Parada de Ziua Nationala

VIDEO Valeriu Turcan: Presedintele Basescu l-a desemnat pe Boc sa primeasca raportul la parada, si nu pe Geoana, fiindca este o situatie de reprezentare, nu una de interimat al functiei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:40 Actualitate | Esenţial


Prezentarea garzii de onoare premierului Emil Boc, la parada militara de 1 Decembrie
Foto: Agerpres
Premierul Emil Boc a fost intrebat, miercuri, in legatura cu faptul ca el a fost cel care a primit onorul militar in absenta sefului statului, desi presedintele Senatului este al doilea om in stat. Potrivit Mediafax, Boc a explicat ca "protocolul este cel care a stabilit" si ca presedintele l-a desemnat in acest sens. Totodata, purtatorul de cuvant al Presedintiei, Valeriu Turcan, a precizat ca este vorba de o situatie de reprezentare, si nu una de predare constitutionala a atributiilor sefului statului.

Intrebat daca nu i se parea normal ca, la inceputul paradei militare de Ziua Nationala onorul sa-i fie dat lui Mircea Geoana, in calitate de presedinte al Senatului si al doilea om in stat, premierul Emil Boc a spus: "Protocolul este cel care a stabilit si dumneavoasta ati vazut ce s-a intamplat".

Emil Boc a spus ca a aflat de marti ca lui ii vor fi prezentate onorurile. "Presedintele m-a desemnat in acest sens", a spus el.

"Presedintele Traian Basescu l-a delegat pe primul ministru in urma cu doua zile sa primeasca raportul la parada de 1 Decembrie. Este o situatie de reprezentare si nu una de interimat al functiei. Romania nu se afla in situatia de predare constitutionala a atributiilor sefului statului, astfel incat dl Geoana sa fie nevoit sa primeasca raportul. Este regretabil faptul ca diverse persoane, probabil din zona domnului Geoana, incearca sa creeze confuzie, distribuind pe surse informatii false", se arata intr-o precizare transmisa HotNews.ro de purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Valeriu Turcan.

Potrivit articolului 98 din Constitutie: (1) Daca functia de Presedinte devine vacanta ori daca Presedintele este suspendat din functie sau daca se afla in imposibilitate temporara de a-si exercita atributiile, interimatul se asigura, in ordine, de presedintele Senatului sau de presedintele Camerei Deputatilor.



UPDATE - PSD: Ziua Nationala a Romaniei, batjocorita de actuala Putere

PSD a transmis miercuri o declaratie de presa in legatura cu evenimentele de la parada militara de 1 Decembrie privind acordarea onorurilor.

 "Astazi, 1 Decembrie, cu ocazia evenimentelor organizate pentru sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei a avut loc un fapt fara precedent. Incalcandu-se protocolul oficial, care, conform Ordinului MApN din Nr. 30 din 12 Martie 2009, publicat MONITORUL OFICIAL NR. 208 bis din 1 aprilie 2009 stabileste Regulamentul Onorurilor si Ceremoniilor militare, onorul militar a fost dat primului-ministru si nu presedintelui Senatului, prezent la eveniment. Conform Ordinului amintit, in articolul Nr. 10 se specifica:

"Onorul militar se acorda in situatiile si in conditiile stabilite pentru fiecare caz in parte de catre organizatori, conform anexei nr. 2, astfel:
a)    presedintelui Romaniei, presedintilor Senatului si Camerei Deputatilor, primuluiministru, ministrului apararii nationale si sefului Statului Major General;

Premierul Emil Boc, nefiind in tema cu regulile si legile in baza carora functioneaza Statul roman a afirmat cu nonsalanta ca a fost desemnat de Administratia Prezidentiala, pentru a primi onorul militar. Mai tarziu, a incercat sa repare aceasta gafa facand o alta. A invocat "structurile abilitate" ca fiind cele care l-au desemnat sa primeasca onorul militar. Nici presedintele, nici structurile necunoscute despre care vorbeste Emil Boc nu au dreptul sa modifice dupa propriile capricii regulile si legile Statului roman.

Nu este pentru prima data cand membri importanti ai actualei Puteri incearca sa isi bata joc de simbolurile nationale. Anul trecut, presedintele Romaniei a facut un gest de sfidare, refuzand public sa dea mana cu fostii sefi de stat. Anul acesta, la Alba-Iulia, steagul national a fost batjocorit de reprezentatii locali ai PDL, care au introdus in culorile drapelului portocaliul.

