recrut, ne vedem la anu'" si i-am raspuns "nu ne vom mai vedea niciodata, sa traiti".

      Urmand facultatea incorporarea s-a terminat, in 2004 am plecat definitiv din tara si in 2007 serviciul militar nu a mai fost obligatoriu.

      Asadar unde am fost "apt" nu am mai ajuns niciodata insa in domeniile celelalte testul acela a fost irelevant. Traiesc bine, sunt sef de catedra la o universitate straina in top 100 si niciodata nu am mai fost curios sa vad ce fac la un test de inteligenta.

      Asadar: testele de inteligenta POT masura intr-adevar inteligenta unei persoane insa nu o garanteaza in nici un fel.

      Cu toata stima.
  • +2 (2 voturi)    
    Raspuns corect (Miercuri, 19 iulie 2017, 8:41)

    RenikiRem1 [anonim]

    1+4=5
    2+5=7
    3+6=9
    8+11=19

    Restul sunt povesti.