Basescu, intrebat la Bruxelles cum comenteaza declaratiile dure despre regele Mihai: "Tocmai la Bruxelles v-ati gandit ca nu puteti dormi de clarificari?"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2011, 15:41 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu, care participa la Consiliul European de vara al Uniunii Europene, a refuzat vineri sa comenteze declaratiile dure pe care le-a facut la adresa regelui Mihai, pe care l-a acuzat de tradarea interesului national si ca a fost "sluga" rusilor.

"Doamna, este o problema interna", a raspuns Traian Basescu, intrebat de o ziarista cum comenteaza declaratiile referitoare la regele Mihai.

La insistentele ziaristei, care solicita mai multe clarificari, Basescu a replicat: "Si tocmai la Bruxelles v-ati gandit ca nu puteti dormi de clarificari?".

Traian Basescu a declarat miercuri seara, la B1 TV, ca "abdicarea regelui Mihai a fost un act de tradare a interesului national".

"Vedeti, noi inca nu ne asezam corect valorile. Spre exemplu, pentru noi toti si pentru istorie, Antonescu ramane responsabil de Holocaust impotriva evreilor si a tiganilor, ducerea lor in Transnistria, nu stiu ce. Nimeni nu spune ca statul roman avea un sef de stat atunci. Asta (maresalul Antonescu, n.red.) era doar prim-ministru atunci. Unora le dam averi, iar pe altii ii consideram criminali de razboi - seful de stat si prim-ministru. Doar pentru ca unul a fost sluga la rusi si a lasat tara prin abdicare il iertam, de toate pacatele?", a sustinut Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6675 vizualizari

  • -11 (53 voturi)    
    Nesimitire... (Vineri, 24 iunie 2011, 15:46)

    haiducul [anonim]

    ....fara frontiere.
    • +23 (45 voturi)    
      De ce ma rog? (Vineri, 24 iunie 2011, 15:56)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

      Problemele interne ale tarii nu se discuta la Bruxelle.

      Pt tine ar fi ok sa te intrebe altii cum rezolvi o problema de serviciu cat timp esti la toaleta?

      Sunt chestiuni de eticheta, dar jurnalistii nostri nu respecta nimic: intereseaza doar cum sa mai scoata inca un titlu pt jurnalul de seara.
      • -7 (37 voturi)    
        Oare? (Vineri, 24 iunie 2011, 16:16)

        www.turistexpert.ro [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        O fi pentru tine Bruxelul toaleta. In general este apreciat ca un centru politic important
        • +9 (15 voturi)    
          interesant daca citesti printre randuri (Vineri, 24 iunie 2011, 16:25)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui www.turistexpert.ro

          deci e important acum? ca intelesesem ca era Base marginalizat, era absolut neimportant centrul ala politic "important" cand il calca Base... acu' ca e altul subiectul, o dam cotita - pai nu?
        • -4 (8 voturi)    
          Pai daca Bruxelles este centru politic important (Vineri, 24 iunie 2011, 17:16)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui www.turistexpert.ro

          si Basescu este marginalizat, ce cauita marinarul acolo?
          Va cam bateti singuri cuie in talpa, amici rosii!
          Sau... castraveti, ce sunteti!
          • +1 (7 voturi)    
            Nu au ce face. (Vineri, 24 iunie 2011, 18:41)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Romania face parte din UE si sunt obligati sa-l primeasca,vorbesc cu el la nivel oficial,in pauza se poate vedea ca se invarte ca un caine in jurul cozi ne bagandul nimeni in seama.
            Si totusi de ce nu se duce Emil Boc intra in atributiile sale,nu am auzit pana acum ca presedintele Germaniei Christian Wulff sa mearga acolo ,regina Angliei il trimite pe Cameron,iar Carlos cred ca habar nu are pe unde umbla Zapatero.Berlusconi oare-i spune lui Giorgio Napolitano ce face pe la Bruxelles.
            • +4 (4 voturi)    
              tu vorbesti de altceva (Vineri, 24 iunie 2011, 18:53)

