AUDIO Sulfina Barbu (PDL): Cel putin trei ministri sa dea explicatii pentru pensiile militarilor - Gabriel Oprea, Traian Igas, Ioan Botis

de RFI     RFI Romania
Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:01 Actualitate | Esenţial


Trei miniştri trebuie să dea explicaţii pentru problemele cauzate pensionarilor militari, a declarat la RFI deputatul PDL, Sulfina Barbu. Ea se referă la ministrul Apărării, Gabriel Oprea (UNPR), cel de Interne, Traian Igaş (PDL) şi responsabilul de la Ministerul Muncii, Ioan Botiş (PDL).

"Cu siguranţă, sunt responsabili miniştrii şi de la Apărare şi ministrul Administraţiei şi Internelor şi ministrul Muncii, cel puţin cei trei pot să dea explicaţii şi să vină rapid cu soluţii", a afirmat parlamentarul democrat-liberal.

Sulfina Barbu a spus că va cere explicaţii: "În calitate de parlamentar, voi cere explicaţii pe această temă de la colegii mei, în sensul clarificării unor situaţii care au creat dificultăţi oamenilor, pentru că despre asta vorbim, nu mai vorbim de discuţii între politicieni. Atunci când discutăm despre înţelegeri între politicieni este un palier, dar când discutăm despre efecte asupra cetăţenilor, este un palier cu responsabilitate foarte mare".



Şefa organizaţiei de femei a PDL crede că întreaga problemă a fost cauzată de "lipsa unor acte doveditoare la dosare" şi spune că "nu este vina pensionarilor pentru acest lucru".

"Eu cred că e vorba de lipsa unor acte doveditoare la dosare, nu cred că este vina pensionarilor pentru acest lucru, lipsa unui sistem informatic în instituţiile publice îşi spune cuvântul. Instituţiile statului sunt obligate să vină cu soluţii şi nu să-i trimită pe pensionari, persoane în vârstă, să îşi aducă actele doveditoare. Este o problemă pe care ministerele de resort trebuie să o rezolve şi s-o rezolve repede. Dintr-o scăpare metodologică s-a ajuns în această situaţie", a afirmat Barbu.

Mai mulţi pensionari militari au dat Guvernul în judecată, după ce pensii care nu ar fi trebuit să fie reduse au fost totuşi diminuate. E vorba de veniturile sub trei mii de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1796 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Ce (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:23)

    miki [anonim]

    Ce va framinta atita pensia a 200000 de pensionari?
    Din totalul de 6 milioane ,dintre care 80%cu pensii sub 700 ron,va f..e grija exact de astia 2 sute de mii.Tortionari ,batausi,politruci si paznici de culegatori de porumb.Ce intelegere a avut cu cei din armata nu ma intereseaza.Si cu mine civil a avut o intelegere ,pe vechea lege a pensiilor,trebuia sa-mi calculeze pensia din ultimii 10 ani de munca sa-mi aleg 5 ani.Dupa astia sa-mi dea pensia ,nu dupa valoarea punctului de pensie calculata cum vrea Ponta,Antonescu sau Boc.
    Sau cum a vrut madam Marinescu,preoteasa,nu poate fii parintele,noii legi a pensiilor.
  • -1 (1 vot)    
    iar Boc??? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:30)

    sulfin [anonim]

    nimic despre Boc? Ca doar el este sef si responsabil!!
  • 0 (0 voturi)    
    formula de calcul cass,in fav sistem nereformat (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:09)

    pensionar ~1500 ron [anonim]

    desi sistemul de sanatate,de la noi, nu este reformat,de la 1 ian 2011,se arunca niste bani suplimentari,cca.1,7 miliarde roni/an, in buzunarele unor "mafioti".pt aceasta, prin OUG 117/2010, au schimbat schema de calcul cass,taxand suplimentar in afara de cei 1 milion de pensionari intre 700-1000ron si pe cei cca 1,3 milioane pensionari cu pensie > 1000 ron, desi acestia din urma plateau cass si inainte de 1 ian 2011***
    de ce de la 1 ian 2011, de cand pt cass pensii s-a pus o noua baza de aplicare de 740 ron, in loc de 1000 ron(cum era mai inainte), s-a schimbat si formula de calcul: cota de 5,5% aplicandu-se la toata pensia bruta si nu la diferenta intre pensia bruta si baza de aplicare cass: 1000 ron(pana la 1 ian 2011) sau 740 ron de acum, inainte?
    prin aceasta modificare sau omisiune de calcul, dupa 1 ian 2011, pensionarilor intre 740 si 2000 ron li se retin in plus cca 30-50 ron/luna.

