Novinite: 80 de focoase au fost furate din trenul care le transporta spre Bulgaria, nu 64, cum s-a spus initial

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2011, 19:30 Actualitate | Esenţial


Focoasele furate sambata din trenul care le transporta de la fabrica de armament din Zarnesti spre Bulgaria erau detonatoare pentru proiectile-racheta si urmau sa fie reparate intr-o fabrica din tara vecina, a declarat, pentru agentia Novinite, un reprezentant al Sage Consultants AD, compania privata careia ii era destinat armamentul. Potrivit lui Gencho Hristov, CEO al Sage Consultants, din tren ar fi disparut, in total, 80 de focoase pentru rachete, si nu 64, cum s-a anuntat initial in Romania.

"Focoasele care veneau din Romania erau de fapt munitie veche - proiectile-racheta si detonatoare - si urmau sa ajunga in fabrica VMZ Sopot din tara noastra, pentru a fi inlocuite elementele vechi si a deveni din nou functionale. Detonatoarele erau transportate separat de proiectile", a explicat reprezentantul firmei bulgare.

Focoasele au disparut sambata dintr-un tren care transporta armament de la Zarnesti spre Bulgaria, disparitia fiind semnalata in Gara Stanesti din judetul Giurgiu. Parchetul Militar Bucuresti a deschis o ancheta in acest caz. Focoasele pentru rachete furate in Romania nu erau destinate armatei bulgare, ci unei companii private din tara vecina, a precizat ministerul bulgar al Apararii.

Potrivit unor surse judiciare, trenul venea de la o fabrica de armament din judetul Brasov si avea destinatia Bulgaria, iar transportul, care reprezenta export de armament, era pazit de jandarmi.

Conform surselor citate, de la Brasov spre Bulgaria trenul ar fi avut trei opriri, iar disparitia lazilor cu focoase a fost sesizata de catre angajatii CFR din Gara Stanesti (Giurgiu), care au observat ca de la unul dintre vagoane lipsea sigiliul.

Ulterior, impreuna cu jandarmii si Politia a fost constatata lipsa celor patru lazi in care se aflau focoasele pentru racheta.

Luni, procurorii au deschis un dosar penal in rem pentru furt calificat si rupere in sigiliu in acest caz.

In plus, televiziunile de stiri au anuntat, luni, ca mecanicul trenului este anchetat de procurori dupa ce ar fi oprit in acea zi in localitatea Stanesti (judetul Giurgiu) pentru a vinde 70 de litri de motorina. Potrivit unor informatii, cei 10 jandarmi care pazeau garnitura de tren se aflau in primul vagon al trenului si se uitau la televizor.


Citeste mai multe despre   

















1392 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    sa vedeti focoase cu capsa pusa la Irealitatea TV (Luni, 18 iulie 2011, 19:43)

    Eneas [anonim]

    actual Yedioth TV!
    focoasa Cretulescu ,focoasa Ghervasiuca ,focoasa Ciriac ,etc., una mai focoasa decat alta,si toate, gata sa explodeze la atingerea vreunui terorist !e si canicula, lumea plictisita, subiecte serioase ete p%$a...explicabil...
  • +3 (3 voturi)    
    MECANICUL ANCHETAT ? (Luni, 18 iulie 2011, 19:51)

    pointless man [utilizator]

    Culmea neobrazarii ! Indiferent ce a facut el, sleahta aia de bortzosi inarmati ca extraterestrii trebuia sa sara jos imediat ce a oprit trenul. Este clar ca de la Ministerul de Interne inca nu au fost dati afara citi trebuie. Maine-poimaine ii vezi dind din nou cu "cashchetele" de pamint indignati de salariile mici. In Afghanistan cu ei !
    • +2 (2 voturi)    
      de acord cu tine (Luni, 18 iulie 2011, 20:27)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      numa' ca in mod sigur nu erau bortosi :).
      Standardele de educatie si pregatire fizica s-au schimbat in armata si jandarmeria romana si chiar si un sportiv se poate considera provocat de o intrecere contra unui membru al acestor institutii.
      Pe bune, la ultima chemare in armata nu am putut sa nu remarc forma fizica excelenta a gradatilor, subofiterilor si ofiterilor din unitatea la care eram alocat si in mod sigur nu era din cauza misiunii precedcente din Afganistan. PS: de vreo 6 ani se merge la ordin in misiunile externe si nu voluntariat cum cred majoritatea din aceasta tara.
      • 0 (0 voturi)    
        PERFECT ! (Luni, 18 iulie 2011, 23:10)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        Sper din tot sufletul ca este asa. Numai ca "jandarii" nu fac parte din armata si cei pe care-i vad la TV sau pe strada sint excesiv de grasi, chiar daca nu au burta (cum sint militienii, aproape toti). Si daca s-au comportat cum spune articolul, chiar de-ar fi trasi ca prin inel tot au un defect major - la caracter. Adica, de fapt, sint inutili. Adica iau salariu degeaba. Si asta vine de la sefi, iar sefilor li se trage din comunism cind misia lor era teroarea nu apararea cetatenilor. Daca cei ce citesc asta nu cred n-au decit sa se oboseasca cu Soljenitin care detaliaza problema impecabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Bracking News (Luni, 18 iulie 2011, 20:10)

    Adrian US [anonim]

    Ora 9:15 AM "Stire de ultima ora pe toare canalele de stiri. Dintr-un depozit al armatei romane a disparul 20 de focoase nucleara inclusiv intrec echipamentul scutului anti-racheta pe care americanii urmau sa il instaleze in Romania."

    Ora 10:30 Am "Guvernul Romaniei, conferinta de presa: Intradevar ne-au disparut in jur de 200 de focoase nucleara si tot echipamentul scutului anti-racheta care urma sa se instaleze in Romania dar nu e mare problema. Americanii au anuntat ca vor mai instala alte 10 scuturi anti-racheta si anti-submerine in romania asaca nu ne facem probleme. In legatura cu focoasele nucleara anuntam ca nu sunt periculoase si suntv inofensive. Indemnam populatia la calm ca toate lucrurile sunt in control."

    Morala: " "
    (las vititatorii not news sa o traga)
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte periculoase !! (Luni, 18 iulie 2011, 20:11)

    Geo [anonim]

    Cu 5 saci de azotatat de amoniu si 1 sac de zahar (sau 45 kg de motorina) se potae realiza o bom-bita buna !!
  • +1 (1 vot)    
    Bine-bune 80 nu 64 dar, (Luni, 18 iulie 2011, 20:49)

    Pacala [anonim]

    ... citez
    "Focoasele ... urmau sa ajunga in fabrica VMZ Sopot din tara noastra, pentru a fi inlocuite elementele vechi si a deveni din nou functionale." si "Focoasele pentru rachete furate in Romania nu erau destinate armatei bulgare, ci unei companii private din tara vecina"
    Ce sa intelegem de aici? Ca in Romania si/sau Bulgaria circula legal intre particulari proiectile reactive care nu sunt ale nici unei armate.
    Inseamna ca s-au emis permise port-arma pentru tunuri, mortiere si tancuri ? Aoleu !!!