Partidul Social Democrat considera ca ceea ce s-a intamplat la ceremonia organizata la Bucuresti de 1 Decembrie reprezinta o sfidare deliberata a institutiilor Statului roman si a ordinii de drept. Dintr-un orgoliu politic total condamnabil, reprezentanti de seama ai actualei Puteri au decis ca regulamentele scrise, legile si Constitutia Romaniei nu au nicio valoare decat atunci cand vor ei. Este un comportament tipic pentru o Putere care a decis, in mod abuziv, sa elimine practic opozitia din activitatea Camerei Deputatilor.

Gestul flagrant de la evenimentele organizate la Bucuresti, pentru sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei, este cu atat mai condamnabil cu cat a implicat una dintre structurile care se bucura de cea mai mare incredere a romanilor: Armata Romana. Lipsa de discernamant a reprezentatilor actualei Puteri a pus Armata Romana in pozitia jenanta de a se supune capriciilor unor oameni care, de cateva luni de zile, nu inceteaza sa ii umileasca pe soldati".

UPDATE 2 - Potrivit unui comunicat al Biroului de presa al Senatului, citat de Mediafax, Mircea Geoana va cere institutiilor abilitate sa investigheze "incidentul de la parada militara din Bucuresti".


Citeste mai multe despre   


















3179 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    unu (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:19)

    unu [anonim]

    "Presedintele Basescu l-a desemnat pe Boc sa primeasca raportul la parada, si nu pe Geoana, fiindca " atat pricepe el Constitutia.
    • +16 (24 voturi)    
      clar (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui unu

      asteptam momentul in care base isi pune o mana in gips si geoana, al 2-lea om in stat va trebui sa-i preia atributiile.. in speta sa-i lege sireturile si sa-l stearga la..
      deh, constitutia spune clar! :)
      • -5 (15 voturi)    
        curat constituţional, coane Fănică! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:51)

        dan [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Dar ce mai contează în zilele noastre ce spune Constituţia, zău aşa! Încă o încălcarea grosolană a celor mai elementare reguli ale Statutului de drept. Ne-am obişnuit, avem simţurile amorţite deja...
        • +5 (13 voturi)    
          constitutia (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:46)

          caporal [anonim] i-a raspuns lui dan

          da ordin ca puterile din stat sa stea separate.
          parada militara a fost organizata de executiv, de ministerul apararii.
          care e treaba legislativului in chestia asta ?
          prostel e al doilea om la stat, in tzara asta. pe locul unu se bat pontanac si crineatza.
          tzopaila e al doilea om in stat, in linia de succesiune la sefia statului. nu permanent, numai in caz ca, dac'ar fi dupa cum viseaza pontacrinu.
          prostel s'a autoelminat din csat... dupa ce'a plans pe la usi. a fost primit, iar apoi, batzos, le'a trantit usa in nas, pe dinafara.
          pas de mai intelege mofturile baietilor lui ilici....
          cat de huiduieli, aceleasi fetze de pe la demonstratii, adunatii lui marean. mare minune sa nu fi fost adusi dela alexandria.
          cateva tzatze si vreo doi mosi, pe care zvonalitatea i'a numit, multzime.
          bine plasatzi, cameramanii vintului. parc'ar fi fost vorbitzi !:-)
          tutulor: toate bune, pace'n lume !
    • +17 (25 voturi)    
      unu bis... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:44)

      titiacs [anonim] i-a raspuns lui unu

      ... reciteste CU ATENTIE pasajul din Constitutie !!! Doi , gioana sau prostanacul nost' nu cumva sarbatoreste la timisoara sau pe aiurea. Adica anul trecut nu a fost ziua de 1 Decembrie in calendarul lui ( prostanacului ) iar acum vrea onoruri ... hai.. ca era sa zic ceva murdar ... TRAIASCA ISTERIA TV , iaca s-a ivit subiect si pentru ei , nush si felix !!!
      • -2 (12 voturi)    
        AI DREPTATE... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:50)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui titiacs

        Boc este deja obisnuit sa preia injuraturile si flegmele. De aia l-au pus in fata!
    • +15 (21 voturi)    
      Hai sa nu fim mai catolici decat Papa (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:49)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui unu

      De multe ori oamenii politici din Romania fac ceva pe Constitutie si legi, dar de data asta chiar nu mi se pare cazul sa ne impacientam.