    exemplu de calcul pt pensia bruta=1500 ron:
    O.inainte de 1 ian 2011.baza cass=1000 si impozitare=1000 ron.formula de calcul de pana la 1 ian 2011.
    cass 5,5%x(1500-1000)=0,055x500=27
    impozit 16%(1500-27-1000)=0,16x473=76
    total cost fiscal 27+76=103
    pensia neta_0=1500-103=1397 ron

    I.dupa 1 ian 2011.baza cass=740 si impozitare=1000 ron.formula de calcul de pana la 1 ian 2011.
    cass 5,5%x(1500-740)=0,055x760=41
    impozit 16%(1500-41-1000)=0,16x459=73
    total cost fiscal 41+73=114
    pensia neta_I=1500-114=1386 ron
    dupa cum s-au transmis cupoane, deja,rezulta ca formula de calcul a fost schimbata: cass-ul nu-l aplica la diferenta intre pensia bruta si noua baza cass=740,ci numai la pensia bruta,spolind astfel intre 30-50 lei,in plus din pensia neta :
    II.dupa 1 ian 2011.baza cass=740 si impozitare=1000 ron.
    cass 5,5%x1500=0,055x500=82
    impozit 16%(1500-82-1000)=0,16x418=67
    total cost fiscal 82+67=149
    pensia neta_II=1500-149=1351 ron
    sintetizat:
    brut O.net pana la 1 ian 2011 I.dupa,cu pastrarea formulei II.dupa,fara pastrarea formulei
    1500 1397 1386
  • 0 (0 voturi)    
    echitate (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:14)

    AG [anonim]

    un pensionar militar cu 55 pct are o pensie recalculata de: 55/20*732,8*1,2=2418,24, un cetatean obisnuit, la acelasi punctaj, are o pensie de: 55/35*732,8=1151,84, ce doreste Sulfina Barbu de la cei trei ministri, sa mareasca pe cea de 2418 sau sa o micsoreze pe cea de1151?
    • 0 (0 voturi)    
      lista incompetentei si delapidari e mai lunga..... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:19)

      asigurat din copilarie [anonim] i-a raspuns lui AG

      mai puneti-l la socoteala si pe cseke,pe pm bok,pg oprescu, pt maternitatea giulesti,
      dezastru,este in sistemul de sanatate si cerinte de bani tot mai multi intr-un sistem nereformat.
      dovada: incepand cu presedintii: ilie,base,-scu,prim ministru tariceanu,trupetul iris-pe 30000euro de la stat,continuand cu teo,ridtzi,sa se trateaza in strainatate,
      totusi,amintiti-va acelasi cass,pe timpul guvernarii nastase cu bani mai putini facea fata,iar reteaua sanitara era completa, nu cum o amputeaza acum.
      doctorilor li s-a dat prea mare nas.nu mai exista obligatia stagiului la tara. toata lumea e cu gandul si fapta la strainatate.
      in plus,"baietii destepti papa banii" din sanatate,ca si din alte domenii!
      de-aia se desfiinteaza spitale si cabinete medicale la tara,lasand 50% din popwlatie neasistata medical.
      si zice ca "e mai bine,ca inainte de "90".da de unde!
      daca nu credeti,uitati-va pe statisticile de sanatate ca popor.e diferenta ca de la cer la pamant
      halal mincinosi,incompetenti si escroci din conducerea de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        n-ai inteles (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:48)

