UPDATE Emil Boc, catre Varujan Vosganian: Sunteti complet rupt de realitate. Ati finantat deficitul din banii de pe BCR

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2010, 17:24 Actualitate | Esenţial


Emil Boc
Foto: Hotnews
"Incepem astazi dezbaterea la cel mai important proiect de lege al anului din cel putin doua perspective. Este proiectul care stabileste cadrul bugetar si al doilea punct de vedere, aduce vesti bune pentru romani. Bugetul pe 2011 este bugetul iesirii din criza si al trecerii pe crestere economica. Dupa doi ani, rezultatele incep sa se concretizeze. Vom avea o crestere de 1,5%. Nu este mult, dar e o crestere sanatoasa", a declarat premierul Emil Boc in deschiderea sedintei comune a celor doua camere ale Parlamentului, destinate discutiei Legii Bugetului de stat Dupa un discurs al fostului ministru de Finante Vosganian, Boc s-a aprins. "Sunteti rupt de ralitate. Ati vandut BCR si ati papat banii", i-a spus Boc, fostului ministru de Finante

"Domnul Vosganian nici acum nu isi da seama cat de mult rau a facut acestei tari. Pe de alta parte, nicaieri in lume nu se iese din criza cu masuri ca cele propuse de domnul Vosganian. Ati vandut BCR-ul si cu acei bani ati finantat deficitul. Daca nu aveati acei bani, credeti ca nu ati fi riscat o procedura de deficit excesiv? Sunteti poet si probabil ca la poeti criza se resimte altfel", i-a mai transmis Boc lui Vosganian.


În replică, liberalul i-a spus premierului ca bilanţul unei guvernări se vede în datoria sa publică şi că deficitul a fost contabil. "Nu-mi daţi mie lecţii de populism. Eram în sală când răcneaţi la noi - dacă nu daţi bani la profesori să plecaţi, daţi prea puţin! Şi acum ne spuneţi că dădeam prea mult? Aţi câştigat alegerile, v-aţi încărcat coşurile cu voturi şi acum uitaţi şi ne daţi nou lecţii de populism. Cat despre taierile masive de salarii pe care acum le veti mari infim, stiti cum e asta? Ca si cum ati vari intr-o casa o turma de vaci si ati scoate afara o capra, tragand-o de coarne", a afirmat Vosganian

Potrivit premierului, constructia bugetara pe anul viitor prevede un echilibru mai sanatos intre venituri si cheltuieli, accesul fiind pus pe investitii si atractia de fonduri europene. "Pentru prima data avem in Romania un buget in care cheltuielile sunt fundamentate pe cat ne permitem. Vestea cea mai buna consta in faptul ca cifrele din buget au acoperire in realitate. Cheltuielile cu investitiile cresc de la 33 de miliarde la 35 de miliarde de lei. Va intra in exercitiu Programul National de Dezvoltare al Infrastructuri- 4 miliarde de euro in 4 ani.

In privinta fondurilor europene, in 2007 si 2008 nu s-a facut nimic. In 2009 si in 2010 am recuperat intarzierile la capitolul realizare, de punere si semnare de contracte", a declarat primul ministru.

Bugetul a fost calculat la o valoare a leului de 4,21 lei/euro, un somaj de 6,9% si un castig mediu salarial brut de 2022 de lei. "Cursul de schimb se va mentine stabil, in jur de 4,21 lei. Somajul va scadea la 6,9%. Castigul salarial mediu brut va creste la 2022 lei. Bugetarii vor recupera 15% din salariul diminuat, iar cheltuielile cu investitiile cresc de la 33 de miliarde la 35 de miliarde de lei", a mai precizat Emil Boc.

In privinta politicilor sociale, premierul a confirmat ca nu vor fi afectati cei considerati "vulnerabili. "Statul isi continua politica de a-i proteja pe cei aflati intr-o perioada vulnerabila. Pensia minima nu este afectata. Mentinem gratuitatile cu medicamente compensate. Cei cu pensie sub 700 de lei au 90% compensate medicamentele", a anuntat primul ministru.

Desi inceputa cu peste 40 de minute intarziere, sedinta comuna a celor doua camere ale Parlamentului a inceput printr-o amanare, intalnirea dedicata dezbaterii Legii Bugetului pe 2011 incepand la ora 17 si nu la 16, asa cum fusese stabilit.
In timpul celor 5 minute istovitoare in care a vorbit presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, parlamentarii se concentrau fie sa isi rezolve corespondenta electronica, fie sa citeasca presa sportiva, fie sa citeasca pur si simplu.

Discutiile de luni sunt programate sa dureze pana la ora doua noaptea, urmand ca incepand de marti sa fie discutate anexele.


Citeste mai multe despre   


















5291 vizualizari

  • -13 (31 voturi)    
    iar promisiuni?? (Luni, 20 decembrie 2010, 17:29)

    vio [anonim]

    parca 2010 era anul iesirii din criza!

