Andrei Placinta a fost arestat preventiv pentru 29 de zile

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:11 Actualitate | Esenţial


Instanta Tribunalului Bucuresti a decis arestarea preventiva pentru 29 de zile a lui Razvan Andrei Placinta, fiul senatoarei Sorina Placinta, anunta Mediafax. Acesta este acuzat de tentativa de omor calificat, talharie, loviri sau alte violente, distrugere, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice.

Potrivit deciziei de miercuri a Tribunalului Bucuresti, Razvan Andrei Placinta ar urma sa stea in arest in perioada 8 decembrie - 5 ianuarie.

La pronuntarea deciziei a asistat si Sorina Placinta, mentioneaza Agerpres.

Decizia poate fi atacata cu recurs la Curtea de Apel Bucuresti.

Dupa pronuntarea solutiei, avocatul lui Andrei Placinta, Raul Iancovici, a declarat ca acestuia i-au fost facute niste teste si ca rezultatul lor indica faptul ca tanarul nu a consumat produse etnobotanice. Aparatorul nu a precizat unde au fost facute respectivele teste.

El a adaugat ca probele nu dovedesc savarsirea infractiunii de tentativa de omor si nici a celei de talharie.

Potrivit aparatorului, martorul care ar fi intervenit pentru aplanarea conflictului si care ar fi cazut sub masina ar fi fost in stare de ebrietate, acesta fiind si motivul pentru care s-a dezechilibrat.

Razvan Andrei Placinta a fost retinut, marti, pentru 24 de ore, de catre procurorii bucuresteni, care au solicitat, miercuri arestarea preventiva a tanarului, pentru 29 de zile, cerere care a fost admisa. Acesta este urmarit penal pentru talharie, loviri sau alte violente, distrugere, tentativa de omor calificat si ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice.

Acuzatiile vin dupa ce Razvan Andrei Placinta si-a lovit iubita, apoi i-a sarit pe masina, spargand luneta si oglinda, iar cand a vrut sa plece de la locul conflictului, a intrat cu autoturismul sau intr-un barbat.

In scandal, telefonul tinerei a disparut, astfel ca Razvan Andrei este pus sub acuzare si pentru talharie.

Care sunt acuzatiile anchetatorilor:
  • In seara zilei de 06 decembrie 2010, pe fondul unor neintelegeri cu partea vatamata H.I.D., a lovit-o pe aceasta si a deposedat-o de un telefon mobil,  iar ulterior s-a urcat cu picioarele pe capota si plafonul autoturismului partii vatamate, pe care l-a deteriorat, in sensul  ca i-a indoit capota si i-a spart luneta.
  • In momentul in care in apararea partii vatamate au intervenit martorul M.M. si partea vatamata S.N., invinuitul, aflat la volanul unui autoturism marca Renault, s-a urcat de mai mult ori cu acesta pe trotuar, cu intentia vadita de a-i lovi; in aceste conditii, in timp ce incerca sa se tina cu mainile de capota masinii, partea vatamata S.N. a cazut in fata acesteia, iar invinuitul,  prin manevre succesive in fata si in spate, a trecut peste partea vatamata. 
  • Prin derularea evenimentelor descrise, s-a produs o tulburare a ordinii si linistii publice, in zona aparand mai multe persoane, care au incercat sa-l opreasca pe invinuit, una dintre acestea folosind un pistol cu gaze, cu care a tras mai multe focuri.


Citeste mai multe despre   


















2944 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Furtuna de nisip... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:21)

    haiducul [anonim]

    ...iar in cateva zile se va termina cu eliberarea lui si eventual pedepsirea celui care ,,a traversat strada prin loc nepermis" iar cel care a tras cu arma pentru ,,tentativa de omor".
    Nu este nevoie sa umblam la arhiva ,,beizadelelor" le cunoastem cu toti si deja avem experienta la situatii de genul asta...traiasca justitia Romana.
    • 0 (0 voturi)    
      poate primeste o pedeapsa asprrrra (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:22)

      dw [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      sub forma de bursa in strainatate, sa mai uite baiatu' de necazuri:)
  • +9 (11 voturi)    
    se rezolva... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:22)

    Nelutu [utilizator]

    la recurs
  • +10 (12 voturi)    
    Forta gravitatiei in lateral (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:34)

    andrei [anonim]

    Eu stiam ca forta gravitatiei actioneaza in jos, si nu in jos si apoi in lateral ca sa te bage sub o masina. Avocatul asta cred ca e un mare om de stiinta din moment ce a descoperit gravitatia laterala. Bravo.
    • +5 (5 voturi)    
      CE-I MAI GRAV ESTE CA NU E SINGURUL (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:11)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ce-i mai grav este ca nu e singurul avocat care a trecut prin scoala ca rata prin apa.
      matematica si fizica sint "star
      gates", necunoscute de grad n+1.
      de fapt placintuta jr planta panselute cind....
      oricum cu asa avocati asa justitie.
      eu in locul judecatoarei l-as acuza de lipsa studiilor medii si as solicita baroului anularea titlului de avocat
    • 0 (0 voturi)    
      Poate vroia (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:04)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Sa spuna ca din cauza miscarii pamantului forta centrifuga l-a dezechilibrat si acesta ametit .Iar din cauza ametelii a ajuns saracul sub masina.
  • +8 (10 voturi)    
    ce tare... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:37)

    alex [anonim]

    Martorul era in stare de ebrietate, si de aia a cazut sub masina.