        AG [anonim] i-a raspuns lui asigurat din copilarie

        Boc tocmai a incercat sa faca mai echitabila calcularea pensiilor, careii lui antonescu si Ponta latra peste tot ca isi bate joc de militari.
  • -1 (1 vot)    
    Guvernul nu trebuie sa cedeze. (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:50)

    mircea [anonim]

    Un grup de pensionari care au fost derbedei o viata intreaga,se comporta tot la fel.Pensionarii militari iau prea mult si dupa recalculare,daca socotim ce au facut acestia la viata lor.Cine a facut armata stie foarte bine ce faceau ofiterii.Nimic.Chefuri,primeau mita pentru permisii si alte "favoruri"acordate militarilor in termen.Cand vroiau sa mearga la curve,anuntau acasa ca sunt in "aplicatie".De muncit munceau militarii in termen,care erau transformati in servitori ai ofiterilor si gradatilor.Sa primeasca pensie cat a cotizat si cine vrea sa le dea mai mult,sa le dea din propriul buzunar.
    • +1 (1 vot)    
      cand au riscat ... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 13:25)

      clandestin [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sa nu ne comportam ca niste primate, au lucrat cu explozibil sau alte arme toxice si daca au riscat isi merita banii, in multe tari e la fel asa ca tipi degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      pensie ca toata lumea (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:56)

      don plotoner [anonim] i-a raspuns lui mircea

      aveti perfecta dreptate,iar noi cei care am satisfacut obligatoriu stagiul militar nu ne am ales cu nimic.
  • -1 (1 vot)    
    ciudat mi se pare.... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:06)

    lili [anonim]

    ca nici Guvernul prin reprezenatantii sai si nici reprezentantii militarilor nu invoca articolele din Legea pensiilor care reglementeaza ca pensiile militarilor sub 3000 Roni nu scad, cum zice Dl Boc sau ca pensiile scad cum zic militarii. Ce zice Legea unitara a pensiilor intrata in functiune la inceput de 2011?! Calculele se fac cu legea in fata ochilor, nu cum spune Dl Boc la televizor sau cum acuza militarii la acelasi televizor. Romania este tara unde legea se face la televizor, Dumnezeule mare??!!! Pur si simplu am refuzat sa ma uit in Legea pensiilor, numai sa vad cand se va intampla sa aud pe vreunul din partenerii de problema ce zice Legea unitara a pensiilor .... Vai de democratia romaneasca, nu cred ca la nemti ar fi ajuns sa se acuze reciproc unii pe altii ca in Romania, fara sa invoce legea..... Oricum, Dna Sulfina Barbu este singura carea face referire la responsabilitatea ministrilor, singura pentru ca pana acum la toate matrapazlacurile facute de guvernarea portocalie nu am auzit un alt ministru sa gandeasca asa... Ceva-ceva parca mai am sesizat la Dna Boagiu....Ailalti ministri parca sunt zmei pe pamantul asta......
    • +1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:15)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui lili

      pai nu au ce sa invoce pentru ca nu exista nicio prevedere in acest sens in lege. acolo spune doar ca se recalculeaza. faptul ca ei sustin lucrul acesta si ca, poate, or sa recalculeze in asa fel incat nicio pensie sub 3000 de lei sa nu scada (desi acum nu mai e vorba de nicio pensie, ci doar de cele ale celor cu vechime de munca completa) nu are nicio legatura cu ce scrie in lege.
      • 0 (0 voturi)    
        pai, atunci vorbesc aiurea.... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:43)

        lili [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Dl Boc, cum sustine ca nu vor scadea sub 3000 Roni?! Sa le scada sau sa nu le scada dupa cum spune Legea pensiilor unitare, nu cum spune la Tv Dl Boc sau cum cer militarii..... Adica, asa cum au votat si aprobat si promulgat legea asta..... Parca suntem in tara nebunilor incurabili.....
  • -1 (1 vot)    
    calcul corect. (Marţi, 18 ianuarie 2011, 17:29)

    radu [anonim]

    Ofiterilor sa le dea pensie proportional cu cat am luat eu pe anii de armata facut obligatoriu.Sunt jalnici.Astia au aparat tara.Halal corp ofiteresc.