    Ce garantii am ca acum spui adevarul? Niciuna!
    • -17 (21 voturi)    
      2010!? (Luni, 20 decembrie 2010, 18:23)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Cum naiba era sa fie 2010 iesirea din criza?Nici in trimestru 4 nu avea cum! Tinand caont , ca maresc salariile bugetarilor , incepand cu ianuarie , o f fi stiind el Boc ceva......Criza e artificiala, afost provocata si de aceea e posibil si o iesire , care sa para miraculoasa...
      • +26 (32 voturi)    
        Criza e artificiala??? (Luni, 20 decembrie 2010, 18:56)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

        Criza nu e artificiala, e rodul cresterii nesustenabile. Incepind de la americani si bula lor imobiliara, pina la noi si bula noastra imobiliara.
        Iar la noi s-a suprapus criza externa peste criza interna creata de maretul premier tariceanu, care in 2007 si 2008 a marit salariile la bugetari cu 70% si pensiile cu 120%. Si uite asha a crescut consumul, a crescut profitul din consum, a crescut economia, dar a crescut si deficitul bugetar la 5% in 2008.
        • -14 (28 voturi)    
          Mereu aceiasi placa. (Luni, 20 decembrie 2010, 19:21)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Campania electorala anul 2009.
          Traian Basescu:
          In mandatul meu am marit salariile cu 50%.
          In mandatul meu am dat pensia minim garantata la peste 1,5 miloane care au lucrat in agricultura.
          In mandatul meu sau marit pensiile....cu placa asta a castigat voturile a jucat alba neagra si acastigat.
          In mandatul meu spunea stimabilul nostru fostul si actualul presedinte iar acum se mai gasesc naivi care sa cada in plasa si sa dea vina pe alti...ce repede uitati uni dintre voi sau uitati ce va convine.
          • +13 (15 voturi)    
            Da' Geoanba ce zicea? (Luni, 20 decembrie 2010, 20:33)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui haiducul

            Pin la urma am avut de ales intre Basescu si Geoana, nu? Geoana ce promitea? 20k eur pentru cei care se intorc in tara?
            Ce talent aveti voi postacii rosii in a va aminti doar ce va place...
            Plus ca n-a declarat Basescu ca a marit el pensiile si salariile, ci ca s-au marit in mandatul lui. Da' asha-i propaganda de la Stefan Gheorghiu, Luam ce ne convine din adevar, adaugam ceva minciuni cit sa ne iasa concluzia, si-i gtata propaganda...
            Si la final, ce treaba are comentariul tau cu ce am zis eu???
          • +9 (13 voturi)    
            Mai abtine-te frate ! (Luni, 20 decembrie 2010, 21:17)

            c.mike [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

            Deja fac alergie la numele tau. Ce haiduc esti tu ? Poate haiducul lui peste. Numai tampenii scrii si numai minusuri primesti. N-ai obosit ?Alegerile le-a castigat din cauza agresivitatii unora ca tine , inca nu te-ai prins ? Numai astia ca tine m-au facut sa votez si vad ca va trebui sa votez incontinuare.
            • -6 (8 voturi)    
              Eu nu sunt agresiv... (Luni, 20 decembrie 2010, 23:02)

              haiducul [anonim] i-a raspuns lui c.mike

              ...preiau ce-a ce ne ofera pdl,cat despre vot s-ar putea sa nu mai fiti nevoiti sa mergeti la vot.....sau daca vor avea loc nu are rost sa mai mergeti ca tot Base va iesi sub o forma sau alta.
              • -1 (1 vot)    
                mi se pare normal (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:57)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

                cand 'opozitia' se bazeaza pe 'sustinatori' ca tine.. noi ce sa facem? judeci cu masuri diferite puterea si opozitia.. cauti tot timpul vinovati, dar nu ai nici o solutie..
                basescu nu va mai candida si va ajunge probabil ca iliescu, sa-si mai struneasca partidul din umbra. daca pdl ar ajunge prim ministru ar fi ideal, pentru ca e mult mai abil la tras sforile decat boc. pacat ca jumatate de partid e parazitat de personaje ca madam iordache de ieri.. pe de alta parte, daca opozitia va castiga, in foame de bani vor vinde pe rupte tot ce a mai ramas din companiile de stat, isi vor lua spagile de rigoare si vor cheltui restul pe pomenile cu care ne-au obisnuit. ti se pare ca avem de ales?
                • 0 (0 voturi)    
                  daa, ar fi o varianta... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:30)

                  Vendeta [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  .... ce ar fi daca i-am urca pe TOTI in tepele de care vorbea Basescu in campania din 2004, incepand cu insusi, domnul presedinte? Daca vom cauta mereu intre "doua rele" ne vom alege ca pana acum, cu nimic...
                  PS. Pt partizanii (fanatici) ai celor 2 parti (opozitie/putere), fratilor pe banii pe care ii primiti pt posturile cretinoide (de genul ala e bun si ala e rau) ar fi bine ca de Craciun sa va cumparati cate o coloana verticala poate o sa va ajute sa scapati de sportul pe care il practicati (curling).
        • +8 (10 voturi)    
          Vosganian nu ar trebui judecat ? pentru (Luni, 20 decembrie 2010, 21:07)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          cretinism congenital ?! guvernul de papagali Tariceanu und Vosganian, care traia pe alta planeta ,ar trebui scos de pe unde se ascunde, si judecat pentru ca erau purtatori de sortulete fara permis..
        • +2 (2 voturi)    
          criza (Luni, 20 decembrie 2010, 21:11)

          Pongo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Asa, si de ce avem doar noi scadere economica sustinuta?

