Editie speciala Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI​

Andrei Plesu a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre intelectuali in spatiul public

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 12 decembrie 2010, 13:06 Actualitate | Esenţial


Andrei Plesu
Foto: HotNews.ro / DP
Cat si cum se implica intelectualii in viata publica si, mai ales, trebuie sa o faca? Scriitorul si eseistul Andrei Plesu a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu ora 19.00 si realizata de Dan Tapalaga.


Nota redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori. Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate. Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu ora 19.00 si realizata de Dan Tapalaga.​


Citeste mai multe despre   












Comentarii alese de moderator

  • SPER CA NU SUNTEM DESTINATI A FI CAPSUNARI (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:08)
    mircea e. [anonim]

    Buna ziua,
    va propun 4 probleme:
    1. credeti ca prostirea populatiei prin invatamantul tot mai slab ( directia e clara prin faptul ca profesorii sunt f prost platiti), emisiuni de anticultura la TV, ziare tabloide ( dovada este ca in ziua in care Herta Muller era la Bucuresti, am vazut paginile intai ale ziarelor cu " bomba sexi nu mai poarta tocuri...etc" ) e ceva natural, derivat din libertate?
    2. faptul ca intelectualii " nu mai au loc pe ecran" decat poate numai pe TV Cultural sau pe la ora 24, cum poate fi indreptat?
    Cu multumiri
    ... (editat)
    N.R. Va rugam limitati-va la maxim 2 intrebari. Multumim.

  • Limitele democratiei (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:18)
    Petru G. [anonim]

    Ce parere aveti despre faptul ca o democratie pune pe acelasi plan si ofera aceeasi valoare votului tuturor? Sunt extrem de multi oameni care nu au fost interesati de educatie, n-au citit nici o carte in viata lor (1/3 dintre romani), abia traiesc de pe o zi pe alta si totusi votul lor (deci implicit optiunea lor pentru viitor) are acceasi valoare si pondere ca si votul celorlalti care si-au petrecut mare parte din viata la scoala, mare parte din venituri de duce in continuare pe educatie (a copiilor lor), pot gindi cit de cit liber si nu pot fi cumparati cu un kg de ulei.
    Nu vreau sa insinuez nimic, sunt un democrat convins dar incep sa vad aceasta limita a democratei. Sper sa gresesc... pentru ca nici alta solutie nu vad.
    Mult respect domnule Plesu.

  • maestru spiritual (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:21)
    vasile botez [anonim]

    1. O parere despre relatia maestru spiritual - spatiul public.
    2. Ce faceti dumneavoastra pentru a continua modelul Noica, de care ati avut sansa sa beneficiati?

  • si a/// (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:04)
    Central Scrutinizer [anonim]

    6. D-le Plesu, ati fost ministru de externe. Pe actualul ministru de externe dl. Baconsky il cunoasteti.
    Ce parere aveti de politica laşă a Romaniei de a hotara in ultimul moment ca tara sa fie reprezentata la nivel de ambasador la decernarea premiilor Nobel.
    Credeti ca Republica Populara Chineza are dreptate in privinta lui Liu Xiaobo ?
    Aceasta intrebare este in legatura cu cea precedenta referoate la (im)posibilitatea existentei unui "intelectual" fara un set de valori morale determinate.
    Va multumesc
    C.S.

  • dreapta si stanga (Luni, 13 decembrie 2010, 10:29)
    xy [anonim]

    Recent ati fost la intalnirea descrisa ca a "intelectualilor de dreapta". Dar stanga intelectuala exista la noi? Ce intelectuali de stanga apreciati in Romania?

  • Politicianistii carieristi (Luni, 13 decembrie 2010, 11:12)
    David [anonim]

    1.In situatia in care dna. Elena Udrea accede la pozitii mai inalte, de exemplu Primar General sau Presedinte, ati fi dispus sa ii deveniti consilier?

    2.V-au deranjat denigrarile Presedintelui Antonesc C. care va vizau, din emisiunea lui Tatulici M.? ( Andrei Plesu nu este un reper....) . Pe mine m-au deranjat, mai ales ca nu asa se avanseaza calcand pe altii..... O consider o gafa care vine in continuarea celei in care A.C. sustinea ca-l stimeaza si admira pe Tudor Chirila...

    Va doresc Sarbatori Fericite Domnule Andrei Plesu!
    A. David

  • Prezent si viitor. (Luni, 13 decembrie 2010, 11:19)
    admus [utilizator]

    1 - Va multumesc pentru sansa de a fi contemporan cu dumneavoastra!
    2 - Ca sa devii intelectual bine pregatit intr-un domeniu, TREBUIE sa inveti ( sa citesti ) foarte, foarte mult, e prima conditie (nu stiu daca si suficienta).
    Care este opinia dumneavoastra despre aceasta inflatia de facultati private ( fabrici de diplome), unde numai invatatura temeinica nu se practica ( cu mici excepti), dar al caror absolventi ajung sa fie "intelectualii" societaii, in toate domeniile? La ce viitor putem spera cu astfel de absolventi? La ce sint buni?
    Va multumesc pentru raspuns.
    Cu stima.

  • herta muller (Luni, 13 decembrie 2010, 11:49)
    dan rotaru [anonim]

    1. Este Herta Muller un intelectual public?
    2. Daca da, ce apreciati la dumneaei si ce nu?

  • Raport (Luni, 13 decembrie 2010, 11:53)
    Marius Ogrean [anonim]

    Credeti ca raportul intelectuali/oameni simpli in Romania este diferit fata de cel din alte tari?

    Daca da, in ce mod?






7702 vizualizari

  • SPER CA NU SUNTEM DESTINATI A FI CAPSUNARI (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:08)

    mircea e. [anonim]

    Buna ziua,
    va propun 4 probleme:
    1. credeti ca prostirea populatiei prin invatamantul tot mai slab ( directia e clara prin faptul ca profesorii sunt f prost platiti), emisiuni de anticultura la TV, ziare tabloide ( dovada este ca in ziua in care Herta Muller era la Bucuresti, am vazut paginile intai ale ziarelor cu " bomba sexi nu mai poarta tocuri...etc" ) e ceva natural, derivat din libertate?
    2. faptul ca intelectualii " nu mai au loc pe ecran" decat poate numai pe TV Cultural sau pe la ora 24, cum poate fi indreptat?
    Cu multumiri
    ... (editat)
    N.R. Va rugam limitati-va la maxim 2 intrebari. Multumim.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:03)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mircea e.

