FOTOREPORTAJ Cum arata China Town dupa festivitatea de deschidere

de Laurentiu Diaconu-Colintineanu     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 9:48 Actualitate | Esenţial


Doua vanzatoare, in asteptarea clientilor
Foto: Hotnews
Cu mare tam-tam a fost inaugurat in Afumati primul China Town din Romania. A participat premierul, a fost laudata investitia si au fost lansate invitatii pentru viitor. Cum arata insa complexul comercial in spatele fastului ceremonios?

Cum vii dinspre Bucuresti, dupa podul din comuna Voluntari rasare pe partea stanga - peste toate casele si celelalte firme - o pancarta uriasa ce semnalizeaza intrarea in primul China Town romanesc.

Dar, o data invins traficul, vizitatorul centrului comercial realizat 100% din investitii chineze poate incepe sa caute un loc de parcare in spatiul generos pus la dispozitie soferilor. Mii de magazine au fost anuntate la inaugurarea oficiala la care a participat si premierul Emil Boc. 95% dintre ele ar fi fost cumparate deja, restul ar fi de inchiriat, conform Camerei de Comert si Industrie romano-chineze.

Dar inauntru... surpriza! In halele promovate intens de maestrul Florin Piersic bate vantul. La prima vedere, nici 10% din magazine nu sunt amenajate. Altele sunt in curs de amenajare. Pe unele vitrine sunt deja lipite afise "De vanzare sau inchiriat".

Din echipamentele obligatorii in dotarea unui magazin lipsesc deocamdata casele de marcat. Preturi inca nu sunt afisate. Putinii vanzatori spera la afaceri en-gros, nicidecum nu se bazeaza pe clienti persoane fizice. Iar multi dintre patroni au si alte magazine in deja celebrul "Dragon Rosu".


China Town de Romania from Laurentiu Diaconu-Colintineanu on Vimeo.



Citeste mai multe despre   


















8739 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cum va arata peste 1 luna? (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:09)

    Claudiu [anonim]

    Ar fi interesat sa se refaca acest articol peste 1 luna sa vedem cum va arata atunci.
    Inteleg din articol ca desi se numeste "town" este de fapt doar un centru comercial? Cred ca articolul ar fi putut cuprinde mai multe detalii.
    • +2 (2 voturi)    
      Chinatown (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:26)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Pai cautati Chinatown pe Google Images si veti intelege ca ceea ce se numeste China Town la noi e un 0, n-are nici o legatura. Practic se utilizeaza numele de China Town pentru a eticheta un alt centru trist de "angro".
  • 0 (0 voturi)    
    Picatura chinezeasca :) (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:10)

    Vizitiul [utilizator]

    :)))
  • 0 (0 voturi)    
    china town si yuanul (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:26)

    patriotu' nationale [anonim]

    azi laudate in doua articole, cu ata taiata de pm si un wellcome dela the great mugurel !

    cine a fost prin ny a vazut jegul si mizeria din asa numitul china town. au fost facute si filme despre mafia chinezeasca, traficul cu imigranti ilegali. filme inspirate din cazuri reale.
    china town din ny a inghitit unul din cele mai frumoase cartiere din manhattanul de jos, little italy. o frmusete de europa in mijlocul new yorkului. cafenele cu mese pe troatuar unde se putea sorbi in liniste un espresso.
    acum se intinde peste little italy si in jos, pana aprope de tribunalul mare si federal building.
    canal street, o artera comerciala de renume, a fost inghita. gunoaie, ratze afumate atarnand la geamuri, galagie si tot felul de falsuri/fakes: ceasuri, adidasi, tzoale, bijuterii si aur peste aur...asta e china town.
    asta veti avea.
    • 0 (0 voturi)    
      china town (Joi, 21 iulie 2011, 11:17)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui patriotu' nationale

      ai dreptate, asta o sa avem si aici dar cel putin i-am dat afara din oras.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt curios... (Miercuri, 20 iulie 2011, 14:27)

    catalin [anonim]

    cat de des se va controla, acolo, legalitatea comertului. Ca, dupa cum vad maldarele alea de marfa, numai evidenta gestionara nu este. Este pacat de constructie, daca se supara hotomanii si mai dau foc la cate un stand cand afla de controale.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Miercuri, 20 iulie 2011, 18:07)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      La fel ca si in alte parti, cu spagatul :)
  • 0 (0 voturi)    
    Voluntari e oras (Joi, 21 iulie 2011, 12:54)

    matilda [anonim]

    nu e comuna
    • 0 (0 voturi)    
      comuna-oras (Joi, 21 iulie 2011, 13:30)

      El Condor [anonim] i-a raspuns lui matilda

      matildo.... o comuna poate avea un oras, sau un oras si cateva sate; dar un oras nu poate avea o comuna.....chestie de denumiri administrative....
  • 0 (0 voturi)    
    MARE GRESIT (Miercuri, 3 august 2011, 17:36)

    ZHANG MING [anonim]

    this is not china town, just one "standengro". from boc to
    people, all is gresit!!!