          Sa lasam criza, la noi e ceva mai grav: criza plus recesiune.
          • +2 (2 voturi)    
            de ce avem doar noi scadere...? (Luni, 20 decembrie 2010, 21:56)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Pongo

            intrebarea e justificata. nu sunt insa de acord cu raspunsul : la noi e mai grav nu din cauza unui pleonasm, ci pentru ca în România românii produc si consuma româneste. iar daca prin alte parti a mai trecut din criza, e pt ca pe acolo productia si consumul sunt facute de altii.
        • -1 (3 voturi)    
          Criza oameni buni, (Luni, 20 decembrie 2010, 23:34)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          ca si gripele(aviara, porcina ) AU FOST PROVOCATE DE JANDARMUL LUMII-usa! PLACE , NU PLACE ESTE MARELE ADEVAR! UNII NE CREDEM DESTEPTI, ALTII SUNTEM DUSI ..., DAR ADEVARUL ESTE ACESTA! Nu ma interseseaza minusurile-acesta e adevarul ,asa cum atentatele din usa au fost la comanda lui bush............Mintile limitate nu gandesc mai mult de........ limita....
      • -3 (13 voturi)    
        Anul 2010 este anul iesirii din criza si al pregat (Luni, 20 decembrie 2010, 19:48)

        vio [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

        asta zicea Boc la sfarsitul 2009:
        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8143670-emil-boc-despre-bugetul-2010-este-buget-iesirii-din-criza-emil-boc-despre-bugetul-2011-este-buget-iesirii-din-criza.htm
        • +10 (14 voturi)    
          Fara patima. (Luni, 20 decembrie 2010, 20:50)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui vio

          Cand un lider,un premier da o nota pesimista discursului sau,tara respectiva o ia razna,chiar daca mergea bine pana atunci.Este obligatia morala a unui oficial sa dea o nota optimista in discursurile sale,defaimarea apartine de obicei altora,iar d-ta esti printre ei.Craciun fericit!
  • -9 (13 voturi)    
    de unde stie cat va fi cursul E!?? (Luni, 20 decembrie 2010, 17:30)

    dorin [anonim]

    intreb si eu, poate ma invata si pe mine cineva.
    • +12 (14 voturi)    
      De estimari ai auzit? (Luni, 20 decembrie 2010, 18:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Bugetul e o estimare a cheltuielilor, care se bazeaza pe multe alte estimari, inclusiv cursul de schimb. Asha se face orice bunget in lumea asta, de la cel mational la cel al oricarei firme.
    • +5 (5 voturi)    
      N-are cum ! (Luni, 20 decembrie 2010, 21:20)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui dorin

      Nu asimilezi si din cauza asta nu se mai oboseste nimeni cu tine. Du-te la scoala.
    • 0 (0 voturi)    
      de la isarescu... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:34)

      Vendeta [anonim] i-a raspuns lui dorin

      .... bancile straine au nevoie de euro, nu trebuie sa traiasca si ele?
      Lasa ca noi ne imprumutam de la FMI, bagam banii la BNR si apoi dam cu ei pe geam ca sa tine cursul... care altfel nu ar trebui sa reflecte rapoartele economice... (industria in scadere, exporturi mai deloc, agricultura 0, importuri cat cuprinde)
  • +20 (28 voturi)    
    Boc,lasa-i sa le tihneasca soriciul. (Luni, 20 decembrie 2010, 17:40)

    mircea [anonim]

    Au pierdut la motiunea de cenzura,sunt fripti,lasa-i sa manance soriciul in pace.Nu le mai rasuci cu fierul rosu in rana.PSD si PNL spera intr-un an mai rau pentru romani,asa ca nu trebuie descurajati acum.Dupa anul nou ,in schimb,trebuie tocati marunt,perpeliti la foc mic si serviti celor care cred balivernele lor.Ponta si cu Antonescu,de suparare cred ca vor manca porcul de viu.
    • -14 (24 voturi)    
      iar ai scapat din sapoca (Luni, 20 decembrie 2010, 18:40)

      smen [anonim] i-a raspuns lui mircea

      chiar crezi ce scrii sau ai pisolul portocaliu la tampla,in cazul in care chiar ai in devla ce ai scris esti o cauza pierduta,ma rog pentru tine de acum
    • +9 (9 voturi)    
      problema (Luni, 20 decembrie 2010, 20:43)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui mircea

      e cine va lua laudele pentru reformele din acest moment? Efectele benefice se vor simti cand? Peste 1 an? peste 2? In mandatul actual sau in urmatorul? E clar ca cel mai bine ar fi pentru Boc sa reuseasca sa atraga in mandatul sau toate rezultatele benefice. Dar mai important ar fi sa se lupte impotriva coruptiei din PDL pentru a le asigura un nou mandat! CE s-a intamplat cu votul acela din parlament unde iar dragutzii de parlamentari au blocat justitia? De ce un politician nu e egal in fata justitiei cu un cetatean obisnuit??? Asta va distruge credibilitatea PDL daca nu vor lua masuri urgente!
      • 0 (0 voturi)    
        sigur vor fi benefice? (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:04)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Pari foarte sigur ca masurile astea vor fi benefice si nu prea stiu pe ce te bazezi...