      1. Pot sa admit ca invatamantul romanesc nu este intr-o conditie optima si cu atat mai mult sunt de acord ca foarte multe canale de televiziune si ziare nu asuma o functie formativa eficace. Pe de alta parte, dl Noica ne spunea mereu ca orice intelectual adevarat e un autodidact. V-as sugera, prin urmare, sa nu lasati cultura doar pe seama institutiilor, ci sa faceti tot ce depinde de dvs. ca sa va desavarsiti.
      2. Nu poate fi indreptat, daca se socoteste ca singurul criteriu de validitate al unei emisiuni este ratingul. Traim intr-un cerc vicios: pretindem ca dam ceea ce se cere si ni se cere in functie de ceea ce dam. Sper ca televiziunea nationala sa inceapa de la anul un program mai consistent de dezbateri intelectuale.
  • Limitele democratiei (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:18)

    Petru G. [anonim]

    Ce parere aveti despre faptul ca o democratie pune pe acelasi plan si ofera aceeasi valoare votului tuturor? Sunt extrem de multi oameni care nu au fost interesati de educatie, n-au citit nici o carte in viata lor (1/3 dintre romani), abia traiesc de pe o zi pe alta si totusi votul lor (deci implicit optiunea lor pentru viitor) are acceasi valoare si pondere ca si votul celorlalti care si-au petrecut mare parte din viata la scoala, mare parte din venituri de duce in continuare pe educatie (a copiilor lor), pot gindi cit de cit liber si nu pot fi cumparati cu un kg de ulei.
    Nu vreau sa insinuez nimic, sunt un democrat convins dar incep sa vad aceasta limita a democratei. Sper sa gresesc... pentru ca nici alta solutie nu vad.
    Mult respect domnule Plesu.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:09)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Petru G.

      Stim cu totii vorba lui Churchill: democratia este cel mai rau sistem politic, cu exceptia tuturor celorlalte. Nu mai putem practica votul cenzitar, pentru ca priceperea bogatilor de azi nu e la nivelul averii lor. Dar nici nu putem interzice oricarui cetatean sa se exprime. Mai mult: sunt de parere ca, in faza in care ne aflam, ar fi necesar un episod de vot obligatoriu. Pentru ca oamenii responsabili ajung mai usor la lehamite si, deci, la absenteism, in vreme ce adeptii fanatici se mobilizeaza mai disciplinat si decid cine ne reprezinta in tara si in strainatate.
  • o intrebare (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:44)

    tepes [anonim]

    Dle Plesu considerati ca intelectualii de marca asa cum consider ca sinteti si dumneavoastra ar fi trebuit sa i-a atitudine fata de afirmatiile rautacioase ale unor politicieni care afirma ca ziua nationala a Romaniei este pt.ei zi de doliu.?,s-au ar trebui sa nu comentam pt.a nu deranja?2)
  • Cine este intelectual? (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:33)

    Intelectual [anonim]

    Stimate domnule Plesu,
    La noi cand se spune "intelectualii nu se implica" lumea se refera in primul rand la Dvs. si la Dl. Liiceanu. Intrebarea mea este: ce persoane incadrati dvs. la cxategoria intelectuali.? Oare putem spune ca in prezent nu avem intelectuali in spatiul public?
    Va multumesc.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:12)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Intelectual

      Depinde ce sens dati termenului intelectual. Pentru ca, in sens larg, putem spune ca, de vreme ce tara este, la ora actuala, pe mana unor jurisiti, profesori, economisti, inseamna ca e pe mana intelectualilor. In sens restrans, se intelege insa prin intelectuali o categorie prezenta mai curand in biblioteci decat pe scena publica. E bine ca si acestia sa se pronunte in problemele cetatii, dar nu aceasta este axa activitatii lor.
  • D-le Plesu, explicati-ne va rugam, (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:41)

    roman diaspora [utilizator]

    1. Rezultatele ultimelor sondaje de opinie, raspunsurile categoriei 35 -40 de ani:
    a. vizavi de comunism
    b. de ce ne "da tarcoale" si norocul si soarele?

    2. Isi mai justifica intelectualul roman rolul in "luminarea fiilor cetatii", sau se simte el insusi in pericol de manelizarea informatiei, de aceea s-a "refugiat" spre conservare?
  • intrebari (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:08)

    Central Scritinizer [anonim]

    D-le Plesu va trimit urmatoarele intrebari pentru care ar si interesat sa aflu raspunsul dumneavoastra.

    ////

    2. In ultimele decenii s'a demonstrat ca ideia ca oamenii educati ar fi si morali este o iluzie. Omenii educati nu sunt cu nimic mai morali decat cei needucati, mai precis nu mai sunt. Totusi, oamenii educati abuzeaza adesea de un fel de aureola a intelectualului. Dumneavoastra cum comentati acest divort intre calitatea intelectuala si calitatea morala, divort petrecut in ultimele decenii si cu precadere in ultimii ani. Pot exista intelectuali imorali ?

    3. Adesea intelectual inseamna ceva mai mult decat studii superioare. Poate mai aveti in minte acele emisiuni la care ati participat in anii '90 cand intelectualii erau blamati pe toate canalele. Pe atunci universitarii erau mai toti in opozitie si puterea incerca sa ii diabolizeze. In fine, cert e ca "intelectualul" a fost mai totdeauna aureolat de anume ceva, greu de spus ce. In general are a face cu notiunea de elita si/sau cultura, adica cu ideia de valoare. Or, fiind o lume moderna, seculara, deschisa, etc. lumea cunoaste mai multe seturi de valori in numele caruia fiecare invoca anume "intelectuali", raportanduse la propriile valori. Cum credeti ca poate fi ocolit aceasta dimensiune conflictuala a "intelectualului"?

    Nota red. Doar doua intrebari, va rugam.

    (editat de HotNews.ro)
  • maestru spiritual (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:21)

    vasile botez [anonim]

    1. O parere despre relatia maestru spiritual - spatiul public.
    2. Ce faceti dumneavoastra pentru a continua modelul Noica, de care ati avut sansa sa beneficiati?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:23)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui vasile botez

      Relatia maestru spiritual - discipol e o relatie personala, om la om, fata catre fata. Nu exista posibilitatea sa functionezi ca maestru spiritual al unei colectivitati. Pe scurt, va referiti la o problematica fara legatura cu spatiul public.

      Modelul Noica s-a constituit intr-o anumita situatie istorica si, ca atare, e irepetabil. Nu se poate reinventa Paltinisul. Dar inteleg sa transmit la randul meu ceea ce am primit de la el si sa intretin un tip de atmosfera in care performanta culturala sa fie posibila si apreciata ca atare. Din acest punct de vedere, Colegiul Noua Europa are ca model discret tipul de prestatie intelectuala propus de Constantin Noica.
  • Buna ziua, (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:23)

    carat [utilizator]

    Cred ca sunteti de acord cu afirmatia ca in Romania de astazi valorile sunt cu buna stiinta inversate iar manipularea a ajuns la cote inimaginabile. Intrebare:
    Cum vedeti dumneavoastra posibila schimbarea mentalitatilor (daca o considerati necesara chiar pe termen lung) atata timp cat intelectualii de elita ai acestei tari discuta cu siguranta intre ei, dar nu apar pe canalele mass-media sa demaste cu insistenta si cu argumente logice si de bun simt manipularea ce la noi a ajuns sa se faca cu *galeata romaneasca* depasindu-i pe chinezi si *picatura lor*. Va multumesc.
  • definitie (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:24)

    Stefan [anonim]

    1)Cine este intelectual in Romania (cum il definiti)?
    2)Exista o `patura` omogena a intelectualilor in Romania?
  • O intrebare pentru domnul Plesu! (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:26)

    g.l [anonim]

    De ce lasati impresia unei plictiseli, a unei imobiltati dincolo de fotoliu,cand sunteti atat de curios sa vedeti ingeri?
  • intelectualii (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:57)

    sorin nistor [anonim]

    imi pare bine ca se discuta si despre " intelectuali"
    1) cred ca ar trebui definit termenul de " intelectual " in societatea romaneasca .
    Absolvirea unei universitati sau o participare la viata publica si sprituala defineste un intelectual ?

