Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu, eliberat din functie / Lazaroiu spune ca vrea sa se dedice analizei politice, activitatea sa nu fie asociata Presedintiei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 19:08 Actualitate | Esenţial

Sebastian Lazaroiu
Foto: Agerpres
Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu a fost eliberat din functie, printr-un decret prezidential semnat joi de presedintele Traian Basescu, informeaza Administratia Prezidentiala.

"Incepand cu data de 01 mai 2011 vor inceta, prin acordul partilor, raporturile de munca ale domnului Sebastian-Laurentiu Lazaroiu cu Administratia Prezidentiala. Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a semnat joi, 28 aprilie a.c., decretul de eliberare din functia de consilier prezidential a domnului Sebastian-Laurentiu Lazaroiu", se arata in comunicatul Presedintiei.

UPDATE: Lazaroiu spune ca vrea sa se dedice analizei politice, activitatea sa nu fie asociata Presedintiei

Sebastian Lazaroiu precizeaza, intr-o declaratie remisa Mediafax, ca doreste sa se dedice analizei politice si ca nu vrea ca analizele sale politice sa fie asociate institutiei prezidentiale.

"Asa cum apare si in comunicat, a fost o incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor", explica Lazaroiu.

El spune ca a decis sa se dedice "pe mai departe" analizei politice.

"Sunt constient ca exista anumite constrangeri institutionale firesti in formularea publica a unor analize politice din pozitia de consilier prezidential. Nu vreau ca analizele politice pe care le fac sa fie asociate institutiei prezidentiale", mai spune Lazaroiu.

El precizeaza totodata ca a fost o onoare sa lucreze cu presedintele. "Am avut o colaborare foarte buna", conchide Lazaroiu.


Presedintele Traian Basescu declara in luna februarie, intr-o emisiune la TVR, ca analizele politice ale consilierului Sebastian Lazaroiu sunt punctele acestuia de vedere, nereprezentand mesaje ale sefului statului. "Punctele de vedere ale lui Sebastian Lazaroiu in ceea ce priveste analiza politica nu sunt mesajele mele. Da, sunt analizele dansului si are de la mine libertatea sa se manifeste, pentru ca nu poti, cand ai un consilier sociolog, sa-i spui: "Da, dar tu vorbesti numai cu mine". Ca n-o sa stea toata viata acolo si, daca este invitat, n-are decat sa-si dea cu parerea", spunea seful statului.


Sebastian Lazaroiu ocupa, din 2007, functia de consilier prezidential in cadrul Departamentului de Planificare si Analiza Politica.

Pana sa ocupe aceasta pozitie in cadrul Administratiei Prezidentiale, Lazaroiu era cunoscut ca director general al Centrului de Sociologie Urbana si Regionala - CURS S.A si ca analist politic. Lazaroiu a condus acest institut din 2002 pana la inceputul lunii martie 2007, cand a demisionat motivandu-si gestul prin dorinta de a trece de la producerea sondajelor, la analiza lor.

Sebastian Lazaroiu este profesor asociat la Facultatea de Comunicare si Relatii Publice, program de master comunicare politica, SNSPA, din 2003 si profesor asociat la Facultatea de Sociologie, program de master marketing si sondaje de opinie, Universitatea din Bucuresti, din 2004.

In trecut a mai fost lector universitar la Facultatea de Stiinte Politice, SNSPA, din 2000-2006, director de cercetare - CSOP/TNS, 1999-2000, cercetator - CURS, 1997 - 1999, expert parlamentar la Senat, in 1997, director de cercetare - GISO, 1995-1996.


Citeste mai multe despre   



















12044 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Demonstratie (Joi, 28 aprilie 2011, 18:15)

    Lucstem [anonim]

    Nu se putea ilustra mai bine proverbul "Gura bate fundul...".
    Aviz amatorilor!
  • -23 (41 voturi)    
    calitate (Joi, 28 aprilie 2011, 18:21)

    traiang [utilizator]

    Incet incet toti oamenii de calitate de langa Presedinte au plecat Oricum nu este un semn de bun augur !
    • +4 (18 voturi)    
      Nu stim sa ne apreciem valorile (Joi, 28 aprilie 2011, 21:17)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui traiang

