200 de politisti si jandarmi, trimisi sa asigure ordinea la inmormantarea interlopului Gheorghita Mararu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 13:45 Actualitate | Esenţial


Gheorghita Mararu, barbatul ucis duminica intr-o cafenea din Piatra-Neamt, este inmormantat, joi, in localitatea Roznov, anunta Antena 3. Sicriul cu trupul neinsufletit al lui Gheorghita Mararu a fost transportat spre cimitir cu o caleasca, iar la inmormantare participa cateva sute de persoane - rude, localnici, dar si nume cunoscute din lumea interlopa din mai multe regiuni ale tarii.

Potrivit Agerpres, cortegiul funerar din care fac parte aproximativ 500 de persoane a blocat circulatia pe drumul national care face legatura intre orasele Roznov si Bacau pe o distanta de circa 300 de metri.

La plecarea cortegiului mortuar de la casa defunctului a existat un mic incident. Caii inhamati la trasura mortuara s-au speriat de multimea adunata si au navalit catre aceasta. Din fericire, incidentul nu s-a soldat cu niciun ranit, insa cei care dirijeaza cortegiul mortuar au fost nevoiti sa deshame caii de la trasura, aceasta fiind trasa de cateva persoane.

Peste 200 de politisti si jandarmi au fost mobilizati la Roznov, pentru ca inmormantarea sa se desfasoare fara incidente.

Gheorghita Mararu, lider al lumii interlope din Neamt, a fost impuscat mortal, duminica dimineata, intr-o cafenea din Piatra Neamt. Principalul suspect in acest caz, Cristian Chilat, zis "Falau", in varsta de 40 de ani, a fost arestat preventiv.

Ancheta privind asasinatul de la Piatra Neamt a fost preluata, de marti, de catre Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, dupa ce presa locala a scris despre o presupusa apropiere intre seful IJP Neamt si familia lui Gheorghita Marartu. Presa locala a relatat ca Aurelian Soric ar avea legaturi cu gruparea Mararu. Conform surselor citate, seful Inspectoratului de Politie Judetean Neamt, Aurelian Soric, ar fi chiar vecin cu familia Mararu, de la care a cumparat terenul de casa. Totodata, presa locala a sustinut ca sotia lui Aurelian Soric, care este notar, ar fi parafat acte la limita legalitatii, in beneficiul unor presupusi membri ai lumii interlope.

Seful Politiei Judetene Neamt, comisar-sef Aurelian Soric, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, referitor la acuzatiile potrivit carora ar avea legaturi cu gruparea Mararu, ca nu a avut nicio legatura cu familia Mararu, sustinand, cu ochii inlacrimati, ca presa isi bate joc de familia lui: "Nu am nicio legatura cu familia Mararu. Am avut o relatie cat se poate de fireasca. De ce este interlop (n.r. - Gheorghita Mararu) pentru ca dadea bani la oameni si le lua camata? Sunt procurori care dau bani".

Scandalul iscat de asasinatul de la Piatra Neamt a fost la un pas sa aduca demiterea din functie a sefului IPJ Neamt, Aurelian Soric, si a sefului Politiei Romane, Petre Toba, dupa ce Dan Valentin Fatuloiu, secretar de stat in MAI, a cerut demiterea celor doi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















2281 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    pentru asta ii platim? (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:04)

    timi [anonim]

    cuuuum? 200 de politisti pazesc linistea mafiotuilui raposat? incredibil !!! pentru ce?
    • 0 (4 voturi)    
      era intrebare? (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:24)

      mihai b [anonim] i-a raspuns lui timi

      cum pentru ce? pentru linistea altor oameni ;)
      te gandesti si tu putin? la inmormantare or sa vina alte capete de mafioti apropiati lui...crezi ca nu vin dusmanii lor sa-i curete si ep ei? eh..uite d-asta ;)
      • +5 (5 voturi)    
        bravo! (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:55)

        timi [anonim] i-a raspuns lui mihai b

        /// Oricum, 200 de politisti, e exagerat. crezi ca se vor impusca acolo intre ei? Mare paguba ! Mai scapa lumea de ei, ca altfel ...Politia e la datorie :)
      • +1 (1 vot)    
        DAR DATORNICII... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:24)