    2) ce parere aveti despre :

    in momentul de fata cand se vorbeste de intelectuali " societatea " vede pe andrei plesu si gabriel liiceanu .. atat vad eu .. poate si altii .. dar nus e vad .. eu am in minte imaginea unei platforme deschise ( vezi "linux " ) in care nu personaliatea conteaza .. ci ideea si mai ales algoritmul de lucru al ideii .. ideile se voteaza si devin teoreme de lucru .. apoi se publica in fata societatii ...
    dupa mine societate romaneaqsca are nevoie de educatie civica , profesionala , .. daca nimeni nu se opcupa de aceasta educatie . se lasa loc liber oportunisti si chiar mai rau " dictatori " si antisociali ( sunt deja exemple in viata noastra politica )

    platforma de care vorbesc - este una impersonala , acolo ai un ID si obligatoriu trebuie implicati studenti si tineri absolventi ; conditia de inscriere este " scoala superioara -
    ( bineinteles ideea este perfectibila - suplineste un forum national al intelectualilor ;

    cu stima
  • si a/// (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:04)

    Central Scrutinizer [anonim]

    6. D-le Plesu, ati fost ministru de externe. Pe actualul ministru de externe dl. Baconsky il cunoasteti.
    Ce parere aveti de politica laşă a Romaniei de a hotara in ultimul moment ca tara sa fie reprezentata la nivel de ambasador la decernarea premiilor Nobel.
    Credeti ca Republica Populara Chineza are dreptate in privinta lui Liu Xiaobo ?
    Aceasta intrebare este in legatura cu cea precedenta referoate la (im)posibilitatea existentei unui "intelectual" fara un set de valori morale determinate.
    Va multumesc
    C.S.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:20)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Central Scrutinizer

      Din cate stiu, foarte multe tari, unele mult mai vizibile decat noi, au luat hotarari asemanatoare. Aici nu e vorba de lasitate, ci de evaluari diplomatice complicate. Cred ca Liu Xiaobo merita premiul Nobel si nu cred ca meritul lui poate fi diminuat de nivelul de reprezentativitate al celor din sala.
  • Legea Invatamantului (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:34)

    Corneliu Balan [anonim]

    Stimate Domnule Plesu,
    Din punctul meu de vedere, prezenta intelectualilor (cu referire directa la profesorii universitari "ne-subordonati politicului") este nula in dezbaterea publica a Legii Invatamantului. Aceasta atitudine a grupului profesional mentionat este un fapt definitoriu pentru lipsa de implicare sociala concreta a "intelectualului roman" si acceptarea dependentei fata de factorul politic. Nu poti blama o societate ca nu actioneaza civic, daca elita universitara (?) nu se implica direct si coerent intr-o problema care o priveste direct.
    Ce exemplu poate da societatii o astfel de elita intelectuala? Credeti ca exista o sansa "in timp istoric finit" pentru transformarea intelectualitatii universitare din Romania intr-un factor social activ, independent de politic?
    Cu deosebit respect si admiratie asumata,
    Prof. univ. Corneliu Balan
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:44)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Corneliu Balan

      Aveti dreptate, elitele universitare nu sunt prezente suficient in dezbaterea publica. Pot enumerea cateva explicatii:
      1. In Romania, nu avem inca o cultura a dezbaterii publice. Teme vitale pentru natiune, ca de pilda aderarea la UE, n-au fost practic niciodata supuse unei dezbateri reale, actorii publici multumindu-se a fi pro sau contra. Dar analiza, evaluarea, dialogul, lipsesc.
      2. Pentru a se manifesta, elitele universitare trebuie sa fie si solicitate. Or, la noi, dezbaterile se fac la nesfarsit cu aceiasi cinci-sase atotstiutori care se pronunta, seara de seara, in mod previzibil asupra oricarui subiect.
      3. Elitele universitare nu au, din pacate, cu rare exceptii un profil public convingator.
  • Forme fara fond (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:53)

    Viorel [anonim]

    As fi incantat sa vad reusite ale intelectualilor prin care sa se reaseze valorile intr-o ordine mai potrivita pentru societate. Totusi, ma intreb daca, nu cumva, intelectualii au fost redusi la stadiul de "forme fara fond", din cauza miscarilor petrecute in ultimii ani. Adica, daca acestia, pur si simplu, joaca acum pe o scena plasata prea departe si fara un reflector asupra lor. Ce parere aveti? Cine va mai deveni sursa de lumina a valorilor autentice, pentru ca acestea sa se poata transmite? Cu profund respect...
  • cateva intrebari (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:09)

    echos [utilizator]

    D-le Plesu am doua intrebari
    - o intrebare repros: prezenta d-vs foarte slaba de pe media, as indrazni sa zic chiar lipsa d-vs si nu numai a d-vs ci si a altor intelectuali. Problema e ca pe aceasta "lipsa" au aparut pe piata pseudo-intelectuali unii din ei adevarati candidati la titlul "veriga lipsa" cu efecte vadit vizibile - vulgarizare a discursului public, discriminare a ceea ce inseamna valoare, aruncarea in derizoriu a oricarei potentiale idei. Ce planuri aveti d-vs personal pentru a va creste amprenta pe media? (Daca aveti , desigur)
    - nu aveti impresia ca intelectualii nostri au devenit o adevarata "casta" elitista (as putea zice ca sufera cronic de elitism) si ca urmare au pierdut contactul cu societatea, si-au pierdut rolul de formatori de opinie?
    respecte
    Gabriel MT
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:52)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui echos

      Orice intelectual, mai ales la o anumita varsta, are proiecte proprii pe care vrea sa le realizeze dozand foarte atent iesirile in public. In general, nu ma ased niciodata la birou pentru a face planuri de cucerire a pietii. Pe de alta parte, nu inteleg sa ma pronunt intr-un context in care partenerii de dialog nu se situeaza la acelasi nivel de buna credinta si de competenta. Am vazut specialisti ca Mircea Cosea invitati sa se pronunte in chestiuni financiare alaturi de Mugur Mihaescu (Garcea). Nimeni nu are nimic de castigat de pe urma unei asemenea dezbateri. Nu e vorba aici de elitism, ci de eficacitate. Cat despre ideea dvs. ca intelectualii nostri au pierdut contactul cu societatea, ea trece cu vederea faptul ca societatea insasi a pierdut contactul cu elitele ei. Elitele nu pot fi functionale pe fondul unui dispret general pentru elite.
  • Intelectualii si emisiunile TV (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:27)