              Ghita [anonim] i-a raspuns lui haiducul

              de tari unde premierul are puterea.
          • -1 (1 vot)    
            Confuzius (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 13:59)

            www.turistexpert.ro [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Oare tie ti-e clar ce gandesti?!
      • -4 (24 voturi)    
        eticheta cand vorbim de base (Vineri, 24 iunie 2011, 16:29)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        tocmai cand in discutie e vorba de basescu, tu te-ai gandit sa pronunti cuvantul eticheta.... eticheta are casa regala care a decis sa nu comenteze subiectul... desi avea toate motivele s-o faca
        • +18 (32 voturi)    
          CE VORBESTI DRAGA? (Vineri, 24 iunie 2011, 16:37)

          florin [anonim] i-a raspuns lui radu

          Stiind ca HN nu-mi va publica raspunsul, te intreb urmatoarele: ce a facut Ex regele Mihai intre 1944 (23.08) si Decembrie 1947? nde a fost marele patriot aparator al Natiei!
          Ce dracu! V-ati tampit cu totii?
          Cand Ilici nu l-a lasat sa aterizeze (chiar am stat in aer vreo juma' de ora din cauza asta) unde dracului ati fost!?
          Chiar ne-am tampit definitiv?
          Daca ai abdicat, cum vii si revendici proprietati? Suntem o natie de avortoni!
          • 0 (6 voturi)    
            AHA, DECI TU SPUI (Vineri, 24 iunie 2011, 17:54)

            db [anonim] i-a raspuns lui florin

            ca daca i "s-a dat demisia" din functia de sef al statului - si a trebuit sa plece, dupa care comunistii i-au confiscat averea - la schimbarea regimului, cand prin lege toti cei care au avut proprietati confiscate le-au revendicat, regele Mihai nu ar fi avut voie s-o faca, fiindca tu gandesti ca un comunist coclit.
          • +2 (6 voturi)    
            pt. Florin (Vineri, 24 iunie 2011, 18:22)

            jurist [anonim] i-a raspuns lui florin

            Ai fi putut afla ca ori ce act semnat sub amenintare e nul de drept.
            Se vede ca "educatia" comunista are efecte de durata. Nu-i asa ca si retrocedarea proprietatilor e o greseala, cum spunea candva prietenul tau, Ilici?
          • -2 (6 voturi)    
            ne-am timpit? (Vineri, 24 iunie 2011, 18:50)

            alina [anonim] i-a raspuns lui florin

            tu te-ai prostit,tu si nesimtiti portocalii.pune mana pe carte....daca sti sa citesti
          • -1 (1 vot)    
            ne lipsesc modelele.... (Vineri, 24 iunie 2011, 22:00)

            roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui florin

            cu desavarsire. Ne-am dori si noi un rege, ca englezii, olandezii, etc. Si pentru ca n-avem altul (doar ne-a parasit, nu?) e bun si asta. Noi credem ca daca ar veni regele n-ar mai trebui facut nimic, vom trai in puf, regele va rezolva tot si va curge vinul....
          • +1 (1 vot)    
            ai dreptate (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:24)

            dana [anonim] i-a raspuns lui florin

            tot ce spui este corect
            dar vin eu si intreb: mihai s-a gandit la armata romana atunci la 23.08? ce a luat cu el dupa 30.12.47 cand a parasit Ro nu mai discutam cum nu putem evalua ce a luat carol II la 30.08.40
            intrebari retorice
            dar nimeni nu spune nimic de modul, zic eu, reponsabil in care boc si base au gestionat tara, astea sunt adevaratele probleme care ne dor ca niste dobitoci i-au dat majestatii proprietati, nu vreau/nu pot sa vb
            prietenii stiu de ce
        • +11 (23 voturi)    
          /// (Vineri, 24 iunie 2011, 16:41)

          cucu [anonim] i-a raspuns lui radu

          tradatorii nu prea au motive sa comenteze.

          si da casa regala are o eticheta si inca una mare: cea de tradator si fricos.
          • -3 (15 voturi)    
            vadim (Vineri, 24 iunie 2011, 16:55)

            radu [anonim] i-a raspuns lui cucu

            este ceea ce meritati voi. mergand pe logica lui florin (care sufera de maina persecutiei pentru ca, nu-i asa HN nu i-a publicat comentariul) lucrurile stau asa: maine iti pune cineva pistolul la tampla ca sa semnezi un act de donatie a casei tale; il semnezi, nu? pe urma ar fi culmea sa incerci sa actionezi in justitie pentru recuperarea proprietatii... Casa regala (peste tot in lume) este un simbol si atat; un simbol cu care se mandresc britanicii, spaniolii, olandezii.... voi meritati un singur simbol: mitocania presedintelui.
      • 0 (16 voturi)    
        daca .. (Vineri, 24 iunie 2011, 16:32)

        Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Daca ai stii macar un pic de politica a altor state (care traiesc in normalitate), ai intelege, ca un politican va fi intrebat la prima infatisare in fata presei dupa un eveniment sau declaratii importante pentru publicul tarii respective.