      Explicatia furnizata de d-l Valeriu Turcan mi se pare logica.

      Sincer acum, daca nu ai fi obligat de vreo lege, l-ai delega pe unul din dusmanii tai sa primeasca onoruri? Eu unul nu si nu mi se pare ca ar trebui sa fiu rusinat.

      Si sunt de asemenea de acord cu gechi, lui Geoana sa-i dea onorul Vantu si armata rosie.
      • 0 (2 voturi)    
        basescu e DUSMANUL lui geoana?!!! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 23:58)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui SKB

        acum o sa spui ca de fapt guvernul boc e guvern de ocupatie...

        desi asta ar explica multe

        cred ca ai dreptate
    • +13 (17 voturi)    
      tu ai cititi constitutia? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:22)

      nicu68 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Art.98 din Constitutie spune ca presedintele Senatului sau al Camerei deputatilor poate asigura interimatul functiei de presedinte al Romaniei numai daca presedintele in functie este suspendat sau isi nu poate exercita atributiile. Deocamdata, Basescu nu se afla in niciuna din situatii, chiar daca e plecat temporar din tara. Mai cititi, fara ura si partinire, ganditi corect si strcit administrativ, fara incluziuni politice partizane. Participarea la defilarea de Ziua Nationala si primirea onorurilor militare din partea garzii militare organizate cu acest prilej nu sunt reglementate prin Constitutie, ci prin Protocolul de Stat, care spune ca presedintele tarii desemneaza pe cine ii tine locul in asemenea prilejuri. Iar premierul tarii este indrituit PRIMUL la o asemenea inlocuire a presedintelui tarii, caci doar el mai poate fi primit cu onoruri militare la o vizita in strainatate, nu si presedintele Senatului.
    • +11 (15 voturi)    
      geoana la moscova (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:35)

      nicolae militaru-fost agent kgb [anonim] i-a raspuns lui unu

      geoana va primi onoruri de la Armata Romaniei dupa ce va explica public ce a facut in vizitele secrete de la moscova de anul trecut.si atunci era tot al 2 lea om in stat.
  • +20 (26 voturi)    
    onorul (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:34)

    gechi [utilizator]

    lui geoana sa-i dea vantu onorul.
    • +11 (15 voturi)    
      bravo (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:47)

      mia [anonim] i-a raspuns lui gechi

      bravo!Asa am gandit si eu!
    • 0 (2 voturi)    
      eu cred ca e invers.... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:03)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      dar stim cu totii cam ce-i poate capul....deci am inteles cu totii ideea......
  • +18 (24 voturi)    
    inca o data (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:43)

    laur [anonim]

    Iar a ramas prostul cu ochii in soare--vai de mama lui ce viata nenorocita are baiatul asta, si prost si fara onoruri.
    Nu plange Geoana, fi barbata
  • -7 (19 voturi)    
    marinaru' ofticos (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:44)

    ala [anonim]

    La cat de ofticos e marinaru' , nici nu ma mir ca se preteaza la asemenea razbunari muieresti, marunte :))
    Vai de el ce-o sa pateasca in momentul cand n-o sa mai fie la Cotroceni. Cata umilinta o sa indure, nici nu-si inchipuie.
    • -1 (7 voturi)    
      o sa emigreze :)... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:52)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui ala

      poate pleca din tara.... sigur o sa-si ia injuraturi in fiecare zi a vietii lui. la asa conducator asa comportament..ps. astept minusurile pdl-istii lui peste...portocalii parpalaci ce sunteti!
  • -10 (18 voturi)    
    jos Constitutia (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:45)

    Mihai Gorjanu [anonim]

    Da, Geoana este un prostanac!!! Dar trioul Basescu, Boc, Oprea constituie o formatiune de borfasi ordinari pe care ii doare in pix de Constitutie. Si cum pote fi altfel cand tara este condusa de betivul mitocan national, secundat de premierul anticonstitutional si ministrul apararii numarator de izmene, fost sef al mafiei lui Nastase si promovat sef al mafie PeDeLacheilor care jefuiesc tara mult mai rau ca hotii din PSD sau PNL. Azi, la Bucuresti a fost huiduit si fluierat doar acest neica nimeni numit Boc, dar sunt convins ca Basescu s-ar fi bucurat de aceeasi primire dupa ce a distrus Romania. Ma mir, totusi, ca Geoana nu a fost si el huiduit si ca Ponta a fost aplaudat la Alba Iulia. S-ar putea sa fie un semn ca oranjgutanii portocalii nu mai au mult pana la decesul politic? Da Doamne!
    • +6 (10 voturi)    
      frumos graiesti ... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:15)