    Andreea [anonim]

    Considerati ca ar trebui sa apara un "mecanism" prin care sa fie descoperiti intelectuali (necunoscuti publicului), pentru ca apoi acestia sa participe la diferite emisiuni culturale ?
  • Se ocupa cineva? (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:45)

    Nancy & Dan [anonim]

    Daca sinteti de acord cu Huntington, care zice ca:
    a) "...cultura e un factor central în explicarea comportamentului social, politic și economic. Pe scurt, cultura contează, cu consecinţe atât în bine cât şi în rău."
    b) "doua elemente centrale ale culturii sint limba si religia"
    c) "elementele cheie ale culturii dominante in USA sint: mostenirea europeana, limba engleza, religia crestina si valorile protestante",

    intrebarea mea e: care ar fi elementele cheie ale culturii romane? Pot fi schimbate? De cine? Cum? In cit timp? Se ocupa cineva?
  • retragerea din spatiul public (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:23)

    dragos [anonim]

    multa lume pledeaza pt. implicarea intelectualilor in spatiul public. v-am auzit de multe ori spunand ca sunteti obosit de prezenta d-voastra publica, de multiplele solicitari carora trebuie sa le faceti fata.
    ei bine, va rog sa concepeti o pledoarie pentru retragerea din spatiul public. de ce e bine sa stai deoparte?
  • Intrebare (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:27)

    Jean Dalidis [anonim]

    1. Sunteti magulit sau ingrijorat atunci cind cineva va numeste intelectual?
    2. Ce e aia societate civila?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 13:01)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Jean Dalidis

      1. N-as putea spune ca sunt magulit, mai ales ca termenul "intelectual" e folosit adesea ca o ofensa. Alteori, e tapul ispasitor al tuturor esecurilor: intelectualii sunt de vina si cand fac ceva, si cand nu fac nimic. Si ca sa dau un exemplu, toti presedintii nostri s-au aratat dezamagiti de intelecutali. Si Iliescu, si Constantinescu, si Basescu.

      2. Societatea civila ar trebui sa fie o instanta de veghe asupra bunei functionari a sistemului politic. Ea nu trebuie sa aiba interese lucrative proprii si nu trebuie sa fie nici cu puterea, nici cu opozitia. Rolul ei e rectificator. La noi s-a produs inca din 1990 o anumita confuzie intre societatea civila si opozitie. Ceea ce nu a dus la o eficienta civica reala. As mai adauga ca societatea civila se compune din indivizi cu constiinta civica. La acest capitol suntem carenti. Cetateanul roman nu-si cunoaste, in general, drepturile, nu si le apara si, mai ales, nu crede ca si le poate apara.
  • intelectualii si viciile (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:39)

    GS [anonim]

    Dle Plesu, mereu m-am intrebat ce fel de vicii au intelectualii. Desigur ca poate parea o intrebare superficala la prima vedere. Dar cred ca raspunsul la o astfel de intrebare ar intregi imaginea intelectualului contemporan. Unii dintre intelectuali probabil ca savureaza un vin bun, altii sunt gurmanzi, altii fumeaza trabucuri cubaneze sau altii poate au un standard social foarte ridicat. Cred cu tarie ca un vicu nu este un moft..dar oare a fi intelectual este un moft?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:54)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui GS

      Intelectualii au aceleasi vicii cu dvs. si cu toata lumea. Singura diferenta ar putea fi ca simt mai vinovati de ele decat naturile fruste.
  • Despre credinte si dialog (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:41)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Va multumesc si eu pentru faptul ati acceptat invitatia de a dialoga cu noi.

    1. Probabil ca nu se pot da retete. Totusi, cum ar trebui sau cum si cind anume s-ar cuveni sa vorbeasca un intelectual in public despre credinta sau religia sa, fara a cadea in ideologic?

    2. In vechime, filozofii au impus dialogul ca pe o cale naturala de a ajunge la idei. Intre timp, oamenii au invatat sa-si consemneze gindurile iar clasicismul a consacrat scrisul si cartea. Nu stiu daca e adevarat ca astazi oamenii citesc mai putin, insa probabil ca nici cartea nu mai are cautarea pe care o avea altadata. Pe de alta parte, e un exercitiu comun si facil sa dam vina pe celelalte medii. Fiindca, desi uneori cauta si descrie dialogul, cartea, oricit de buna, nu-l poate inlocui: asa se face de pilda ca dialogurile propriu-zise din pagini devin piese de teatru care urmeaza a fi interpretate, iar textele care descriu urcusul spre idei se transforma in cursuri ce urmeaza nu doar a fi predate celorlalti, dar discutate.
    Astazi, in medii virtuale, pe forumuri se duc (online) adevarate batalii cu sau fara argumente, cu sau fara injurii: ce se intimpla? Ne intoarcem oare la dialog, redescoperim cel putin virtutile acestuia?
    Sub o forma sau alta, presupun ca raspunsul este 'da', fiindca in cazul lui 'nu', ar trebui sa admitem ca dezvoltarea internetului e o greseala, ceea ce e improbabil.
    Dumneavoastra cum ginditi lucrurile astea?

    Toate cele bune.
  • Despre adevar (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:22)

    pateu [utilizator]

    Pentru ca tot este moda wikileaks, cum ar fi pentru un om care are credibilitate in spatiul public sa spuna adevarul. Nu vreau sa spun ca minte, tocmai are credibilitate pentru ca nu spune tot. Ce ar pati daca ar spune atat cat stie? Ce ar avea de pierdut daca ar spune tot?
    Tot in spiritul transparentei, de exemplu, eu cred ca, daca ar fi o totala transparenta in administratie, astfel incat orice cheltuiala a oricarei institutii publice sa se gaseasca pe site-ul institutiei, iar noi sa stim cate pixuri si-a cumparat presedintele luna asta si de la cine, sau ce salariu are fiecare om in slujba noastra, la stat, am duce-o mai bine. De ce credeti dumneavoastra ca acest guvern si acest presedinte, care ne-a promis reformarea statului, nu pot sau nu vor sa faca acest lucru?
  • Intelectualii (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:23)

    Leanca Ioan [anonim]

    In mai multe momente ale istoriei noastre adevaratii intelectuali au fost uniti si au calauzit poporul.
    Astazi (prilej de revolta in sufletul nostru), intelectualii de buna credinta si daruiti binelui public, lipsesc din spatiul public. Poporul este parasit. Foarte foarte trist.
    Intrebare: Unde sunt acesti oameni??!!!
    Am auzit la Radio Romania informatia potrivit caruia de la inceputul anului 2010 au parasit tara circa 8000 de cadre medicale.
    Intrebare: Ce viitor poate sa mai aiba acest popor!
    Cu mare durere va pun aceste intrebari.
    Cu deosebita stima,
    Ioan Leanca
    Bacau
    PS - candva ne-am intrsectat drumurile la Paltinis
  • 2 intrebari (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:26)

    jos_iliescu [anonim]

    Stimate domnule Plesu,

    1. ce sfaturi ati da unui tanar care a studiat in strainatate la universitati de prestigiu stiinte socio-umane si vrea sa se intoarca in tara ca sa se impuna ca intelectual si lider de opinie?

