Emil Boc a cerut o ancheta la Deta: Pentru siguranta cetateanului trebuie oameni bine pregatiti si aflati acolo unde trebuie si nu in birouri

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2011, 16:36 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat, marti, ca i-a solicitat ministrului de Interne, Traian Igas, sa initieze o ancheta detaliata atat asupra evenimentelor din orasul Deta, cat si la nivelul intregului aparat politienesc, pentru a restructura sistemul si diversele "retele" care functioneaza de 20 de ani.

"La solicitarea expresa pe care i-am adresat-o, ministrul Igas are o ancheta in detaliu cu ce se intampla la Deta, dar si in intregul sistem politienesc", a spus Boc, citat de Mediafax.

El a sustinut ca anchetarea persoanelor vinovate, indiferent despre cine este vorba, reprezinta o dovada de functionare a statului de drept, dar ca procesul de reforma trebuie continuat pana la capat, astfel incat populatia sa se simta in siguranta.

"Pentru asta trebuie oameni bine pregatiti si aflati acolo unde trebuie si nu in birouri. Acest lucru se intampla in momentul de fata, prin restructurarea aparatului politienesc concomitent cu destructurarea unor retele din ultimii 20 de ani intre diverse structuri politienesti si nu numai, care nu au conferit siguranta cetateanului", a adaugat premierul.

In noaptea de sambata spre duminica, pe o terasa din centrul localitatii Deta a izbucnit un conflict intre mai multe persoane, in urma caruia trei tineri au fost injunghiati.

Agresorul a fost identificat ca fiind Bogdan Daniel Roman (31 de ani), fiul primarului din orasul Deta, Petru Roman (PDL). Potrivit politistilor, si fratele acestuia, Calin Roman (27 de ani), a fost implicat in scandalul de la terasa din centrul orasului Deta.

Cei trei tineri injunghiati, cu varste cuprinse intre 22 si 31 de ani, au fost transportati la spital. Doi dintre raniti au ajuns la Spitalul Judetean de Urgenta Timisoara, starea lor fiind stabila, iar al treilea la spitalul din Deta, el fiind externat.

In aceasta cauza sunt cercetati atat fiii primarului din Deta, cat si alte trei persoane. Patru dintre acestia au fost retinuti, iar Bogdan Roman este in continuare cautat, fiind dat in urmarire nationala si in consemn la frontiera.

Ministrul de Interne, Traian Igas, anunta, luni, ca a dispus o ancheta la Deta, seful Politiei Romane, Liviu Popa, mergand in Timis.

Liviu Popa spunea ca a venit in Timis pentru a face o ancheta si a stabili cum s-a desfasurat activitatea politistilor in cazul scandalului din Deta, precizand ca si-a intrerupt concediul pentru acest lucru si asigurand ca va avea toata fermitatea in desfasurarea anchetei.


Citeste mai multe despre   


















844 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    boc (Marţi, 26 iulie 2011, 16:42)

    darth vader [anonim]

    niciodata nu-i prea tarziu...
    • -1 (1 vot)    
      bah milutz... (Marţi, 26 iulie 2011, 17:41)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui darth vader

      de ce vorbesti prostii? cand pretenu tau "dotat intelectual" de la interne zicea ca nu e problema daca dam afara din politie ca in locul lor vin astia din scoli care nu au 2 ore de experienta si tu i bagi sa se lupte cu interlopi si interese de sefi si politicieni... vad treaba ca cineva trebe sa treaca si pe la scoala de vara a tineretului pedelist... poate asa se mai schimba ceva... si apropo bai demagogule mai ceri pe unde te duci sa nu vina politistii in uniforma, sa vina in civil ca sa nu fi vazut cu politisti pe langa tine?
      • +1 (1 vot)    
        @Ci Ciong (Marţi, 26 iulie 2011, 20:24)

        darth vader [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

        Esti distractiv....:)
        Restructurarea profesionala este un lucru bun pentru orice lucrator din sistem.
    • -1 (1 vot)    
      restructare (Marţi, 26 iulie 2011, 18:16)

      erty [anonim] i-a raspuns lui darth vader

      restructurarea o fac astia exclusiv pe oamenii din strada si dupa ai te plangi ca nu se simt cetatenii in siguranta......
      • +2 (2 voturi)    
        @erty (Marţi, 26 iulie 2011, 18:50)

        darth vader [anonim] i-a raspuns lui erty

        si daca aia care stau in strada stau ca prostu' si nu fac nimic e bine?
  • 0 (4 voturi)    
    Banatzanu' mafiot ! (Marţi, 26 iulie 2011, 16:56)

    bm [anonim]

    ..bai ce tari ni-s noi, mafiotii din Banat...ii bagam in buzunar pe mitici...!
  • +2 (2 voturi)    
    SCANDALUL (Marţi, 26 iulie 2011, 17:03)