        Berlusconi nu a fost intrebat in Romania de relatiile cu noi, ci de probeleme lui din Italia, de catre presa italiana.

        Daca ar fi avut o conferinta de presa la Otopeni, inainte de plecare, ar fi fost intrebat acolo.

        Evident ii pare rau ca l-a luat a cata oara gura pe dinainte, si ii va fi greu sa raspunda.

        Problemele internet ale Romaniei sunt si pot fi discutate si la Bucuresti si Bruxelles si la Washington si unde vrei tu, si la Polul Nord ..
      • -2 (16 voturi)    
        Respect (Vineri, 24 iunie 2011, 16:44)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        "jurnalistii nostri nu respecta nimic" Păi, tocmai poţi vedea că primul între români, mai marele neamului nu respectă nimic. Ce pretenţie să mai ai de la nişte bieţi jurnalişti, fiinţe umile şi netrebnice care ar trebui să fie recunoscătoare cu toată fiinţa lor că li s-a permis să îl privească pe marele comandant.
    • +16 (36 voturi)    
      la ce te referi (Vineri, 24 iunie 2011, 15:57)

      georget [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      Nu stiu care a fost povestea adevarata cu bietul rege dar logica lui Basescu mi se pare corecta.
      • +4 (14 voturi)    
        Casa Regala face pasi mici pt luarea Puterii (Vineri, 24 iunie 2011, 16:37)

        Basescu loveste separatismul si regalismul [anonim] i-a raspuns lui georget

        Pas cu pas, de mai multi ani, familia fostului rege al Romaniei, Mihai, intreprinde miscari care sa o pozitioneze, in caz de criza grava constitutionala, drept alternativa la un presedinte de republica.

        Anti-basescianismul primitiv, transformat in denigrarea sistematica a institutiei prezidentiale si a 'Cotroceniului' convine de minune planului monarhist.

        Nu e deloc intamplator, ca liberalul Crin Antonescu e printre cei mai violenti acuzatori ai lui Basescu si anunta sistematic ca 'tara e in criza' !
        Crin Antonescu a recunoscut public in repetate randuri, chiar recent, ca este monarhist si nu-l 'deranjeaza' daca in Romania este instaurat un rege sau o regina !

        Principele Radu al Romaniei (actorul iesean Radu Duda, casatorit cu principesa Margareta), a testat deja putin opinia publica cu intentia sa de a condida la presedintia republicii romane contra lui Basescu si Geoana (era si Antonescu acolo, iesit pe locul 3, pupat Geoana piata, am infrant, etc).

        Basescu e un extraordinar animal politic, cu un instinct de killer, foarte intuitiv, scandalul declansat loveste in pretentiile tacite ale fostului rege care a fugit din tara (regele Bulgariei a fost exilat, la fel regele Iugoslaviei, Mihai a abdicat si fugit) si introduce disensiuni si in discursul USL.

        Pt ca oricat l-ar injura pe Basescu, Iliescu si Ponta nu pot decat sa fie multumiti de un atac contra familiei foste regale, in timp ce Antonescu si-a iesit din minti si da din maini peste tot.

        Observati ca nu e nici un fel de pozitie coerenta sau oficiala a USL, doar injurii haotice.

        In clar, Basescu loveste in separatismul maghiar si in monarhismul camarilei liberale, pariez ca vor fi niste teme de campanie, mai ales ca populatia Romaniei e majoritar impotriva ideilor autonomist-separatiste si impotriva monarhiei.