      Din cate stiu dl prof univ dr Sebastian Lazaroiu va preda la University of Cambridge iar analizele politice ale domniei sale vor viza in special politica interna britanica. Asa ne trebe!
        #showComment()
    • -2 (12 voturi)    
      Nu a plecat ! (Vineri, 29 aprilie 2011, 8:00)

      danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      A fost dat afara.
      Nu cred ca un"analist politic" asa cum se pretinde SL, este de "calitate"(cât a fost in functie nu a incetat sa-l pupe in cur pe Base)
      Nu cred nici in inteligenta lui, nu mai vorbesc de caracter.
      Mai degraba este vorba tot de o "lucratura" a marinarului.
        #showComment()
  • +14 (26 voturi)    
    raporturile de munca inceteaza cu acordul partilor (Joi, 28 aprilie 2011, 19:05)

    adrian88000 [utilizator]

    Cred ca sunt doua variante
    1. Iese Boc presedinte la PDL, Lazaroiu sprijina PDL pentru alegerile din 2012. Poate fi si membru de partid.
    2. Iese Blaga presedinte.Lazaroiu sprijina infiintarea noului partid care a fost botezat inainte de a se naste: "Alba ca Zapada".
  • +16 (24 voturi)    
    pentru HotNews (Joi, 28 aprilie 2011, 19:18)

    adrian88000 [utilizator]

    Si totusi incetarea raportului de munca cu acordul partilor nu inseamna destituit! Ati sugerat o directie gresita pe care s-au inscris imediat multi comentatori.
    Neatentie?
  • +24 (32 voturi)    
    se pregatesc deja pt alegerile din 2012... (Joi, 28 aprilie 2011, 19:20)

    Iulian [anonim]

    Lazaroiu este un om f inteligent si un bun tactician electoral.
    In 2012 sunt alegeri grele pt PDL.
    Un om de valoarea lui Lazaroiu nu poate sa nu puna umarul la redresarea PDL inainte alegerilor.
    Dar daca ar face asta din biroul presedintelui, ar bate la ochi. Nu ca pana acum ar fi stat acolo doar ca sa faca rapoarte si sa analizeze sondaje...
    Asa ca...
    Dar sunt sigur ca Lazaroiu nu isi va sterge din agenda nr. lui Traian, pe care il are pe tasta de apelare rapida.
    E clar, va fi o lupta grea.
    • -19 (35 voturi)    
      pregatirile sunt deja pe terminate... (Joi, 28 aprilie 2011, 19:31)

      Dorian [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Las ca ii ajuti tu sa castige lupta. Sa nu uiti sa le spui si rudelor tale de afara sa dea baietilor de la ambasade numarul de pasaport, ca sa nu mai stea la coada la votare, cu toata eficienta votului la 10 secunde care probabil va fi imbunatatita in 2012...
        #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      IN SFARSIT... (Vineri, 29 aprilie 2011, 15:22)

      MARIA D. [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      ...un comentariu aproape de adevar: ma mir ca s-a uitat faptul ca, acum cateva luni, s-a mai comentat despre d-ul Lazaroiu si atunci mai multi utilizatori au scris ca aceasta va fi tactica pe care o va adopta Consilierul prezidential!...acum de ce se mira???
      ...asta in cazul in care, nu va pleca din tara!...ar fi pacat...sincera sa fiu, nu vreau sa raman cu Dancu pe cap!
  • -4 (32 voturi)    
    i-a suparat pe UDMRisti !!!! (Joi, 28 aprilie 2011, 19:23)

    costica [anonim]

    si se darama sandramaua de la guvernare fara UDMR care ameninta cu iesirea de la guvernare !!!! Ha, ha, ha.... UDMR e mai importanta decat un consilier prezidential precum Dl Lazaroiu care a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume in privinta UDMR care este intr-adevar un partid etnic tolerat in Romania, cum nu exista in UE!!!! Ce sa-i faci, UDMR e de neinlocuit pentru Basescu si actuala guvernare portocalie ???!!!
    • +28 (38 voturi)    
      Nu inteleg ce te incanta? (Joi, 28 aprilie 2011, 18:41)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Daca ar fi o opozitie responsabila si cu programe clare si coerente as intelege bucuria ta.Asa esti la faza"caderea guvernului,bucuria hotilor".De ce te-ar incanta o astfel de situatie?Crezi ca o duci prea bine si vrei putin haos ca sa te mai racoresti.Nu am nici-un pic de incredere in Ponta si Antonescu si in ceia ce acestia vor sa promoveze in politica.Eu spun "fereasca D-zeu de astfel de experiente".Mai gandeste-te.
        #showComment()
    • +12 (22 voturi)    
      solutia... (Joi, 28 aprilie 2011, 18:55)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui costica