        Magiun Pa Paine [utilizator] i-a raspuns lui mihai b

        ... camatarului decedat? Va spun eu ca juma' din toti guyra casca aia de pe margine erau datori vanduti la camatar si au venit la inmormantarea acestuia sa fie sigur ca el e si ca e ingropat. Ce petreceri ai fost dupa numai ei stiu. As vrea sa lansez o noua moda de imbogatire pe timp de criza: "Iei o mana de romani saraci cu datorii la bancii si prin alte parti, ii trimiti la camatar sa se imprumute, le ceri cate 30-40% din valoare, iti cumperi un pistol si o cutie de cartuse, il impusti pe fraier, faci cativa ani de racoreala pe mancarea statului si cand iesi (daca mai iesi) te bucuri de pensie". Cred ca e formula ideala pentru o batranete de vis. Inca vreo 50-60 ca mine si nu mai au astia (de la politie) pe ce sa se certe.
  • +7 (7 voturi)    
    !! (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:16)

    Cifre [utilizator]

    ce timpuri de cacat traim... banditii si fostii comunisti sunt inmormantati cu tam tam iar romanii isi taie din salarii pt a acoperii gaurile gacute de acestia. ne furam caciulile unul altuia.
  • +4 (4 voturi)    
    daca e tradare, fie (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:26)

    Cine zice [anonim]

    INTERLÓP, -Ă adj. Suspect, echivoc; fraudulos. [< fr. interlope, cf. engl. interloper – navă care face contrabandă]. Daca era suspect, daca era lider, cine nu a aplicat legea?
  • +9 (9 voturi)    
    Si magistratii nu participa? (Joi, 18 noiembrie 2010, 14:30)

    Constantin [anonim]

    Doar e si justitia implicata, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Si nu se transmite in direct? (Joi, 18 noiembrie 2010, 15:34)

    ilien [utilizator]

    Lipsesc reporterii de teren de la antene si de la irealitatea?
    Vrem transmisii in direct. Vrem relatari emotionante. Vrem lacrimi .
  • +5 (5 voturi)    
    ba io vreu sange (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:28)

    jiji [anonim]

    vreau scandal, cu manele, otv, gipuri, siuviuri, geci de piele, porci la protap, uischi, etc. :)
  • +1 (5 voturi)    
    Asta este ROMANICA_ saraca de ea!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:37)

    JOHN DOE [anonim]

    In calitate de ROMAN obisnuit, din toata aceasta afacere care s-a petrecut pe plaiuri nemtene, am fost bucuros cand am vazut ca o teorie mai veche care circula in lume precum ca unele animale sunt mult mai inteligente ca oamenii si simt situatia asa cum este. Pentru a fi mai pe intelesul celor ca dl Soric (nume predestinat de a fi sef in politia romana intr-o anumita perioada), faptul ca acei cai care trebuiau sa traga pe ultimul drum vehicolul prietenului dlui "piele de porc" au rupt hamul, spune mai mult decat orice.
    Ca o a doua idee, daca cineva se mai mira la momentul actual, ca in ROMANIA exista interlopi in mai toate zonele tarii, care sunt prieteni cu oamenii legii, arata odata in plus fie ca ROMANII sunt cei mai mari visatori din lume sau (lucru cu care nu sunt de acord) cei mai prosti. Inainte de a ne intreba cum se pot petrece aceste lucruri ar trebui sa ne intrebam cum se poate explica faptul ca ffff. multi sefi din politie detin vile, masini si multe alte lucruri de f. mare valoare atat timp cat nu sunt nici niste genii sau nici macar nu stiu ce inseamna sa joci la bursa. Oricum asta arata inca odata ca ROMANIA este tara tuturor posibilitatilor si nicidecum USA.
    Si ca sa-l lamuresc pe dl. cu numele asemenea suprafetei porcului as putea sa-i spun ca in ROMANIA sunt f multi oameni care vorbesc mult mai mult decat lb. (limba) engleza si chiar si mai multi au terminat o unitate de invatamant cu profil matematica-fizica.
    Ca ultima idee as putea sa-i spun dlui Sorica ca a avut cea mai buna oportunitate de a deveni cel mai bun matematician dintre politisti sau cel mai bun politist dintre matematicieni. Oricum a doua specialitate fizica sigur l-a tradat fiindca a dovedit ca nu poate rezista legii atractiei sau si mai mult legii lui Ohm care spune ca "fii om cu mine ca sa fiu om cu tine".
    sanatate ROMANI oriunde v-atzi afla.
    SA TRAITZI BINE.!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Slabut..trebuia decretat... (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:32)

    haiducul [anonim]

    ...trei zile doliu national.oare Bercea Mondialul va veni insotit de....NASI?