    2. ce sfaturi ati da unui tanar scriitor talentat care vrea sa publice in tara; are vreo sansa sa fie luat in seama de editurile din Romania pentru un debut editorial?

    Va multumesc!
  • Buna ziua (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:46)

    Zigzag [anonim]

    De ce intelectualului roman (inclusiv domniei voastre) ii este teama sa isi prezinte sincer optiunile politice in public si in atitudinea lui este foarte vizibila o obsesie a echidistantei, a spiritului critic orientat in toate directiile? De ce mereu aceeasi lipsa de curaj si de asumare a unei opinii?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 13:05)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Zigzag

      Nu am observat vreo reticenta a intelectualilor romani de a-si prezenta sincer opiniile in public. Adesea ei nu ezita sa-si afiseze partizanatul. La ultima dezbatere din campania prezidentiala se puteau vedea intelectuali marcanti in publicul fiecarui candidat. Pe de alta parte, nu exista un comportament standard al intelectualului. In anumite momente, el are dreptul sa judece echidistant. Un asemenea moment a fost, pentru mine, momentul cand am infiintat revista Dilema, intr-o atmosfera de ruptura isterica a societatii. Echidistanta cere uneori mai mult curaj decat partizanatul.
  • Debusolanta inconsecventa a unor intelectuali de m (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:01)

    Letitia [anonim]

    Stimate domnule Plesu,

    V-as ruga sa-mi explicati, din perspectiva dumneavoastra - care le sunteti si prieten -, inconsecventa in opinii a unor intelectuali de marca pe care i-am considerat mereu repere morale importante: Gabriel Liiceanu si Mircea Dinescu.

    Acum cateva zile, la lansarea cartii lui Dan Tapalaga, dl. Liiceanu a afirmat ca Vantu, Voiculescu si institutiile lor au bulversat valorile. Dar chiar domnul Liiceanu a realizat emisiuni foarte interesante, impreuna cu dvs., la televiziunea unui astfel de patron nefrecventabil.
    Domnul Dinescu a fost un sprijinitor frenetic al lui Basescu in 2004. Acum apare mereu la televiziunea lui Vantu si il critica foarte vehement pe presedinte.

    Poate transmite implicarea acestor intelectuali in politica un mesaj coerent sau, dimpotriva, este de natura sa-i debusoleze definitiv pe cetateni?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 13:09)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Letitia

      Nu trebuie refuzat nimanui dreptul de a-si schimba parerile. Realitatile si oamenii se schimba necontenit si e firesc ca si reactiile fata de ele sa se schimbe. Raportarea unui intelectual la un politician sau altul nu este o angajare pe viata. Domnul Dinescu are dreptul sa fie dezamagit de Basescu si domnul Liiceanu are dreptul sa-l critice pe Vantu chiar daca a aparut in emisiuni la Realitatea TV. Acele emisiuni au implicat un contract care nu presupunea clauze de atasament neconditionat. In plus, emisiunea Altfel a fost difuzata intr-o perioada in care Realitatea TV nu avea nici pe departe strategiile din ultima vreme. Prin urmare, va propun sa nu va asteptati de la nimeni la o consecventa de lemn.
  • Onoarea nereperata a intelectualilor (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:50)

    Justin Puscasu [anonim]

    Vorbind despre intelectualii romani in spatiul public, imi vine in minte scena din Parlament, cand, condamnarea formala a comunismului a starnit furia "mitocanilor" din PRM, care si-au manifestat nemultumirea injurandu-l cu sete pe Dl. H.R. Patapievici.
    Reactia Domnului Patapievici a fost, fatalmente, palida si pitigaiata. Nu poti sa raspunzi la invective cu citate din Heidegger - ca sa poti infiripa un dialog cu mitocanul, trebuie sa ai exercitiul sudalmelor aspre.. marinaresti...
    De atunci, desi nu ma consider musai un intelectual, am ramas cu frustrarea onoarei nereperate a intelectualului roman, incapabil sa gaseasca un limbaj adecvat pentru comunicarea cu Dorel - varianta proletara a lui Mitica.
    Credeti, Domnule Plesu, ca exista vreun raspuns posibil al intelectualului la sloganul "noi muncim, nu gandim", scandat zilnic, in diverse variante, in piete sau la televizor?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 13:13)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Nu e sanatos sa adopti intotdeauna limbajul interlocutorului. Daca ar fi asa, ne-am scufunda cu totii intr-o mare de trivialitate. Sloganului "noi muncim, nu gandim" i-as raspunde astfel: numai cine n-a gandit niciodata poate crede ca gandirea e altceva decat munca.
  • intrebare scurta (Luni, 13 decembrie 2010, 4:40)

    NewLevel [anonim]

    Domnu' Plesu, ne iubiti?
  • democratia (Luni, 13 decembrie 2010, 5:41)

    jos_psd [anonim]

    Democratia este sistemul politic cel mai "la moda" din 1789 incoace.

    1. Sunteti de parere ca este cel mai bun sistem politic pe care il poate inventa omenirea, in toata istoria ei, sau filozofii politici vor veni pe viitor cu o varianta mai buna?

    2. Credeti ca poporul roman este compatibil din punct de vedere structural cu democratia, sau spiritul nostru ortodox se potriveste mai bine cu statul paternalist?
  • candidatura (Luni, 13 decembrie 2010, 7:34)

    zorro [anonim]

    De ce nu candidati la presedintia Romaniei?

    Printre atatia ciomagari, bodegari, fanfaroni, puberi, manelisti si pitipoance exaltate (scuzati insiruirea magulitoare!), sunteti de departe cea mai potrivita persoana pentru a aduce buna cuviinta, buna credinta si buna facere/"lucrul" bine facut la Palatul Cotroceni.
  • Comunism / Anticomunism (Luni, 13 decembrie 2010, 7:37)

    Ovidiu [anonim]

    Stimate domnule Andrei Plesu,


    1. Cum vedeti dvs ideea de condamnare a comunismului sau de proces al comunismului in Romania?

    2. Considerati ca expresiile "anticomunismul postcomunist" sau "anticomunisti post factum" au sustinere si diminueaza legitimitatea intelectualilor publici care au militat pentru condamnarea comunismului in Romania?

