VIDEO Perchezitii la Directia Permise Auto Bucuresti: 14 persoane, puse sub invinuire pentru eliberare ilegala de permise auto

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:35 Actualitate | Esenţial


Mai multe perchezitii au loc, miercuri dimineata, la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor Bucuresti, precum si la domiciliile unor persoane, procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti si ofiterii DGA vizand unii angajati ai institutiei, anunta Mediafax.

Mai multi angajati ai institutiei sunt vizati in dosar, potrivit unor surse judiciare.

Purtatorul de cuvant al Parchetului Tribunalului Bucuresti, Bogdan Staicu, a declarat, miercuri, ca sunt derulate patru perchezitii domiciliare.

Pana la ora transmiterii acestei stiri, au fost emise 24 de mandate de aducere la sediul Directiei Generale Anticoruptie.

In dosar sunt cercetati 14 invinuiti, acuzati de dare si luare de mita si trafic de influenta in legatura cu obtinerea si emiterea de permise auto, a spus Bogdan Staicu.

Urmarirea penala in cazul celor 14 persoane cercetate a inceput in ianuarie, potrivit unui comunicat transmis de Parchetul Tribunalului Bucuresti.

Procurorii au stabilit ca faptele ar fi fost savarsite in perioada iunie - decembrie 2010.

Ancheta in cadrul careia se desfasoara perchezitiile de la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor Bucuresti este organizata de procurori ai Parchetului Tribunalului Bucuresti si ofiteri ai DGA.

Mai multi angajati ai institutiei sunt vizati in dosar, potrivit unor surse judiciare.

Ancheta a fost declansata in urma existentei unor suspiciuni privind eliberarea ilegala de permise auto.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5901 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    ar fi cazul sa retraga permisele (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:55)

    ned [anonim]

    ar fi cazul sa retraga permisele si sa trimita in judecata poltistii corupti. Se vede in trafic ca se dau inca permise cu spaga; e plin de analfabeti la volan in masini scumpe care te iau la bataie..UNDE E POLITIA???????
    • +11 (13 voturi)    
      Cocalarii cu ''bemveu'', la puscarie (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:44)

      Imaginea de ''succesuri'': un BMW [anonim] i-a raspuns lui ned

      E bine ca se misca ceva, anul trecut au mai fost cativa zeci de arestati si sute de permise anulate, sper sa continue periodic astfel de actiuni contra functionarilor si analfabetilor (indiferent de etnie) care sunt un pericol de moarte pe sosele.
      • +2 (6 voturi)    
        in ce tzara? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:46)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Imaginea de ''succesuri'': un BMW

        Unde s-a intamplat asta?
        Unde ati vazut permise anulate?
        adica Piedone nu mai are voie sa conduca TIR-ul?
        nu prea cred!
    • +3 (3 voturi)    
      cum unde? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:34)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ned

      se pupa cu interlopii care striga ca la revolutie: politia e cu noi!
    • +1 (3 voturi)    
      naivitate... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:44)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui ned

      Scuza-ma ca-ti spun ned,dar esti putin cam naiv...nu "inca se dau permise cu spaga" ci se dau aproape NUMAI cu spaga!!Din pacate itele acestei afaceri se intind departe,sunt foarte complicate si ajung chiar la niste oameni foarte importanti undeva acolo sus,sus...Sa nu creada cineva ca se va termina asa usor cu coruptia...Tind sa cred ca nu se va termina niciodata.Asta e concluzia unui simplu sofer...
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:16)

      x [anonim] i-a raspuns lui ned

      Intrebare: Unde e Politia?
      Raspuns: Undeee? ...