        Unii intelectuali, care vad in principele Radu o posibila salvare a imaginii tarii prin re-instaurarea monoarhiei, il vor ataca pe Basescu, insa ei nu sunt dintre cei mai simpatizati de electori !
      • +1 (7 voturi)    
        Logica??? (Vineri, 24 iunie 2011, 18:28)

        prof de istorie [anonim] i-a raspuns lui georget

        Mai pune mana si citeste cate ceva, nu manualele de acum 40 ani, sau asculta-i pe cei ce au trait epoca aceea.
        Logica matrozului este cea a unui om care nu accepta ca altul ii poate fi superior si de aceea trbuie manjit.
        • +5 (7 voturi)    
          contextul e altul (Vineri, 24 iunie 2011, 18:55)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui prof de istorie

          a facut o comparatie intre cei doi.
          putea sa o spuna elegant: cat timp presedintele rep. moldova nu s-a dus la rusi la defilarea armatei rosii, spunand ca 23 august a insemnat inceputul unei perioade de sclavagism pentru romanii din basarabia iar Regele s-a dus sa fie decorat, logica lui basescu mi se pare corecta. In acest context, si tocmai pt acest context a fost spusa.
        • 0 (0 voturi)    
          dl profesor, va ascult cu placere (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 2:22)

          georget [anonim] i-a raspuns lui prof de istorie

          ce carti imi recomandati, chiar as citi ceva ..
    • +15 (29 voturi)    
      nah (Vineri, 24 iunie 2011, 16:13)

      jok [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      nu-i nici o nesimtire. uita-te la faimosii printi de Romania, vin cu o gramada de pretentii, dar ei nici macar nu stiu romaneste
    • -1 (1 vot)    
      autocritica? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 8:08)

      bula [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      iti califici singur postarile??? PS. ca sa combata stirile POZITIVE de la Bruxelles trebuia sa fie un "ziarist" care sa-l intrebe de ce a chelit sau de ce Syda are tatuaje sau....
  • +22 (46 voturi)    
    absolut corect (Vineri, 24 iunie 2011, 15:48)

    alina [anonim]

    e f corecta interpretarea lui basescu, regele a fugit cu coada intre picioare si s-a salvat; nu zice nimeni ca trebuia sa se sacrifice pt tara dar nici sa apara dupa 50 de ani sa aiba vreo pretentie....

    da la cate 'case' regale inca 'trandavesc' prin europa, si care tin cu 'de-ai' lor, o sa cam si-o ia base ca a spus adevarul asta...
    • -10 (22 voturi)    
      bashi de aicea... (Vineri, 24 iunie 2011, 15:51)

      dsdsa [anonim] i-a raspuns lui alina

      vai de capul tau...
    • -6 (20 voturi)    
      corect? (Vineri, 24 iunie 2011, 15:56)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui alina

      te doare capul de cata istorie stii! ca si pe Basescu, asa ca e de inteles ca are si el un nucleu dur de votanti. Cred ca sunt acelasi grup care votau cu Iliescu si strigau sa iasa afara regele din tara! Ute asa va prosteste, trecand de la stanga la dreapta politicii si invers!
      • +4 (14 voturi)    
        pare ca si pe tine te-a prostit (Vineri, 24 iunie 2011, 16:27)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

        si asa ai si ramas...
    • -8 (18 voturi)    
      curiozitate (Vineri, 24 iunie 2011, 15:58)

      habarnista [anonim] i-a raspuns lui alina

      sunt curioasa la care "case" regale v-ati gandit cand ati scris "trandavesc"; vreau sa presupun ca nu la regele Mihai si poate nici la altele. .. sau poate dvs. aveti informatii despre toate aceste "case"... Poate un minim de decenta ar fi necesar, fara sa mai aruncam cu vorbele daca nu avem ce spune.
    • -2 (18 voturi)    
      Elefant pe poante (Vineri, 24 iunie 2011, 16:11)

      Merx [anonim] i-a raspuns lui alina

      E corect, poate, dar un şef de stat trebuie să fie mai întâi diplomat şi mai apoi haiduc.
    • +7 (15 voturi)    
      Bine ziz. (Vineri, 24 iunie 2011, 16:40)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui alina

      Chiar asa bine zici... "trandavesc". Bine ca sunt multi cu e "Haidicul" de sus care sunt suparati foc si afectatii puternic pe suflect cu mare "jignire"...vai cum e posibil sa il jignesti pe "trandavel". Mai ca nu mai pot sa munceasca saracii de ei. Ca parca daca ar fii Mihaita la putere, toti ar duce bine, ar trandavii si nu ar face nimic, iar pupa mana si banii ar curve prin tara ca apa prin Dunare!
  • -4 (18 voturi)    
    O lectie.... (Vineri, 24 iunie 2011, 16:08)