      bibica [anonim] i-a raspuns lui Mihai Gorjanu

      romane , atentie la pleonasm ( oranjgutanii portocalii ) e " ca cum ai zice : krasnaia rosieticii sau ai mincat curechi cu varza " . bravos , ... poti sa descrii ce si cum sunt ilici iliescu , popo nastase , hrebe , vodcaroiu , wc tudor , prostanacul , conu dinu , tariceanu sterling , fufu bibliotecarul , felix turnatorul familial , nush etc, etc , etc. Lista e lunga asa-i ? eh , ce zici ? Iti mai doresti urmasi " ca cum " mititelul titulescu ??? Abia astept sa te vad cu covrigi " la coada " cu miere si " bostani de pepeni " , cu pensia de 666,66 miliarde de lei pe luna si sa mergi cu benzina gratuita de la conu' dinu . Pina atunci ... vise placute ... poate intre timp se termina si cei 89-90 sau 91 de kilometrii de autostrada facuti de ilici si ai lui mineri !!!
      • -1 (3 voturi)    
        gramatica, bat-o vina! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:55)

        ElenaS [anonim] i-a raspuns lui bibica

        Atentie la greselile de ortografie, bibica!
        Te-au tradat "kilometrii" lui ilici. Trebuia scris "91 de kilometri". Pe "mititelul titulescu" il stiu de cand urma scoala primara. A fost coleg cu baietii mei. A invatat carte cu temei, nu ca tine. (Macar de-ar lasa cat mai multi urmasi!). Tu, in schimb, nu trebuie sa mai scrii nimic, pana nu repeti clasele primare.
        • -2 (2 voturi)    
          saru-mina... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:19)

          bibica [anonim] i-a raspuns lui ElenaS

          ... tovarasa elenas ! mi-am insusit critica si ma intorc la scoala ! tovarasa , inca ceva , pentru mata draga tovarasa , stimata tovarasa sigur am gresit ca nu mi-am revizuit textul , altfel din greseala se pot apasa pe tastarura alte litere sau se poate dubla o litera . Altfel draga tovarasa iti doresc sa ai pensie de la tovarasica pontanacul cit vrea baietii tai si ceilalti baieti care " a facut scoala " cu tovaraselul miticul ilici p. ( ca Titulescu chiar a fost cineva pentru Romania ). Draga si stimata tovarasa cu baietii care au facut scoala cu ponta , sa stiti ca nu=mi corectez nici de data asta textul. :( traiasca si infloreasca toti tovarasii ca matale !!! traiasca si revina comunismul :((
  • -6 (12 voturi)    
    Mai e un pic si scapam de voi. Stiati ? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:59)

    ala [anonim]

    Ce ma bucur sa stiu cata spuma, umori si urdori o sa varsati pe voi cand bizarul cuplu - marinarul chior si piticul arogant n-o sa mai conduca tara asta chinuita.

    Si ce venin o sa varsati in noptile voastre de nesomn portocaliu cand singura voastra alinare va fi sa scrieti acatiste pe care sa vi le citeasca securistul Daniel...

    Si cum o sa va uite in veci natia asta care merita mai multa iubire de la conducatorii sai....

    Da ! O sa va uite ! Indubitabil, veti fi doar un vis urat, trecut.
    • +3 (7 voturi)    
      pana atunci produci spume si umori proprii (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:18)

      solo [anonim] i-a raspuns lui ala

      vezi sa nu te ineci si sa nu apuci sa te bucuri de ale noastre
    • +3 (5 voturi)    
      hmm (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:27)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui ala

      si cand se va intampla asta, stimabile? adica 4 ani de zile ti se pare curand? :)) sau iti faci curaj singur?
      • +1 (1 vot)    
        calm (Joi, 2 decembrie 2010, 2:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bibishte

        nu apucati primavara la furat, tovaraseilor! apoi urmeaza ceva cumplit: munca silnica.
    • +1 (5 voturi)    
      "cata spuma, umori si urdori..." (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:33)

      kix [anonim] i-a raspuns lui ala

      ... faci tu acum impreuna cu toti comunisto-securistii ( lista e prea lunga , dar incepe cu ilici si felix ) NU SE PUNE !!! La mai mare coane ...
    • +2 (2 voturi)    
      tic tac (Miercuri, 1 decembrie 2010, 20:19)

      ala [anonim] i-a raspuns lui ala

      Un an si ceva mai stati la putere.
      La alegeri, unde PDL va ramane un partid de trista amintire, vom scapa de voi si automat de excesele unui presedinte de doi lei gauriti, ca basescu cel priceput la toate.
      Timpul trece !
      Tic, Tac, tic... tac...
  • +10 (16 voturi)    
    care parte nu e clara? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:06)

    buha [utilizator]