      Alta intrebari:
      Care sint urmarile cazului de la Pitesti?
      Au fost retrase cele (aproximativ) 3000 de permise pe nedrept acordate?
    • +3 (3 voturi)    
      Perchezitie (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:48)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui ned

      nu,nu exista coruptie e-nchipuire;Brava si cum mai dadeau cu sapca-n soare pardon Presedinte,parca era ziua politiei.Vrei Palme d-le...!
  • +14 (14 voturi)    
    Si ne mai miram ca avem 3000 de morti pe an (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:04)

    gigi [anonim]

    Sa dai permis de conducere unui analfabet pentru spaga e ca si cum ai da permis de port arma unui psihopat. Pedeapsa ar trebui sa fie pe masura.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:31)

      costi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Da. ar trebui sa ii bage la puscarie ca pe niste criminali
      • +4 (4 voturi)    
        si sa ii si tina acolo (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:35)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui costi

        ca intra pe usa din fata si ies pe aia din dos...
  • +5 (5 voturi)    
    Se vede in trafic (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:24)

    drak latinu [utilizator]

    Ca sunt multi cu permisul luat in regim romanesc ;) si aia de rasa tiganeasca care au carnet dar nu " stie sa citeste " plus multi tarani romani au carnetul luat ilegal ! Suntem o tara de corupti .
  • +4 (4 voturi)    
    virf de aisberg (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:12)

    TGV [anonim]

    Problema obtinerii "pe adevaratelea" a permisului este una de responsabilitate, nu se cauta performante ci persoane responsabile cu performante coerente.
    Prima este selectia riguroasa medicala si psihologica care acum la noi se face de multe ori pe "sistemul parafe la minut".
    A doua o constituie formarea, adica instructorul si capacitatea sa de a transfera coerent cunostinte teoretice si practice, timpul in care se face asta depinde si de client si trebuie prelungit pina se invata condusul. Ce ar fi daca instrucrtorii ar trebui ca sub semnatura lor sa-si dea OK pentru intrarea la examen si garantia lor pentru "perioada lamiia"?!
    A treia este examenul de conducere in sine, stirea si stirile din anii anteriori ne lamuresc.
    A patra ar fi o colaborare fundamentata a factorilor mai sus mentionati.
    A cincea ar fi asigurarea securizata a conditiilor de trafic.
    A sasea este politia rutiera din trafic care ar trebui sa previna si nu sa stea la pinda pentru "planul de amenzi"
    AZI masina pentru utilizator ,si in RO, aproape a devenit o banalitate.
    NOTE Se stie ca in vest automobilistii amatori nu sunt conditionati in halul asta de "multiplele selectii", totul cade in seama instructorilor care nu dau OK-ul decit daca sunt rezultate ale invatarii si ale responsabilizarii viitorului sofer amator.
    Cu profesionistii lucrurile stau putin altfel, ei se diferentiaza de amatori prin: responsbilitatea job (persoane, marfuri), tipul de autovehicol si regimul de munca structurat.
    Aici selectiile si formarea trebuie sa fie de o exigenta compatibila cu exigentele medicale, psihologice si de formare.
    In ansamblu este vorba de educatie.
    Acum la noi "Nu-i greu sa sofezi, este greu sa-i feresti pe altii!"
    TGV
  • +2 (4 voturi)    
    E jale (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:16)

    Luc [anonim]

    Mai, copii, care sperati voi ca vor fi anulate permisele unora... Voi nu stiti ca in Romanica acei baEti vor conduce in continuare FARA PERMIS?
    Voi nu ati vazut din astea?? Sunt mii de cazuri. Sa nu mai spun de baietii care n-au avut vreodata asa ceva si ii vezi la volan...
  • +1 (3 voturi)    
    ce aveti cu ei ?... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:20)

    ionica [anonim]

    Nu au si ei nevoi personale? Pai altii au jefuit MILIARDE de euro,si se dau bolnavi,ca asa s-a brodit sa-si voteze ei LEGILE(zilele trecute se lauda chiar si Vadim cu sutele de legi pe care a reusit cu greu sa fie votate)!!
  • -2 (2 voturi)    
    Sa aibe si tigani instructori lor (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:47)

    Cioplan [anonim]