    Va multumesc.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:39)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ovidiu

      Din punctul meu de vedere, condamnarea din 2006 sufera simultan de un prea mult si de un prea putin. Prea mult, pentru ca, pentru a condamna comunismul, nu era nevoie de efortul laborios al unei intregi comisii de experti. Nu mobilizezi o universitate ca sa judeci o evidenta. Prea putin, pentru ca, dupa o condamnare atat de solemna, ar fi trebuit sa urmeze masuri reparatorii si decizii legislative, mentionate dealtfel in corpul textului. Fara asemenea consecinte, condamnarea ramane un simplu gest ornamental, lucru dovedit din pacate si de afirmatii greu de inteles ale presedintelui Basescu despre primii zece ani de presedintie ai lui Ceausescu (anii tezelor din iulie, ai interzicerii avorturilor, ai suspendarii mandatarilor).
  • intelectualitatea română (Luni, 13 decembrie 2010, 8:38)

    dumitru mihai [anonim]

    1.De ce este lumea gânditorilor așa de fărâmițată?Au ei ceva de împărțit,afară de posteritate?
    2.Cum am putea crea un "curent al gânditorilor",care să nu se mulțumească cu rare apariții în mass media,ci să aibă o prezență mai militantă în spațiul public?
    3.De ce academicienii sunt un fel de "pensionari ai gândirii",n-ați putea atrage în curentul realității și pe unii dintre ei?
    Cu deosebit respect,un inginer .
  • Sipritul civic se invata? (Luni, 13 decembrie 2010, 10:11)

    Urania [anonim]

    Buna ziua, d-le Plesu, va admir si sunt o cititoare fidela a dvs.
    1. De ce nu depasiti granita 'Dilemei Vechi' pt. a 'iesi la rampa' si a va sustine ideile in fata tuturor celor dornici sa va asculte? Inceputul l-ati facut prin conferinta sustinuta recent, dar 'cu o floare....'
    2. Nu credeti ca sunt multi (si nu numai in Bucuresti) cei care isi doresc sa va vada si sa va auda mai des, sa poarte un dialog cu dvs.,cu dl. Gabriel Liiceanu sau cu d-nii Mircea Cartarescu, Radu Paraschivescu (ca sa enumar doar cateva nume)?
    ////
    Nu trebuie sa uitam ca spiritul civic se învata, d-le Plesu, iar noi, romanii, inca mai buchisim la alfabetul sau. Cred ca dvs. i-ati putea ajuta, macar pe cei mai tineri, sa patrunda tainele acestei 'discipline'. Ce spuneti? Va multumesc.

    Nota redactiei: doar doua intrebari, va rugam
  • dreapta si stanga (Luni, 13 decembrie 2010, 10:29)

    xy [anonim]

    Recent ati fost la intalnirea descrisa ca a "intelectualilor de dreapta". Dar stanga intelectuala exista la noi? Ce intelectuali de stanga apreciati in Romania?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:30)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui xy

      Nu exista o echivalenta obligatorie intre intelectualitate si dreapta. E adevarat ca traditia dreptei intelectuale e mai viguroasa la noi decat aceea a stangii intelectuale. Desi au existat figuri notabile si de aceasta parte. Alexandru Sahia, de pilda, sau Lucretiu Patrascanu. Faptul ca azi multi intelectuali sunt de dreapta este efectul abuzului de stanga in care am trait aproape jumatate de secol. Dar exista intelectuali de stanga. Razvan Theodorescu, de pilda. O fractiune aparte o reprezinta tinerii intelectuali de stanga, a caror optiune nu e dictata de experienta, ci de lecturi la moda sau de criterii estetizante. Dialogul intre cei care aleg, dupa ce au trait ceva si cei care aleg, dupa ce au citit ceva sau care se amuza sa fie contra nu poate avea loc.
  • rolul intelectualilor (Luni, 13 decembrie 2010, 10:35)

    Levin A [anonim]

    ce ar trebui sa faca-efectiv- un intelectual (cel care ajunge in spatiul public) impotriva acelor constiinte ce numesc albul negru, minciuna adevar , prezentze permanente in media scrisa si vorbita ?
    nu credeti ca un "partid al intelectualilor" sau ceva de genul acesta, ar avea mai multe sanse in lupta impotriva degradarii morale continue a societatii romanesti si a indivizilor ce o compun ?
    Toata stima, d-le Plesu !
  • intrebare (Luni, 13 decembrie 2010, 10:41)

    anton [anonim]

    D-le Plesu,

    Care ar trebui sa fie reactia intelectualului roman in fata prostiei cotidiene, de care suntem din ce in ce mai mult inconjurati? Este oare lupta dintre valoare si non-valoare pierduta din start din cauza fortelor de convingere inegale? Este resemnarea singura solutie?

    Numai bine.
  • Nobel (Luni, 13 decembrie 2010, 10:48)

    cocos [anonim]

    Stimate domnule Plesu, am doar o singura intrebare:

    In anul 2010, Romania a fost reprezentata la nivel de ambasador la decernarea Premiului Nobel pentru Pace.
    Daca anul viitor ati fi ambasadorul Romaniei la Oslo si disidentul Julian Assanje ar fi desemnat Laureatul Premiului Nobel pentru Pace, ati accepta sa reprezentati Romania la decernarea premiului?
  • In spatiul public, dar cum ? (Luni, 13 decembrie 2010, 11:08)

    Lucian [anonim]

    Domnule Plesu,

    personal sunt de parere ca intelectualii ar trebui sa se manifeste in spatiul public. Pana una alta nu cred ca te poti numi intelectual fara a face parte din ceva (o sociatete, mai mica sau mai mare) sau prin absurd in vid. Prin urmare daca definitia de intelectual implica un raport la ceva atunci ruperea de acel ceva anuleaza proprietatea.

    In alta ordine de idei am observat ca reactia intelectualilor in pulic, e de multe ori, neconstructiva. Dumneavoastra aduceti lucrurile pe terenul glumelor (bune ca sa destinda atmosfera dar la fel de bune pentru a deraia atentia altundeva), dl. Liiceanu dojeneste pe toata lumea spunand ca suntem toti niste pacatosi, dl Patapievici duce discutia intr-un registru in care probabil doar 2-3 persoane inteleg despe ceea ce vorbeste. Vorbesc doar de dumneavoastra trei fiindca sunteti cei mai prezenti in media.

    Ceea ce vreau sa subliniez e ca de multe ori dupa o ora, doua ascultand sau citind ceea ce ati gandit totul ramane la nivel de film sau teatru. Adica vazut, placut, discutat la o bere seara despre el si a doua zi ramane la nivelul am vazut/n-am vazut dar viata merge inainte.

    Multa sanatate!
  • Politicianistii carieristi (Luni, 13 decembrie 2010, 11:12)

    David [anonim]

    1.In situatia in care dna. Elena Udrea accede la pozitii mai inalte, de exemplu Primar General sau Presedinte, ati fi dispus sa ii deveniti consilier?

    2.V-au deranjat denigrarile Presedintelui Antonesc C. care va vizau, din emisiunea lui Tatulici M.? ( Andrei Plesu nu este un reper....) . Pe mine m-au deranjat, mai ales ca nu asa se avanseaza calcand pe altii..... O consider o gafa care vine in continuarea celei in care A.C. sustinea ca-l stimeaza si admira pe Tudor Chirila...