    A desemnat. Deci e o decizie institutionala, putea desemna si pe Geoana, dar nu a fost cazul de data asta.
  • +9 (13 voturi)    
    Apocalipsa dupa tv. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:11)

    nico2 [utilizator]

    Gata cu ziua de 1 Decembrie.S-a declansat isteria la tv.Irealitatea si antenele au declansat jihadul ptr. faptul ca dl. Boc a reprezentat Presedintia.Se invoca Constitutia dar numai atat cat le convine si cat sa prezinte adevarul prin omisiune.Conform Constitutiei la art. 98 avem : "Dacă funcţia de Preşedinte devine vacantă ori dacă Preşedintele este suspendat din funcţie sau dacă se află în imposibilitate temporară de a-şi exercita atribuţiile, interimatul se asigură, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor."Este foarte simplu.Constitutia nu reglementeaza ce se intampla in cazul ceremoniilor oficiale cand presedintele Romaniei este plecat din tara si nu are delegate atributiunile. Oricum nu este prima data cand televiziunile dezinformeaza populatia.Ba chiar a devenit ceva obisnuit prezentarea minciunilor drept adevaruri.
    • +2 (2 voturi)    
      constitutia sta la baza legilor (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui nico2

      Constitutia e f generala intotdeauna. Dar pe baza ei se fac legile. Nicio tara n-are constitutie de 1.000 de pagini.
      Deci acel articol din constitutie trebuie luat in seama la interpretarea ierarhie in Stat.
  • +9 (13 voturi)    
    Parada și onorul (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:16)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Nu s-a întâmplat nimic ! Dacă vadim n-ar fi apărut râzând poate nu mi-aș fi amintit că la încercarea de suspendare a președintelui Băsescu și-a plasat oamenii care huiduiau la balconul Parlamentului. acum i-a plasat în stradă și poate s-a dus apoi cu ei să servească o țuică și un cârnat la pomană. la cât de circar este nici n-ar fi de mirare
  • -6 (10 voturi)    
    asta-i tara! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:27)

    ElenaS [anonim]

    in conditii similare, oameni ca ratiu , coposu, djuvara s.a., nu ar fi facut in vecii vecilor ce au facut boc si basescu de ziua tarii. cei doi b, au dat inca o dovada a nimicniciei care ii caracterizeaza. mare pacat este insa, ca sunt multi romani care le apreciaza gestul. de aceea nu vom fi niciodata o natiune respectata.
    • -3 (7 voturi)    
      unu (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:18)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ElenaS

      nu sunt multi romani care le apreciaza gestul. pe acest forum sunt cativa postaci de serviciu pusi sa injure si sa dea cu minus in toti cei care indraznesc sa gandeasca altfel decat ei sau sa gandeasca, pur si simplu.
      in afara forumului...vezi sondajele.
      din 9% dintre cei care mai sustin actuala putere, cred ca 8,99% au interese directe iar 0,01% nu au nimic.
    • +3 (7 voturi)    
      Halal (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ElenaS

      @ElenaS

      Asa partizana a lui ratiu, coposu, djuvara incat ridici mingea la fileu PSD-ului lui Iliescu, halal
    • 0 (4 voturi)    
      te-am prins... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:29)

      bibica [anonim] i-a raspuns lui ElenaS

      ... draga tovarasa , cu baietii care " a facut scoala " cu micul ilici p ( onta ). Macar numele lui Ratiu , Coposu si Djuvara puteai sa le scrii cu litera mare . Cum e tovarasa Mama lu' colegii lu' ponta ??? stimata tovarasa elenaS , asca-i bine cu comunistii si securisrii in frunce !!! traisca comunismul !!! traisca pensia ! traisaca pomana ! - in general , nu numai pomana porcului !
  • 0 (8 voturi)    
    Inca odata... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:16)

    haiducul [anonim]