        La fel as putea sa te intreb cand se vor vedea efectele negative ale acestor masuri? peste 5, 10, 20 de ani?
      • 0 (0 voturi)    
        sa lupte contra coruptiei.... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:36)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui atreus

        :)), ce gluma buna... Politician roman = coruptie... nimeni (din angrenajul politic actual) nu o sa schimbe asta...
  • +4 (12 voturi)    
    Bravo (Luni, 20 decembrie 2010, 17:51)

    drak latinu [utilizator]

    Sper sa fie asa !
    • -15 (25 voturi)    
      Mare e gradina ... (Luni, 20 decembrie 2010, 18:47)

      Vacarescu [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Sunt convins ca Boc, in irealitatea lui interioara, chiar crede ca e asa, dar nu ma asteptam sa mai muste si altii. Si uite asa, iar am sperat prea mult de la acest popor ...
      • +5 (7 voturi)    
        prin comparatie (Luni, 20 decembrie 2010, 21:22)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Vacarescu

        noi n-am asteptat nimic de la tine si nici nu speram c-ar fi vreo sansa sa te recuperezi.
        • +1 (1 vot)    
          ce tare esti! (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:06)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui c.mike

          I-ai zis-o tu lui!

          sa-nteleg ca in buget a intrat si sponzorizarea postacilor? nu de alta dar iar ati aparut ca ciupercile.
          • +1 (1 vot)    
            :) (Marţi, 21 decembrie 2010, 15:21)

            ... [anonim] i-a raspuns lui justin

            cred c-aveti dreptate. la articole dintr-astea, "politice", apar foarte multi indivizi care considera ca singura forma de dialog este tavalirea in noroi a "adversarului".
            probabil ca primesc bani pentru ca altfel nu-mi dau seama ce imbecil si-ar consuma timpul si nervii pe cea mai penibila "politica" din lumea asta: cea romaneasca.
  • -2 (10 voturi)    
    cine stie matematica (Luni, 20 decembrie 2010, 18:44)

    gheo [anonim]

    cine stie matematica observa in bugetul pe 2011 ca veniturile bugetare vor scadea in cifra absoluta si vor creste nesemnificativ in procente.
    adica vom avea crestere economica dar sub nivelul inflatiei.
    e foarte simplu, are dreptate si Boc, au dreptate si cei care il critica.
    va fi dar nu mare lucru...
    acolo, o crestere economica romaneasca, de spoiala cum s-ar spune
    • -1 (1 vot)    
      Crestere (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:52)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Decat o crestere nesanatoasa, mai bine o scadere sanatoasa (Isarescu dixit, citat aproximativ).
      Pe vremea lui Tariceanu am avut o crestere puternica, dar total nesanatoasa. S-a bazat pe imprumuturi care nu s-au dus in productie, in crearea de locuri de munca "sustenabile" (care sa supravietuiasca intrarilor masive de valuta). Ele s-au dus in consum, in bula imobiliara, fara sa contribuie prea mult la investitii (cu exceptia celor speculative, gen imobiliare). S-a facut vreo investitie notabila, pe perioada boom-ului? Poate, de catre Renault sau Nokia, dar nu de catre stat, care ar fi trebuit sa o faca (autostrazai - ca tot ne plangem de ele, energie - Cernavoda, etc).
      Si cand banii nu au mai intrat (a venit criza) si, in plus, populatia era indatorata pana peste cap (au si bancile partea lor) si nu a mai putut sustine prin consum ridicat aceata crestere, totul s-a dezumflat precum un balon. Unde mai pui ca n-am pus deoparte nici bani pentru zile negre, din contra...
  • -3 (7 voturi)    
    hmm (Luni, 20 decembrie 2010, 20:26)

    cosminrs [utilizator]

    1. ma intereseaza bugetul in cifre esentiale, nu pentru ce curs a fost calculat, cat va fi temperatura in august. nu puteti sa il faceti pe intelesul tuturor si scurt?
    2. ok. dupa 3 ani Boc da vina pe Vosganian. ceva nou? Am inteles. Si peste 20 de ani tot Vosganian o sa fie de vina. Nu se poate rai in tara asta fara sa fie altul de vina.
    3. Bugetul. Ce imi puteti spune despre buget? In afara de bla bla chestii care nu intereseaza? Cat e pentru investitii? Ca investitii? In afara de biserici. Ca parca era un comunicat de presa al BOR: Daca o sa cladim biserici, dumnezeu (o sa coboare pe pamant si ) o sa ne ajute sa iesim din criza. Prin puterea gandului noi romanii o sa ajungem si in alte galaxii.
    • +7 (11 voturi)    
      hmmm (Luni, 20 decembrie 2010, 21:01)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Nu trage in mine ... imi dau si eu cu parerea ... daca iliescu a dat casele in 90 pe nimic, pe un tv color, nu sufera si astazi Ro ? daca acum 3 ani Varujan & Taripatriciu au papat banii de pe bcr ... nu o sa sufere ani si ani si ani la rand Ro din cauza asta ? pune cineva gratis 4 miliarde euro ? adica 4.000.000.000.000 euro ?
      • -2 (4 voturi)    
        hmmmm (Marţi, 21 decembrie 2010, 8:29)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