    Xulescu [anonim]

    ...de diplomatie, marca Basescu. Halal !
  • -4 (28 voturi)    
    Postaci si raspandaci (Vineri, 24 iunie 2011, 16:10)

    Rasmus [utilizator]

    Sunt unul care l-am votat pe Base dar nu pot sa inghit mitocania(a cata?) cu Regele Mihai.
    Constat din plusurile si minusurile acordate ca ori ne-am prostit si dam Conducatorului drepturi suverane sau e plin netul de raspandaci si postaci.
    • 0 (2 voturi)    
      dintr-o data suntem foarte regalisti (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 2:29)

      georget [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      hai sa fim seriosi, ai burta pliana sau goala?
      Atita vreme cit nu sunt lovit in sandvice (cum se scrie doamne ..) m-a lasa rece regele . regina sau nebunul...
      Si inca ceva , suntem prosti dar inca multi ..
  • -3 (25 voturi)    
    sita lui basescu (Vineri, 24 iunie 2011, 16:11)

    radu [anonim]

    Cand a castigat prima oara alegerile (de fapt, la putin timp dupa acest moment), basescu avea un capital electoral asemuit unei gramezi impresionante de pietris de diverse garnulatii. Fiecare prostie pe care a spus-o de atunci, a actionat ca o sita care a cerunt pietrisul... Acum, dupa ultima gafa, odata ce sitele au ochiuri din ce in ce mai mari, prin ochiuri au trecut si Pora si Tapalaga si altii care au realizat ca pe dl presedinte l-a luat capu'... Constat insa ca nu exista site cu ochiuri suficient de mari pentru toti. Oricum, e multumitor faptul ca presedintele nu oboseste deloc in tentativa de a-si demonstra incultura, lipsa de tact, spiritul de mahalagioaca si instinctul conflictual... atat
    • +11 (19 voturi)    
      Oameni ca Pora si Tapalaga (Vineri, 24 iunie 2011, 16:30)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui radu

      sint necesari tocmai pentru ca sint fini observatori si datorita obiectivitatii lor iti poti corecta atitudinea ca persoana publica.

      Treaba asta cu "intelectualii care fug din barca lui Basescu" ai invatat-o dupa ani de timpire uitindu-te la Antene.
      • 0 (16 voturi)    
        obiectivitate (Vineri, 24 iunie 2011, 16:43)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Claude, nu tampirea de la Antene m-a facut sa scriu asta (oricum, mutumesc pentru eleganta) si nu era vorba de intelectualii care fug de base, ci tocmai de ceea ce spuneai tu: obiectivitate. Oameni ca Pora si Tapalaga si-au demonstrat obiectivitatea criticand imbecilitatea pe care a spus-o presedintele... constat insa (si e sufiecient sa citesti comentariile altora) ca sunt inca multi cei convinsi ca base e fara de greseala... si sunt departe rau de adevar. Si mai adaug ceva: tapalaga e un tip obiectiv, integru si foarte bun in meseria sa. despre Andreea pora am unele rezerve... si nu, nu-mi place deloc stilul antenelor desi sunt departe de a fi fan basescu.
      • 0 (4 voturi)    
        Foarte subtila (Vineri, 24 iunie 2011, 16:48)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Claude

        Asta cu barca lu' Basescu :)
  • -12 (22 voturi)    
    porinind de la interpretarea numelor (Vineri, 24 iunie 2011, 16:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    porinind de la interpretarea numelor in stilul Caragaiale (de ex Farfuridi, Branzovenescu, etc.) numele Base imi sugereaza utilizarea cavitatii bucale la eliminarea ragaielilor-gazelor din stomac(in loc sa utilizam orificiul anal cand eliminam vanturile ) !
    Asta este seminificatia din putul gandirii prezidentiale !
    • +6 (14 voturi)    
      zau? (Vineri, 24 iunie 2011, 16:22)

      adi [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Mai mult probabil ca nu te duce capul;ramai sanatos cu ale tale vanturi.
      • -2 (8 voturi)    
        vad ca si mata aveti gaze cat pentru (Vineri, 24 iunie 2011, 17:19)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui adi

        vad ca si mata aveti gaze cat pentru un gazoduct !
  • +6 (16 voturi)    
    Pariez ca nici 5% din intrebari..... (Vineri, 24 iunie 2011, 16:27)

    Claude [anonim]

    ..... nu au fost despre problemele de la Bruxelles, ca asa sint ziaristii nostri pregatiti: 100% pentru cancan-uri.