      toti romanii sa mearga la vot existand astfel sansa ca un partid sa obtina majoritatea confortabila.Din pacate,azi,imaginea PDL-lui este mult dteriorata,dar daca ma gandesc la Nastase,Ponta,Geoana,Antonescu,Voiculescu si alte asemenea fetze "onorabile",parca n-ar fi asa rau sa ramana actualii diriguitori inca un ciclu ca sa-i putem judeca mai bine.Oricum,mi se strange inima daca ar trebui sa ma decid in favoarea PSD-PNL-PC
        #showComment() #showComment()
    • +11 (25 voturi)    
      evident (Joi, 28 aprilie 2011, 19:31)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui costica

      nici crinutu chiulangiu nu poate face nimic fara udemeristi. si ei au stat la guvernare in 2007-2008 cu ajutorul udmr-ului :)
      toate partidele s-au folosit de udmr. nu numai pdl-ul si basescu.
      Lazaroiu a comis-o politic vorbind. ca are dreptate este una. dar in politica nu faci asa ceva.
      era de asteptat.

      sper sa urmeze linia inceputa d-nul Lazaroiu si sa nu ajungem la interviuri precum da desteptul de saftoiu...
    • +1 (5 voturi)    
      Fix cu UDMR-ul aveti o problema. Una mare. (Vineri, 29 aprilie 2011, 7:12)

      eutuel [anonim] i-a raspuns lui costica

      Vezi tu mai "coastica", UDMR-ul este de neinlocuit pentru ORICE tip de guvernare in Ro. Inclusiv pentru aia cacanie in care crezi tu, "hanalistule".

      Si ia mai zi din putul gandirii matale, cand pleaca UDMR de la guvernare, unde se duce el, UDMR-ul? Se duce in brate la Pontantenescu?

      costica, muicaaa, aveti voi astia cacanii o mare, mare de tot, problemuta. Stii de ce? In 2012 tot la UDMR si minoritati veti sta si voi "cu caciula"-n mana. Nu te baza pe alea 60 de procente de vi le canta placut urechii minerii de hazna de la realitatea si antena in frunte cu luceafarul lor zis "huo" Badea. Nu tati, or fi ele nush ce procente (eu zic ca vreo 52-53, si alea ca intentie), da' azi, nu maine, nu poimaine.

      Eu va dau scorul d-acum: 38,5 procente. Stiu, stiu... o sa zbierati ca va fura Basescu. E fumata. A spus-o el mai cu talent in 2004. Iti amintesti: "Nu pot ei fura cat puteti voi vota!" (bine, e meritul si al lui Tataru).

      Tine minte, 38,5%. Tu, cu Ponta si Crinut, la gramada. Sa ma cauti, nu-mi schimb nick-ul.
        #showComment()
  • -5 (23 voturi)    
    alba ca zapada (Joi, 28 aprilie 2011, 19:23)

    bogdan [anonim]

    Este incredibil cat de puternic a devenit UDMR-ul in Tara Romaneasca.

    Din nefericire, platim tribut prostiei generalizate, cangrenate, manifestata la majoritatea populatiei.Romania in acest moment ,este manata de la Cotroceni tronand principiul compromisului.

    P.S. Intreb: Trebuie calcat pe cadavre ca sa guvernezi Romania? Ce sta totusi la baza :Guvernarii Cu Forta"?"Reformelor" cu forta?Ireal...
    • +22 (26 voturi)    
      principiul compromisului (Joi, 28 aprilie 2011, 19:51)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Prietene,

      principiul compromisului "troneaza" in orice democratie. Doar dictaturile pot functiona fara compromis.
      UDMR face ceea ce trebuie sa faca - reprezinta interesele electoratului sau (altfel nu vad de ce i-ar vota etnicii maghiari). Si daca a ajuns UDMR-ul arbitrul vietii politice de la noi e in primul rand vina electoratului, care de 20 ani tot voteaza pe criterii pur partizane, mai mult nume si lozinci decat rezultate.