        in 1990 Basescu era cu Iliescu la putere. Esti fde acord?
        Daca problema sta in 4 miliarde de euro. De ce au imprumutat 30 de miliarde si ce au facut cu ei? Adica 30.000.000.000.000.
        Problema mea nu e cine a furat si cine nu. Ca Si basescu a furat la cot cu ceilalti. Problema mea e cu ipocrizia asta. Daca fura aia e rau daca furam noi e bine. Eu fur dar urlu de tine ca fur, creez o diversiune.
        Dar pe bune acuma.. putem sa vorbim despre viitor si nu despre trecut? Sau asta e guvernul hai sa dam vina pe cineva pentru ce porcarii facem.
        SI scuze acuma dar deja mi'e greata de atatea scuze.
        • 0 (0 voturi)    
          Te-ai luat dupa cel dinaintea ta (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:13)

          c.mike [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          30.000.000.000.000 asta inseamna 30 miliarde ?
  • -4 (8 voturi)    
    pai daca stie lucru asta de ce nu-i aresteaza (Luni, 20 decembrie 2010, 20:37)

    cirk [anonim]

    Boc s-a aprins. "Sunteti rupt de ralitate. Ati vandut BCR si ati papat banii", i-a spus Boc, fostului ministru de Finante
    • +4 (4 voturi)    
      buna intrebare! (Luni, 20 decembrie 2010, 20:56)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui cirk

      In mod normal, cand un PM face o astfel de acuzatie, DNA se autosesizeza. De ce nu face nimic DNA!??
  • +5 (11 voturi)    
    Boc e vinovat! (Luni, 20 decembrie 2010, 20:56)

    Andrei [anonim]

    Premierul roman este tinta unor crunte critici pentru legile pe care le doreste a fi puse in practica.

    Greseste dl Boc ca se pune in calea bunastarii lasate mostenire de guvernele de dupa 1989, ca baga in seam criza si recesiunea, de aici si de aiurea, ca nu a lasat salariile si pensiile "obtinute" dupa merite, ca nu lasa toate acele sume care se adauga la salarii, ca mai are si tupeul sa mai faca ceva reforme, etc.

    Lasati dl Boc tara asta pe mana baietilor destepti ca sa duca la capat opera de distrugere a ce a mai ramas.

    P.S. Mai nou vad ca la tv apar tot felul de domnisoare si doamne "specialiste" (in realitate dau din gura la nesfarsit aceleasi searbede idei), care ne obliga sa intelegem ca sunteti pe un drum gresit.
    • -1 (7 voturi)    
      te referi la Vass? (Luni, 20 decembrie 2010, 23:06)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      sau la Sulfina?
      sau la Udrea?
      sau la Ritzi?
      sau la Eba?
      sau la Gratiela?
      sau la Vergu?
      sau la Turcana?

      toate, mari specialiste in...in....in ce?
      • +5 (7 voturi)    
        Oare (Marţi, 21 decembrie 2010, 8:50)

        miki [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Ce zici de Olguta Vasilescu,Gorghiu,Orban,Mircea Diaconu,Oana Mizil,Madam Gura Bogata de la PC.
        Asta ca sa nu vorbim de marii ziaristi Mdam Cretulesco,Oana Stancu,Dana Grecu,Vrinceanu Stirea mai nou Pandele.Daca esti atent chiar au nume predestinate de analisti economici.Astia nu sint in stare sa calculeze daca prostia tinde spre plus sau minus infinit.
        • +1 (1 vot)    
          ma refer la cei de la putere! (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:09)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui miki

          cei care conduc!

          Daca tu nu intelegi diferenta dintree cei care iau hotarari, conduc, dirijeaza fonduri si cei care comentaeza fara a avea nicio putere inseamna ca esti doar un alt oranjgutan spalat pe cap.
      • +2 (2 voturi)    
        Mai, sa fie! (Marţi, 21 decembrie 2010, 8:56)

        dd [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Gigel, doar atatea vezi?
        Deci esti impartial. Cinste tie.
        • 0 (0 voturi)    
          vorbesc de cei care CONDUC! (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:10)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui dd

          ei ma intereseaza, nu bagatorii de seama ca cei de la TV, c mine sau ca tine.
          DEci, nu am cum s afiu impartial.
  • -4 (8 voturi)    
    Boc garanta in 2008 (Luni, 20 decembrie 2010, 20:58)

    vio [anonim]

    ca el va aplica legea cu marirea cu 50% a salariilor prof.
    Vosganian ii spunea ca nu se poate, Boc spunea ca da si ca daca va fi el PM, va gasi bani si va aplica legea. Spunea Boc atunci: Unde-i lege, nu-i tocmeala!

    Iar Vosganian nu si nu ca nu se poate.

