Vehiculele grele nu vor avea voie sa circule pe DN 1, intre orele 6,00 - 22,00, de luni pana vineri, pe sectorul Bucuresti-Ploiesti-Brasov

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 decembrie 2010, 18:19 Actualitate | Esenţial


Vehiculele cu masa maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone nu vor mai avea voie sa circule pe DN 1 (E 60), sectorul Bucuresti - Ploiesti - Brasov, de luni pana vineri, intre orele 6,00 dimineata - 10,00 seara. Exceptie fac vehiculele destinate exclusiv transportului in comun, potrivit unui ordin al Ministerului Transporturilor, publicat joi in Monitorul Oficial.

Concret, circulatia este restrictionata pe sectoarele:
  • de la Bucuresti (DN1, km 7+418, aflat la intersectia str. Ion Ionescu de la Brad cu Bd Aerogarii) pana la Barcanesti (intersectia DN 1, km 53+650, cu DN 1A, km 70+550)
  • de la Ploiesti (intersectia DN 1, km 67+248, cu DN 1B) pana la Brasov (intersectia DN 1, km 159 +600, intrare in municipiu)
Prin exceptie de la prevederile acestui ordin, circulatia vehiculelor este permisa pe baza autorizatiei nominale de circulatie, eliberata pentru fiecare vehicul de CNADNR.

Autorizatia nu poate fi eliberata cu mai mult de 15 zile calendaristice inainte de prima zi de valabilitate.

Interdictiile nu se aplica pentru vehiculele Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor, CNADNR, servicii de ambulanta etc.

Restrictiile nu se aplica, de asemenea, in cazul transporturilor de animale vii si produse perisabile de origine animala si vegetala, transporturilor de marfuri de trafic international cu puncte de descarcare incarcare pe sectorul restrictionat, transporturi funerare etc.

Restrictiile sunt valabile pentru anul 2011, potrivit ordinului ministerului Transporturilor.


Citeste mai multe despre   
















4311 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    :)) (Joi, 30 decembrie 2010, 18:29)

    maryus999 [utilizator]

    ministerul a uitat sa precizeze ...
    Vehiculele grele nu vor avea voie sa circule pe DN 1, intre orele 6,00 - 22,00, de luni pana vineri, pe sectorul Bucuresti-Ploiesti-Brasov in schimb va punem la dispozitie spatiu aerian intre altitudinea 50 si 100 de metri ... unde vor putea merge fara restrictii de viteza doar cei care vor plati in prealabil vazduhneta ... amin ...
    • -2 (12 voturi)    
      Vazduhneta (Joi, 30 decembrie 2010, 18:44)

      x [anonim] i-a raspuns lui maryus999

      EXCEPTIONALA chestia cu Vazduhneta!
      Sincere felicitari si La Multi Ani!
  • -6 (10 voturi)    
    Maharii (Joi, 30 decembrie 2010, 18:42)

    x [anonim]

    Cind maharii sint deranjati, se gasesc IMEDIAT solutii.

    Din pacate, solutia e CONSTRUCTIA de sosele LATE si de calitate, plus reparatia buna a celor existente, NU ... INTERDICTIA.

    La fel ca la resursele banesti: solutia "lor" e TAIEREA, nu elaborarea de politici de productie.
    • -3 (9 voturi)    
      ? (Joi, 30 decembrie 2010, 19:40)

      x [anonim] i-a raspuns lui x

      Cui nu-i plac soselele bine construite?
      Cui nu-i plac soselele bine reparate?
      Cui ii plac reducerile salariale?
      Cui ii plac reducerile pensiilor?

      In loc de "minushi", scrieti-va documentat parerile.
      Aveti curajul expunerii opiniilor, ideilor.
      • +5 (5 voturi)    
        Ai dreptate... (Joi, 30 decembrie 2010, 21:34)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui x

        ... si un "plush" de la mine. :))
  • +1 (1 vot)    
    oare ? (Joi, 30 decembrie 2010, 19:14)

    calator [anonim]

    sa fie asa cum spune articolul ? asta inseamna ca de vineri pana luni ( cand traficul in zona este foarte aglomerat ) au voie sa circule ? ma cam indoiesc ! poate este restrictionat de vineri de la 10 seara , pana luni la 6 dimineata . sau mi se pare mie doar ; ca asa ar fi fost normal ...
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Joi, 30 decembrie 2010, 20:02)

      Mishou [anonim] i-a raspuns lui calator

      Asa e, am citit in monitorul oficial. In week-end nu-s restrictii de circulatie, doar de luni pana vineri :))
      Inca un ordin scris pe genunchi, probabil ca cineva a sarbatorit pe la vreo cabana zilele astea si a ramas in trafic...
  • -1 (1 vot)    
    aascultati (Joi, 30 decembrie 2010, 19:15)

    robi [anonim]

    puneti-va in locul camionagiilor .........mergeti de la bucuresti la brasov .pe un traseu care ar trebui sa fie pur turistic.....nu pentru camioane....
  • +2 (2 voturi)    
    Ce-i nou? (Joi, 30 decembrie 2010, 19:45)

    iou [anonim]

    Ori n-am inteles eu bine, ori voi n-ati preluat corect, ori guvernul e tamp. Cea mai probabila e ultima varianta.
    De ce spun asta? Pentru ca aceasta chestie e valabila si acum. Si e valabila de ani buni. Luni-Vineri e interzis camioanelor intre 6-22, iar in week-end e interzis tot timpul. Deci, care-i noutatea?
    • 0 (0 voturi)    
      sper (Joi, 30 decembrie 2010, 21:41)

      volo [anonim] i-a raspuns lui iou

      sa fie o completare la vechea lege.Astfel sa fie o restrictie si in timpul zilelor lucratoare.
  • 0 (2 voturi)    
    Tara minunilor hi...hi..hi... (Joi, 30 decembrie 2010, 19:46)

    adi [anonim]

    Deci....gata in weekend nu mai circulam...conform legii traficul va fi blocat exclusiv de vehicule grele in weekend...tocmai cand sunt probleme adica la sfarsit de saptamana au voie sa circule?
    eu nu mai inteleg nimic din ce se intampla in tara asta...
  • +1 (1 vot)    
    retards (Joi, 30 decembrie 2010, 20:19)

    bo [anonim]

    sunt sigur ca stirea e gresita, au inceput deja in redactie sa desfaca sticlele pentru maine si... na
  • 0 (0 voturi)    
    care-i stirea? (Joi, 30 decembrie 2010, 20:33)

    Spock [anonim]

    Pai si care-i stirea domnu "ziarist"? Si pina acum era la fel!!! Daca te duci seara prin Dirste vei vedea tiruri care asteapta in Bv-Dirste, la pod, sa vina ora 22 ca sa poate urca Predealul.
  • 0 (0 voturi)    
    tara de idioti (Vineri, 31 decembrie 2010, 9:47)

    andrei [anonim]

    pai si acum e exact la fel. ca o curiozitate, uitati-va dupa semnele de pe marginea drumului si cand o sa vedeti niste panouri mari, albe, cititi ce scrie pe ele. aaa. si nicio grija ca nu s-au montat acum, sunt de multa vreme.