    Ce daca dom'le nu stie sa citeasca, adica ei nu sunt oameni sa mearga pe jos, sa se intoarca la caruta cu coviltir, brehh!!! Io zic sa se faca instructori speciali pentru ei, care sa i invete oral si sa-i asculte oral, iar examenele sa fie orale , asta ca sa nu fie nevoie sa ceteasca dar totusi sa aibe cunostiintele necesare sofatului. S-a gandit cineva la asta?! Adica daca nu stii sa citesti esti prost si nu trebuie sa ieie permis. Adica daca stii sa citesti esti mare literat. Solutii trebuie sa fie cautate pentru tot poporul, indeferent ca stie sa scrie sau nu. Adica daca nu scrie si ceteste sa-l bagam intr-un lagar de exemplu, sa separam analfabeti de ailalti sa-i etichetam si sa-i punem sa mearga pe jos sau ce-or putea si sa nu cautam solutii si asfel sa excludem posibilitatea de a spagui militieni.
  • +2 (2 voturi)    
    cei care au obtinut (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:44)

    mihai [anonim]

    ilegal permisele trebuie sanctionati penal.La fel si politistii.Oricum ceea ce se intampla la Inmatriculari si Permise din Voluntari este de domeniul inimaginabilului.Ar trebui destituite toate cadrele de conducere pentru nepasarea si acordul tacit privind prezenta tiganilor in curtea institutiei,aroganta celor de la ghisee,dezorganizarea crasa.La acest serviciu am trait un sentiment de revolta ca ,desi te afli in incinta unei institutii a MAI,ai senzatia ca esti inconjurat de mafioti.In ceea ce ii priveste pe cei care au facut trafic cu permise auto trebuie cercetati si in legatura cu accidentele si victimele accidentelor.Trebuie sa raspunda pentru macelul de pe soselele din Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    masuri de luat (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:57)

    john doe [anonim]

    Ca o idee numai 2 masuri care ar putea fi luate:
    -angajatii gasiti vinovatzi sa fie disponobilizatzi din serviciu fara drept la pensie si bagatzi in puscarie.
    -cei care au obtinut permise in urma platii unei mite sa ramana fara permis si sa nu mai aiba dreptul de a da un examen pentru un alt permis, cel putin 5 ani de la data dovedirii faptei.
    S-ar pute sa para cam drastice masurile dar la ce se intampla in tara, altfel nu se va ajunge niciodata sa avem si noi o tara civilizata, macar din anumite puncte de vedere. Aceasta si pentru faptul ca a da mita si a lua mita este ceva in ADN-ul romanilor.
    Sa traitzi bine !!!
  • +1 (1 vot)    
    Coruptie? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 17:03)

    Cornel [anonim]

    Unde? Cred ca singurii care nu stiu in tara asta de coruptia din administratie sunt judecatorii si cei ce ne conduc =)) Parca traim intr-o poveste de Kafka. In tara asta toti stiu de corupti aici, corupti acolo, dar cand apare o stire de genul asta ne comportam toti ca si cum ar fi o noutate. Aaaa...si inca o "surpriza". As fi tare "surprins" sa aud ca din 24 de mandate si 14 de suspecti, , 15 ar fi ilegal eliberate, 5 ar fi nevinovati si numai 4 ar fi luat efectiv mita, restul sunt achitati. :D As fi surprins sa aud, ca de obicei chestiile astea nu se fac publice. Daca stai sa te gandesti: la doctor dai bani, la permise dai bani, la magazin dai bani (sunt mai draguti cu tine asa nu?), la impozite s-a mai ameliorat situatia (din fericire), la farmacie dai bani (poate are ceva ce iti trebuie sub tejghea cu reducere), etc. Daca stai sa te gandesti, cred ca si groparii iau mita. Romanul este facut din bani si asta nu se va schimba prea curand. Scuze de ventilarea din postare, dar chiar aveam nevoie sa dau afara ce gandesc si nu cred ca sunt singurul.
  • +2 (2 voturi)    
    politisti corupti (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:43)

    ion [anonim]

    politisti procurori judecatori dovediti cu acte de coruptie sa i se anuleze si dreptul la pensie odata cu suportarea rigorilor legii pt care au jurat sa o respecte