Presedintele Agentiei de Prestatii Sociale a fost demis deoarece nu a prezentat la timp unele informatii cerute de Botis

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:44 Actualitate | Esenţial


Presedintele Agentiei Nationale de Prestatii Sociale (ANPS), Viorel Alexandru, a fost demis de Ministrul Muncii, Ioan Botis, pe motiv ca nu a reusit sa trimita la timp "niste date interne" privind indemnizatia pentru cresterea copilului. Anuntul a fost facut dupa sedinta de Guvern de ministrul muncii. Acesta a spus ca este "extrem de exigent" si cere sa primeasca informatii la timp.

"In fiecare saptamana, la Ministerul Muncii, se face o sedinta operativa. Eu sunt extrem de exigent, cer informatii foarte corecte si, mai ales, la timp. Cine nu respecta aceste cerinte ale mele trebuie sa plece din minister, pentru ca sunt convins ca va face performante in alte zone. Asa s-a intamplat si astazi, i-am cerut presedintelui sa imi trimita niste date interne, pentru a face o analiza legata de niste decizii pe care trebuia sa le iau. I-am solicitat demisia si, in consecinta, este demis", a declarat Botis.

Presedintele Agentiei Nationale de Prestatii Sociale (ANPS), Viorel Alexandru, a confirmat, miercuri, ca ministrul Botis a vorbit cu el la telefon si ca i-a cerut sa isi dea demisia daca pana la ora 12.00 nu ii prezinta o lista cu bugetarii care primesc indemnizatie de crestere a copilului.

"Ministrul mi-a cerut o situatie cu beneficiarii bugetari care primesc indemnizatie pentru cresterea copilului, iar eu nu am reusit sa o finalizez in timp util. Domnul ministru este mai categoric si mi-a spus ca daca pana la ora 12.00 nu are situatia, asteapta demisia mea", a spus Viorel Alexandru.

















934 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ehe... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:13)

    dorin [anonim]

    de fapt, omul a calculat gresit ”castigul” rezultat prin taiere. De fapt, economia e mult mai mica decat a crezut Botis la inceput. Sia cum, dupa ce si-au pus lumea in cap, nu mai stiu pe unde s-o scoata la capat.

    Ca doar nu vor recunoaste ca au gresit un calcul!
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bine, se misca ceva in sensul bun (Joi, 9 decembrie 2010, 2:40)

      Afara cu bugetarii neperformanti [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Cei de la stat s-au obisnuit sa lucreze manelist, dupa ureche, cu termene pe care nimeni nu se oboseste sa le respecte.

      In sfarsti, un ministru care le cere subordonatilor sa lucreze dupa aceleasi criterii ca cele din sectorul privat, cel care produce pt toti: competenta si profesionalism.

      Respectivul dat afara se pare ca nici nu facea treaba la timp si nici nu avea habar sa faca un raport corect.

      E plina administratia de tot felul de paraziti si cretini, instalati acolo prin spagi si concursuri de frumusete.

      Absolut nimeni nu-i va plange de mila, toata Romania e satula de puturosii care stau la cafele si barfe pe banii contribuabililor.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:23)

        MLC [anonim] i-a raspuns lui Afara cu bugetarii neperformanti

        DOMNULE DRAGA,
        Asa cum am banuit in tara asta toti sunt buni la critici, dar cand sunt pusi la munca sunt cei MAI SLABI.
        Pentru cei care au comentat negativ la adresa acestui om, ma intreb cati din voi il cunoasteti personal (ca presedinte al ANPS),
        Rusine
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:31)

        MCL [anonim] i-a raspuns lui Afara cu bugetarii neperformanti

        Si vi tu sa muncesti pe un salariu de 500 lei, toti impotentii profesionali se cred virili, dar cand ii pui la munca fug ca niste caprioare.
        Din cauza salariului prost nu avem informaticieni performanti, daca esti informatician vi sa lucrezi si sa scoti centralizatoare pe 500 lei?
        Pai nu, mai bine astepti sa primesti de la noi alocatii sau somaj.
  • -2 (2 voturi)    
    Foarte bine... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:23)

    martianu [anonim]

    Oameni de astia are nevoie Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    era un incapabil (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:40)

    vasile_00 [utilizator]

    in 3 ani n-a inteles absolut nimic din ceea ce inseamna prestatiile sociale. La cate balbaieli a avut Botis, in sfarsit a luat o masura corecta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      //// (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:38)

      MCL [anonim] i-a raspuns lui vasile_00

      Sa vb. de cineva ca este" incapabil" tb. ca il cunosti, ori ca esti mai bun ca el!! Apropo cu ce esti mai presus decat el?
      Pun pariu NIMIC
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Joi, 9 decembrie 2010, 1:09)

    drak latinu [utilizator]

    Bravo
  • +1 (1 vot)    
    pariu (Joi, 9 decembrie 2010, 1:17)

    cosminrs [utilizator]

    Pe cat punem pariu ca va fi pus intr'o funtie mai bine platita?
    Nu de alta, dar e prea cusuta cu ata alba asta.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:27)

      MCL [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Vreau sa va zic ca merita acest om o functie mai buna, la ANPS avea rang de presedinte al ANPS dar avea salariul unui director din ministerul Muncii.
      Un auditor avea un salariu mai mare decat el.
  • +2 (2 voturi)    
    Aparent fara legatura (Joi, 9 decembrie 2010, 1:42)

    taranistu [utilizator]

    "Nu măsurile dure de austeritate - pe care tot mai mulţi români, în special cei din mediul privat, le acceptă - vor îngropa PDL. Dar alegătorii care în 2004, 2008 şi 2009 au sperat la o guvernare (mai) cinstită, poate cu un pic mai mult respect pentru morală şi etică, s-au săturat să vadă cum, zi de zi, PDL se transformă în PSD-ul din vremea guvernării Năstase." Mircea Marian, Ev. Zilei, 09.12.2010
  • 0 (0 voturi)    
    inca o agentie (Joi, 9 decembrie 2010, 8:45)

    gaga [anonim]

    Cu ce se ocupa aceasta agentie de prestatii sociale? Doar sa tina evidente? Nu ar fi suficienta o directie in Ministerul Muncii? Agentie implica structura de conducere, secretar general, contabili, resurse umane, soferi, secretare. Mai toaca si asta niste bani publici.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 19:25)

      MCL [anonim] i-a raspuns lui gaga

      am avut dreptate nu cunoasteti nimic despre aceasta agentie, dar dati cu pietre in ea.
      intra pe anps si vezi structura acestei agentii.