    Dar asta nu observa nimeni.
  • -9 (19 voturi)    
    reactiile Presedintelui Basescu arata neputinta... (Vineri, 24 iunie 2011, 16:28)

    costica [anonim]

    e complet depasit de tot ceea ce se intampla in Romania, bilantul dupa 7 ani de mandat este ZERO, toate tarile UE au iesit din recesiunea severa si au cresteri substantiale(azi citeam in Romania Libera despre tarile baltice !!!) in timp ce Romania si romanii se scalda intr-o saracie lucie la marginea Europei pe ultimul loc(ce mai conteaza Bulgaria cu cateva milioane de locuitori) la toate capitolele.... Sa ai 7 ani de madat si sa ai un astfel de bilant e ca si pentru un manager cu rezultate proaste caruia toata ziua buna ziua ii casuna pe angajati....neputinat il determina din pacate sa faca lucruri p[ericuloase ptr tara cum e acea propunere de 8 judete + Covasna + Harghita, practic lasa loc liber autonomiei pe criterii etnic, intr-o zi candva maine poimaine... neintegrarea celor 2 judete nu poate duce decat la separarea lor intr-o zi.....are serioase probleme de judecata, poate pune in pericol chiar securitatea si siguranta Romaniei cu bazaconiile care-i trec mereu prin cap... solutii la saracia ce-i chinui pe jumate dintre romani nu-l pasioneaza.... ramasese Regele neatacat, in rest tot ce misca in Romania a trecut prin coasa Presedintelui manios si jignind cand pe unii cand pe altii.... un control trebuie neaparat instituit obligatoriu la Presedintii Romaniei dupa experienta cu Basescu....

    http://www.romanialibera.ro/blog/lucian.davidescu/cum-au-reusit-balticii-sa-treaca-de-la-recesiune-severa-la-boom-economic-228359.html
    • +2 (4 voturi)    
      UE (Vineri, 24 iunie 2011, 17:23)

      B [anonim] i-a raspuns lui costica

      Toate tarile din UE au iesit din recesiune? Sper ca ai informat si Grecia, Irlanda, Spania, Portugalia despre acest lucru. Se vor bucura intens, toti ceilalti le fac cu ou si cu otet si le acuza ca-s in incapacitate de plata.
  • -5 (15 voturi)    
    Cum repara Basescu o MIRLANIE ? (Vineri, 24 iunie 2011, 16:36)

    ultimul_mohican [utilizator]

    in stilul sau caracteristic : prin alta mirlanie . dupa ce a dat cu bita-n balta si si-a ridicat o tara intreaga in cap , se mira ca si-a ridicat si europa in cap . se mira ca si bruxelles-ul este consternat de aprecierile sale la adresa regelui mihai . dar nu numai bruxelles-ul . casele regale sunt oripilate , aliatii nato sunt nedumeriti iar poporul greu incercat de holocaust este stupefiat . sa vii tu presedinte de tara in nato si sa-l albesti pe maresalul antonescu incercind sa-i transferi raspunderea regelui mihai este o neghiobie de proportii monumentale . altceva insa este dezastruos pentru basescu : că o lume intreaga l-a perceput ca pe un personaj in deficit cronic de discernamint .
  • -8 (20 voturi)    
    Base (Vineri, 24 iunie 2011, 16:43)

    marian [anonim]

    acest basescu ar trebui sa-si vada de sticla lui de bautura si de fusta lu udrea. e prea marlan si needucat ca sa poata vorbi de rege
    • +4 (10 voturi)    
      Care rege?! (Vineri, 24 iunie 2011, 17:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui marian

      Fonfaitul este rege?!
      El nu a fost rege nici cu coroana pe cap, dar cu amigdalele si nasul infundat!
      Puschea pe limba, cuicui verbal ce esti!
  • +4 (8 voturi)    
    Traian Basescu are dreptate (Vineri, 24 iunie 2011, 17:13)

