Deși a fost iarăși una dintre cele mai active echipe de pe piața transferurilor, Chelsea a suferit deja primul eșec din Premier League. Londonezii au pierdut în deplasare la West Ham United, scor 3-1, în etapa a doua din Premier League.

Mauricio Pochettino, ChelseaFoto: Paul Terry / Zuma Press / Profimedia

Chelsea, eșec pe terenul lui West Ham United

După remiza din prima etapă cu Liverpool (1-1), Chelsea a suferit primul eșec din actuala ediție de campionat.

Cu peste 300 de milioane de euro cheltuite doar în această vară pe transferuri, formația antrenată de Mauricio Pochettino a suferit un eșec usturător cu West Ham United, în etapa a doua din Premier League.

Nayef Aguerd a deschis scorul după doar 7 minute pe London Stadium, însă scorul pauzei a fost stabilit de Carney Chukwuemeka (min 28).

La pauză Chelsea putea conduce cu 2-1, dar Enzo Fernandez a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 43.

În a doua repriză, „ciocănarii” au preluat conducerea după reușită lui Michail Antonio (min 53), însă gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 67, când Aguerd a primit al doilea cartonaș galben.

Chiar și așa, formația gazdă a rezistat și chiar a marcat golul 3 în al 5-lea minut de prelungire. Lucas Paqueta a fructificat o lovitură de la 11 metri.

După două etape, Chelsea ocupă locul 14 cu un punct, în timp ce West Ham United are 4 puncte și ocupă locul 6.