    ...CONSTITUTIA este facuta...pres.
    Si culmea are si sustinatori,sper ca visul lor sa se implineasca...sa dispara opozitia pentru a ne scuti de votul penibil care simuleaza democratia.
  • +2 (6 voturi)    
    B.P. Senatului Romaniei (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:21)

    dl. Mircea Geoana [anonim]

    Biroul de Presa al Senatului Rmaniei a comunicat ca dl. Geoana nu a primit onorul deoarece nu dorea onorurile ce trebuia sa le primeasca dl. Presedinte Basescu. Drept pentru care, cu 24 ore inainte, a comunicat refuzul catre Regimentul de Garda . (Sic!)
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru istericii PSD. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui dl. Mircea Geoana

      L-a oprit cineva pe Geoana sa primeasca onoruri?Daca stia ca este indreptatit sa primeasca onoruri militare,o facea.Geoana a fost sigur ca protocolul nu-i permitea asta.Cei care au cautat sa-l planga pe Geoana de rautatea lui Basescu,nu au reusit decat sa se faca de ras si ei,sa-l faca si pe Geoana de ras si PSD-ul
    • 0 (4 voturi)    
      Esti un mincinos (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:32)

      ElenaS [anonim] i-a raspuns lui dl. Mircea Geoana

      -Biroul de presa anunta ca presedintele Senatului Romaniei va solicita institutiilor abilitate sa investigheze "care au fost cauzele si motivele care au stat la baza incidentului de la parada militara din Bucuresti-
      Numai pe minciuna se bazeaza puterea.
  • 0 (4 voturi)    
    A fost un afront ieftin ! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:00)

    vasile [anonim]

    Ma intreb daca acte de acest gen folosesc cuiva si asta indiferent de interpretarile cuiva.
    Romania are alte probleme decat reglarea de conturi intre politicieni de doi bani!
  • +3 (7 voturi)    
    Flacara violet (Miercuri, 1 decembrie 2010, 18:07)

    marian [anonim]

    Iar l-a traznit, saracu', flacara violet! Ghinionist, mereu iese pe locul 2. Looserrrrrrrr!
  • -1 (3 voturi)    
    Excelent!!! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 21:12)

    George [anonim]

    Geoana nu merita onorul armatei romane!!! Geoana, cu cele trei vizite secrete la Moscova, nu este decat un tradator de tara! Candva vor iesi la iveala si documentele legate de ticalosiile lui Geoana & co. Geoana NU MERITA sa primeasca onoruri militare. Basescu a procedat corect. Punct.

    P.S. Isi mai aduce cineva aminte de anii cand ziua nationala a Romaniei era stricata stricata deliberat de PRM, FDSN, PDSR si mai apoi de PSD??? Ma intreb cine erau acei huiduitori de astazi? Raspunsul e insa simplu. Haidamacii PSD si cei ai PRM. Care n-au nici un dram de respect pentru tara asta si ziua nationala.
  • -1 (3 voturi)    
    Never (Miercuri, 1 decembrie 2010, 22:02)

    Cocolina [utilizator]

    ever!!Nu l-am votat pe tradatorul de patrie si prostanacul nr 1 al tarii-pt ca nu ne reprezinta si in nici un caz nu as vrea sa-l vad alaturi de armata romaneasca pt ca el pana la proba contrarie ar trebui sa fie judecat pt tradare si alianta cu rusii!
    • +1 (3 voturi)    
      buuun (Joi, 2 decembrie 2010, 2:27)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

      ma bucur ca vrei sa vezi in fruntea Armatei un bisnitar de doi bani, sluga unui mafiot care a facut tarii asteia un rau care ma tem sa nu fie ireparabil! din fericire, veti plati cu sudoare si sange crimele astea, cetateni portocalii.
    • 0 (0 voturi)    
      cine se aseamana, se aduna (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:38)

      ElenaS [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      Cocolino, bine ca te reprezinta unul care a lovit copilul altuia, fie si cu dosul palmei, unul caruia nu-i placea scoala, unul care zice despre scoala noastra ca "da tampiti" ( se referea probabil la fetele lui), unul cu manifestari de golan, mincinos si razbunator! Eu una nu respect la el decat functia pe care o ocupa vremelnic.
      Mai nou, nici baie (de multime) nu mai face. Sa-ti fie de bine, daca asa individ te reprezinta!