    Atunci il credeam pe Boc si l-am votat, acum vad cine era cu adevarat rupt de realitate. Si este in continuare!!!
    • +1 (5 voturi)    
      rupt de realitate pari a fi tu (Luni, 20 decembrie 2010, 22:01)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui vio

      asta se vede dupa cum judeci: dupa cum afirmi in acest post, gandesti când se aprinde becul.
      • +1 (3 voturi)    
        arata-mi unde gresesc! (Luni, 20 decembrie 2010, 23:04)

        vio [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        spune ce nu e adevarat in postul meu.
        Si-mi voi cere scuze. Sau tu.
  • 0 (2 voturi)    
    Dan popa (Luni, 20 decembrie 2010, 21:05)

    firescu [anonim]

    Felicitari domnule Popa pentru aspectele reinute ! Este insa dureros ca:
    - s-a instrainat BCR si ca banii sau dus cu domnii B si V in banca parlamentarilor, dar si intro colaborare de peste 2 ani. Dl B n-a zis nimic pana acum, pana acum a considerat ca este vorba de alta tara
    - se preconizraza doua perspective, de nu stie românii incotro sa se indrepte
    - nu se intrevede nicio masura reala de crestere economica ( nu crede in oamenii de afaceri masteranzi la DNA.,..
    - colectarea veniturilor la bugete, organizata si cu functionare neperformanta
    - promovarea si mentinerea pe functii in managementul guvernamental sa spunem duios in baza recomandarilor de.... si si a unui C.V zornaitor, in loc de cunostinte profesionale reale si experienta in domeniu, ....
  • +5 (7 voturi)    
    Varujan Vosganian. (Luni, 20 decembrie 2010, 21:07)

    mircea [anonim]

    Nu retin vre-un ministru de finante postdecembrist mai gargaragiu ca Varujan Vosganian.O avea ceva de spus si are dreptate?O avea ceva de ascunssi face diversiune?Poate-i place sa fie in prim plan.
    • +4 (6 voturi)    
      vosganian (Luni, 20 decembrie 2010, 21:50)

      altionescu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      foarte capabil vosganian, i-a trebuit o seara la un post tv ca sa calculeze taxa de prima inmatriculare
  • +9 (13 voturi)    
    Bravo BOC (Luni, 20 decembrie 2010, 21:48)

    un roman [anonim]

    Bravo BOC !

    Mai cu balbaieli, mai cu hopuri ... nu conteaza cum, ceva reusesti sa misti si misti bine. Directia e buna, viteza e cam mica, dar macar sensul e laudabil, pentru o natiune obisnuita sa mearga 1 pas inainte si 3 inapoi.

    Bravo ! Da-i inainte si nu intoarce capul spre inapoi, nu foloseste la nimic.
  • +3 (9 voturi)    
    "Statul isi continua politica de a-i proteja..." (Luni, 20 decembrie 2010, 22:22)

    ... [anonim]

    nu am treaba cu disputa celor doi. Vosganian este un pungas, iar Boc nu.

    dar ca sa spui, totusi o asemenea aberatie: "Statul isi continua politica de a-i proteja pe cei aflati intr-o perioada vulnerabila" trebuie sa ai si tu (Boc in cazul de fata) o doza sanatoasa de demagogie.
    nu vad cum este "protejat" un profesor cu salariul lunar de 600 lei net. eu fac experienta asta, la care se adauga naveta. all in all, este o diurna prapadita, nicidecum un salariu. iar "protectia" nu mi-o asigura in nici un caz statul, ci cei din familie lucratori in privat si care au norocul sa castige mai mult. daca tragem linie, este vorba de un voluntariat al meu si al celor ce ma sustin pentru "stat" - de parca am putea pune "stat" oriunde apare domeniul public. de fapt, nu cred ca este nici o legatura intre "stat - interesul nostru comun" si "stat - autoritate". faptul ca in cel din urma apare demagogia, este un semn ca nu mai este vorba despre interesul public, ci despre interese private.

    in rest, romanii - marea majoritate "vulnerabili" (crema celor care castiga mult sau mediu, fie ei bugetari sau privati este extrem de subtire raportat la populatia totala - de altfel, tendinta de subtiere a clasei de mijloc este o trasatura a timpurilor noastre) - se "descurca", prea putin "oficial". fie ca muncesc afara, fie ca muncesc la negru, fie ca-si subnutresc copiii pentru a putea supravietui, fie ca si-i sacrifica lucrand in strainatate sau "la oras"... majoritatea o duc de azi pe maine, tocmai pentru ca pana acum orice guvernare s-a facut de azi pe maine - ma uitam azi, intr-un autobuz din orasul in care locuiesc, la un anunt despre gratuitatea transportului pentru pensionarii cu venituri sub 1200 lei (!) si pt toate persoanele de peste 70 ani - uau! - asta in timp ce dai pe strada peste batrani flamanzi si obligati sa cerseasca. iar cei ce sunt salariati, si ar avea, poate, nevoie de reduceri la transportul in comun exorbitant, nu primesc asa ceva.
    • +1 (7 voturi)    
      Ce usor e sa critici, la munca e mai greu (Marţi, 21 decembrie 2010, 9:06)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui ...

      Care " aberatie"?
      Dupa 1989 cand a inceput jefuirea tarii, tacusi, neica
      (zic asa ca nici macar un nume anonim nu pusesi).
      Ce usor e acum cu acuzatiile.

      Baturam din palme la jafurile de sub Vacariou, Nastase imparati, etc. Acum ne lamentam.
      Votaram urmasii de nadejde a comunistilor sau a comunistilor reloaded, votaram o Constitutie cu multe strambe, etc.
      Acum avem pretentii. Mari pretentii. Sa ne dea statul, sa ne dea Boc. Sa ne dea, sa ne dea.