    PESIMISTUL [anonim]

    ce atata timp si atatea costuri pentru un caz foarte simplu de rezolvat? Nu se vede si de la o posta ce s-a intamplat acolo ?
    Luati mai repede masuri la astfel de situatii pentru ca nu or sa mai aiba credibilitate autoritatile statului in fata cetateanului corect.
  • +3 (3 voturi)    
    politia romana sau (Marţi, 26 iulie 2011, 17:07)

    kin3zu78 [utilizator]

    mai bine zis mafia romana. Cei mai nevolnici oameni platiti din banii nostri, sunt stat in stat , mana in mana cu infractorii. politia romana nu merita nici macar de 1 leu lumanari nu isi fac datoria, nu apara interesele cetatenilor , dincontra protejeaza si apara propriul interes si mana de unde papa. Mie o mare scarba cand aud de ei si astfel de cazuri. Exemplu de politist de la sectia 6 politie din capitala, chemat la un scandal ce spune dumnealui partii vatamate:
    pai domnule daca vrei sa ai liniste ( vecinul recalcitrant e fost puscarias ) vinde casa si atunci o sa fii linistit !! Rusine ati facut uniforma aceasta de tot rasul
  • 0 (2 voturi)    
    precizare (Marţi, 26 iulie 2011, 17:29)

    srpc [utilizator]

    degeaba e agentul in strada! daca intervine, i se spune raspicat sa-si vada de treaba, fiindca seful lui e in relatii apropiate cu infractorul sau cu un protector al acestuia! agentul va avea de ales intre a-l sanctiona (cu efect pe termen ff scurt) pe infractor si a-si risca postul sau a inchide ochii; rezolvati problema numirilor politice in Politie si apoi cereti performanta in strada.
  • +3 (3 voturi)    
    initiativa laudabila (Marţi, 26 iulie 2011, 17:32)

    Dragos A. [anonim]

    Asta a caracterizat intotdeauna conducerea Boc: restructurarea si optimizarea, rand pe rand, a tuturor aparatelor si sistemelor. Vorba dansului, tot felul de retele care functioneaza dupa bunul plac de 20 de ani, tot felul de "uscaciuni" si putregariuri, trebuie extirpate
  • +1 (1 vot)    
    Birouri (Marţi, 26 iulie 2011, 17:33)

    Vizitiul [utilizator]

    Trebuie oameni bine pregatiti si in birouri, ca doar nu merge treaba de capul ei asa dupa regula noi muncim, nu gandim.
  • +1 (1 vot)    
    gramada cere varf (Marţi, 26 iulie 2011, 17:33)

    soricel80 [anonim]

    ma mir ca pana si asa ceva ajunge in atentia unui deja foarte incarcat prim-ministru, ca emil boc. dar daca de asta e nevoie pentru a fi rezolvata situatia asa cum trebuie atunci asta e. sper ca vom ajunge curand ca fiecare sector sa functioneze asa cum trebuie
  • 0 (0 voturi)    
    prm (Marţi, 26 iulie 2011, 17:55)

    dumi s [anonim]

    trebuie reformata si politia clar. si nu e nimeni mai potrivit so faca decat emil boc cel care a reformat totul in tara asta ca eram tot comunisti!
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare (Marţi, 26 iulie 2011, 17:58)

    uifalean [anonim]

    asa cum nici emil boc nu doarme in post sau la birou, nimeni nu are voie sa faca asta. toata lumea trebuie sa lucreze impreuna pentru a schimba tara asta, nu doar un om sa traga pentru toti. romanii trebuie sa se decida odata pentru totdeauna daca vor intr-adevar schimbarea
  • 0 (0 voturi)    
    omul bun la toate (Marţi, 26 iulie 2011, 18:06)

    bayas [anonim]

    daca ar putea emil boc sa faca fiecare proces verbal si ancheta si mai stiu eu ce. din pacate, sau din fericire pentru el, nu se poate, deci trebuie odata sa invete toata lumea sa-si faca treaba si mai ales, sa renunte la stilul romanesc, caldut si corupt si de mantuiala
  • 0 (0 voturi)    
    adevarat (Marţi, 26 iulie 2011, 21:43)

    Ion Istrate [anonim]

    foarte adevarat , tara are nevoie de oameni mai bine pregatiti si daca vb de politie pe strazi ii vrem nu in birouri unde stau la caldurica si nu fac nimic. un om cu o gandire tanara si o perspectiva clara, un om ca Boc va reusi sa rezvolve situatia asta avem doar nevoie de timp , rabdare si cel mai important incredere ca omul asta stie ce face
  • 0 (0 voturi)    
    timp tim timp (Marţi, 26 iulie 2011, 22:00)

    Paul Vaneu [anonim]

    avem nevoie de o schimbare urgenta in ceea ce priveste politia, trebuie curatata de toti incapabilii care stau in birouri degeaba, si ceva imi spune ca cu timpul Boc o sa si reuseasca lucru asta...schimbarea asta, il vad un om cu un caracter si o moralitate puternica si un astfel de om e imposibil sa nu vrea o schimbare la capitolul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    siguranta (Marţi, 26 iulie 2011, 22:13)

    Titus Pavel [anonim]

    imi place ca vad la Boc initiativa si interes pentru aspectele de siguranta a populatiei, trebuie rezolvate cat mai repede altfel o sa ne fie frica sa ne mai lasam copii sa iasa din case
  • 0 (0 voturi)