    Va doresc Sarbatori Fericite Domnule Andrei Plesu!
    A. David
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:33)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui David

      1. Nu voi mai fi de aici inainte consilierul nimanui.
      2. Declaratiile domnului Antonescu au avut un nivel care, din pacate, imi confirma opinia. In rest, nu ma deranjeaza.
  • Prezent si viitor. (Luni, 13 decembrie 2010, 11:19)

    admus [utilizator]

    1 - Va multumesc pentru sansa de a fi contemporan cu dumneavoastra!
    2 - Ca sa devii intelectual bine pregatit intr-un domeniu, TREBUIE sa inveti ( sa citesti ) foarte, foarte mult, e prima conditie (nu stiu daca si suficienta).
    Care este opinia dumneavoastra despre aceasta inflatia de facultati private ( fabrici de diplome), unde numai invatatura temeinica nu se practica ( cu mici excepti), dar al caror absolventi ajung sa fie "intelectualii" societaii, in toate domeniile? La ce viitor putem spera cu astfel de absolventi? La ce sint buni?
    Va multumesc pentru raspuns.
    Cu stima.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:06)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui admus

      Va multumesc pentru gandul bun.
      Nu poti deveni un intelectual fara sa citesti, cu conditia ca reflexia insotitoare lecturii sa egaleze procentual timpul de lectura. Simplii consumatori de carte nu sunt inca intelectuali, daca nu cad pe ganduri la fiecare rand citit.

      Sunt domenii in care invatamantul privat nu prezinta garantii suficiente. Ma refer mai ales la domeniile care implica o tehnologie avansata. Altfel, se poate imagina un invatamant privat de calitate, cu conditia sa nu devina o intreprindere comerciala.
  • Intelectualii (Luni, 13 decembrie 2010, 11:29)

    Florin Radulescu [anonim]

    Daca -mi permiteti, personal ma consider intelectual, ca matematician, desi eu, ca si altii probabil vad matematica la granita dintre stiinta si arta (daca exista o atare granita).
    Desi sunt in afara (tarii, din 90), am ramas membru
    al Institului de Matematica al Academiei, prin bunavointa colegilor care m-au acceptat sa raman asa un membru itinerant, chiar semianual in ultimul timp, (desi inca nu cred ca am ajuns inca la varsta de a intra in cadrul definitiei domnului Djuvara, ale carui teorii imi plac foarte mult, de "tanar profesionist" care se "reintoarce in tara")
    Deci ca intelectual ,aproape din diaspora, simt mai mult poate nevoia de ma implica in viata publica romaneasca. Nu reusesc sa gasesc o directie concreta pentru acest proces, poate ca este o problema de limbaj a mea,
    ,sau poate ca de fapt este o problema de respingere a diasporei, pe care nu o sesisez eu.
    Dvs. ce credeti?
    de la Roma, Florin Radulescu (prof. mat. univ Roma 2/Institul Mat. al Academiei Romane)
  • generatiile viitoare (Luni, 13 decembrie 2010, 11:32)

    nisa [anonim]

    1. Despre dvs. si G. Liiceanu, Noica a spus ca sunteti cei mai destepti din generatia dvs. Dvs. despre cine ati afirma azi acelasi lucru?

    2. Considerati ca dvs. si cei care au facut parte din grupul de la Paltinis aveti datoria morala sa continuati intreprinderea ( in sensul de straduinta, fapta) lui Noica de a pregati intelectuali din generatiile viitoare? Daca raspunsul este da, cum s-ar putea realiza acest fapt?
  • intalnire on line (Luni, 13 decembrie 2010, 11:32)

    cimabue1500 [anonim]

    Romania are un spatiu public si de dezbatere extrem de stramt, asta daca gandim riguros. Poate de aici si corolarul, numarul foarte limitat al actorilor cu titlul de intelectuali, in speta limitat la trei sau patru nume pe care se focalizeaza, cand tandru, cand furios, opinia publica si/sau mass-media. Presupunand ca numele Plesu, Liiceanu, Patapievici, Baconschi nu exista, ce nume din generatia tanara propuneti ? Presupunand ca Plesu, Liiceanu, Patapievici, Baconschi exista, caror spatii publice, mai putin cel romanesc, le-ar fi congenial sa se conceada si sa aiba si ecou?
  • herta muller (Luni, 13 decembrie 2010, 11:49)

    dan rotaru [anonim]

    1. Este Herta Muller un intelectual public?
    2. Daca da, ce apreciati la dumneaei si ce nu?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:15)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui dan rotaru

      Da, Herta Muller este un intelectual public. Imi place talentul ei, autenticitatea ei, dar nu sunt de acord cu postura de judecator in care se pune pentru a dojeni performante de alt tip decat performanta ei. Cunosc intelectuali cu o dizidenta mult mai intensa si mai riscanta (Adam Michnik, Havel etc) care nu asuma niciodata acest tip de judecata. Ii prefer.
  • Raport (Luni, 13 decembrie 2010, 11:53)

    Marius Ogrean [anonim]

    Credeti ca raportul intelectuali/oameni simpli in Romania este diferit fata de cel din alte tari?

    Daca da, in ce mod?
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 12:13)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Ca sa dau un raspuns corect, ar trebui sa dipsun de date statistice. Altfel, m-as bucura sa se inmulteasca intelectualii cu un dar al simplitatii si oamenii simpli cu respect pentru intelectuali.
  • Pentru copiii nostri (Luni, 13 decembrie 2010, 12:25)

    sgeorgescu [anonim]

    Cum credeti, dle Plesu ca s-ar putea readuce scara valorilor la valentele dintotdeauna, pentru a putea progresa si moral?
    Si cum vedeti viitorul copiilor nostri supusi presiunii unor non valori si non modele cu atata agresivitate de politic si de media?
    va multumesc.
    • raspuns (Luni, 13 decembrie 2010, 13:19)

      Andrei Plesu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sgeorgescu

      Valorile nu se pot impune prin decret sau prin propaganda. Singurul mod firesc de a impune valori sunt modelele. Din acest punct de vedere, ar trebui ca fiecare personaj public sa inteleaga ca rostul lui nu e doar acela de a face politica sau divertisment ci si acela de a impune un reper. Cand cei de pe scena, fie ea politica sau jurnalistica, vor intelege ca modul lor de a vorbi romaneste, modul lor de a se purta, modul lor de a dialoga cu ceilalti, au capacitatea si datoria de a influenta publicul, societatea romaneasca va arata mai bine. Cand copiii nostri vor vedea in jurul lor oameni cultivati, onesti, respectuosi si ajunsi la notorietate tocmai prin aceste calitati, ei vor putea evolua catre un sistem de valori stabil.
  • ... (Luni, 13 decembrie 2010, 12:35)

    Opposite [anonim]

    Domnule Plese bine ati venit pe internet. E o sansa nesperata pentru mine sa va adresez unele cuvinte (cititi: cele 15 minute de celebritate).