      Si ne DA CAT ARE!
      • +2 (2 voturi)    
        dvs sigur nu aveti pretentii :D (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:18)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Ion

        puneti-va dumneavoastra un "nume anonim" - eu postez de suficient timp pe aici ca sa nu mai fiu chiar "anonim", chiar si cu asa o semnatura.

        si daca invatati sa cititi, o sa observati ca nu este vorba de "sa ne dea", ci "sa ne dam". daca ne intereseaza ca generatia urmatoare sa nu fie mai retardata decat a noastra (dvs sunteti, cred, un exemplu concludent), atunci trebuie sa investim in ea (si altfel decat cumparandu-le telefoane si masini).

        cat despre vacaroiu, nastase, psd, ii veti fi votat dvs, nu eu.

        p.s.: nu cred ca a masurat cineva care dintre noi munceste mai mult. fiind tupeist si cu gura mare e posibil ca dvs sa fiti si trantorul.
        • -3 (3 voturi)    
          Confuz, dom'le confuz ... (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:06)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui ...

          Sunt fericit ca am un dialog cu un om corect, elegant si filozof.
          Multumesc.
          O precizare: daca ati fi dascal, dupa cum sugerati, cred ca discipoli ar avea un mare handicap...
          Am invatat putin sa citesc. Poate ceva mai mult sa gandesc.
          Expresia "trantor" va onoreaza, stimabile.
          Imi amintesc de instructorii de partid care te etichetau asa ca se credeau atotcunoscatori.
          Tovarese anonim, m-ati convins. Prea sus va credeti dupa cum desconsiderati semeni.
          Daca v-am jignit va cer scuze.
    • +3 (5 voturi)    
      LUI ...ANONIM (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:04)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui ...

      Sunt de acord ca in invatamant salariile sunt mici, dar nu pot sa cred ca un profesor are 600 lei net si un educator are 1600 brut. Statul de plata cu 1600 l-am vazut cu ochii mei. Ar trebui sa faca public fluturasul de salariu cel ce sustine ca are 600 si cu dovada ca este fluturasul unui profesor si nu al fochistului sau al femeii de serviciu.
      • +3 (3 voturi)    
        un profesor debutant atata are (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:39)

        ... [anonim] i-a raspuns lui carat

        mai ales daca unele ore sunt platite "necalificat" - un profesor de stiinte socio-umane este aproape intotdeauna necalificat pe unele ore, pentru simplul motiv ca, pentru a fi calificat pe o catedra de socio-umane, trebuie sa fi facut vreo trei facultati - sociologie, filosofie si psihologie...
        acelasi lucru este valabil in cazul profesorilor de educatie fizica sau muzica sau desen sau limba maghiara...
        probabil ca un debutant calificat pe toate orele ajunge pe la 850 de lei.

        eu am luat un an 740 de lei, iar anul acesta, cu reducerea de 25%, salariul se opreste in cei 600 minimi.

        de altfel, stiu ca exista si ceva calculatoare online ale salariului unui profesor. puteti cauta.

        intr-adevar, un director are un salariu baban, iar pe la 50 de ani chiar un profesor cu toate gradele ajunge la salarii sanatoase. dar familia ti-o intemeiezi la 20, nu la 50 de ani. si pentru atatia bani nu sta nimeni in invatamant, cu toata pasiunea pe care ai avea-o.
        oricum, nu doar salariile sunt problema invatamantului. acesta este pe drumul spre groapa dintr-o sumedenie de motive - s-a mai discutat despre ele si aici si aiurea, insa niciodata nu le-am auzit spuse "oficial", nici de funeriu, nici de anteriorii. la nivelul acela, stanga nu vrea sa stie ce face dreapta.
        • -3 (3 voturi)    
          Esti incoerent frate, dascal nu poti fi (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:09)

          .....!.... [anonim] i-a raspuns lui ...

          Cum ai ajuns in invatamant omule?
          Esti bramburit rau, rau de tot. Incoerent si ilogic.
          Numele ministrului Funeriu se scrie cu litera mare. Dascalu' lu peste.
        • -1 (3 voturi)    
          Opreste-te nene... (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:35)

          invatacel [anonim] i-a raspuns lui ...

          Daca asta este dascal atunci e jale mare!
          Incepe fraza cu litera mica. O litera mare nu se vede in comentariu!

          Plus niste aberatii de genul: "si pentru atatia bani nu sta nimeni in invatamant, cu toata pasiunea pe care ai avea-o."
          Da invatatule, pasiunile nu se platesc!!!
          Halal.

          "drumul spre groapa dintr-o sumedenie de motive - s-a mai discutat despre ele si aici si aiurea, insa niciodata nu le-am auzit spuse "oficial",
          Asta-i dus rau, rau cu pluta. Te-a vazut cineva la catedra?