    Da, si pentru ca era beat, a si ridicat masina si si-a trantit-o peste maini si picioare. Dupa care, fericit si obosit, a adormit sub roti.
  • 0 (4 voturi)    
    pai numa la placinte inainte (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:50)

    sdhfg [anonim]

    si la razboi ne dam loviti? sa stea 10 ani, desi pedeleii la cat sunt de corupti o sa aiba soarta lu ritzi... adica mersu piticului. intr-o luna uita prostii si rezolva placintareasa.
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:56)

    andreiu [utilizator]

    Sper, macar, ca cele doua victime sa-si negocieze cat mai bine schimbatul declaratiilor si tinutul gurii., ca oricum sunt deja (neoficial) 50% vinovati pentru cele intamplate. Daca presa nu-si baga nasul in viitor vina lor va ajunge undeva pe la 100%.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:00)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Sa plateasca daca este vinovat!
    Desi....!
    Din pacate orice partid, orice parlamentar isi apara nevolnica odrasla!
    De oriunde sunt, sunt... la fel!
  • +4 (4 voturi)    
    ce aveti voi cu placintele? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:03)

    Pizza [anonim]

    De fapt fata a intrat puternic cu fata in pumnul placintei, iar individul acela baut sau beat (nu se stie gradul de alcolemie) a intrat in bara de protectie din spate, in timp ce placinta incerca sa faca o manevra regulamentara cu spatele. De fapt placinta este victima une agresiuni avand pumnii juliti de fata si mandibula fetei ce cu o agresiune iesita din comun s-a napustit asupra acestora. Iar cetateanul turmentat cu o vadita rea credinta si manat de cele mai josnice rele intentii s-a aruncat cu picioarele pe bara din spate pe care a facut-o zob.Ha!
    Unde este intentia de omor? Unde este urmarireade catre Placinta a realizarii efectelor savarsirii faptei si indeplinirea urmarilor acesteia ?
  • +1 (3 voturi)    
    ! ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:16)

    Tutu [anonim]

    Free Plăcintă !
  • +3 (3 voturi)    
    saracul baiat (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:18)

    adrian [anonim]

    Sper din tot sufletul sa nu se intervina politic si sa infunde puscaria , sa fie el fetita acolo sa vada cum e. ha hha ha
    • 0 (0 voturi)    
      placintareasa (Miercuri, 8 decembrie 2010, 23:31)

      dan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Si ca masa sa aiba posibilitatea sa-i tot aduca placinte la bulau.Multzi ani.
  • +1 (1 vot)    
    !? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:46)

    Busu [anonim]

    Si bogatii plang, mai rar, ce-i drept. Sarbatori fericite familiei (?!) Placinta!
    • -2 (2 voturi)    
      urat... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:14)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Busu

      Este corect sa plateasca pentru ceea ce a facut si bine ar fi ca mama sa sa isi respecte promisiunea de a nu se amesteca politic in favoarea fiului sau, dar este urat chiar marlanie sau mai mult de atat sa te bucuri de acest lucru...
  • +2 (2 voturi)    
    pariu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:59)

    nucu [anonim]

    merg la pariu cu ministrul justitiei ca nu va face cele 29 de zile de detentie
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 9 decembrie 2010, 10:47)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui nucu

      pai vin sarbatorile... stii cum e, trebuie sa ierti :)

      deci... o sa fie iertat si chiar nu o sa pateasca nimic, pentru ca deh... sarbatorile. asa e crestineste, nu?


      trist, da' o sa scape infectia...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 9 decembrie 2010, 10:47)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui nucu

      pai vin sarbatorile... stii cum e, trebuie sa ierti :)

      deci... o sa fie iertat si chiar nu o sa pateasca nimic, pentru ca deh... sarbatorile. asa e crestineste, nu?


      trist, da' o sa scape infectia...
  • 0 (0 voturi)    
    Efecte secundare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 20:55)

    Gigi Maybachistu' Neortodox [anonim]

    Cineva foarte religios ar spune că după incidentul cu troiţa, Şeful cel Mare de acolo de Sus i-a luat minţile, iar acum cimpanzeul plăteşte.

    :D
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:25)

    un cetatean [anonim]

    Oare dna senator PDL ce caracter are de poseda un astfel de copil? Oare nu-i este rusine?
  • 0 (0 voturi)    
    scursuri de scursuri (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:58)

    radu [anonim]

    In ce tara traim oameni buni, unde este ordine de drept, cum este posibil ca un astfel de oxiur sa sfideze si sa aiba astfel de manifestari publice cu amenintare la viata unei persoane care a intervenit responsabil cu constiinta cetateneasca . Acel om ar fi fost considerat un erou in alte tari, mediatizat si premiat de politie pentru ca a intervenit si a salvat viata unei persoane aflate in dificultate .. Justitie romana , politie romana, uitati-va la Discovery si vedeti si voi cum se aplica legea in SUA, Niste parveniti ,nemernici ajunsi in politica , au ajuns sa-si educe ascarizi sa sfideze si sa violenteze dreptul celuilalt numai ca mama lui ete sau a fost ceva . Este degradant ce se intimpla , cred ca muream cu el de git daca-l vedeam ca se manifesta ca o javre ordinara caracteristica dominata progeniturilor rezidurilor politice din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Rom (Joi, 9 decembrie 2010, 0:00)

    VM [anonim]

    Cred ca este tzigan Placinta asta, ca si masa!
    La puscarie si el si masa, ca si ea este o infractoare de drept comun.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa mama asa fiu (Luni, 13 decembrie 2010, 22:00)

    ella [anonim]

    Vai de tine tara cu asa oameni pusi in frunte