    Intrebarea mea este una simpla: ca admirator al...familiei Caragiale, considerati realitatea din Romania contemporana mai apropiata scrierilor lui IL Caragiale sau a scrierilor lui Mateiu Caragiale?
  • rolul intelectualului (Luni, 13 decembrie 2010, 12:59)

    alin [anonim]

    Credeti ca un intelectual de notorietate ar trebui sa: 1. trateze cu precadere subiecte cotidiene asumandu-si un rol de "tamaduitor" moral al vremii curente, dar si un risc mare de a avea imaginea terfelita si a fi angrenat in propaganda politica
    2. aleaga subiectele ignorand cotidianul focusandu-se in principal pe teme ce raman peste decenii, lucrand zi de zi la "imaginea sa pentru posteritate", chiar cu riscul ca asta l-ar faca sa para fricos?
  • Altfel (Luni, 13 decembrie 2010, 13:05)

    Aurelian Ivanus [anonim]

    Buna ziua.

    Este posibila o revenire a dumneavoastra in cadrul unei emisiuni TV ?
    Daca da, unde si cind?
    Daca nu, cel putin, ati fost invitat de vreo televiziune pe care ati refuzat-o?
  • Intelectualii in spatiul public (Luni, 13 decembrie 2010, 13:13)

    Cristea Iulia [anonim]

    Sunteti unul din putinele persoane publice pa care le urmaresc in media as dori sa stiu parerea Dvs. in legatura cun urmatoarele:

    1. lipsa aproape completa a culturii in media noastra; inteleg ca exista elementul rating dar totusi macar pe canalele publice de media sau prin reglementari ar trebui sa exista un minim de asfel de programe;

    2. este foarte dureros ca in spatiul public sunt un numar limitat de persoane (bine sau rau intentionate) care-si dau cu parerea despre orice domemniu de cele mai multe ori nefiind specialisti..., cind in Romania sunt specialisti si oameni cu diferite competente profesionale care ar putea influenta in mod benefic opinia publica cu informatii relevante. De ce nu apar ( de ce nuies l a lumina) in media romaneasca acei specialisti in societatea romaneasca sa dea sfaturi si sa incerce prin competentele lor sa ridice nivelul societatii in general?

    Cred ca pe multi romani iar interesa sa auda sfatul unui specialist in legatura cu spre exemplu educatia copiilor in familie, recomandari cu privire la subiecte culturale cum ar fi prezentari despre mari scriitori, pictori, muzicieni, oamnei de stiinta, istorie etc Telenciclopedia 30 minute pe saptamina si citeva emisiuni pe TVR cultural + revista Dilema sunt mult prea putine elemente care ar putea ridica valoric societatea Romaneasca

    Multumesc, Iulia
  • 2 intrebari complementare scurte (Luni, 13 decembrie 2010, 13:19)

    Leonard [anonim]

    Buna ziua.
    1.Credeti ca intelectualul trebuie sa se erijeze(intr_un sens bun al cuvantului) si-n intelectual public, pt a face sa zicem pe "cainele de paza al democratiei"?Nu cumva isi pierde din verticalitate, din imaginea neatinsa de a nu face parte sau a simpatiza cu vreo grupare politica?

    2. Ce e de preferat intelectualul "angajat" gen Zola sau viitorul politician "idealist", "anti-arivist" care intr-adevar vrea sa schimbe ceva?Se pot face amandoua?
    Multumesc
  • dcitatura si tiranie (Luni, 13 decembrie 2010, 13:23)

    MM [anonim]

    Auzim to timpul in lupta politica si in spatiul massmedia cuvantul "dictator", "tiran", "cenzura"etc. Nu credeti ca ar fi util din partea intelectualilor care au trait asemenea realitati, sa intervina in aceasta discutie "massmedia-public" si sa lamureasca ideea? In fond, daca cei care au trait zi de zi cenzura, dictatura si tirania tac, se cheama ca incuviinteaza acesta realitate promovata destul de des.
  • ........ (Luni, 13 decembrie 2010, 13:25)

    echo [utilizator]

    Nu-ntrezăresc momentul în crare şi cum vor reuşi intelectualii români sa coboare din turnul lor de fildeş printre cei din randurile carora s-au ridicat pentru a le ostoi setea de cunoaştere, sau de-a şti,însă,averea fără muncă,plăcerea fără conştiinţă,cunoaşterea fără caracter,afacerlile fără moralitate, (etică) ştiinţa fără umanitate,religia fără sacrificiu şi politica fără principii,au fot şi sunt, păcatele unei societaţi construite post decembrist, pe care intelectualitatea românească le-a acceptat tacit fiind culpabilă-n egală masură alături de-adevăraţii făptaşi.

    D'le Andrei Pleşu, cum , dar mai ales când, intelectualitatea românească işi va asuma postura unei veritabile clase progesiste în România?
  • Intelepciunea populara (Luni, 13 decembrie 2010, 14:10)

    Mihai POPA [anonim]

    Bună ziua domnule Andrei Pleşu !

    Există o vorbă în popor: "-Decât un filozof ofticos mai bine un măgar sănătos !"

    1. Este posibil ca ţăranul cel hâtru să fi vrut să-i reproşeze filozofului ineficacitatea muncii acestuia în comparaţie cu certitudinea celei prestate de cenuşiul său companion de zi cu zi ?

    2. Cum poate societatea civilă să producă un impact eficient prin mijloace democratice atâta vreme cât de partea cealaltă a baricadei este menţinut la rang de doctrină politică dictonul stalinist: "Cine nu e cu noi e împotriva noastră" ?

    Vă mulţumesc !
  • Viitorul relatiei Romania-Rusia (Luni, 20 decembrie 2010, 1:57)

    Adrian H. Todea [anonim]

    Stimate D-le Plesu,

    Cum vedeti perspectiva relatiilor Romano-Ruse avand in vedere deschiderea Europei dar si a SUA fata de Rusia ? Credeti ca Romania va putea negogia peste umbrela Europei si a SUA sau nu recomandati o asemenea abordare ?
  • D-l Liiceanu v-a dezamagit vreodata? (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:29)

    ioana [anonim]

    D-le Plesu, intr-o societate care ofera, din ce in ce, mai putine repere, am fost extrem de dezamagita de cineva, considerat candva model, d-l Liiceanu. Ma refer la acel Apel catre..., cu referire la suspendarea presedintelui Basescu, apel semnat de f. multi intelectuali si in care , presedintele Basescu era considerat ca apartinand altor coordonate istorice. Am avut senzatia ca lauda exagerata seamana f. mult cu imnurile inchinate lui Ceausescu.Personal,consider ca, un personaj detinator vremelnic al puterii, ar trebui permanent criticat, altminteri, puterea laudata"dauneaza grav" celui ce o are cu consecinte daunatoare asupra poporului. Adica, d-l Liiceanu, nu a putut intui siretenia personajului Basescu? Este de neconceput. Astept parerea dvs sincera.