          "la nivelul acela, stanga nu vrea sa stie ce face dreapta".
          Care-i legatura cu subiectul?
      • +3 (3 voturi)    
        puteti vedea aici (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:33)

        ... [anonim] i-a raspuns lui carat

        iata aici o interfata pentru calcularea salariilor in invatamant:

        http://salar.sitsco.com/

        pentru un profesor debutant, salariul net lunar este de maxim 835 lei. daca apar si ore "necalificate", atunci el scade.

        nu sunt lucruri incredibile, sunt insa extrem de putin cunoscute si popularizate. nici eu nu inteleg de ce un profesor cu 2000 salariu s-ar vaita, mai ales pe timp de criza, dar salarii sub 1000 lei, pentru personal nu numai calificat, dar si cu raspundere imensa si un rol foarte important in societate, sunt dupa parerea mea iresponsabile.
        evident, nu putem vorbi in termeni de responsabilitate/ iresponsabilitate atata timp cat acest aspect se incadreaza in politica generala de distrugere intentionata a invatamantului. inceputa inca de pe vremea lui marga, cu desfiintarea examenelor de admitere la universitati, continuata de andronescu, probabil, cu desfiintarea tuturor examenelor de pe parcursul invatamantului pre-universitar, confirmata de catre funeriu cel putin prin farsa numita "bacalaureat transparent".
        daca aveti copii, mergeti in licee pentru a vedea climatul de violenta in care acestia vor fi obligati sa invete si sa se dezvolte. sa spui "daca nu iti place, pleaca" in conditiile in care ai de gand sa ramai in tara este inconstient.
        • +1 (1 vot)    
          completare (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:35)

          ... [anonim] i-a raspuns lui ...

          salariul indicat, de 835 lei, era cel dinaintea reducerii cu 25%. acum, evident, suma este mai mica - iata, iese 626,25 lei.
      • +1 (1 vot)    
        btw, femeia de serviciu (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:44)

        ... [anonim] i-a raspuns lui carat

        nu vreti sa stiti cat avea femeia de serviciu din liceul in care am lucrat eu. eu am avut curiozitatea asta - dupa 40 de ani de munca, si cu program de munca de 8 ore, avea tot 600 de lei... minunat, nu?

        pe de alta parte, aceeasi situatie o gasesti si in privat daca iesi in afara Bucurestiului. in cazul fericit in care exista locuri de munca.

        de aceea, separatia intre "bugetari" si "privati" este aberanta. mai corecta ar fi o distinctie intre utili si inutili, intre salarii corecte si salarii incorecte.

        pentru ca tot am criticat ministrii in comentariul anterior, cred ca d-l ministru Miclea a fost o exceptie. si cu siguranta ii dadea lectii la capitolul gandire pragmatica si sinceritate d-lui Funeriu.
  • +6 (8 voturi)    
    Vosganian (Marţi, 21 decembrie 2010, 7:47)

    cristian [anonim]

    Fostul viitor comisar european (spre nenorocirea noastră refuzat la export) a condus timp de doi ani două ministere cheie (finanțe si economie) lăsînd în urmă un dezastru care nu va putea fi recuperat nici dacă ar urma 20 de ani de buna guvernare (ceea ce este îndoielnic). Să lași un deficit de aproape 6% într-un an în care ai beneficiat de o crestere economica de 8% plus miliardele de euro provenite din privatizări este pur și simplu incredibil. Se spune că prostia ,incompetența și incapacitatea nu pot fi sancționate penal. Dar oare e vorba numai de atât?
    • +5 (7 voturi)    
      Nu, nu este vorba numai de atat... (Marţi, 21 decembrie 2010, 9:34)

      IC Breteanu leberalul socialist [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Ceea ce a facut Vosganian & co. este profund penal. De aceea ma si mir de ce gagiul zburda atat de nestingherit si voios in libertate!
      • +3 (3 voturi)    
        va mirati? (Marţi, 21 decembrie 2010, 15:03)

        ... [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist

        numiti-mi o persoana din Romania care sa fi facut ceva penal si sa "putrezeasca dupa gratii".
        • -2 (2 voturi)    
          Exemple sunt iar daca ai... (Marţi, 21 decembrie 2010, 15:38)

          George [anonim] i-a raspuns lui ...

          ... ceva bunavointa le vei descoperii si singur. Dar matale tovarase "dascal" esti mult prea preocupat sa-ti justifici frustrarile pe forumul asta. Acum esti la "scoala" sau iti pierzi vremea pe-acasa de pomana? Fa un efort si daca vrei sa-ti fie ceva mai bine cauta-ti de munca si nu te mai lamenta atata!
  • +2 (4 voturi)    
    foarte bine punctat (Marţi, 21 decembrie 2010, 9:48)

    rocitizen [utilizator]

    Aia-i Boc zi-le de la obraz nesimtitilor de liberali. Spune adevarul cu curaj! Nu te lasa calcat in picioare de magarii astia. Spune lucrurilor pe nume mai des ca nu ai nimic de pierdut doar de castigat. Stiu ca despre aceste lucruri nu se va discuta niciodata in media mogulilor (majoritara), insa tu totusi da-le pe goarna. Nu stiu de ce nu spui aceste lucruri mai des, pentru ca ele trebuie spuse si stiute. Trebuie ca media sa ia in discutie si aceste subiecte pentru ca prea s-a pus batista pe tzambal referitor la guvernarea PNL sprijinit de PSD. Si ceea ce au facut aceste 2 partide cat au fost la guvernare e mai grav decat masurile ce le-a luat Boc si PDL'ul in 2010. Asta pentru cine are cap sa judece.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare? (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:07)

    intrebare? [anonim]

    Daca PNL a vindut BCR-ul si in acelasi timp a marit salariile si pensiile astfel incit romanii au simtit o revigorare a vietii- mincare mai buna, acces la concedii, haine, achizitii de bunuri pentru casa - inseamna ca banii luati din vinzarea BCR i-au dat romanilor ? Din vinzarea altor societati romanii de rind nu am primit nimic - buzunarele erau la fel de goale.