      Intrebarile pe care trebuie sa ti le pui cred ca ar fi:
      Sunt interesele tale reprezentate de cei pe care i-ai votat tu?Si daca nu, ce vei face? Sunt actiunile UDMR contrare intereselor tale? Si daca nu, ce vei face?

      Hai noroc!
        #showComment()
  • +7 (17 voturi)    
    de la UDMR (Joi, 28 aprilie 2011, 19:24)

    samoreu [anonim]

    De la declaratiile despre UDMR cred ca i se trage. Da' nu cred ca-i o problema, se descurca el. Nu-i ala un job in care sa traiesti din salariu, e un job in care-ti faci prieteni...
  • -8 (22 voturi)    
    Acum are timp... (Joi, 28 aprilie 2011, 19:26)

    Cataleya [utilizator]

    Lazaroiu are timp de-acum sa tot scrie pe bloguri!))
    ca de altceva oricum nu e bun.
    El cu Alba ca Zapada )))
    Basescu s-a apucat de facut curatenie!
  • +3 (13 voturi)    
    acum se poate ocupa (Joi, 28 aprilie 2011, 19:30)

    panfilica [anonim]

    de copiloti fara sa mai reclame ca e mana lui base.

    daca nu cumva are sarcina sa se ocupe de alba ca zapada. :-)
    • -2 (4 voturi)    
      iete ca se nimerira ! (Vineri, 29 aprilie 2011, 9:05)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui panfilica

      o iesi si aia cu alba ca zapada, sau va juca numai alba- neagra ?
      o sa ne spuna dansul, ca'i destul de guraliv. :-)
  • -9 (21 voturi)    
    daca l-a pus dracul sa vorbeasca de unguri (Joi, 28 aprilie 2011, 19:33)

    adrian [anonim]

    si-a luat gatul ca de mult tot povestea toate tampeniile care ii trec prin cap cu zane si pe care le spunea in gura mare. acum, "geniul" de sociolog era sa ii incurce planurile lui base cu ungaria lui viktor orban, mai ales ca nu a renuntat la jocurile pe schengen. pb este sa nu se supere de fapt orban, nu udmr. apoi, lazaroiu nu era de consilier, cum nici base nu se incurca prea mult cu consilierii sau cu ceilalti, pe principiul azi suntem prieteni, maine sigur iti iau gatul vezi roman, saftoii, urmeaza boc, blaga etc
  • -3 (19 voturi)    
    NICIODATA NU MI S-A PARUT (Joi, 28 aprilie 2011, 19:51)

    pointless man [utilizator]

    ca D-l Lazaroiu ar fi foarte inteligent. Dar chiar daca asa ar sta situatia vorba lui Titu Maiorescu: "Nu de inteligente duce lipsa Romania ci de caractere."
  • -5 (15 voturi)    
    Liber la Alba ca zapada! Pacat ca zapada... (Joi, 28 aprilie 2011, 20:13)

    Marian Boldea [anonim]

    se va topi destul de repede, asa ca va ajunge apa de ploaie.
    • -9 (13 voturi)    
      MARINARESTE. (Joi, 28 aprilie 2011, 20:21)

      GRIGIORE VASILE [anonim] i-a raspuns lui Marian Boldea

      cand corabia se scufunda....? cine fug primii?
  • -4 (14 voturi)    
    rusii ba. ungurii da (Joi, 28 aprilie 2011, 20:24)

    rezistent [anonim]

    bine ca tinem piept din vorbe rusilor la consiliul europei dar ungurilor nu se poate. Altfel rezistent foarte presedintele.
    • +10 (12 voturi)    
      Poate ca uitati ca... (Joi, 28 aprilie 2011, 20:49)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui rezistent

      UDMR a facut parte cam din toate guvernarile, a fost la putere cam 14 ani din 20 de dupa "lovilutie"...Nu vizibil , in fata , dar cu oamenii acolo...Ati uitat ca PSD a guvernat doua mandate cu UDMR?
  • +5 (17 voturi)    
    Succes d-le Lazaroiu (Joi, 28 aprilie 2011, 20:38)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    aveti o minte sclipitoare.