    Rafaila [anonim]

    Evident, in calitate de presedinte al Romaniei, Traian Basescu - referindu-se la interesele nationale ale Romaniei in contextul acela in care regele Mihai a abdicat, are dreptate. Ori, adevarul, asa cum e, placut, neplacut, cum o fi, trebuie sa ramina dincolo de interpretarile subiective, pe cit posibil. Ca ne place sau nu, regele Mihai a facut-o lata la vremea respectiva. Da, dar a fost cu pistolul pe masa! zic unii. Dar soldatul caruia i se cere sa isi dea viata pentru tara? Cu pistolul pe masa... Iar daca, intr-o chestiune extrem de sensibila cum este aceasta, Traian Basescu are din nou dreptate, de unde reflexul iritarii maxime la romani? Coruptia generalizata, starea cel putin penibila a justitiei, manipularea mass mediei in interesul banditismului fara limite, si multe altele asemenea, nu par sa irite prea multa lume, pe acolo, pe la voi. Pe curind, probabil, o alta gafa de mult asteptata, un comentariu nevinovat legat de Preafericitii Neamului. Il astept.
    • +4 (6 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 24 iunie 2011, 17:44)

      T.B. [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      Bravo, Rafaila! Te admir.
  • +8 (10 voturi)    
    Cititi, cititi! (Vineri, 24 iunie 2011, 17:32)

    T. Bucur [anonim]

    In cartea de interviuri a lui Mircea Ciobanu, pe care am citit-o imediat dupa aparitie, in anii 90, se afla si o relatare apartinand regelui Mihai despre modul in care si-a recuperat avionul personal ramas in tara dupa abdicarea sa. M.S. spune ca avionul a fost furat de pe aeroportul Baneasa de catre Bazu Cantacuzino (? Poate nu am retinut corect numele) si adus de acesta in Elvetia. Se descrie intreaga aventura a furtului de pe aeroport si a zborului. Nu se precizeaza daca era avionul facut cadou de catre Stalin, sau alt avion. Intamplarea pare destul de credibila. Numai ca la putin timp am avut ocazia sa citesc un raport al autoritatilor militare americane de ocupatie din Germania, datat 8.01.1948, deci la cateva zile dupa abdicare, prin care se aducea la cunostinta celor din Washington ca au primit, din partea Guvernului roman, o cerere de survol prin spatiul aerian german pentru avionul fostului rege, in scopul predarii catre acesta. Documentul se afla la Arhivele Nationale din Bucuresti, in copie pe microfilm, Colectia Microfilme SUA. Ce incredere mai pot avea si in celelalte declaratii ale M.S., cum ar fi cea ca Petru Groza l-a amenintat cu pistolul si toata povestea ? Sau ca Vasinski i-a batut cu pumnul in masa si apoi a trantit usa de s-au crapat peretii ? Cum se explica faptul ca, dupa abdicarea sub amenintarea pistolului, Guvernul i-a pus la dispozitie un tren, in care a incarcat bunurile care ii apartineau ?
  • 0 (0 voturi)    
    iiiha! (Vineri, 24 iunie 2011, 21:25)

    Tzompi [anonim]

    Nu l-am votat pe Popeye dar ce ma bucur ca (dintr un motiv sau altul, nu mi pasa) i-o tras castane lui Mihai Rex !! Urmeaza faza a doua: sa le taie naibii "stipendiile" alea.
    De remarcat cum finii intelectuali basescisti asa tare s-o revoltat acuma cand , vai-vai, o dat TB in rege si l-o laudat pe Antonescu, dar nu s o enervat cand TB a dansat 2 ani la rand cu tigancile cand romanii crapau la inundatii sau o baut bruderschaft cu Becali.
  • 0 (0 voturi)    
    confuzia (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 9:30)

    faru [anonim]

    a fost haios ca la stirea tv a aparut drept "premier". mai haios era daca-i spuneau "imparatul romanilor". Ce altceva e decat un renegat analfabet?
    Nu stiu de ce trebuie neaparat judecat in functie de meritele sau erorile altuia (actele 23 Aug/ 30Dec).
    El trebuie vazut in splendoarea propriei goliciuni spirituale: O NULITATE.