    Intradevar, constrangerile institutionale v-ar fi oprit din drum.

    Felicitari pentru cum ati lucrat pana acum.
  • -1 (13 voturi)    
    Basescu (Joi, 28 aprilie 2011, 22:30)

    SMEN [anonim]

    l-a dat afara dupa ce a fost amenintat de stapanii sai de la UDMR ca ies de la guvernare,e clara treaba
    • 0 (4 voturi)    
      iata (Vineri, 29 aprilie 2011, 10:39)

      a [anonim] i-a raspuns lui SMEN

      ca si basescu face compromisuri si asculta de altii.

      deci nu e dictator!

      ce dictator ar asculta de o minoritate etnica?
        #showComment()
  • -1 (9 voturi)    
    vrea sa se dedice analizei politice? (Vineri, 29 aprilie 2011, 0:00)

    George S. [anonim]

    Unul care a fost consilier al unui sef de stat ani de zile ar trebui sa se abtina cel putin doi ani dupa plecarea din post de la orice fel de activitate politica: analize, consultantza, datul cu parerea pe la televiziuni. Este incorect sa faci bani profitind de faptul ca ani de zile ai avut acces la informatii privilegiate. Si asta cu atit mai mult cu cit e vorba de informatii care privesc interesul national, nu vreun interes de partid sau de firma.

    Fiindca in Romania nu exista nici traditie, nici bune obiceiuri in politica, interdictia ar trebui legiferata.

    P.S. In America, multe firme cer noilor angajati sa semneze un contract in care, printre altele, angajatul se obliga ca timp de doi ani dupa incetarea relatiilor intre parti sa nu treaca la o companie concurenta.
  • -1 (5 voturi)    
    ceea ce era de asteptat.... (Vineri, 29 aprilie 2011, 10:25)

    mihaela [anonim]

    "Marko Bela: Nu mi-a placut deloc declaratia lui Lazaroiu, sper sa nu fie o amenintare indirecta "

    Daca lui Marko Bela nu i-a placut, Dl Basescu a luat urgent la cunostinta si s-a conformat cu placerile lui Bela...........ce sa-i faci, daca are Marko Bela astfel de placeri sau neplaceri, cum o fi mai bine de zis..... Important este cat de mult conteaza ele pentru Basescu...
  • 0 (4 voturi)    
    moartea dlui Lazaroiu (Vineri, 29 aprilie 2011, 10:41)

    aqy [anonim]

    cum si-ar analiza dl Lazaroiu comentariile sale neinspirate:

    ce fel de analist poate fi cineva pe care-l ia gura dinainte.
  • +1 (3 voturi)    
    Ma intreb!!! (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:29)

    catalin_mattei [utilizator]

    Ma intreb daca cumva aceasta plecare nu este legata de declaratia domniei sale care a condus la o adevarata furtuna in UDMR. Oricum dl Lazaroiu ar fi ajutat mai mult Presedentia daca ar fi ramas in afara institutiei... deja la acest moment ceea ce va spune va fi automat catalogat ca "trompeta pdl-ista"
  • +3 (3 voturi)    
    Lazaroiu NU VA FI CA Saftoiu !! (Vineri, 29 aprilie 2011, 14:23)

    ardelean radu [anonim]

    Sebastian Lazaroiu FB "nu va faceti griji. ramanem in aceeasi barca si vaslim in aceeasi directie"
    acum aproximativ o oră .....Usl-asii comunisti sa nu se imbete cu iluzii !!!
  • -2 (2 voturi)    
    cainele de langa gard (Vineri, 29 aprilie 2011, 16:12)

    maoliuval [anonim]

    Lazaroiu caine bun de muscat, atat cat sa nu supere aliatii, iar cand supara UDMR este aruncat peste GARD, asa a facut cu toti colaboratorii lui, dupa ce i-au executat ordinele.
    Asta este Base, da capuri in gura sau injura TIGANCA IMPUTITA,